Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 19.12.2009
Местоположение: София
Пол: Жена
Кара: E 46 330 xd , 2003
Мечтае да кара: BMW M3 E 46 CSL

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от Bella » 07 Яну 2010, 14:36

Totogada написа:
Аз, който иначе съм съвестен гражданин, вече съвсем сериозно ще предупреждавам всички онлайн магазини да ми издават фактури за 14 евро, с което ще си прецаквам спокойно държавата. :yes:


Няма оправия с тези .Заради тези от митниците спрях да пазарувам от нета.При последното получаване на пратка 3 часа се карах със служителя докато накрая не извикаха началника на смяна за да се разберем .Проблема - пратката е под стойността за обмитяване видно от всички документи.Служителя обаче решава ,че към нея ще се калкулира и стойността на шипинга респ иска да платя мито :banghead: Вместо да улесняват хората да пазаруват те се чудят какво да измислят за да ги :censored:
А каргото пак ще си минава по - другия начин :evil:
Харчим пари ,които нямаме да купуваме неща от които нямаме нужда за да впечатляваме хора които не заслужват :kuku:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от bum_bum » 07 Яну 2010, 15:03

Според нашия митнически закон и стойността на доставката се калкулира. Т.е. тези 15 евра включват и доставката и от тука нататък следва да се забрави за безмитен внос на каквото и да е било от страни извън ЕС тъй като сама по себе си доставката от Щатите примерно е толкова.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 19.12.2009
Местоположение: София
Пол: Жена
Кара: E 46 330 xd , 2003
Мечтае да кара: BMW M3 E 46 CSL

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от Bella » 07 Яну 2010, 15:18

bum_bum написа:Според нашия митнически закон и стойността на доставката се калкулира.


Не съм сигурна :dunno: .Факт е че след полемиката че аз ако искам ще дам и 200 евро за доставка на обувки за 50 евро и това не значи че стойността на обувките е 250 евро и се обмитяват си тръгнах по живо и здраво.Не че някой може да ми плати скъсаните нерви с тия :censored: .Само който не е бил там не знае какъв ад е .По лошия вариант от това е Аерогара София .Последния път дадох 60 лева за обработка на документи които научно да докажат че наистина това което съм поръчала струва толкова и не дължа мито .Час и половина се обяснявах обувките къде са били произведени ,кой е шил панталона и кой е брал памука от който е направен панталона :banghead:

Няма така държава .Дянков ще оправя държавния резерв от митото на мойте парцали и части за колата :kuku:
Харчим пари ,които нямаме да купуваме неща от които нямаме нужда за да впечатляваме хора които не заслужват :kuku:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5600
Регистриран на: 24.11.2006
Пол: Мъж
Кара: Жи55АЕМЖИ
Мечтае да кара: 911 turbo
Детайли за колата: 630cc - injectors
HX52 Holset
MS 1 Extra - ECU
Inovate wide band

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от ///peter » 07 Яну 2010, 15:29

Аз затва ползвам мулета :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от bum_bum » 07 Яну 2010, 15:46

Bella написа:
bum_bum написа:Според нашия митнически закон и стойността на доставката се калкулира.


Не съм сигурна :dunno: .Факт е че след полемиката че аз ако искам ще дам и 200 евро за доставка на обувки за 50 евро и това не значи че стойността на обувките е 250 евро и се обмитяват си тръгнах по живо и здраво.Не че някой може да ми плати скъсаните нерви с тия :censored: .Само който не е бил там не знае какъв ад е .По лошия вариант от това е Аерогара София .Последния път дадох 60 лева за обработка на документи които научно да докажат че наистина това което съм поръчала струва толкова и не дължа мито .Час и половина се обяснявах обувките къде са били произведени ,кой е шил панталона и кой е брал памука от който е направен панталона :banghead:

Няма така държава .Дянков ще оправя държавния резерв от митото на мойте парцали и части за колата :kuku:


Дам, на аерогарата члена е още по-голям. По 8 лв на страница за митническа декларация. Да кажем имаш 5 тениски на стойност по-ниска от облагаемата. Ако всяка една е с различен % памук и някакви примеси или други материи се прави нова страничка за всяка една, щото не били еднакви :mhihi: После ако не те харесат може да те пратят на "физически контрол". Отиваш до куриера където ти е пратката и там имат митнически служител, който я отваря пред теб за да види дали вътре има това, което пише. След като всичко е наред дължиш 12лв за цесия на куриера. Равносметката за това, че си си поръчал стока с незначителна стойност по куриер, който трябва да ти я донесе в къщи в крайна сметка е 1-2 дни висене по митницата. 10- 20лв за паркинг на летището, 12лв за цесия и 5х8 + 8 за челна страница за митнически декларации + някакви дребни за ксерокси и т.н. Т.е. в най-добрия случай имаме около 70лв разходи за стока, която не подлежи на обмитяване и 1 ден изгубен.
Ако имаш хранителни добавки има една лелка при която да минеш и която ще ти обясни, че няма значение, че на кутията Юнивърсал са написали "витамини". Според нашите закони, правилници и наредби това е нещо друго и трябва да бъдат щателно прегледани, изследвани и т.н., че да не внесеш нещо, което ще навреди на здравето и морала ти.. и т.н.. :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1288
Регистриран на: 12.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от Fking » 07 Яну 2010, 19:17

А при тежеста имали промяна?
Щото преди дори да беше под необлагаемата стойност, ако беше над 2кг пак отива на митницата където се проверява и може да се заядат, че струва повече.

Сега излиза, че ще трябва да маркираме нещата под 15 евро и да ги цепим на до 2кг, защото иначе...
Но пак, пратка от сащ с все шипинга да е под 15 евро е доста недостоверно...

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от Zagy » 07 Яну 2010, 19:28

Въпрос - това важи ли за доставки със задна дата или всичко е под ножа? Имам предвид за доставка, платена преди тая гавра да влезе в сила.
Si non confectus, non reficiat.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 961
Регистриран на: 24.10.2002
Пол: Мъж

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от [FF]GODFLESH » 07 Яну 2010, 21:34

антикризисни мерки :banghead: . Италианците направиха амнистия на парите държани в офшорки и за нула време са се прибрали 95 милиарда евро обратно в Италия :mhihi: ...са удължиха срока и чакат още 30 милиарда...Пък ние...отново по някакъв извратен балкано-бай ганьовски начин правим нещата... :kuku:
"Mopar is the only way to go if you want to beat the other guy and look better doing it."

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 406
Регистриран на: 6.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: на ток
Мечтае да кара: по пътища без дупки

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от nik4o_83 » 07 Яну 2010, 21:57

За да се определи една пратка като “пратка с незначителна стойност”, освен че не трябва стойността й да превишава 150 евро, най-малко едно от двете лица участващи в сделката (изпращач и получател), трябва да е юридическо лице. Например, ако сте поръчали чрез интернет дрехи на стойност до 150 евро като физическо лице и изпращачът е фирма от трета страна, то тогава не дължите мито и ДДС, съгласно разпоредбите на Регламент (ЕО) 274/2008.
Не подлежат на освобождаване от мита и ДДС алкохолни продукти, парфюми и тоалетни води, тютюн и тютюневи изделия.

Не стоят нещата така обаче с пратки от физически на физически лица. Там се запазва действието на чл. 29, чл.30 и чл.31 от Регламент (ЕИО) 918/83 и лимитът за безмитен внос е 45 евро.
Например ваш познат, като физическо лице ви изпраща дрехи от страна извън Европейския съюз. Ако стойността им не надвишава 45 евро, вие, също физическо лице, не дължите мито и ДДС. Това обаче се отнася за пратки, които нямат търговски характер и се изпращат като подарък. Ако обаче пратката е с по-висока стойност, за нея се дължи мито и съответно ДДС.
Този вид пратки могат да съдържат малки количества тютюневи изделия или алкохол и алкохолни напитки, или парфюми и тоалетни води. Количествата са посочени в чл. 31.

При определянето на дължимите мито и ДДС и за пратки с незначителна стойност, и за пратки от физически на физически лица, като основа се има предвид собствената стойност на стоките, без да се включват транспортни и други разходи. Задължително обаче в придружаващите документи собствената стойност трябва да е посочена на отделен ред. Ако в документите фигурира една единствена сума, в която се включват транспорта и другите разходи, то дължимите вземания ще бъдат изчислени върху нея.


Аз сега чакам пратка...последно като проверих беше с лимита до 150 Евро, а тя ква стана...?!?!?!?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3330
Регистриран на: 29.03.2007
Местоположение: Pleven
Пол: Мъж
Кара: E60 530D F07 530D
Мечтае да кара: и да не приближава сервиза :)
Детайли за колата: трошляче някакво :)

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от spacepl » 07 Яну 2010, 23:15

Абе ЕОРИ-то се вади за два часа (в Плевен) ама другите занимавки са ...... :(

Weißwurst-Fresser
Аватар
Мнения: 2687
Регистриран на: 22.11.2003
Местоположение: в рекарото
Кара: F40

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от CheGevara » 08 Яну 2010, 8:53

Totogada написа:
Аз, който иначе съм съвестен гражданин, вече съвсем сериозно ще предупреждавам всички онлайн магазини да ми издават фактури за 14 евро, с което ще си прецаквам спокойно държавата. :yes:

за ГЕР това не върви вече, защото при съмнение за занижена цена, скачат на компютрите и гледат в ebay колко струва. на базата на тези цени ти определят и митото без да гледат фактурата дори да пише, че е подарък и че струва 1 евро. Това не е мит а реалност, която и аз съм я изпитал.
Надявам се в БГ да е по-различно. Но бюрокрацията е уникална и неповторима!!!

Промяната от 1 януари

Проучихме каква е процедурута: Върху пратките от страни извън Евросъюза се начисляват мито и ДДС. Митото се плаща, само ако стойността на колета надвишава 150 евро (300 лв.) според регламент 1186/2009 г. на Европейската общност. Данък върху добавената стойност се плаща за пратка над 15 евро (30 лв.) Според Директива 88/331/ЕИО стоките с обща стойност повече от 10 екю, но не повече от 22 екю подлежат на облагане с ДДС, затова и в България е въведен праг за облагането с ДДС от 30 лв. или 15 евро. Това обясниха от финансовото ведомство.
Какво се е променило: До края на 2009г. законът за ДДС предвиждаше данъкът да се налага за пратки над 150 евро. Но вече е за пратки над 15 евро, заради евроизискаванията (те били заложени в Директива 88/331/ЕИО).

искам да отбележа, че промяната се състои само за плащането на ДДС! Границата на митото си остава 150 евро. Тоест за пратки между 15 и 150 евро се плаща само ДДС!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 406
Регистриран на: 6.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: на ток
Мечтае да кара: по пътища без дупки

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от nik4o_83 » 08 Яну 2010, 17:30

За Пратки до 15 Евро - МИТО и ДДС не се плащат!
За пратки от 15 Евро до 150 Евро - плаща се само ДДС!
За пратки над 150 Евро - плаща се ДДС и МИТО!

Това важи само ако пазарувате от страни извън Европейски Съюз.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1288
Регистриран на: 12.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от Fking » 08 Яну 2010, 17:36

nik4o_83 написа:За Пратки до 15 Евро - МИТО и ДДС не се плащат!
За пратки от 15 Евро до 150 Евро - плаща се само ДДС!
За пратки над 150 Евро - плаща се ДДС и МИТО!

Това важи само ако пазарувате от страни извън Европейски Съюз.



А когато е само ДДС пак ли трябва да си трошим нервите по митниците или си идва до пощата, както в доброто старо време? :>

Пакети под 2кг и с стойност под 15 евро ще се проверяват ли?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 406
Регистриран на: 6.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: на ток
Мечтае да кара: по пътища без дупки

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от nik4o_83 » 08 Яну 2010, 20:52

Fking написа:
nik4o_83 написа:За Пратки до 15 Евро - МИТО и ДДС не се плащат!
За пратки от 15 Евро до 150 Евро - плаща се само ДДС!
За пратки над 150 Евро - плаща се ДДС и МИТО!

Това важи само ако пазарувате от страни извън Европейски Съюз.



А когато е само ДДС пак ли трябва да си трошим нервите по митниците или си идва до пощата, както в доброто старо време? :>

Пакети под 2кг и с стойност под 15 евро ще се проверяват ли?


След няколко дни ще ми се наложи да ходя и тогава ще знам... :)
А за килограмите - не ми е известно да има ограничение....
Зависи в коя от горните групи се намираш.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Честит ви нов безмитен праг на всички пазаруващи онлайн

Мнение от bum_bum » 08 Яну 2010, 21:16

Fking написа:
nik4o_83 написа:За Пратки до 15 Евро - МИТО и ДДС не се плащат!
За пратки от 15 Евро до 150 Евро - плаща се само ДДС!
За пратки над 150 Евро - плаща се ДДС и МИТО!

Това важи само ако пазарувате от страни извън Европейски Съюз.



А когато е само ДДС пак ли трябва да си трошим нервите по митниците или си идва до пощата, както в доброто старо време? :>

Пакети под 2кг и с стойност под 15 евро ще се проверяват ли?


Щом ще плащаш нещо няма как да дойде по пощата. Само на митницата се оправят тези неща. Митото така или иначе е малко в общия случай, ДДС- то е голямото дърво.
Явно ще секне евтиния внос на дребно и пак ще се захващам с търговийка май :mhihi:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook