Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 14.02.2010
Местоположение: Amsterdam
Пол: Мъж
Кара: BMW 520d, F10, 2010
Мечтае да кара: Bavaria 45 cruiser

Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от gulemetov » 06 Ное 2012, 12:56

Започвам тази тема за да помогна на колегите в Б-я, който не подозират каква тояга съм им приготвили данъчните за МПС-та, който със сигурност не са в движение от години но данъчните искат данъци и щедри лихви върху лихви върху лихви на просрочените задъжения.

Първо ще опиша моя моя случай и накрая препоръки какво да се прави в такива случаи.

Не живея в Б-я от 12 години но съм все още български поданик. Родителите ми живеят в Б-я и по този повод им довеждам внуците да им се радват през лятната ваканция. Това е й времето, когато се занимавам и с българската администрация. „Инвестирайки” в един апартамент поражда данъчно задължение в Б-я за мене. И така всяка година отивам и си плащам всичко , което ми се води по IT системата на данъчните. За мое изненада тази година, изведнъж ми се трупнаха 3,5 хиляди лв. задължения. При по-подробна разпечатка се оказа, че все още ми се водят 2 коли от времето, когато живеех в София. Първата беше Лада-5 , първата ми кола и най-голяма грешка с МПС, която продадох през 1998год. Оказа се, че човека, който я е купил никога не си я прехвърлил на негово име и по този повод хиляда лв. Интересно е и факта как си е издал от „новите” талони на мое име ???? Човека беше издирен, оказа се че колата е бракувана преди 3години и той категорично отказва да плаща каквито и да е данъци за нея. Оказа се пълен батак, нотариуса при който е изповядана сделката е правил далавери и са му отнели лиценза преди години. По закон тогава се предава книгата по вписванията на централния нотарият. При проверка в книгата нищо…

Втората беше Пежо 405Д, с която се преселих от Б-я. За нея имам документ от Холандската митница и регитъра за колите в NL с подписи и печати. Казах си добре, че ги пазя тези документи. Направих им превод при заклед преводач и отидох на Дървеница да я отписвам. Приеха ми документите и хоп след три месеца ми пратиха писмо, че документите не са ми в ред за да я отпишат. Учтиво устно ми казаха, че мога да ги отпиша с днешна дата без никакви документи на колата(само лична карта е достатъчно). Продължавайки същия разговор с данъчния инспектор разбрах, че данъчните НАРОЧНО не уведомявали за такива задължения за да се трупат лихви в/у лихви в/у лихви. По едно време почна да ми причернява осъзнавайки, че това си е истински държавен рекет.

Разбирам, че живееме в кризисни времена. Държавата бърка, където може само да прибере повече пари:
- Бърка в буркана с пари за черни дни
- Вдигат ставките за имотите
- Гледат да бръкнат в празните портмонета на пенсионерите и т.н.т
Но не мога да приема да плащам за мъртви души, още по-малко от държавата, който иска да чете Гогол….

Анализирайки ситуацията стигам до извода, че данъчните са се свързали към системата на полицията и ползват всички стари записи за МПС-та. Както се казва, набеждават те в нещо и от там на татък е твой проблем да се оправаш с батака. (сетрата и ….)
ОК, си казах нямам време да се занимавам повече с това, отписах колата на Дървеница. Отивам при данъчните и искам да ги отпиша. Данъчния, да няма проблеми но първо трябва да платиш всичко, което дължиш. Казах му, че задължението няма нищо общо с отписването на колите. Заплаши ме с пращане на частни съдя изпълнител да ми конфискува неща и каза адреса ми в София. Това разбира се постигна обратния ефект, с този адрес нямам нищо общо вече десетилетие. Казах му, че мога да го подам писмено заявлението при , което стана ясно че не могат да отказват. Направи неприятно впечатление поведението на дъжавните служители, като помиришат пари и кръв жестоко се осверипява. Явно има инструкции за събиране на макс. суми за какво ли не – иначе казано рекет.

И така след много четене, какво трябва да се прави. Отива се в общината и с ЕГН-то се иска пълна справка на задълженията. Възможно е все още да се направи за София на И-нет https://sonet09.sofia.bg/WSClient/ . Ако е чисто ок, ако не се отива на Дървеница(за София) и се отписва само с лична карта. За съжаление това не е достатъчно, колата не се отписва автоматично при данъчните :o . За това се отива при данъчните с документа за отписване от КАТ. Данъчните дават заветната бележка , че колата не се води повече. По закон гражданите не могат да дължат суми за повече от 5години. И Така до скоро майка БЪЛГАРИЯ.

Разбирам, че правителството насърчава нови бизнес дейности в Б-я , явно ще има нов бум при частните съдии изпълнители (тези с бухалките) :twisted:
Изображение
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 69
Регистриран на: 28.12.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 520i e39

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от RossenVlad » 06 Ное 2012, 14:00

Колега, разбирам къде е мъката ти. Но за твоето незнание, както и на 90% от хората, не е виновна държавата. Купуш ли кола, до 2 месеца я регистрираш; продадеш ли я, до 2 месеца трябва да я отпишеш. Това са правилата и в нормативната уредба е написано. Времето на продажбите с пълномощни и т.н. е в историята.
BTW съвсем скоро всички нерегистрирали колите си в данъчното ще получат честитка, точно заради разминаванията в регистрациите в КАТ и в данъчното. Ще стане мазало!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 649
Регистриран на: 29.11.2004
Местоположение: Европа
Кара: Е91 325i N53

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от Georgieff » 06 Ное 2012, 14:11

Полезно. Май доста хора сме потенциални потърпевши от своеволията на данъчните.
Touring & windsurf club

ентусиаст
Аватар
Мнения: 901
Регистриран на: 13.12.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f30 340i xdrive MPPSK | e36 316i

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от raduslaf » 06 Ное 2012, 15:11

Доколкото разбирам не си отписал колата от данъчното и са се натрупали данъци? :dunno:

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 14.02.2010
Местоположение: Amsterdam
Пол: Мъж
Кара: BMW 520d, F10, 2010
Мечтае да кара: Bavaria 45 cruiser

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от gulemetov » 06 Ное 2012, 15:30

raduslaf написа:Доколкото разбирам не си отписал колата от данъчното и са се натрупали данъци? :dunno:


През 1998 година имаше други правила. Нотариусите ги правеха тези неща. Интересно , че между 1998 и 2012 нищо нямаше като задължение. Както и да е , според мене правят хората на маимуни. КАТ не признават документи от Холандските власти макар, че сме в EU... Има документи и за двете коли - КАТ и данъчното ме разиграват. Оставам от тук нататък те да доказват. Важното е да не ми се водят от тук нататък.

Ако някой има съмнения за неговата/нейната ситуация нека да очаква най-лошото, затова действайте....
Изображение
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от bmw325tds » 06 Ное 2012, 15:45

raduslaf написа:Доколкото разбирам не си отписал колата от данъчното и са се натрупали данъци? :dunno:
То всеки се ослушва и после 'що така.

Разправям им на всички да си регистрират колите, а те питат 'що да го правя, 'щото като се стигне до плащане на такси и лихви 'почвате да мрънкате по форумите.

Започнете от следното: винаги изисквайте касова бележка и я пазете докато притежавате стоката, която сте закупили (преди да си изял салама не изхвърляй бележката).
На касовата бележка не трябва да пише "служебен бон", на касовата бележка задължително трябва да е нарисувана картата на България.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от BMW_POWER » 08 Ное 2012, 2:09

Данъчното дърво тепърва ще се яде от народа. Имот за 100 000 евро плаща данък 100 лева :mhihi: Това са 0,0005%. Смех. Аз плащам 1.4%. А тепърва ще започнат да събират пари за саниране, откъде ще ги вземат? Ще започнат да ровят и тези от "средната класа", как са направили коли и апартаменти ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от bum_bum » 08 Ное 2012, 13:02

Хора, стига с това "аз плащам" или в "чужбина плащат" и в "Америка е така". Плащайте навън колкото си щете ама тук не е така. Ти плащаш ама имаш път, имаш комуникации, имаш чистота..

Тук може да плащам 0,0005% ама НЯМАМ кофа за боклук пред къщата, нямам лампа и нямам ТРОТОАР (сам си направих и след 2 седмици дойдоха и ми написаха акт, че съм сложил 2 кашона от домакинска техника на него) и нямам свестен път. Съседната улица, която би трябвало да е асвалтирана, щото я има на картата просто липсва физически и достъпа ми от там е пълен офроуд. Ако предположим, че оценят къщата ми на 100к евро за какво да плащам 3000лв? На мен държавата кога ще ми плати обезщетение за това, че след като съм платил една камара такси, плащам такса смет и т.н. ходя на 500 метра да си хвърлям боклука. Кога ще ми плати, че вечер по улицата е тъмно като в гъз и за да я осветя трябва да си плащам от джобчето за тока? Кога ще ми плати, че пред къщата нямам свестен тротоар и трябва да газя в калта, докато сам не си го направя (а не е евтин).

Сега ако някой каже "ама то трябва да започне да се плаща за да се направи". Явно е, че се плаща нещо иначе нямаше султана на Бруней да чака за Вейрона, а нашия сметосъбирач вече да го паркира пред Червило. Не проблема, че не се плаща или че малко плащаме, а че не отиват където трябва.

А за колите нали след като смениха номерата с новите тези, които не са сменени щяха автоматично да се бракуват. Що не ги водят бракувани, а още им търсят пътен данък след като със старите номера няма да могат да се движат?
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от BMW_POWER » 11 Ное 2012, 1:03

bum_bum написа:...


Толкова си в грешка, че дори не можеш да си представиш. Подред:
1. Аз нямам кофа за боклук. Имам синя кофа за рециклаж (хартия, метал, пластмаса). Боклука се събира в найлонови чували и се изнася заедно със синята кофа веднъж седмично. Тогава го събират. Оставиш ли го на тротоара през останалото време - глоба. Ама глоба, не като в БГ. Къде държиш боклука през останалото време си е твой проблем.
2. "Имам път" - леле, ако в БГ пътищата са като тук, ще настане революция. Явно нямаш идея, как италианци поддържат пътища - жокер: един изсипва лопата асфалт от камиона, а другия затъпква с крак. Ще кача снимки утре, вдруги ден, за да добиеш представа.
3. Комуникация - да, идва камион на общината и ти забива едно дърво пред къщата. То вече е твое и си длъжен да се грижиш за него. Умре ли, глоба. Имаш дърво в двора. За да го отрежеш, трябва да искаш разрешение и да се аргументираш, защо ще го режеш. Ако не питаш, глоба. Решил си да си направиш пристройка, да си покриеш гаража, да си направиш басейн - чудесно, това ти вдига таксите.
4. Колите - ехей, в БГ е все още безплатно да се кара. Тук е нормално ГО-то да е по-скъпо от колата ти, особенно ако е по-стара и поочукана. Книжката струва кръгло 90$ годишно, механикът ти струва +85$ на час труд, на улицата нямаш право да си ремонтираш колата (видят ли те полицаи или ако те наклепа някой - глоба), няма улица, на която да оставиш колата и да стои там с месеци. Има вариант да паркираш от едната страна денем, от другата нощем. Другият вариант е два-три дни в седмицата трябва да си от едната страна, другите дни от другата страна. Не го ли спазваш - 52$. При по-населените райони (както е ценъра на София) ти дават едно запазено паркомясто (платено естествено) пред вас от 18:00 до 06:00 примерно, другите коли в семейството са си твой проблем. Платен паркинг в центъра е 3$ на час, 8-15$ на ден. Месечен абонамент е +200$ на месец. В центъра (и то мноооооого широк център) е платено навсякъде. Данъкът (номера) е около 310$ годишно .... сега са се изтарикатили и ще вдигнат таксите според броя цилиндри. Да продължавам ли или пак да пусна снимката, с данък 9 лева на кола вв БГ?
5. Къде отиват парите, ми нашия кмет подаде оставка тази седмица точно заради корупция и страшните скандали, които се вият от няколко месеца насам. Говорейки за корупция, става въпрос за суми, които определено са по-големи от бюджета на Софийска област. Сега се говори, че са прибирали 2.5% от всеки договор. Това може да ти се вижда малко, но май замръзиха строителството на спортна зала за 10 000 човека, която струва 120 000 000$. Взимай калкулатора и смятай. Около 150 000 000$ взимат фирмите, които чистят снега зимата ... В БГ взимат стотинки.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от bum_bum » 11 Ное 2012, 13:49

Ами аз нямам проблем да си събирам боклука в каквото кажат ама тук се слага в кофи. Ако е в чувал, който сложа на тротоара в деня в който минава камиона няма да спрат да го вземат, щото не е в кофа. А в кофа не е, щото не са ми сложили въпреки че няколко пъти помолих като слагат от инспектората.

Нямам нищо против да ми засадят дърво и да се грижа за него. Така или иначе съм си засадил няколко в двора.

Останалите такси, данъци и т.н. трябва да са реципрочни на заплатата. Няма как да искаш тук да плащаме по 200 долара на месец за паркиране при положение, че заплатата е по-ниска от тая сума.

За пътищата някак няма как да ме убедиш, че където и да е в белия свят са по-зле от нашите.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.04.2004
Местоположение: Norge
Пол: Мъж
Кара: е21

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от magareto_yori » 11 Ное 2012, 15:39

BMW_POWER написа:
bum_bum написа:...


Толкова си в грешка, че дори не можеш да си представиш. Подред:
1. Аз нямам кофа за боклук. Имам синя кофа за рециклаж (хартия, метал, пластмаса). Боклука се събира в найлонови чували и се изнася заедно със синята кофа веднъж седмично. Тогава го събират. Оставиш ли го на тротоара през останалото време - глоба. Ама глоба, не като в БГ. Къде държиш боклука през останалото време си е твой проблем.
2. "Имам път" - леле, ако в БГ пътищата са като тук, ще настане революция. Явно нямаш идея, как италианци поддържат пътища - жокер: един изсипва лопата асфалт от камиона, а другия затъпква с крак. Ще кача снимки утре, вдруги ден, за да добиеш представа.
3. Комуникация - да, идва камион на общината и ти забива едно дърво пред къщата. То вече е твое и си длъжен да се грижиш за него. Умре ли, глоба. Имаш дърво в двора. За да го отрежеш, трябва да искаш разрешение и да се аргументираш, защо ще го режеш. Ако не питаш, глоба. Решил си да си направиш пристройка, да си покриеш гаража, да си направиш басейн - чудесно, това ти вдига таксите.
4. Колите - ехей, в БГ е все още безплатно да се кара. Тук е нормално ГО-то да е по-скъпо от колата ти, особенно ако е по-стара и поочукана. Книжката струва кръгло 90$ годишно, механикът ти струва +85$ на час труд, на улицата нямаш право да си ремонтираш колата (видят ли те полицаи или ако те наклепа някой - глоба), няма улица, на която да оставиш колата и да стои там с месеци. Има вариант да паркираш от едната страна денем, от другата нощем. Другият вариант е два-три дни в седмицата трябва да си от едната страна, другите дни от другата страна. Не го ли спазваш - 52$. При по-населените райони (както е ценъра на София) ти дават едно запазено паркомясто (платено естествено) пред вас от 18:00 до 06:00 примерно, другите коли в семейството са си твой проблем. Платен паркинг в центъра е 3$ на час, 8-15$ на ден. Месечен абонамент е +200$ на месец. В центъра (и то мноооооого широк център) е платено навсякъде. Данъкът (номера) е около 310$ годишно .... сега са се изтарикатили и ще вдигнат таксите според броя цилиндри. Да продължавам ли или пак да пусна снимката, с данък 9 лева на кола вв БГ?
5. Къде отиват парите, ми нашия кмет подаде оставка тази седмица точно заради корупция и страшните скандали, които се вият от няколко месеца насам. Говорейки за корупция, става въпрос за суми, които определено са по-големи от бюджета на Софийска област. Сега се говори, че са прибирали 2.5% от всеки договор. Това може да ти се вижда малко, но май замръзиха строителството на спортна зала за 10 000 човека, която струва 120 000 000$. Взимай калкулатора и смятай. Около 150 000 000$ взимат фирмите, които чистят снега зимата ... В БГ взимат стотинки.


Колега,винаги може да се върнеш на ефтинийката в БГ.
Изображение


Аватар
Мнения: 61
Регистриран на: 1.10.2012
Пол: Мъж

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от F3P » 11 Ное 2012, 16:27

bum_bum написа:... Няма как да искаш тук да плащаме по 200 долара на месец за паркиране...


Я пак помисли колко плащаш за синя зона ако работиш в центъра :?:

Раб. време- от 8 до 17, тоест 9 часа.
9ч. х 2лв.= 18лв. на ден
18лв. х 22 дни= 396лв. на месец
396лв. : 1,54лв.= 257$ на месец.

Готино, а ;)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 1.02.2010
Пол: Мъж
Кара: F10 550xi / E91 330xd

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от tnikolov » 11 Ное 2012, 23:56

F3P написа:
bum_bum написа:... Няма как да искаш тук да плащаме по 200 долара на месец за паркиране...


Я пак помисли колко плащаш за синя зона ако работиш в центъра :?:

Раб. време- от 8 до 17, тоест 9 часа.
9ч. х 2лв.= 18лв. на ден
18лв. х 22 дни= 396лв. на месец
396лв. : 1,54лв.= 257$ на месец.

Готино, а ;)


ти имаш ли право изобщо да паркираш над 2 часа последователни на синята зона? :)

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от BMW_POWER » 12 Ное 2012, 1:24

bum_bum написа:За пътищата някак няма как да ме убедиш, че където и да е в белия свят са по-зле от нашите.


Снимки от днес:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А ето как се кърпят улиците:

Изображение

Двадесет и три години анархия и сега тепърва ще тръгнат да ринат авгиевите обори. Няма форум, в който да не се обсъждат теми, за нерегистрирани в общината коли. Цените които съм дал 8-15$ на ден са за паркинги. Ако паркирате на улицата са си 3$ на час. По-добре да разкарат паметниците, които с години не се движат и взимат паркоместа. Нека колегата да каже, колко струва в Амстердам паркиране на ден.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Данъчния казус „Мъртви души/МПС-та”

Мнение от b00st » 12 Ное 2012, 3:26

Колега тва, че ви се е пропукала една улица незначи, че може да правиш такива съпоставки. Неслучайно BMW предлагат eastern europe poor road package от 90те години насам за наще хубави местности, а не за щатите. Виж тука кво представлява магистрала и кво представлява при вас. Може ли да ги съпоставиш, освен че се наричат по еднакъв начин? Оставям настрани, че тука в град столица все още просто липсват асфалтирани улици, караш по нагъгрени павета от 50та година. За Пловдив да не гововрим там половината град е павиран. Въобще мега смях. Държавата е бедна, данъците не са прима проблема на бюджета тука. Няма инвестиции, няма производство, за сметка на тва има много корупция и шуробаджанаштина и се чудят ква простотия да измислят да изцедят от утрепания човек още некой лев.

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook