Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от themoldestone » 19 Ное 2014, 0:24

Здравейте,

И аз да допринеса към този раздел с малко полезна (надявам се да бъде) информация. Днес, тъй като преди няколко месеца си смених местожителството, реших да отида в КАТ, за да си подам документи за преиздаване на свидетелството за управление на МПС. Тук е мястото да споделя, че по закон в срок от 30 календарни дни след издаването на лична карта в съответната община ( в моя пример - София), трябва да отделите време за т.н. смяна на СУМПС. За да бъда максимално краткословен, ясен и полезен ще опиша стъпките, които трябва да предприемете, в случай, че ви предстои подобна операция:

Трябва да носите с вас предварително извадено медицинско, лична карта, шофьорска книжка и контролен талон. Тъй като скоро са ви издали лична карта, съотвено са ви взели биометрични данни и са ви направили снимка, същата ще бъде използвана и от КАТ, тъй че няма нужда да носите ваша.

1.Изваждате си медицинско - право на издаване имат само личните лекари и GP-тата. Тъй като моят личен лекар е в друга община, една мила, общопрактикуваща лекарка в ДКЦ 15 (Дианабад, ул. "Никола Габровски" № 20) ми връчи медицинско след кратък преглед и 20лв. На някои места е 15, други 20, зависи при кой попаднеш. Спрях се на въпросната клиника, тъй като е на не повече от 1 км от КАТ и предпочетох да не се разкарвам излишно.

2.Отивате в КАТ (ул. Лъчезар Станчев), карате докрая на улицата. Съветвам ви да ползвате паркинга понеже родни милиционери бдят и поставят актове, тъй като навсякъде има знаци за забранено паркиране. Цената за 1ч престой, който на мен ми беше напълно достатъчен, е 3лв. Другия вариант е да отидете с метрото или с приятел, който да стои в автомобила ви, докато вие подавате документите в сградата.

3.На влизане се отваря следната гледка
Изображение

Вадите си номерче от машинката (№1 от снимката), като избирате "С", след това сядате и чакате номерчето да се покаже на информационното табло (№2).

4.Когато видите вашия номер на таблото срещу него ще бъде изписан и номера на гишето, което трябва да посетите, обикновено са вдясно (№3). Там давате листчето с номера си, лична карта, шоф. книжка, контролен талон и медицинско. След около минута служителя на КАТ ще ви връчи документи, които трябва да попълните. Попълвате ги според образеца, хубаво е да си носите химикал, че са кът на такива места.

5.Трябва да заплатите 30 лева (в случай, че искате стандартна услуга - 30 дни) за преиздаване на книжка и 4 лева за да бъде изтеглено досието ви от КАТ в провинцията в София (както беше в моя случай). Касата се намира вляво от входа. Взимате си платежното, минавате през гише 15, там ще ви поискат каквото им трябва, но се минава бързо.

6.Връщате се в същата кабинка, в която сте бил първоначално и където са ви дали документите за попълване (след като разбира се изчакате човека, който е влязъл преди вас). Давате всички документи на служителя, връчва ви се номерче, с което след 30 дни ще можете да си вземете новата шофьорска книжка и контролен талон.
Дано съм бил полезен на някой и не съм обидил никой :)
Последна промяна themoldestone на 21 Ное 2014, 13:57, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 19.12.2012
Местоположение: село Плевен
Пол: Мъж
Кара: сред идиоти.
Мечтае да кара: e31 850csi

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от skipper » 19 Ное 2014, 12:25

themoldestone написа:...
снимка, същата ще бъде използвана и от КАТ, тъй че няма нужда да носите ваша.
...

Снимка за документи не се носи от 4-5 години. Ако се наложи, там те снимат и се подписваш на един таблет.
Oo (|||)(|||) oO
First law of electronics: "Every device is powered by the white smoke that resides within it, when the white smoke comes out, the device doesn't work anymore.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 4.12.2014
Местоположение: София
Кара: е39
Детайли за колата: BMW E39 525tds

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от ichevski » 21 Яну 2015, 7:51

Здравейте колеги.
А някой от вас знае ли каква е процедурата ако искам да си сменя книжката със софииска след като си сменя преди това личната карта с такава,но при положение че имам неплатени актове,който са на повече от три години на които никога не съм подписвал наказателни постановления.
Какъв е срока при който биха одпаднали и какъв е реда.

Благодаря предварително.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1070
Регистриран на: 20.01.2005
Местоположение: у вкъщи
Пол: Мъж
Кара: мел
Мечтае да кара: танк

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от XaMaB » 21 Яну 2015, 10:42

Ако не са пипнали нещо последните години:
Подаваш документи, чакаш месец картона да пристигне с пощенската костенурка от единият кат в другия, чакаш още месец за книжката, на касата те уведомяват за стари задължения, питаш "ама като са стари, кой да плащам", оставят ти по-пресните от три години, касата, и си вземаш книжката
Кой ми затри подписа, за неспазване на правилата, при условие че подписа ми беше по-стар от правилата

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 4.12.2014
Местоположение: София
Кара: е39
Детайли за колата: BMW E39 525tds

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от ichevski » 21 Яну 2015, 11:35

В такъв случаи по-добре да отида първо в стария кат за да нямам изненади.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от bum_bum » 21 Яну 2015, 22:56

Елемента на изненада винаги го има в КАТ, защото за да те проверят първо ти взимат книжката и понякога се оказва, че си остава там за някакво време или пък недай боже докато не положиш нов изпит пред ДАИ.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 2.12.2009
Местоположение: София / Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 M3, Evo IX, TLC BJ73
Детайли за колата: E46 M3 '04
Lancer Evo IX '06
Toyota Land Cruiser BJ73 '87

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от Sorrow » 14 Май 2015, 11:19

Аз скоро минах по тази процедура, заради смяна на постоянния адрес (от Пловдив в София). Аз обаче не влизах в кабинките, които си отбелязал с номер 3, а по-скоро на гишето под информационните табла. Освен това отидох точно на 30-тия ден от издаването на ЛК, но се оказа, че не нося медицинско. Питах жената и тя каза, че това правило не важи и може когато си искаш да подадеш за СУМПС. Също, при мен нямаше опция за бърза процедура, а само стандартна... Всичко останало е точно както го описа и съм изненадан, че всъщност минах за под час, въпреки, че ми връчиха 10 листа документи за писане :).

Имам обаче въпрос, който е малко индиректно свързан с темата. След като вече съм си сменил документите, какво е нужно за пререгистрация на самата кола и има ли срок, в който трябва да го направя?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 23.10.2007
Пол: Мъж
Кара: е91 320d, e46 325i
Мечтае да кара: M3 E92

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от kinetism » 21 Май 2015, 13:21

Sorrow написа:
Имам обаче въпрос, който е малко индиректно свързан с темата. След като вече съм си сменил документите, какво е нужно за пререгистрация на самата кола и има ли срок, в който трябва да го направя?


И мен това ме вълнува, като и дали е задължително?
Макар, че като сверих данъка, ако си я бях регистрирал в София, щях да спестя 50 лева данък... демек да си избия пререгистрацията и евентуално по-нисък данък занапред.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 2.12.2009
Местоположение: София / Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E46 M3, Evo IX, TLC BJ73
Детайли за колата: E46 M3 '04
Lancer Evo IX '06
Toyota Land Cruiser BJ73 '87

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от Sorrow » 08 Юли 2015, 8:27

Да си отговоря на въпроса от по-горе, в случай, че е от полза на някой - няма срок за пререгистрация и доколкото разбрах може и да си я караш със старите номера. Нужни са големия и малкия талон, гражданската и лична карта.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 457
Регистриран на: 26.07.2003
Местоположение: София
Кара: ...

Re: Подновяване на книжка в КАТ ( Подмяна на СУМПС )

Мнение от 520i » 28 Юли 2015, 13:07

Беше ми изтекла книжката, та ходих до КАТ нова да си извадя. Дадох старата на леката през прозорчето, оная затвори кепенците и си останах без книжка. Оказа се, че ме е снимала мобилна камера без въобще да разбера на Околовръстното, настъпвал съм маркировката на светофара на Оролов мост :!: и имам две недаване на предимство на пешеходци... един на десен завоай от Раковска по Нансен и един на светофата от Цар Освободител десен към раковска, като също там когато е светнало червено пак съм бил настъпил "предната част на маркировката".

Всички тези ми ги пускаха в стая за видеонаблюдение, та ме оръсиха здраво с актове. Това трябва да е някаква подигравка :ranting:
По 50 кинта ми писаха за "настъпена маркировка" с предните колела, като не си представяйте, че съм от ония "гъзари" дето спират половината кола на кръстовището! Става дума за има няма 20см, просто съм спрял на нея, а не преди нея....
Изображение

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook