керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 03 Юни 2019, 12:40

Не знам защо си мислите, че всички керамики са еднакви. Отделно, че нейната функция не е само да лъщи и да водоотблъсква, а да пази лака на колата. Явява се жертвено агне до известна степен :lol: . OptiCoat Pro+ например се "самолекува" и дребни драскотини изчезват като оставиш колата на слънце да се напече хубаво. Мистър Фикс дали го може този номер? Base coat на Nanolex пък е мега корав и труден за надиране. Има защо някои марки да са известни, цените да не падат и тн.
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от b00st » 03 Юни 2019, 13:53

Има си мивки, които правят и са специализирани в керамиката, че даже и фолиа слагат някои, тия къде слагат Ceramic Pro, Blue Point примерно са едни от най-известните. Доста М5 компетишъни, М3ки, Поршета, Ламбота и т.н. са минавали от там, ама цените са си сериозни. Така че от мивка до мивка има разлика.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от TNT » 03 Юни 2019, 23:26

Don_Diego написа:Не знам защо си мислите, че всички керамики са еднакви. Отделно, че нейната функция не е само да лъщи и да водоотблъсква, а да пази лака на колата. Явява се жертвено агне до известна степен :lol: . OptiCoat Pro+ например се "самолекува" и дребни драскотини изчезват като оставиш колата на слънце да се напече хубаво. Мистър Фикс дали го може този номер? Base coat на Nanolex пък е мега корав и труден за надиране. Има защо някои марки да са известни, цените да не падат и тн.

Т.е. 7 пъти cQuartz ще е по-зле колата от 1 път OptiCoat Pro+ ? 300лв vs 2200лв (толкова казаха в PPT Design) ?


Вече се замислям дали да не започна бизнес с бензин в туби. Ще сипя 100 октана, ще му нахакам яко добавки да стане 105-110 октана и ще го продавам по 15лв/литъра. Всички ще обяснават, че е много по-добре от 95-цата и си заслужава всяка стотинка :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 05 Юни 2019, 8:47

Ако колата сама ще си "поправя" дребните щети мисля, че е по-добре, дори не мисля че има смисъл да ги сравняваме двете керамики :kuku:

Друг тънък момент е, че до колкото съм запознат цените на OptiCoat в световен мащаб се определят от производителя, не от детайлъра, който ще полага покритието. Отделно целия процес е съвършено различен и доста по-дълъг в сравнение CQuartz например.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 05 Юни 2019, 16:59

Под тези имах предвид gk autodetailing в Герман. Реално с промоцията, която влиза от Юли месец
-> Optimum Gloss Coat, цена 700-900лв и издръжливост 2+г става 500лв доколкото разбрах.
Отделно над керамиката/нано лака слага пак някакво покритие, да задържи повече време. При всички положение, година би трябвало да има голям ефект.
После ако всичко е наред, правилна поддръжка и т.н. се слага отново отгоре, без пастиране/полиране.

Не казвам, че керамиката/нанолака е върха на технологичните открития, но все пак е нещо сравнително ново. Винаги е имало лъскави коли и винаги ще има - ясно е.
Все пак преди 15 години 3.0 дизел беше 180кс, сега гони 300. Идеята ми е, че нещата се развиват малко или много. Аз също съм на мнение, че 2к и нагоре за керамика
е просто абсурдно, да ако карам панамера (не е от първите) вероятно ще сложа. Бях се навил да сложа евтина китайска, около 80лв мисля, че излизат за цялата кола за две ръце.
Проблема при мен се оказа, че имам доста холограми, диаграми и трябва хубаво пастиране/полиране. Реално то е в порядъка на 200-300лв.
Другите, които ми направиха хубаво впечатление - Autospa, използват швейцарска керамика ако не се лъжа, там цената е ~ 400лв. и става за ден-два целият процес.
Bluepoint ми е скъпо на мене. Пастиране 250 - ок, течен полимер +80 - не знам какво е и колко трае, нано лак +400 предполагам ще е хубав и траен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 05 Юни 2019, 17:47

Отивай при Жорката и ще останеш очарован от продукта, услугата и отношението :yes:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 4.06.2010

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от acrofil » 30 Юли 2019, 15:06

Колеги, да попитам.. купих си pre wash на Good stuff white bear , 0ph. Мога ли да го ползвам, като APC за интериорно почистване?


Също така да препоръчате някакво бюджетно решение за помпа до 2л, която да прави сравнително добра пяна. Когато се налага да се ходи на левчета. :)

Изпратено от моят SM-A605FN с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 31 Юли 2019, 23:21

Както обещах - снимки.
Много време чаках за свободен час, затова я направих чак сега. Обясни ми, че няма наличен нано лак, затова я запечата със друг продукт - сийлънт със свойствата на керамика, нещо подобно. Като цяло съм много доволен, бих го препоръчал смело :yes:

Мародератор
Аватар
Мнения: 12336
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Mollov » 12 Авг 2019, 13:18

TNT написа:Т.е. 7 пъти cQuartz ще е по-зле колата от 1 път OptiCoat Pro+ ? 300лв vs 2200лв (толкова казаха в PPT Design) ?





Като гледам каква полемика сте си заформили тук.... мале мале....

Имай предвид, че различните керамики са различни като състав на основните активни компоненти. Поради това поведението на керамиката след нанасяне е много различно. В конкретният случай сравняваш стандартно ниво керамика SiO2 с висок клас керамика SiC. За разлика от SiC-то, SiO2 има някои неприятни недостатъци. Bonding Agent-а му е една от тях. Поради това дори 10 слоя Cquartz да сложиш, Cquartz-а никога няма да има химическата издръжливост на Opti-Coat Pro+. И тук няма никакви рекламни или други търговски простотии - това си е реалността...

Като чета темата (не искам да обидя никого!) и оставам с впечатление, че общата "култура" на ниво детайлинг, керамики и прочие е доста ниска... Ако има интерес, винаги може да се направи един детайлинг клас и да се обсъдят нещата.... не във форума, разбира се.... :)


nikolae написа:Не казвам, че керамиката/нанолака е върха на технологичните открития, но все пак е нещо сравнително ново.


Първата версия на Opti-Coat Pro се е появила през 2005г.... В България по-сериозно може да се намират потребителски керамики спед 2012 година :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от nikolae » 16 Сеп 2019, 13:06

Mollov написа:Първата версия на Opti-Coat Pro се е появила през 2005г.... В България по-сериозно може да се намират потребителски керамики спед 2012 година :)

Казах го защото 2012 сигурно са слагали на 2 места, от година-две правят на почти всяка автомивка, това исках да кажа със "сравнително ново" :-)

Мародератор
Аватар
Мнения: 12336
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Mollov » 25 Сеп 2019, 21:55

A, още дори 2012 година се слагаха някви керамики... вече е масово, факт.... ма колкото е масово, толкова е и керамика...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 12 Окт 2019, 11:32

Първи впечатления от керамиката на мойта кола (след седмица ползване) - осезаемо по-малко прах, мръсотия и тн по колата и в пъти по-лесно измиване на всичко :shock:
Колата е черна и си личи абсолютно всичко по нея. За напред всяка моя кола ще минава през подобна процедура
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12336
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Mollov » 16 Окт 2019, 13:07

Твойта какво има, че не мога да се ориентирам в цялото изписано...? :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от Don_Diego » 17 Окт 2019, 13:22

Nanolex Si3D HD :ok:
Ще сменяме служебните на 2 години и няма смисъл да вкарвам пари в Opti-Coat за да му се радва друг като я върна :mhihi: , иначе съм голям мераклия за Pro+
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: керамика, пастиране, полиране, миене на кола

Мнение от немо » 19 Окт 2019, 21:09

А тези керамики и др. от т.нар. "перманентни" покрития как могат да се отстранят бързо и лесно?
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook