Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от Nickelback » 13 Авг 2020, 17:06

ekalchev написа:Модел S P90D - не ме вълнуват скорости над 200...

То и на дисциплината 100-200 не блести с някакво кой знае какво време, но да не издребняваме :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от Zubcho » 13 Авг 2020, 17:07

Top Gun Maverick написа:
ekalchev написа:След като карах тесла нищо не може да ме впечатли като динамика вече. Аз не бих си купил в момента М5 защото няма да мога да го продам след 5 години, разхода на гориво и голямата вероятност да хвърли двигател в кофата. Ако е електрическо тези фактори отпадат но предполагам, че също така ще държи много по-висока цена 2ра употреба и ще е много по-търсено на 2ричния пазар. Вярно звука го няма но пък сега като нямам М5, пак го няма звука, така че по-добре електрическо М5 което бих могъл да си купя отколкото никакво М5.

И коя от всички Тесли кара, че чак нищо не може да те впечатли? Защото ми звучиш малко като един собственик на вървежна фирма, който спира скоро до един мой човек с Ф90 и го пита кога ще го препарирал. И получи отговор, че удря греда дори 0-100, освен ако технологичната му Тесла не от ония там 700 и не знам си колко коня, пък нагоре вече няма смисъл.
И тая Тесла кара ли я от 200 нагоре или само се замъглява като гоУфаджия по светофари от 0 до нещо си и пак? Не отричам плюсовете на електричните, ама все още имат много минуси, някои от тях няма и да ги минат. Към момента аз пък не бих дал чувал пари за електричка, че да ми е по-евтино горивото. Да не говорим, че повечето вървят до ниски километри, а после или спират, или е мъка.
Понеже всичкото българин с М5 редовно излиза на Аутобана и пере с 250+ да ходи на работа.

Каквото и да си говорим, такива скорости рядко можеш да поддържаш на нормален път, или като го направиш (тук в Бг и не само) можеш да очакваш някакви сериозни глоби (това е най-малкото) или престрояване за изпреварване със 110 без мигач. Да не говорим за това как може да изскочи някое животно/човек на пътя и всякакви дивотии от този сорт.

Всъщност горното не е с цел да се заяждам, напротив даже. Търсим истината в спора. Аз искам електричка и се надявам да изскочат с някакви супер батерии и голям пробег. Не искам шум, не искам вой, не искам да се чудя кога лагерите на колянов вал ще умрат или турбините ще пръцнат, и дали дюзите ще си заминат и още 1000 компонента.

Реално в една електричка няма масло за смяна, и има много по-малко движещи се части, които могат да нагласят да се трошат. Това би трябвало да направи всички коли по-надеждни, не само М5
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от Top Gun Maverick » 13 Авг 2020, 17:28

Той по тая логика с умирането на двигателя, дай да не правим секс щото пулса се вдига и може да умрем от инфаркт. Миналият ден един познат на малко над 40, който бе супер спокоен и т.н. без да му има нищо си отиде за няколко месеца от някакъв рак на костите.
Та зарежи тия можело да се счупи нещо, валове, лагери и не знам си какво. И това за моралът сега с колко къде и как може, пък почти не можело, ми дори да е за някакви секунди през целия ти път, точно тия секунди осмислят една определена част от съществуването ти. Карат те да се чувстваш истински жив и бая такива неща. Не искаш звук, аз досега не съм имал БМВ да не му барам звука, сегашното има някакво фабрично пипане и пак ми е тихо, глухо, искам да го чуя и ако не е тая година, то следващата ако е все още мое, ще му направя даунпайп, може и стрейт ако изпращя нацяло. :mhihi: Но то съвсем нормални хора с М май не познавам освен такива, които са го взели просто да видят как е.
Дано ни оставят избор, иначе ще си караме само старите докато има бензин на поносима цена. :mhihi:

П.п: И трябва малко повече усилия да положат за да ни убедят в ползите от еко тока. :mhihi: Часът на Земята като е спират тока, де да знам. :mhihi: Бая вятърни перки трябва да сложат за да се замислим. Горе-долу на цялата Рила сега ако я затворят. :mhihi: И дори в Европата някак да спазваме нещо, как ще накарат Китай да произвежда еко ток? :mhihi: Ще има въглища до безкрай или по-точно докато им дойде края, понеже дори без коли на ток, нуждата от повече енергия нараства всяка година. За материалите в тия батерии също е съмнително еко работата.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от SpeedyMan » 13 Авг 2020, 20:08

Чудо голямо ще стане... ще махнат великото ДВГ, което отдавна е за изхвърляне с 35% КПД... димящи отрови и доста по-мудно от колкото може да бъде една електричка.

Всъщност истинските проблеми са малко по-различни - например консумацията на климатика или парното в екстремен студ (и съответно жега за първото). :!:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от Zubcho » 13 Авг 2020, 20:15

Top Gun Maverick написа:Той по тая логика с умирането на двигателя, дай да не правим секс щото пулса се вдига и може да умрем от инфаркт. Миналият ден един познат на малко над 40, който бе супер спокоен и т.н. без да му има нищо си отиде за няколко месеца от някакъв рак на костите.
Та зарежи тия можело да се счупи нещо, валове, лагери и не знам си какво. И това за моралът сега с колко къде и как може, пък почти не можело, ми дори да е за някакви секунди през целия ти път, точно тия секунди осмислят една определена част от съществуването ти. Карат те да се чувстваш истински жив и бая такива неща. Не искаш звук, аз досега не съм имал БМВ да не му барам звука, сегашното има някакво фабрично пипане и пак ми е тихо, глухо, искам да го чуя и ако не е тая година, то следващата ако е все още мое, ще му направя даунпайп, може и стрейт ако изпращя нацяло. :mhihi: Но то съвсем нормални хора с М май не познавам освен такива, които са го взели просто да видят как е.
Дано ни оставят избор, иначе ще си караме само старите докато има бензин на поносима цена. :mhihi:

П.п: И трябва малко повече усилия да положат за да ни убедят в ползите от еко тока. :mhihi: Часът на Земята като е спират тока, де да знам. :mhihi: Бая вятърни перки трябва да сложат за да се замислим. Горе-долу на цялата Рила сега ако я затворят. :mhihi: И дори в Европата някак да спазваме нещо, как ще накарат Китай да произвежда еко ток? :mhihi: Ще има въглища до безкрай или по-точно докато им дойде края, понеже дори без коли на ток, нуждата от повече енергия нараства всяка година. За материалите в тия батерии също е съмнително еко работата.
За пп.-то съм съгласен, че производството на батериите е мръсен (все още) процес. Също и добиването на ток от въглища е безумно, но рано или късно (дано е рано) този процес ще приключи.

Яко се разработват тези технологии в световен мащаб. Единственото което спира всички да са масово на ел. коли е цената на батериите, както и капацитета им. Промени ли се това, ще видиш как рязко всички ще метнат колите с ДВГ в кофата.

Просто лобито на петролните компании е твърде силно и хората им трябва да видят кола, която прави 1000км пробег без зареждане на същата цена като алтернативната бензинка и са готови.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от seimo » 13 Авг 2020, 20:55

Това с евтината поддръжка на електричките засега може и да е така, но станат ли основно перо в продажбите на нови автомобили 100 процента ще измислят начин да ги направят чупливи. Най-простото е като телефоните да направят батериите да не се сменят и ето ти причина след 5 години да си вземеш нова.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от Top Gun Maverick » 13 Авг 2020, 21:35

Манипулацията в тази насока е неизбежна. Те и сега го правят с ДВГ като правят разни неща чупливи, затова с вскяа изминала година механиката по една кола отстъпва на електрониката. А в изцяло електрическа среда си представете колко неща могат да манипулират. :shock: Предполагам ще го тогава нещото както при телефоните умишлено да се вкарват приложения, които да ти бавят старата версия на телефона. Щом всичко ще има софтуер, без проблем ще правят каквото решат.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от madafaka_donkele » 13 Авг 2020, 22:01

Top Gun Maverick написа:Предполагам ще го тогава нещото както при телефоните умишлено да се вкарват приложения, които да ти бавят старата версия на телефона. Щом всичко ще има софтуер, без проблем ще правят каквото решат.


Че то и сега си е така. Тесла. 1-вият собственик купува теслата с 5 екстри, после купува и добавя още 10 софтуерни екстри(софтуерно активиране на подгрев отпред и отзад да кажем, автономен автопилот, lane assist, fast charge и т.н.) и след 2г. да кажем я продава. В момента, в който новия собственик регистрира колата с неговите данни(по абсолютно същия начин по който си сетъпваш андроид или ios телефона) или в някакви много кратки срокове операционната система на колата disable-ва допълнително купените от първия собственик екстри и връща колата към фабрични настройки общо взето. Никакви хакове не сработват, щото операционната е същата като ios, ъпдейтва се всяка седмица. А ако не ъпдейтваш, рискуваш да не можеш да потеглиш например. Казва ти ъпдейтни, щото не мога да те верифицирам и запаля. Тъпото е, че даже и да искаш да платиш наново екстрите не можеш директно. Трябва да отидеш в някое официално представителство и да питаш на място. Те преценяват дали си eligible или не.
Аз съм 10000000000000000% сигурен, че в бъдеще електричките, като станат масови точно по такъв начин ще се ограничават и предлагат гаранции, екстри, функции и т.н.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от SpeedyMan » 13 Авг 2020, 22:11

То това не зависи вече дали е електричка или не. Дори и с ДВГ лесно могат да го направят ако искат - вече целият кокпит е дигитален на новите модели.

Но пък TESLA S си има като екстра безплатно зареждане до живот :mhihi:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от ekalchev » 14 Авг 2020, 9:08

Ясно е че някой хора ще продължат да си обичат ДВГ, точно както нашите дядовци си обичат колите от 40-те години на 20 век, въпреки че за един модерен човек, няма нищо което да го вълнува в тях. Тези хора обаче няма да спрат прехода към ел. автомобили. Мен в ел. колите ме вълнува най-много независимостта, която ти дава тая кола. Нямам нужда от бензиностанция (95% от времето се зарежда във вкъщи), нямам нужда от сервиз за обслужвания, няма внезапни повреди, които могат да те оставят на пътя, защото надеждността на ел. задвижване е огромна. Аргумента че няма зарядна инфраструктура вече е невалиден, защото ако си пуснете една карта със зарядни в България ще видите, колко са много и ще стават всеки ден повече. Наскоро ходих на разходка в с. Чавдар - и на паркинга до едно заведение гледам зарядно. Аз бях много скептичен за ходене до Гърция с Тесла, но отидохме. Просто спряхме за 2 часа в един ходел на обед за ядем докато се зареди част батерията. Винаги е имало някакво притеснение в мен, че може да останеш някъде на пътя с тая кола но реално виждам, че има много опции за зареждане навсякъде вече.

Има още един факт който ме кара да искам по-бързо електрифициране на автомобилния транспорт и той не е много популярен. Това е факта че Европа не е нетен износител на петрол, тоест ние внасяме петрол всяка година от русия и арабите за трилиони евро. Такъв износ на капитал от ЕС, означава огромна загуба за икономиката на ЕС. Аз смятам че основната причина за този натиск за промяна на транспорта е точно този факт. Ако европа съкрати вноса на петрол в икономиката на ЕС ще останат трилиони евро, които да развиват собствено енергийно производство, вместо да храним араби и руснаци. Това ще ни направи всички нас малко по-богати. След всички тези положителни неща, които ел. колите ще донесат, някак си загубата на рева на V8 не натежава.
Последна промяна ekalchev на 14 Авг 2020, 12:38, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от xexoral » 14 Авг 2020, 12:33

Не е възможно всички коли да са на ток. Освен ако не са много по-малко отколкото в момента, което означава голям процент от хората да не могат да си позволят кола. Ако си от тези хора дето си мислят, че понеже “аз” ще си позволя - другите да го духат - ОК.
Нещата отиват натам де.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от ekalchev » 14 Авг 2020, 13:05

xexoral написа:Не е възможно всички коли да са на ток.

В момента да, в бъдеще е възможно. И основната причина ще бъде защото ще са много по-евтини. Искам да видя как ще си купи някой дизел след 10 години с 5 ДПФ-а и 7 катализатора и 8 ЕГР-а, вместо ел. кола на същата цена, която не се обслужва, гори наполовина на 100км и може да се кара в града без ограничения. Много страни вече имат закони, които забраняват продажбата на ДВГ след 2030, та не знам как ще се докопаш до ДВГ завбъдеще.

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 26.10.2018

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от lot » 15 Авг 2020, 8:44

Потребителския аспект в световната икономика днес е изграден върху планирано и привидно овехтяване. Планирано е новия автомобил да да се чупи на 100к (примерна стойност), но той овехтява привидно още на втората година с излизането на фейслифт-а.

Според мен дори привидното овехтяване да го има - намаляване на планираното ще е следващия екологичен фокус.

Примерно:

seimo написа:....,Най-простото е като телефоните да направят батериите да не се сменят и ето ти причина след 5 години да си вземеш нова.


Този вариант всъщност не е много прост. Първо ще трябва да се инвестира в сериозна инфраструктура за рециклиране на батерии. Колкото по-големи и по-масови толкова по-голям проблем е липсата на рециклиране. Особено докато горим горива в производството им. Темата за опазване на екологията няма да се промени - когато приключим темата с горивата и всички автомобили са електрически, фокусът ще се премести върху по-ефективно рециклиране.

Как тогава ще ни карат да купуваме по-често? Ами няма да купуваме ще плащаме наем цял живот. Ако исках по-новото плащаш по-висок наем. Ако искаш новите софтуерни екстри - по-висок наем.

Top Gun Maverick написа:... точно тия секунди осмислят една определена част от съществуването ти. Карат те да се чувстваш истински жив и бая такива неща. Не искаш звук, аз досега не съм имал БМВ да не му барам звука, сегашното има някакво фабрично пипане и пак ми е тихо, глухо, искам да го чуя и ако не е тая година, то следващата ако е все още мое, ще му направя даунпайп, може и стрейт ако изпращя нацяло. :mhihi:


Искаш секунди плащаш по-голям наем... не искаш секунди - плащаш по-малък. Двигателя и батерията може да са еднакви, но софтуерно ще се контролира по това какво си си платил.

Искаш В8 звук - плащаш повече и от колоните ще излиза най-истинския В8звук :-))))


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от nxn » 15 Авг 2020, 18:05

ekalchev написа:
xexoral написа:Не е възможно всички коли да са на ток.

В момента да, в бъдеще е възможно. И основната причина ще бъде защото ще са много по-евтини. Искам да видя как ще си купи някой дизел след 10 години с 5 ДПФ-а и 7 катализатора и 8 ЕГР-а, вместо ел. кола на същата цена, която не се обслужва, гори наполовина на 100км и може да се кара в града без ограничения. Много страни вече имат закони, които забраняват продажбата на ДВГ след 2030, та не знам как ще се докопаш до ДВГ завбъдеще.

На теория да, на практика в момента са много по-скъпи ел автомобилите и това ще се запази поне още една генерация...

madafaka_donkele написа:
Top Gun Maverick написа:Предполагам ще го тогава нещото както при телефоните умишлено да се вкарват приложения, които да ти бавят старата версия на телефона. Щом всичко ще има софтуер, без проблем ще правят каквото решат.


Че то и сега си е така. Тесла. 1-вият собственик купува теслата с 5 екстри, после купува и добавя още 10 софтуерни екстри(софтуерно активиране на подгрев отпред и отзад да кажем, автономен автопилот, lane assist, fast charge и т.н.) и след 2г. да кажем я продава. В момента, в който новия собственик регистрира колата с неговите данни(по абсолютно същия начин по който си сетъпваш андроид или ios телефона) или в някакви много кратки срокове операционната система на колата disable-ва допълнително купените от първия собственик екстри и връща колата към фабрични настройки общо взето. Никакви хакове не сработват, щото операционната е същата като ios, ъпдейтва се всяка седмица. А ако не ъпдейтваш, рискуваш да не можеш да потеглиш например. Казва ти ъпдейтни, щото не мога да те верифицирам и запаля. Тъпото е, че даже и да искаш да платиш наново екстрите не можеш директно. Трябва да отидеш в някое официално представителство и да питаш на място. Те преценяват дали си eligible или не.
Аз съм 10000000000000000% сигурен, че в бъдеще електричките, като станат масови точно по такъв начин ще се ограничават и предлагат гаранции, екстри, функции и т.н.


То вече го правят, на моето имам копче за автоматични дълги и като го цъкна ми излиза да си купя екстрата от бмв магазина.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Новото БМВ М5 ще бъде електричка

Мнение от xexoral » 15 Авг 2020, 19:05

То проблемът е политически, а не екологичен с тези изгорели газове. И да трудно достъпно ще е да имаш кола в бъдеще. Колосално лицемерие от страна на ЮЕСЕЙ, предвид, че точно те не искат да спазват изискванията за газовете, пък на другите страни се налага насилствено.
Аз друго имам предвид под невъзможно - няма толкова ток. Съвсем буквално. Ако в в София всички коли бяха на ток - чисто и просто мрежата не може да го поеме. Да не говорим за цялата страна, трябва да си построим няколко АЕЦ-а само за това. Но понеже АЕЦ било зле - ще си строим още 20-30 ТЕЦ-а. Страшна екология ще е.

Ето сметките:
В София има регистрирани 800 000 коли. Да речем, че всеки зарежда 25kwh на вечер. Това означава 25х800000/1000=20000MWh. АЕЦ Козлодуй има капацитет за 2000MW. Което означава АЕЦ Козлодуй да работи 10 часа за да зареди САМО софийските коли. Направете си сметка за какво става въпрос ако вкараме цялата страна в уравнението. Да не говорим, че мрежата не може да поеме това натоварване. Какво ще стане с цената на тока ако се появи такова потребление, което да наложи колосални многомилиардни инвестиции в производствени и електроразпределителни мощности и инфракструктура е отделна тема. Накрая ще стане като с дизела - евтин, евтин и изведнъж всички като минаха на дизел, стана по-скъп от бензина. Така и токът ще отиде в космоса като цена. И заради него, не само кола да караш ще е скъпо, ами и домакинствата и проиизводствата ще го отнесат и от там всичко по веригата.

Та това с колите на ток е преди всичко лицемерие и малко друго.

Съвсем отделно аз лично за себе си имам притеснения от електромагнитното влияние върху здравето от тези коли. Мерил съм в електричка уредът щеше да строши скалата. Но да речем, че това са мои болни конспиративни притеснения.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook