Международна шофьорска книжка

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 136
Регистриран на: 15.06.2003

Международна шофьорска книжка

Мнение от antonpenev » 07 Май 2004, 19:32

Здравейте,
Тъй като не съм на събора за съжаление и ми се наложи да си вадя легализация на моята шофьорска книжка реших да напиша малко информация за тези които не знаят как е редът:
За да си изкарате легализация за шофьорска книжка трябва да отидете в СБА с лична карта,българската книжка и синият талон който върви неразделно с нея(освен ако не са ви го прибрали заради някой акт)и една снимка поспортен формат.Попълвате едно заявление и след малко книжката ви е готова.Важните неща са че това свидетелство не важи в България,то важи във всички страни от европа и САЩ(за други просто аз нямам инфо)и е за срок от една година.Ако в другата държава в която сте придобиете постоянно местожителство свидетелството става невалидно.Таксата която се заплаща в СБА за тази услуга е 12 лева.
П.С.От СБА ме посъветваха заедно със това свидетелство да си нося и българската тапия защото някой път в чужбина пътните полицаи изисквали БГ книжката за сравнение на данните.
"Вярно, акулите не са най-бързите риби, но те никога не спят"
Ати

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 204
Регистриран на: 26.05.2003
Местоположение: New York, New York, USA

Мнение от Talibanin » 07 Май 2004, 21:28

Мерси за информацията :D
Тази година бях на студентска бригада в Англия и ми се наложи да шофирам известно време един пикап, но бях само с BG тапията.
Добре, че не ме спряха. А и аз не знаех, че трябва и друг документ. :roll:Другия път ще си изкарам, щото тогава може и да не ми се размине. :?:
==Винаги с вратите напред==
ИзображениеИзображение
http://www.bmwclubla.orghttp://www.bmwcca.org/

автомобилен поклонник
Аватар
Мнения: 4969
Регистриран на: 17.02.2002
Пол: Мъж

Мнение от Turturelo » 08 Май 2004, 6:38

Обратното USA vs България е горе долу по същия начин, прави се превод на американската книжка (едно бяло паспортче), с което можеш да си бръмчиш по цял свят! Интересният момент е, когато те спре роден полицай в нарушение - гледа умно, пита дали нямаш лична карта (отговаряш му, че живееш в чужбина и не си си вадил), пита те за задграничен паспорт (казваш му, че е в посолството за виза примерно), пак гледа умно... Обикновено не знае какво да направи и те пуска, за да не му е сложно на милиционерската глава...
Веднъж бяхме с BMW M POWER (човека от форума, не кола :wink: ) и ни спират, той си дава американската книжка с превода както си му е реда, полицая гледа гледа и вика - какво е това?! BMW M POWER му отговаря - шофьорска книжка! Полицая вече ядосан мислейки, че го въртят нещо остроумно пита - Че аз откъде да знам, че е твоя бе? Вътре в колата двамата цвилихме и се превивахме от смях 10 мин. След като моя приятел се поуспокои му посочи книжката и любезно му отговори - Ами то тук има снимка ... :idea:

Такива ми ти истории ..

Ценко изложбения
Аватар
Мнения: 3813
Регистриран на: 26.11.2003
Местоположение: Регистриран на: 26 Ное 2003 | Мнения: 1117
Пол: Мъж
Кара: дългия да си плати входа !!!

Мнение от rtzankov » 08 Май 2004, 13:36

Хъммм
странно ..
брат ми живее и работи в Германия .. и след като 6 месеца кара с българската книжка .. германците го накраха да си изкара немска книжка .. като мина през цялата процедура .. комрване и т.н. ... Неговата книжка беше валидна само 6 месеца там .. без да я превежда и прочие ... :idea:
Изображение
Изображение
R.I.P Landikar

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 409
Регистриран на: 29.12.2002
Местоположение: София

Мнение от Wizi » 08 Май 2004, 18:17

Аз съм също в Германия от година и половина като преди това бях за почти същото време в Австрия, Виена. От личен опит споделям, че когат им дадеш международната ти шофьорска книжка от СБА я гледат като изтървани и винаги са ме питали дали "нямам нещо допълнително" към нея. Когато съм показвал само стандартната ми БГ книжка всичко е било ОК. :o
Принципно нямам право да карам повече от половин година с БГ книжка, но когато са ме спирали за проверка никога не са отваряли въпрос от колко време съм аджеба в страната им. Могат да докажат дали съм в нарушение само ако се обадят и направят справка от колко време имам виза и пр. но за такъв случай още не съм чувал.

Приятно и безаварийно извън БГ!

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 28.03.2004
Местоположение: Бургас

Мнение от PPP » 10 Май 2004, 14:27

Баща ми е в Испания(шофьор).Също трябваше да изкара испанска книжка при което имаше много шоу защото той не знае испански и доста се съмняваше,че ще мине теорията,но като на чудо я мина и го скъсаха(веднъж) на практиката(човека от 25г. тираджия и те го изкараха че неможе да кара),но с малко пари(качи се да кара при някакъв инструктор) всичко се оправи(и европейците станаха алчни мамк***). Когато трябваше да вземе испанската книжка го накараха да си върне българската.Все още не са го спирали в БГ,но съм сигурен че ще има екшън с полицайте.Като науча испански и аз мисля да изкарам тяхна книжка,но не мисля да си давам българката,а ще кажа че това ми е първата книжка.Възможно ли е това? И да попитам още нещо: ако ме спрът в БГ и съм в нарошение,но съм с някаква чуждестранна книжка какво могат да ми направят(примерно испанска или германска) :?: :wink:
Изображение

Не карай с крака и ръце,а с ум и сърце!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 5.03.2003
Местоположение: Sofia i drugi
Пол: Мъж
Кара: E90LCI и E30 Cabrio

Мнение от Dr.Schnaps » 10 Май 2004, 14:41

Wizi написа:Принципно нямам право да карам повече от половин година с БГ книжка, но когато са ме спирали за проверка никога не са отваряли въпрос от колко време съм аджеба в страната им. Могат да докажат дали съм в нарушение само ако се обадят и направят справка от колко време имам виза и пр. но за такъв случай още не съм чувал.

Има само едно обяснение zа това :arrow: Имал си голям късмет или по то4но късмет в раzмер от около 250 Евро. Гледат си 6вабите и то съвсем целенасо4ено 3а датата на виzата ти, обикновенно :!:
:arrow: "Хората си купуват неща, от които не се нуждаят, с пари, които не притежават, за да впечатлят хора, които не харесват."
:arrow: "Независимо колко добрини или колко злини си направил през живота си, броя на хората, които ще дойдат на погребението ти зависи основно от времето."
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Полковника
Аватар
Мнения: 2998
Регистриран на: 8.03.2004
Местоположение: в по- следния блок на София
Кара: мухите да се лепят по лявото стъкло

Мнение от TheBoss » 10 Май 2004, 18:59

Значи има един тънък момент с валидността на книжките в чужбина. Наистина е 6 месеца, после излизаш за малко (едно кръгче на ГККП) и айде за още 6 месеца :) А за международната книжка - ами тези новите са такива бре. Отговарят на изискванията на Виенската конвенция. А СБА лъжат за да прибират по 12 лв. :evil: :evil: :evil:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 5.03.2003
Местоположение: Sofia i drugi
Пол: Мъж
Кара: E90LCI и E30 Cabrio

Мнение от Dr.Schnaps » 11 Май 2004, 11:27

Значи има един тънък момент с валидността на книжките в чужбина. Наистина е 6 месеца, после излизаш за малко (едно кръгче на ГККП) и айде за още 6 месеца

Aма все специалисти бе :!:
По памет на книжката пи6е"ДОКУМЕНТА ПРЕСТАВА ДА БъДЕ ВАЛИДЕН В ДАДЕНА СТРАНА 6 МЕСЕЦА СЛЕД УСТАНОВЯВАНЕ НА ПОСТЯННО МЕСТОЖИТЕЛСТВО В НЕЯ" т.е. ако ти си живее6 в БГ и не се регистрира6 в 4ужбина няма6 проблеми но в противен слу4аи след 6 месеца си на иzпит поне това е положението в ЕU и US. А пък ако прегре6и6.... може и да иzвади6 кусмет а мойе и да и3гори6 :wink:
:arrow: "Хората си купуват неща, от които не се нуждаят, с пари, които не притежават, за да впечатлят хора, които не харесват."
:arrow: "Независимо колко добрини или колко злини си направил през живота си, броя на хората, които ще дойдат на погребението ти зависи основно от времето."
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 578
Регистриран на: 10.03.2003
Местоположение: София-"montreal"

Мнение от KGB » 12 Май 2004, 1:15

Meждународната книжка е само един официален превод на нормалната книжка. Тя е невалидна :!: без нормалната книжка...това трябва да го пише на корицата на международната книжка (на последните няколко страници).

Тоест: ако си носиш само международната книжка и нямаш в теб нормална да покажеш на полицията, все едно нямаш книжка.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 44
Регистриран на: 21.12.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж

Мнение от Al_capone » 12 Май 2004, 19:36

PPP написа:Баща ми е в Испания(шофьор).Също трябваше да изкара испанска книжка при което имаше много шоу защото той не знае испански и доста се съмняваше,че ще мине теорията,но като на чудо я мина и го скъсаха(веднъж) на практиката(човека от 25г. тираджия и те го изкараха че неможе да кара),но с малко пари(качи се да кара при някакъв инструктор) всичко се оправи(и европейците станаха алчни мамк***). Когато трябваше да вземе испанската книжка го накараха да си върне българската.Все още не са го спирали в БГ,но съм сигурен че ще има екшън с полицайте.Като науча испански и аз мисля да изкарам тяхна книжка,но не мисля да си давам българката,а ще кажа че това ми е първата книжка.Възможно ли е това? И да попитам още нещо: ако ме спрът в БГ и съм в нарошение,но съм с някаква чуждестранна книжка какво могат да ми направят(примерно испанска или германска) :?: :wink:


Много хора карат така в чужбина.
Всички са тръгнали на там НО АЗ не бързам.
НЕ НА АГРЕСИЯТА ПО ПЪТИЩАТА!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 12.06.2004
Местоположение: ВАРНА i GERMANY
Пол: Мъж
Кара: 3er E46 N42 2003
Мечтае да кара: X6 hamann tycoon

Мнение от PESCHO » 03 Юли 2004, 4:40

абе то и аz сам в германия и го иzдухах големия ,6тот карах с бг книжката година и 6 месеца,и беz да исках бутнах леееко,ама много лееко един голф 4 и куция немец викна 4енгетата,идват те и 4енгето вика "ама ти няма6 право да кара6 тука бе"сега 6те те съдиме.. сега има дело с/у мен и 4акам или zвееерска глоба или zабрана zа каране в ЕС и отнемане на правото ми да вzема немска книжка... така 4е... които е регистриран в ЕС и кара пове4е от 6 месеца да му мисли... ако те спрат само zа проверка-ok,може и да се раzмине,ама ако слу4аино стане не6то по сериоzно става ло6о...всеки си вика абе няма ни6то да стане и аz така си виках ама... сега ме боли главата... :cop: :bcry:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 12.06.2004
Местоположение: ВАРНА i GERMANY
Пол: Мъж
Кара: 3er E46 N42 2003
Мечтае да кара: X6 hamann tycoon

Мнение от PESCHO » 03 Юли 2004, 4:52

PPP написа:Баща ми е в Испания(шофьор).Също трябваше да изкара испанска книжка при което имаше много шоу защото той не знае испански и доста се съмняваше,че ще мине теорията,но като на чудо я мина и го скъсаха(веднъж) на практиката(човека от 25г. тираджия и те го изкараха че неможе да кара),но с малко пари(качи се да кара при някакъв инструктор) всичко се оправи(и европейците станаха алчни мамк***). Когато трябваше да вземе испанската книжка го накараха да си върне българската.Все още не са го спирали в БГ,но съм сигурен че ще има екшън с полицайте.Като науча испански и аз мисля да изкарам тяхна книжка,но не мисля да си давам българката,а ще кажа че това ми е първата книжка.Възможно ли е това? И да попитам още нещо: ако ме спрът в БГ и съм в нарошение,но съм с някаква чуждестранна книжка какво могат да ми направят(примерно испанска или германска) :?: :wink:
да ве и мен ме интересува тва... и аz мисля да правя немска книжка... ама не мога да не си дам бг книжката,всъ6ност мога,ама тогава става много дебела цумата която трябва да дам zа 4исто нова немска книжка,а като ти я вzемат бг книжката пла6та6 на половина (няма логика ама...) zа немската.. с вси4ки страни от ЕС мисля 4е е така... та и мен ме интересува,6е ме гледат ли странно на6те куки като им дам немска книжка..

Weißwurst-Fresser
Аватар
Мнения: 2687
Регистриран на: 22.11.2003
Местоположение: в рекарото
Кара: F40

Мнение от CheGevara » 03 Юли 2004, 7:05

PESCHO написа:абе то и аz сам в германия и го иzдухах големия ,6тот карах с бг книжката година и 6 месеца,и беz да исках бутнах леееко,ама много лееко един голф 4 и куция немец викна 4енгетата,идват те и 4енгето вика "ама ти няма6 право да кара6 тука бе"сега 6те те съдиме.. сега има дело с/у мен и 4акам или zвееерска глоба или zабрана zа каране в ЕС и отнемане на правото ми да вzема немска книжка... така 4е... които е регистриран в ЕС и кара пове4е от 6 месеца да му мисли... ако те спрат само zа проверка-ok,може и да се раzмине,ама ако слу4аино стане не6то по сериоzно става ло6о...всеки си вика абе няма ни6то да стане и аz така си виках ама... сега ме боли главата... :cop: :bcry:

По закон в ГЕР, ако имаш постоянно местожителство там не ти важи книжката от страната, която идваш, след първите 6 месеца престой. Другите държави в Европа, отдавна са решили този проблем с ГЕР, като са подписали договори за взаимно признаване на книжките. Тоест ако си с полска книжка (става дума преди да влезе Полша в ЕС, щото сега така или иначе се признават) след първите 6 месеца отиваш в КАТ(Führerscheinstelle) и просто ти дават немска книжка (Führerschein umschreiben).
Тъй като може би само България и Румъния от цяла Европа нямат такива споразумения ... ние требва да си караме нормалните изпити пред КАТ за да вземем немска книжка.
Докато си студент и нямаш доходи може да минеш с малка глоба-200 EUR. НО през 2000 год. бях току що завършил и почнал работа и се случи :evil: спират ме зелените пичове и се почна ... от кога си тук и т.н. Резултата беше: Призовка в съда и дело за 2500 ДМ (тогава имаше DM). Успях на първото заседание да убедя прокурора, че нямам повече пари от 2000 ДМ и ако той се съгласи да се прекрати делото, ще ги платя :cry: :cry: :cry: той се съгласи, щото беше пич :shock:
Ако си въвлечен в катастрофа (дори да не си виновен като PESHO), тогава става МАЗАЛО!! Тогава се води, че си карал без документ за правоспособност и НЯМА застраховка, която ще ти изплати гражданската или каското в този случай! Това го пише и във полиците на всички застраховки. Отделно получаваш и глоба от полицайте за каране без книжка ... така че PESHO не те чака нищо добро ... :bcry: Ако искаш пиши ми ЛС ако мога с нещо да помогна ...

Така, че пичове в ГЕР ... не се надявайте да минавате метър всеки път, щото от скоро полицайте ни делят на ЕС и НЕ ЕС държави ... тоест ако спрат поляк и българин, бъди сигурен, че българина ще бъде най-обстойно прегледан .... ! Да не говорим сега и за коли на постоянно живеещи тук и регистрирани в България ... това е разбира се забранено и се води данъчна измама и понякога не е ефтино ... Може евентуално да се оттърве човек ако си плаща пътния данък в ГЕР ... ама това е друга тема.
Това, че нямаме взаимно признаване на книжките с ГЕР е проблем от толкова години ... и няма поне един шибан политик, който да го реши!! :twisted: :twisted: :twisted:
Между другото в България е МНОГО по-строг закона!! :shock: :shock: :shock: Тук чужденците НЯМАТ право да карат повече от 3 (три) месеца с чужда книжка! Така че няма какво да се оплакваме ...
Последна промяна CheGevara на 03 Юли 2004, 7:19, променена общо 1 път

Weißwurst-Fresser
Аватар
Мнения: 2687
Регистриран на: 22.11.2003
Местоположение: в рекарото
Кара: F40

Мнение от CheGevara » 03 Юли 2004, 7:11

PESCHO написа:да ве и мен ме интересува тва... и аz мисля да правя немска книжка... ама не мога да не си дам бг книжката,всъ6ност мога,ама тогава става много дебела цумата която трябва да дам zа 4исто нова немска книжка,а като ти я вzемат бг книжката пла6та6 на половина (няма логика ама...) zа немската.. с вси4ки страни от ЕС мисля 4е е така... та и мен ме интересува,6е ме гледат ли странно на6те куки като им дам немска книжка..

имам отговор и на този въпрос :lol: :lol: :lol:
Ако си с чужда книжка (да кажем немска), можеш да караш в БГ 3 месеца. След това отиваш в КАТ и пускаш молба за БГ книжка въз основа на немската, те ти дават и ти взимат немската. Като решиш, че не ти се стои вече в БГ и искаш обратно, отиваш в КАТ и пускаш молба, че си искаш немската книжка ... от КАТ ти взимат българската и ти дават немската обратно. Това е процедурата която между другото е и практика в цяла Европа.

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook