DPF въпрос

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 10.11.2017
Пол: Мъж
Кара: E90 325D

DPF въпрос

Мнение от Stanislav83 » 29 Юни 2018, 0:08

Здравейте колеги. Тази вечер както си шофирах ми излезе следното съобщение на навито
Изображение
Колата е 325д,2007, 197кс,автомат. Притежавам я от около 2 месеца. Кара се основно на отсечки от по няколко км. И на кратки отсечки(10тина,20км) извънградско. Означава ли това ,че дпфа е сдал багажа? От около 2 седмици ми свети и лампата за това че е дошъл сервизен интервал но тук (Германия) по ред причини най-вече финансови и време не съм ходил да го занулят,не знам дали това има връзка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 565
Регистриран на: 4.10.2011
Пол: Мъж
Кара: F31 328i

Re: DPF въпрос

Мнение от exc » 29 Юни 2018, 6:26

Означава, че е яко запушен в момента. Не е задължително да е сдал багажа.
Трябва да се вкара в режим на принудитлена регенрация, защото сама няма да тръгне.
Лампата за сервизния интервал няма никаква връзка. Проблемът ти е в това: "Кара се основно на отсечки от по няколко км. И на кратки отсечки(10тина,20км) извънградско. "

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 12.11.2008
Местоположение: sandanski

Re: DPF въпрос

Мнение от ilkata » 29 Юни 2018, 7:21

Много често се прекъсват и кабелите до датчиците провери и тях за всеки случай.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: DPF въпрос

Мнение от vld » 29 Юни 2018, 7:51

Тази грешка е че са запълнени двете банки на филтъра, а са запушени защото не е правил регенерации.
Регенерации не е правил, защото има нещо повредено по колата от което зависят регенерациите.
Свещи, реле, дросел, температурни датчици, ламбда, датчик за обратно налягане, термостати.
Общо взето това са нещата.
Трябва да се прочете с ИСТА и да се види каква точно е грешката и какво обратно налягане прави.
Причнципно не е страшно, може да се възтанови всичко, просто трябва да се реагира на време.
На колко километри е колата?
И можеш ли да си правиш сам нещата или не, ако можеш ще ти кажем стъпките за правилно диагностициране и отстраняване на проблема.
Ако не отивай на сервиз....без да отлагаш.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 565
Регистриран на: 4.10.2011
Пол: Мъж
Кара: F31 328i

Re: DPF въпрос

Мнение от exc » 29 Юни 2018, 7:59

За да светне чак на Айдрайв, със сигурност имаш набити минимум две грешки - 480А и 481А. Първата е стояла доста, но тя излиза само на диагностика. Втората(която значи тежко запушен ДПФ) вече набива съобщение на Айдрайв. Отделно вече може да имаш и грешки в сензорите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 10.11.2017
Пол: Мъж
Кара: E90 325D

Re: DPF въпрос

Мнение от Stanislav83 » 29 Юни 2018, 9:52

Ако трябва да съм честен направо ме е страх да стъпя в сервиз,тук дерът много здраво. Веднъж части на много високи цени и към това и труд на също доста различни от бг ставки. С части от клиента никой не иска да работи. Техническите ми познания що се отнася до автомобили са почти нулеви. Софтуер мога да изтегля само ако се продава някъде оригинален,кабел нямам. Направо не знам какво да правя. До БГ имам най-малко 4 месеца а мислех и с колата да се прибирам. Значи всякакви идеи да се кара извън града на високи обороти са безмислени така ли?
П.с. на 206 000км е колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 565
Регистриран на: 4.10.2011
Пол: Мъж
Кара: F31 328i

Re: DPF въпрос

Мнение от exc » 29 Юни 2018, 10:01

Не са безмислени, но след това пак ще ти трябва поне софтуер.
Иначе казано - само с газ няма да се оправи работата. :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 18.07.2013
Кара: E91 320d xDrive 2010 184к.с.

Re: DPF въпрос

Мнение от donybg » 29 Юни 2018, 10:12

Дизел трябва да се кара изънградско. Хващаш жената и я помъкваш на романтичен уикенд веднъж мечено, без значение иска или не. Така и колата щастлива, жената и тя.

Иначе за софтуера, ти препоръчвам ето тази тема: viewtopic.php?f=112&t=413715

Кабели можеш да намериш в амазон. Иска четене и ровене, но ти ще си прецениш кой ресурс ти е по-ценен, време или пари.

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 22.08.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E91 320D
Мечтае да кара: E92 M3, E60 M5
Детайли за колата: 2007 M47TU2 163к.с. Manual DPF Stock

Re: DPF въпрос

Мнение от tengambg » 29 Юни 2018, 10:24

Моят зимата светна с тези две грешки, които колегата exc е споделил. Оказа се, че DPF-a е ОК, но имаше проблеми които водеха до блокиране на нормалното регенериране. Трябваше да сменя свещи и термостат, защото колата държеше 70-75*. След като отстраних тези проблем и изпрах DPF-a не съм имал 5 месеца проблеми.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 14.07.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е91
Детайли за колата: '11

Re: DPF въпрос

Мнение от steppenwolfbg » 29 Юни 2018, 10:43

Ако можеш, поръчай си това-работи.
http://www.bulmotors.com/xenum-in-and-out-cleaner
Също така и добавката на Protec е добра.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 177
Регистриран на: 3.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E91 325d LCI

Re: DPF въпрос

Мнение от Evgeni » 29 Юни 2018, 11:02

Най малкото което можеш да направиш е да провериш през скритото меню дали колата загрява, защото ако не достига 75-80 градуса няма как да регенерира.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 10.11.2017
Пол: Мъж
Кара: E90 325D

Re: DPF въпрос

Мнение от Stanislav83 » 29 Юни 2018, 14:08

Колеги малко се пообърках. Искате да кажете че има шанс с каране извънградско да се отпуши филтъра,но после ще трябва софтуер за да се изчисти сегашното съобщение? И освен това да проверя като за начало каква температура развива колата? А този carly for android дали върши работа? Защото освен всичко друго не мога да свалям и неоригинален софтуер. Мой близък приятел си изпати от това...

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: DPF въпрос

Мнение от vld » 29 Юни 2018, 14:27

Stanislav83 написа:Колеги малко се пообърках. Искате да кажете че има шанс с каране извънградско да се отпуши филтъра,но после ще трябва софтуер за да се изчисти сегашното съобщение? И освен това да проверя като за начало каква температура развива колата? А този carly for android дали върши работа? Защото освен всичко друго не мога да свалям и неоригинален софтуер. Мой близък приятел си изпати от това...

Не, искаме да кажем, че за да се задръсти ДПФ-а, (съобщението това означава) има определена причина.
Трябва да разбереш защо се е задръстил, за това ти трябва диагностика на моторната електроника.
Най-ефтиния вариант и определено доста по читав от карли е да си свалиш Btool Expert от Google Play струва 11 Евро, връзваш го посредствум блутут адаптер тип ELM и четеш живи данни.
С него можеш да видиш какви грешки имаш записани и каква температура ти държи колата.
Всички тези неща по горе написани от мен участват в процеса на регенерацията, ако не работят филтъра не регенерира и се задръства.
200к км. не са много и вероятно лесно ще влезне в норма филтъра, въпроса е да рабереш кое му пречи да регенерира и да го оправиш.
Колкото повече караш колата така, толкова по зле става.
Ето ти линкове за адаптерите с които можеш да си четеш колата:
https://www.ebay.de/itm/WiFi-ELM327-OBD ... SwF25bKM4h
https://www.ebay.de/itm/ELM327-Wifi-OBD ... Swv2tazeAw
https://www.ebay.de/itm/Bluetooth-OBDII ... SwX3FaLkZQ
Като първия и втория са по добър вариант, втория е по малък на размер.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 10.11.2017
Пол: Мъж
Кара: E90 325D

Re: DPF въпрос

Мнение от Stanislav83 » 29 Юни 2018, 14:44

Добре,колега vld ще те послушам (както и останалите) и ще поръчам кабела и приложението,което си дал! Но ще ги получа най-рано вторник. Мога ли все пак довечера да искарам колта на магистралата и да я покарам 20тина км или е безмислено?
П.с. тоест според теб това че е карана само на кратко отсечки не е първопричината
П.с.2 от тук:
https://www.amazon.de/gp/aw/s/ref=nb_sb ... elm327+obd
дали някой става с горното приложение също? Мисля че по-бързо ще пристигне а и ми е по-лесно плащането.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: DPF въпрос

Мнение от vld » 29 Юни 2018, 16:04

Това което съм дал като приложение идва на момента като го платиш, не е нужно да го чакаш и е специално за БМВ и точно за тия мотори.
Трябва ти кабел или безжичен адаптер за да го вържеш към колата.
Каквото ти е по удобно.
Няма смисъл да караш, само ще го задръстиш повече, при бмв не е като при ФВ като светне и да трябва да се кара на високи обороти.
При нашите коли по принцип е предвидено да се дава яко газ, колкото по яко я караш толкова по добре се чисти ДПФ-а.
Ама светне ли си трябва специално внимание.
Изображение

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook