С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 26 Май 2022, 22:00

Може да е рециклирано старо масло, за това да е такава цената. Така или иначе този вариант на Шел не съм го виждал до сега.

Изпратено от моят Redmi Note 8 Pro с помощта на Tapatalk
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 27 Май 2022, 17:58

Цените са каквито са - еднакви, а понякога и по-изгодни извън БГ. Качеството според мен пак е еднакво. Това с митовете за брак и фалшиви масла мисля, че по-скоро е нещо прекалено рядко срещано, за да е правило и смао се носят истории.

Имам една чуденка аз - ако се вземе например 2х5л туби. Колко време е допустимо да стои масло в отворена бутлика (за следваща смяна). Реално в тубата няма проблем да седи 2-3-4г вероятно, но след като се отвори как стоят нещата?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 27 Май 2022, 19:31

Като се отвори тубата е важно след това да се затвори добре и да стои на тъмно и хладно място. Мисля една година да остане така, дори и повече няма да повлияе особено на мястото. Важното е да не е постоянно отворена за да взаимодейства с въздуха и влагата. Затворените туби им дават 5г гаранция, важното е преди да се налива да се разтръска добре, защото понякога добавките се утаяват на дъното и могат да останат там когато се налива маслото. На руския оил клуб са правили анализи на масла стояли и 10 и 20 години в тубите, не е забелязано да са им се влошили по някакъв начин полезните свойства.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 27 Май 2022, 22:13

Благодаря колега, доста е полезно да се знае това, т.к. разфасовките обикновено са 2х5 за двигател събиращ 6.5 и винаги има едни количества от по 2-3-4 литра, които стоят до следващата смяна :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivoaudi » 27 Май 2022, 22:37

zaharia написа:Като се отвори тубата е важно след това да се затвори добре и да стои на тъмно и хладно място. Мисля една година да остане така, дори и повече няма да повлияе особено на мястото. Важното е да не е постоянно отворена за да взаимодейства с въздуха и ....


Не е точно така, за да не кажа, че изобщо не е така. Отворената, с известно количесво използвано масло туба съдържа вече достатъчно количество "внесен" кислород, готов да оксидира останалото. Лесно се коригира това като се стисне тубата и се "изгони докрай" негативното влияние на остатъчния кислород. Все едно, че искаш да позапазиш вино от вкисване :D
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 28 Май 2022, 15:08

Ако толкова кислородът е проблем - добро решение би било просто маслото да се прехвърли в тубички по 1л напълнени добре. Тогава въздухът ще е минимален (да не кажа по-малко отколкото в голямата неразпечатана туба, а не вярвам изкарват въздух от бутилките след напълването и запечатването).

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 28 Май 2022, 15:59

Оакахте темата- първо се хвърляте на масла 20 евро за 5 литра, после се пренатягате на някакъв кислород в бутилката, който на практика е без значение. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Denis1903 » 28 Май 2022, 16:14

SpeedyMan написа:Оакахте темата- първо се хвърляте на масла 20 евро за 5 литра, после се пренатягате на някакъв кислород в бутилката, който на практика е без значение. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Ти явно само прeмиуми слагаш


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 28 Май 2022, 16:26

SpeedyMan написа:Оакахте темата- първо се хвърляте на масла 20 евро за 5 литра, после се пренатягате на някакъв кислород в бутилката, който на практика е без значение. :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Не знам какво се хвана за цената на маслата, но около 14-15 лева за литър е съвсем нормална цена за прилични масла 5w30 като има и по-ниски цени. Такива цени има и при нас и в немски сайтове.
Това, че някои хора обичат да сипват масло за 30 лева литъра и да си мислят, че не са се минали е друг проблем - блажени са вярващите. Истината е, че за повечето агрегати - цени над 20 лева за литър са си чисто прецакване.

П.П. Ако не си взимаш сам маслото - в сервизите просто слагат много доволна надценка (към 100%) на маслата. Трябва и това да се има предвид. Последно в рено гледах, че сипват някакъв мобил, който във големи количества (варели) е 9лв. литъра, а те го таксуват на 30 цена за краен клиент...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 29 Май 2022, 8:58

Някаква нова информация за BMW 5w30 LL-04? Преди няколко години, колегата @zaharia беше постнал някакви резултати и всико беше ОК. Сипвам само такова масло и съм доволен, дали е добра идея да пробвам VMP/VST Ravenol или да си карам с ОЕ маслото :dunno: Колата е 30d без DPF фабрично, маслото се сменя всяка година или на около 4-6к км :)
Последна промяна Exclusive89 на 29 Май 2022, 9:16, променена общо 2 пъти
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от drago9205 » 29 Май 2022, 9:04

VMP според мен е по-доброто масло. Аз съм карал и с 2-те на 2.0 дизел и с Равенол работеше най-дълго време тихо и правеше най-малък разход. Но като цяло и BMW маслото (то е Шел) е достатъчно добро като качество и нямам сериозни забележки към него.
Сега на бензина съм с BMW масло и съм доволен. За 8хил. км го бутна леко - на ел. щеката от макс е вече на средата (мисля това е около 0.4-0.5л), което за бензинов двигател минава, че нямам разход на масло.

Мисля, че при смяна на 6хил. км като цяло почти няма значение какво ще е маслото. Даже ми се струва прекалено често. 10-12хил. км е добър интервал за смяна при дизел, ако не го гори.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 29 Май 2022, 9:14

Мерси, ще продължавам да сипвам BMW масълце :) А за смяната, просто я сменям всяка година (за една година, т.е. за един месец толкова км изминавам), колата се кара само и единствено през лятото около 30-40 дни, не знам дали няма да е проблем, ако сменя веднъж на две години.. :)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 29 Май 2022, 9:57

Exclusive89 написа:Някаква нова информация за BMW 5w30 LL-04? Преди няколко години, колегата @zaharia беше постнал някакви резултати и всико беше ОК. Сипвам само такова масло и съм доволен, дали е добра идея да пробвам VMP/VST Ravenol или да си карам с ОЕ маслото :dunno: Колата е 30d без DPF фабрично, маслото се сменя всяка година или на около 4-6к км :)


Какво точно те интересува колега? Единственото достойнство на маслото BMW Twin Power Turbo 5W-30 е, че е правено от метан - GTL, ако това ти харесва. Иначе е супер постно от към присадки.

Ако искаш пак такова, но с по-добри присадки - MOBIL ESP FORMULA 5W-30, но само за коли преди 2018, когато BMW променят спецификацията за LL-04.

Ravenol - пробвай ако искаш - VST е 5W-40 и не е LL-04, a LL-01.
И VMP и VST са PAO, не е добра идея за стари коли.

Ако може да си позволиш да сменяш маслото на 4-6 хил. км, не е толкова от значение какво е базовото масло. Може да си сипваш Тотал 5W-30 MC3 INEO с LL-04, което е добро и на добра цена.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 29 Май 2022, 13:19

Благодаря за инфото, колега :yes: Иначе не разбирам от масла, до сега сипвах само на БМВ маслото, защото колата работи мазничко и не пипа грам. Ще погледна и MOBIL ESP FORMULA 5W-30. :)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 29 Май 2022, 14:28

SpeedyMan написа:Какво точно те интересува колега? Единственото достойнство на маслото BMW Twin Power Turbo 5W-30 е, че е правено от метан - GTL, ако това ти харесва. Иначе е супер постно от към присадки.

Ако искаш пак такова, но с по-добри присадки - MOBIL ESP FORMULA 5W-30, но само за коли преди 2018, когато BMW променят спецификацията за LL-04.

Ravenol - пробвай ако искаш - VST е 5W-40 и не е LL-04, a LL-01.
И VMP и VST са PAO, не е добра идея за стари коли.

Ако може да си позволиш да сменяш маслото на 4-6 хил. км, не е толкова от значение какво е базовото масло. Може да си сипваш Тотал 5W-30 MC3 INEO с LL-04, което е добро и на добра цена.

Твърдението, че ОЕМ маслата на БМВ са постни на присадки не отговаря на истината. Това са си напълно нормални масла, съдържат си точно толкова присадки колкото е необходимо за съответния клас. Да не го говорим, че те се правят от Шел, който се нарежда на първите места сред производителите на моторни масла, освен това ОЕМ маслата са правени по собствена рецептура която гарантира по-добри показатели в някои отношения например в сравнение със собствените масла в този клас на Шел. Маслата на Мобил също се правят на база GTL, които те купуват от Шел, така, че особена разлика в базите на BMW ОЕМ и премиум сериите на Мобил FS и ESP няма. Вярно Мобил добавят по 5-7% процента естери в тези серии, които си имат съответно някои предимства, но също така и недостатъци, някъде се добавя и 5-10% PAO. Така, че OEM маслата на BMW са сред най-качествените масла на пазара, конкурират се успешно с всякакви други масла включително и тези на Мобил. Това какво масло ще си избере човек е по-скоро върпос на вкус, на предпочитания или пък може да се определи в зависимост от резултатите на анализите от съответение отработени масла в неговия двигател.
Маслото на Мобил - MOBIL ESP FORMULA 5W-30 го спряха от производство още преди 4 години, много ще му е трудно на колегата да намери такова някъде залежало по складовете. Разликата със сегашната му замяна MOBIL ESP FORMULA 5W-30 е, че тя е на база GTL, докато то самото беше на хидрокрекова база. По ли са му добри присадките от тези на БМВ е много относителен въпрос, правилното твърдение в този случай, че те са по-различни от тези на Шел. Това е съвсем нормално, все пак производителите на пакетите са различни компании, поставили са си различни цели и имат различен подход. Доколко едното масло ще се представи по-добре от другото в конкретен двигател е отворен въпрос и може да се разбере само след като се направят анализи на отработение масла. Дори обаче и да имаме такива, тъй като разликите би трябвало да са пренебрежими, отново няма да можем със сигурност да кажем кое масло е по-добро. За предимствата и недостатъците на тези две масла мисля вече съм писал и няма нужда да се повтарям. Не виждам и ососбена причина след като виждам, че не се чете и се пишат неща които нямат нищо общо с реалността.
Между другото моята кола вече на 17 години я карам почти винаги с масла които съдържат поне 30-40% ПАО, до момента проблем с течове не съм имал. Досега не съм видял колега да се оплаква от теч като е минал на VST или VMP, така, че мисля този проблем - ако даже и го е имало някога в миналото - вече е успешно решен от производителите на масла. MOBIL ESP 5W-30 макар и да няма официален допуск BMW LL04, както всички други масла отговарящи на стандарта ACEA C3, без проблем може да се ползва като негова замяна. По принцип то се води едно от най-качествените масла в класа си на пазара, не знам защо при колегите с дизелови двигатели то не е толкова популярно.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook