С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 19 Фев 2023, 23:26

SpeedyMan написа:При нас преди беше същото. В момента има частични съмнения за ментета.
Но имаше и просто кофти оригинални масла, произведени в така да се каже "не-най-добрите" локации на съответната марка.

В последните години има няколко публикации по темата:

https://www.dnes.bg/cars/2020/01/27/falshivi-motorni-masla-na-pazara-kak-da-se-predpazim.437189

https://nag.bg/blog/kak-da-razgranichim-falshivoto-maslo-ot-originala

https://www.autoclub.bg/menu=802&id=65556

Имаше и публикации за такъв цех в България около София, но не ги намирам.


Колега няма нужда да пускаш тук нечии измишльотини. От трите статии само в последната се говори за нелегален цех, при това очевидно става въпрос за фалшива инфомация, защото снимките приложени към нея са от Русия. В България ако купуваш масло от утвърден магазин няма как да попаднеш на фалшивикат, защото те зареждат директно или от дистрибутори или от производители. Сега ако тръгнеш да обикаляш по кварталните гаражи, за тях е ясно, че никой не може да ти гарантра произход като знаем, че срещу определни суми през границите ни всеки може да си прекара каквото си иска.
Въобще цялата дискусия горе за ментетата приложена към нашия пазар е напълно безпредметна. В ЕС за фалшиви масла съм чувал единствено да има в Полша и това е само слух, не че някъде съм срещал потвърждение с факти и доказателства за него. За центрана и западна Европа може да се каже е изключено да попаднеш на фалшификат. Същото важи вече и от много години и за България, поне за утвърдените търговци, които не се занимават с измами на дребно. Равенол са решили да слагат сериозна защита на продуктите си, защото за тях руския пазар е основен и собственикът им сам е руснак, а както се знае в Русия 45% от онова което се продава е менте. Така, че си озаптете малко фантазиите и се придържайте към реалността и фактите. Това нещо не знам за кой път го пиша през последните няколко години, но явно много хора предпочитат да пишат и да дават воля на въображението си, вместо да четат.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 20 Фев 2023, 7:55

Така е колега, но историята на колегата по-горе все още може да е възможна в България. Освен това, доста хора предпочитат да си вземат масло от онлайн магазини в чужбина, вместо от България, макар и да им излиза по-скъпо. :dunno:
Лично аз си вземам или от магазина на един познат, или от един български интернет сайт, който продава на по-ниски цени от физическите магазини. Когато съм ходил в Германия, винаги съм можел да взема масло от физически магазин там, но цените са значително по-високи от физическите магазини тук, почти двойно в някои случаи.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 9.04.2013
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от titanium » 12 Мар 2023, 17:01

Какво масло да сипя в BMW f20 116d 2019? Видях, че спецификацията е 5W30 С3, но питам за марка! Искам най- добрите спецификации и да съм сигурен, че не е менте! Благодаря!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 13 Мар 2023, 20:01

DPF ако има - би трябвало да е Longlife -04 - - може да караш с оригинално 5W-30.
Другите си ги избираш според разискванията в темата, основно се обсъжда Longlife-04
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1637
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Z3Ro* » 17 Мар 2023, 19:13

Някой карал ли е Valvoline Synpower MST C3 5w40 на кола с работещ ДПФ? Мисля да махам тоя вискозитет 5w30 и се чудя между горното и Мотул Специфик 5w40 LL04...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 17 Мар 2023, 19:54

Аз карах до преди седмица с VALVOLINE ALLCLIMATE DIESEL C3 5W-40 (има си LL-04, валиден за BMW-та преди 2014-та). Харно масло, хидрокрек на супер цена. По 15 лв. литъра ми излезе. Има си добавен молибден и други добавки, които слагат на по-скъпи масла. Доста ниска температура на замръзване има. Двигателят си работеше тихо и мазно с него. Карах го около два месеца, около 8 000 км.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 17 Мар 2023, 21:41

Synpower-а се води най-високия им клас на Valvoline ,няма да сбъркаш с избора си :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 17 Мар 2023, 23:06

Не знам дали е точно така, но температурата на замръзване е доста по-висока на Synpower. Чудех се и аз кое от двете, бяха горе-долу на една цена Synpower малко по-скъпо.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 12 Апр 2023, 15:24

Полският магазин на Archoil отново приема поръчки за анализи на масло, разликата от преди е, че сега пробата се изпраща директно в лабораторията в Познан. Освен това е необходимо след заплащане на анализа и получаването на имейл от магазина, на него да се отговори като в отговора се опишат данните на пробата с маслото, автомобила и прочее. След като по този начин пробата бъде регистрирана от магазина в лабораторията, той изпраща обратно уникален код, който трябва да бъде указан в придружаващите документи към пробата с маслото която ще се изпраща в лабораторията. Ако маслото бъде изпратено в лабораторията без такъв код, то няма да бъде изследвано и ще бъде изхвърлено.
https://sklep.archoil.pl/produkt/analiz ... smarowego/
Страницата преведена през преводача на гугъл: https://sklep-archoil-pl.translate.goog ... r_pto=wapp

ПП Миналата седмица смених маслото и сега ще мога да изпробвам как работи новия метод за поръчване и изпращане.

При мен описанието на пробата и данните за автомобила изглеждаха така

1. Description of the vehicle/device (make, model, year of manufacture, engine capacity, type of fuel): BMW, 325i, E90, 2005, 2,5l, gasoline
2. Make/type/type/viscosity grade of the oil and the amount of oil in the engine: ROWE MULTI SYNT DPF SAE 0W-30; 6,5l
3. Number of kilometers driven on oil: 14 354
4. Vehicle odometer reading: 280 431
5. Sample collection date: 06.04.2023
6. Amount of oil added since last change: 2,25l
7. Has the test oil been replaced with a new one YES/NO: yes
8. Information about other products added to the oil: 0,5l Next POE-100
9. Other remarks, if relevant, such as changing the engine power (tuning) or the mode of use, e.g. only as a racing/rally vehicle: -

Час-два след изпращане на отговор на писмото с потвърждаване на поръчката съдържащ горните данни, получих и уникалния код който трябва да приложа към пробата която трябва да изпратя в лабораторията.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 353
Регистриран на: 22.08.2016
Пол: Мъж
Кара: E46 330d, Е90 320d, E61 530d
Мечтае да кара: M5 E60,F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от iNfoster` » 14 Апр 2023, 8:43

Привет колеги,
На скоро взех една Е61-ца 530d 218 и скоро ми предстои смяна на маслото и филтрите, както винаги има колебания чудене и т.н. Мисля да е карам с 5W-40, но не съм се ориентирал към марка още. Предимно всички бмв-та които съм имал съм ги карал със Castrol EDGE 5W-30 или 5W-40. Но поради залятия пазар със фалшиви масла не знам колко е бил Castrol, макар, че не съм имал никакъв проблем нито са го горели нито нищо. Като отидох в магазина в който си пазарувам авточастите с отстъпка ми препоръчаха Valvoline - 4 литра - 44 лв. ( това е с отстъпката която пазарувам ). Цената на Castrol 5W-40 - 4 литра е - 72 лв. Какво масло бихте ми препоръчали да сложа?

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 14 Апр 2023, 9:54

Зависи ,екологията на място ли е ,обичаш ли да мачкаш педала на газта?Предимно къде караш колата-градско ,извънградско ,смесено ? Трябва ти масло mid saps C3 ,Valvoline са много добър избор :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 353
Регистриран на: 22.08.2016
Пол: Мъж
Кара: E46 330d, Е90 320d, E61 530d
Мечтае да кара: M5 E60,F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от iNfoster` » 14 Апр 2023, 15:53

Смесено се кара колата предимно извънградско повече. Давам си газ но-нормално общо взето колата се кара повече нормално не агресивно.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 14 Апр 2023, 15:59

5W40 C3 е твоето от обичайните масла ,ако искаш по-висок клас Пао +естери може и 5W30 C3.Valvoline ,Comma ,Petronas,Wolf,Kroon oil,Eurol,Fuchs ....няма да сбъркаш с нито едно

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 27 Апр 2023, 17:10

Тия дни преглеждах какво ново има в магазина на oeldepot24.de. Оказа се те все още имат от старите запаси на Mobil 1 ESP x3 0W-40 с цена от 46,39€ за туба 5л. В останалите интернет магазини цената на това топово масло вече надхвърля 60€, та се изкуших и си взех 2 туби за проба. Който има интерес може да пазарува тук https://oeldepot24.de/Mobil-1-ESP-x3-0W-40-5-Liter. В този магазин продават също и интересни масла на Aral на хубави цени. Ако се вярва на информацията от сайта, ако се поръчват 3 или повече туби по 5л доставката е безплатна.

P.S. Противно на очакванията предвид ниската цена получих съвсем свежо масло - бутилирано на 28.03.2023 производство Франция.
Последна промяна zaharia на 03 Май 2023, 19:35, променена общо 3 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 27 Апр 2023, 18:35

С добавка ли ще го караш?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook