Придръпване на Х3

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 117
Регистриран на: 8.05.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X3 3.0d
Мечтае да кара: 650xi

Придръпване на Х3

Мнение от dan1el » 04 Дек 2009, 13:45

Здравейте, от известно време х3-то започна да ми пръдръпва при потегляне (с ръчни скорости съм). Отначало, преди 3 или 4000км го правеше само по наклони/рампи и то като е по-натоварена (повече от 2-ма човека). Докато напоследък започна да го прави на равно като съм сам в колата. Карах я в Камора, там ми казаха че й няма нищо и да си я карам. Въпроса ми е възможно ли е "да и няма нищо"? На 22000км съм.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12340
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Придръпване на Х3

Мнение от Mollov » 04 Дек 2009, 17:19

Известният проблем при 4ц дизели с ръчни скорости на BMW... при 1-ва серия го прави по-често, но явно и Х3-ките не са минали метър... лошото е, че проблема е някъде в маховика и дори и да ти сменят съединителя проблема ще изчезне за 5-10к и после пак ще се появи... в един от немските сайтове за Е87 има тема от почти 200 мнения по въпроса и общо взето ситуацията изобщо не е красива... има хора с автомобили на по 70к километра с четири смени на съединител (но не и на маховик)... и проблема се връща отново и отново...

Можеш да опиташ да тръгваш с малко повече газ, с поне 1500RPM и да се научиш да "надскачаш" проблемният момент... той се появява в края на отделянето на съединителя, така че може примерно да тръгваш с повече газ и рязко отпускане на съединителя (не прекалено рязко, но не и плавно) или да пробваш със съвсем малко газ да отлепваш от 1000RPM с по-дълго задържане на съединителя в крайната фаза на отделянето му... общо взето е малко пипкава работа, но ако се научиш да го "контролираш", този проблем ще те тормози по-малко и ще се появява по-рядко :)

Някои успяват да си решат проблема със софтуерен ъпдейт на колата, но общо взето като чета излиза, че смяна на съединител с маховик решава проблема на 101%... само че струва над 1500лв без труда.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 155
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Пловдив
Кара: x3
Мечтае да кара: m5 e60; x6

Re: Придръпване на Х3

Мнение от xdriver » 04 Дек 2009, 17:28

Това важи ли за автоматиците или се отнася само за ръчките?

Мародератор
Аватар
Мнения: 12340
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Придръпване на Х3

Мнение от Mollov » 04 Дек 2009, 17:32

Само ръчни скорости... 4 цилиндрови дизели на BMW, от 2004г насам... мислех, че го има само при 1-ците, ама вече чух и за една тройка, а сега и при Х3... може проблема при тях да е толкова видим, колкото и при Е87, ма да не се разисква сериозно... много хора не обръщат сериозно внимание на това, щото като даваш повече газ на тръгване и придърпва много по-малко...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1953
Регистриран на: 11.08.2009
Местоположение: Добрич
Кара: Е39 '02 530d

Re: Придръпване на Х3

Мнение от LUCIFER'S » 04 Дек 2009, 18:26

CDV клапан ако имат новите модели, проблема може да е от там. За 15 ном от схемата говоря:
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do ... g=21&fg=10
Fortuna fortes metuit, ignavos premit.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12340
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Придръпване на Х3

Мнение от Mollov » 04 Дек 2009, 18:43

Четох за тая "простотия" дребна, но мисля не помагаше подмяната й... то тва е много евтино, така че смяната му едва ли ще те ухапе финансово, но може би си струва да се опита... интересно... по-важният въпрос е дали смяната му ще промени изобщо нещо... щото ако е както при бензиновите, то трябва да му се премахне функцията, а не да го смениш...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1953
Регистриран на: 11.08.2009
Местоположение: Добрич
Кара: Е39 '02 530d

Re: Придръпване на Х3

Мнение от LUCIFER'S » 04 Дек 2009, 18:47

Този клапан някой го премахват за по бързо зацепване на съединителя... уж по-спортно, но е сложен там за да предпазва от рязко натоварване, а като не работи добре се получава забавяне, преплъзване...
Fortuna fortes metuit, ignavos premit.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 117
Регистриран на: 8.05.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X3 3.0d
Мечтае да кара: 650xi

Re: Придръпване на Х3

Мнение от dan1el » 04 Дек 2009, 20:56

Благодаря ви много за бързите отговори :bchug:
Като за начало ще опитам от към 1500rpm да потеглям, да видя как ще е и дали болежката ще се обажда. И след като я покарам, и ако пак се появи, ще сменя този клапан да видим дали ще оправи работата. Гаранционно надали ще ме уважат :mhihi:
Още веднъж мерси :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 822
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Мечтае да кара: само бмв та
Детайли за колата: много бърза

Re: Придръпване на Х3

Мнение от ясен николов » 06 Дек 2009, 11:57

направо го елиминираи :yes: клапана
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12340
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Придръпване на Х3

Мнение от Mollov » 06 Дек 2009, 12:08

LUCIFER'S написа:Този клапан някой го премахват за по бързо зацепване на съединителя... уж по-спортно, но е сложен там за да предпазва от рязко натоварване, а като не работи добре се получава забавяне, преплъзване...


Интересното е, че при мен би следвало да го има, а ми се е случвало (като ми е мокра подметката) да ми се хлъзва крака и да изпускам рязко съединителя... не усещам никакво задържане или равномерно отпускане, колата се стрелва директно напред...

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 23.05.2007
Местоположение: sofiq
Пол: Мъж
Кара: e39 520i touring

Re: Придръпване на Х3

Мнение от freezy » 10 Дек 2009, 18:19

Проблема е от този клапан ...аз много се чудех дали да го махна моя но всеки път когато ми се налага да тръгвам на стръмен наклон с много газ и рязко отпускане на съединителя се отказвам защото тогава разбирам каква роля изиграва .Според мен създава грижи само когато е студено времето-а като напомпаш няколко пъти на педала преди да потеглиш положението е много по добре

Мародератор
Аватар
Мнения: 12340
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Придръпване на Х3

Мнение от Mollov » 10 Дек 2009, 22:07

Ще взема да го сменя тоя клапан при мен, да видим какво ще стане... щото и при мен го има тоя проблем, но аз пък успях да го излъжа като тръгвам от място с много малко газ и премерено движение на съеднителя.... в момента почти изобщо не тресе, да не кажа хич.... вече случва се супер рядко, а особено като го "разтренирам" при първите 5 мин каране, след това нямам никви грижи...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 298
Регистриран на: 13.02.2007
Местоположение: UK
Кара: от грешната страна

Re: Придръпване на Х3

Мнение от martoto » 11 Дек 2009, 19:06

Това е един супер досаден проблем дето от него страдат цяла гама от BMW модели още от началото на 90-те години насам. Проблема се проявява не само при 4-цил дизели. Има случай когато го има и при чисто нови коли току що взети от дилъра (личен опит). И най-кофтито е, че напрактика няма решение. Дори да склонят гаранционна подмяна на маховик + съединител след време пак се появява. Отскоро има нещо като софтуерен фикс, който не прави нищо друго освен да вдигне оборотите при използване на съединителя. Нещо което по-принцип помага, но пък от друга страна има оплаквания, че в ситуаций дето не е нужно, оборотите стоят прекалено високи (движение по инерция с натиснат съединител) . Единствения начин е да се подава повече "газ" при потегляне ("ръчно" прилагане на същия фикс :mhihi: - но поне само когато е нужно). Друг лек няма щото филма с подмяната на маховика и съединителя е с неизвестен край и предпремиерна цена :)
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12340
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Придръпване на Х3

Мнение от Mollov » 11 Дек 2009, 19:43

Както споменах по-горе, аз кажи-речи си го оправих този проблем, щото при мен поне последните 20 дни не съм го усещал (освен 2-3 пъти при много студена кола). Леко тръгване (с много малко газ), с обороти около 1000 или дори по-малко и "игра" със съединителя (в никакъв случай не го задържам прекомерно). Единствено при начално потегляне и при следващото потегляне (след спиране) задържам леко (1-2 сек) на полусъединител. Факт е, че сега и при яки задръствания съеднителя не успява да загрее сериозно, че да почне да приплъзва от прегряване...

P.S. Моя комплект съеднител и маховик са на 197к...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 117
Регистриран на: 8.05.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X3 3.0d
Мечтае да кара: 650xi

Re: Придръпване на Х3

Мнение от dan1el » 11 Дек 2009, 19:53

Май му хванах цаката и за сега успявам да го излъжа с повече газ. :) За сега мисля нищо да не и пипам и да сменям. Ще се лъжем до последно :mhihi:

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook