Зимни гуми за Х-моделите

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от acho.rs » 01 Апр 2021, 21:06

Учудващо, но и изцяло лятно ориентирани всесезонни, като Мишелин КросКлаймът на сняг има теглителна сила на 70% от чисто зимни гуми, което е 400-500% повече от летни. При спирачният път е същото. Аз за градски хечбек бих избрал такива и въобще няма да се занимавам с подмяна зимни/летни, гумаджиниици, хотели и тн. За кола която се движи с 40-50 до макс 80кмч, не бих се впрягал.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Mollov » 02 Апр 2021, 9:40

acho.rs написа:Учудващо, но и изцяло лятно ориентирани всесезонни, като Мишелин КросКлаймът на сняг има теглителна сила на 70% от чисто зимни гуми, което е 400-500% повече от летни. При спирачният път е същото. Аз за градски хечбек бих избрал такива и въобще няма да се занимавам с подмяна зимни/летни, гумаджиниици, хотели и тн. За кола която се движи с 40-50 до макс 80кмч, не бих се впрягал.


To не е само това... погледнато реално, климата в BG се промени доста... последните години, включително и заминаващата си зима, положението с нужда от зимни гуми става все по-рядко приложимо... предимно за хора, които живеят на места, където е необходимо или ходят по такива места... маса народ си цъка в града (еле па последната година и половина) през зимата и ги гледам карат дори с летни гуми... или класиката - летни на задният мост, зимни (някви!) отпред...

И с тоя климат, ако няма да се ходи по планините (че дори и тогава вероятно няма да е зле положението), новото поколение всесезонни са си идеални за всякви коли, извън по-така тупалки (т.е. мощни коли), които се карат и зимно време.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от b00st » 02 Апр 2021, 10:03

В София си има винаги зима, просто се измести сезона от януари нататък. И зимата не е само сняг, ами ниски температури, които играят много роля при гумите. А може точно 2 пъти да ти се случи да пътуваш в такива условия и е напълно достатъчно.
Действието се развива на 26 януари, положението беше пагубно за нисана пред мен, който се завъртя и удари в мантинелата на Цариградско, аз успях да спра в лява лента. Беше доста хлъзгаво, разбира се не бяха минали да изчистят. И това се случва в най-големия трафик.
20210126_203843.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Jorixa » 02 Апр 2021, 10:10

Това щях да кажа и аз. Заради такива хора дето си мислят че нямало вече зима в България, като падне сняг в София на цариградско и околовръсното през 100 метра има катастрофа. Особено па за SUV, дето уж основното му предимство е че е малко по-високопроходима кола, да си сложиш всесезонни гуми е направо смешно.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Mollov » 02 Апр 2021, 11:09

По Цариградско (и подобни булеварди) има катастрофи, щото там карат все едно е лято... с 80км/ч+ и къса дистанция... малко хора се съобразяват с условията... кара се на утрепия... и като не е добре почистено... резултатът е на снимката...

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от b00st » 02 Апр 2021, 11:34

Mollov написа:По Цариградско (и подобни булеварди) има катастрофи, щото там карат все едно е лято... с 80км/ч+ и къса дистанция... малко хора се съобразяват с условията... кара се на утрепия... и като не е добре почистено... резултатът е на снимката...

Не винаги е така, в трафика след работа зимата няма как да караш като гламав по тия булеварди общо взето, щото е задръстено. Причината тука не беше скоростта, бях свидетел, че там другарите милиционери бяха отбили пътя за Орлов мост към Ситняково и всички се хвърлиха на спирачките, а в лява лента беше натрупало сняг понеже минаваха колите в дясно и тоя просто се завъртя като се опита да спре. За щастие скоростта беще ниска и нямаше сериозни щети.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Jorixa » 02 Апр 2021, 12:13

Mollov написа:По Цариградско (и подобни булеварди) има катастрофи, щото там карат все едно е лято... с 80км/ч+ и къса дистанция... малко хора се съобразяват с условията... кара се на утрепия... и като не е добре почистено... резултатът е на снимката...


На цариградско от години вече трудно може да вдигнеш 80. В голяма част от деня е задръстване, особено посока орлов.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от acho.rs » 02 Апр 2021, 18:09

b00st написа:
Mollov написа:По Цариградско (и подобни булеварди) има катастрофи, щото там карат все едно е лято... с 80км/ч+ и къса дистанция... малко хора се съобразяват с условията... кара се на утрепия... и като не е добре почистено... резултатът е на снимката...

Не винаги е така, в трафика след работа зимата няма как да караш като гламав по тия булеварди общо взето, щото е задръстено. Причината тука не беше скоростта, бях свидетел, че там другарите милиционери бяха отбили пътя за Орлов мост към Ситняково и всички се хвърлиха на спирачките, а в лява лента беше натрупало сняг понеже минаваха колите в дясно и тоя просто се завъртя като се опита да спре. За щастие скоростта беще ниска и нямаше сериозни щети.

Всесезонните са си ок на сняг. Все пак ако вали много силно а гумите са на 2-3летни сезона, винаги може в този да си вземеш такси, метро или да изкараш другата кола.

Както каза Молов - зимата вече е 10 дена в годината. На кола 1200кг при ниска скорост, не и е решаващо. Разликата в спирачни път от 60кмч до нула ще е 1метър.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Jorixa » 02 Апр 2021, 20:23

acho.rs написа:
b00st написа:
Както каза Молов - зимата вече е 10 дена в годината. На кола 1200кг при ниска скорост, не и е решаващо. Разликата в спирачни път от 60кмч до нула ще е 1метър.

Горе се обсъждаха х3ки и х5ци, не знам от къде ги изкопа тия 1200кг.

За мен лично е най-малкото безотговорно да караш 2 тона джип с всесезонни гуми, освен ако не живееш във Варна или Бургас примерно.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от b00st » 02 Апр 2021, 20:37

Дам тук става въпрос за СУВ, а SUV без гуми е доста по-опасен от кола без гуми. То и 1200кг не знам какво визираме точно? Една Е90ка средно тежи 1450 кила. Е60 тежи 1550кг, а едно E61 тежи 1850 кг, колкото почти тежи X3 :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от acho.rs » 04 Апр 2021, 10:36

b00st написа:Дам тук става въпрос за СУВ, а SUV без гуми е доста по-опасен от кола без гуми. То и 1200кг не знам какво визираме точно? Една Е90ка средно тежи 1450 кила. Е60 тежи 1550кг, а едно E61 тежи 1850 кг, колкото почти тежи X3 :dunno:

Според теб комбито на петицата е със 300кг по-тежко от седана ли :mhihi: Аз мислех че е поне 3тона по-тежко....
... При аналогично оборудване, разликата е под 100кг.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от b00st » 05 Апр 2021, 13:45

acho.rs написа:
b00st написа:Дам тук става въпрос за СУВ, а SUV без гуми е доста по-опасен от кола без гуми. То и 1200кг не знам какво визираме точно? Една Е90ка средно тежи 1450 кила. Е60 тежи 1550кг, а едно E61 тежи 1850 кг, колкото почти тежи X3 :dunno:

Според теб комбито на петицата е със 300кг по-тежко от седана ли :mhihi: Аз мислех че е поне 3тона по-тежко....
... При аналогично оборудване, разликата е под 100кг.

Не съм говорил конкретно с двигатели. Не мисля, че някой си купува 520d туринг, поради простата причина, че то не може да откине :)
Но тия 1200 килограмовите BMW-та отдавна седат по гаражите, понеже нямат оцелели роднини, както и да е да не разводняваме темата излишно. Понеже няма зима и снощи 4 коли на СУ станаха на мармалад :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Jorixa » 07 Апр 2021, 8:54

Е къде видяхте зима бе? Нищо, че сигурно за 10ти път вали сняг в София тая година, то това нищо не е.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от kiko » 07 Апр 2021, 9:28

Jorixa написа:Това щях да кажа и аз. Заради такива хора дето си мислят че нямало вече зима в България, като падне сняг в София на цариградско и околовръсното през 100 метра има катастрофа. Особено па за SUV, дето уж основното му предимство е че е малко по-високопроходима кола, да си сложиш всесезонни гуми е направо смешно.

Все едно по тая логика на цариградско лятото не трябва да има катастрофи.Ама има факт! Отделно ако се направи една статистика на колко от катастрофиралите са били с всесезонни гуми процента ще е сигурно 0.005. Просто там масово се кара без капка мисъл+гуми според сезона разбира се но с дот отпреди 5-6 г.

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 9.04.2018
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 (E70)
Детайли за колата: BMW X5 (E70) 3.0SD

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Infiltrat » 01 Май 2021, 23:03

Понеже бях писал, че ще дам мнение за Bridgestone Blizzak LM005 размер 255/50/19 с които карах миналия зимен сезон, ето и моето мнение. За времето края на октомври до средата на април каране градско, извън и в планината ( около 12 000 км.) не мога да кажа нещо лошо или силно изразена слаба страна.Комфорта е добър, ма мокро не съм имал изненади, на сняг съм приятно изненадан от добрата проходимост в планината. Тъй като колегите тук бяха обърнали внимание на склонността им да се износват бързо като ги демонтирах ги огледах внимателно, но няма следа по гумите от износване. Според мен отговарят на очакванията ми и на всичко което беше писано за тях по тестовете, така че ги препоръчвам.

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook