Налягане на маслото 3.0D М57

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 17 Фев 2023, 18:34

Здравейте, колеги,
Днес след 120 км пътуване ми се случи нещо странно. Спрях и преди да изгася колата светна червената лампа за маслото. При леко подаване на газ изгасна, но после пак светна. Изгасих мотора, час по-късно проверих маслото и всичко е ок с него. Запалих пак и поработи една минута като нищо не светна. Дайте насоки да се плаша ли и на къде да гледам. Преди 25к са сменени вериги, масло Кастрол 5/40 преди 5к.
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от NiksGS » 18 Фев 2023, 9:24

Аз миналата пролет имах същия случай, но само премигна няколко пъти, в рамкие на минута - две. Спрях и погледнах за течове - нямаше нищо. Нивото на маслото беше близко до минимума, но над него. Долях литър и след това, не съм имал проблеми.
Ultimate Riding Machine

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 9:34

Ами закачи я тази кола на диагностика и ще покаже ,инак възможно е датчика да е на умирачка или буксата му да е разкачена ,патинясала или опечени кабели .Щом нивото е ОК и колата е обслужена проблема е в датчика или окабеляването му :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 18 Фев 2023, 9:43

Далече съм от вкъщи, за съжаление. На диагностика ще я изчета, но ме притеснява по-скоро маслена помпа да не си прави майтап като е топло и рядко маслото...

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 9:50

Малко вероятно е ,даже когато се стопли маслото помпата го движи много по-лесно по магистралата ако там е проблема ще се прояви сутрин на студено .Налягането което прави помпата се мери и почти всеки сервиз има подобен манометър ,откача се датчика и се измерва .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 18 Фев 2023, 9:55

А какво налягане трябва да държи и при какви обороти?

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 9:59

Е туй вече трябва да се види за конкретния двигател и маслена помпа .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 18 Фев 2023, 10:25

Ясно, ще се радвам ако има кой да сподели малко техническа литература. А сега се замислям, има ли вариант да е от маслото? Обикновено я карам с 5/30, но последната смяна сипах 5/40. Не бяхме догледали тубите в магазина и реших, че няма да е драма за една смяна да изкара с такова при положение, че го карам по макс 10к.
И ми е странно, че като преседя и я запалих после нямаше проблем, чеква и изгасва почти мигновено след запалване.

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 10:33

Моя съвет е първо да смениш маслото с 5W30 BMW LL-04 и да мерите налягането на помпата ,да не би байпасния клапан да не сработва ,сега доколкото прочетох за този двигател максимума е 4.2 бара ,за минимума доста противоречиви данни от 0.6 бара до 1 .Дано някой колега има по-точни данни :yes:

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3901
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Kroki » 18 Фев 2023, 12:00

Ивайло Димов написа:Малко вероятно е ,даже когато се стопли маслото помпата го движи много по-лесно по магистралата ако там е проблема ще се прояви сутрин на студено .Налягането което прави помпата се мери и почти всеки сервиз има подобен манометър ,откача се датчика и се измерва .

Налягането на маслото е много по-голямо, като е студено. Разлика в маслото няма да намериш между 5-30 и 5-40, тъѝ като и двата визкозитета за студено са еднакви. Щом ти загасва и след това светва датчика, означава че работи. Щом при обороти, различни от празен ход не свети се прибирай смело. Според мен помпата е тръгнала да си заминава.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 18 Фев 2023, 12:18

За съжаление това заподозрях и аз, но на полеви условия няма как да проверя друго освен нивото на маслото и ми трябваше съвет. Насрочих вече час за сервиз да я замерят, лошото е, че заради тази помпа май се вади мотор, а и е само оригинална... Дано бъркам и поне мина без вадене на мотор ако се стигне до там.

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Jordana » 18 Фев 2023, 20:25

Датчика най вероятно е в норма . Вероятните причини за такова присветване на загрял мотор са : калпаво масло , износени основни лагери на коляновия вал , износени разпределителни валове , проблем с маслената помпа , проблем с регулатора на налягане . Проблеми със всяка една система в двигателя през която циркулира масло . Ако помпата е в ред тоест подава нормалното количество масло в системата , има някъде по голям луфт от нормалното където се разтоварва налягането и маслото отива обратно в картера . Присветна на загрял мотор щото пада вискозитета , колегата е написал по горе .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 18 Фев 2023, 20:35

Да, до тук ясно, но как е редно да действам? Меря налягане първо и сменям масло?
Лагерите да кажем ги изключвам смело защото са на 20-25к. Не помня само колбеншмит или глико слагах.

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Jordana » 18 Фев 2023, 20:44

Първо маслото после замерване , в момента ясно че е ниско налягането .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Z3Ro* » 19 Фев 2023, 0:12

Имал съм абсолютно същия проблем на М57 в е39. Тогава също имаше желаещи да отварят мотора, но се оказа проблем с датчита. Налягането по спомен в Аутодата е от 0.7 минималното на загрял мотор - моята даваше около 1.2 бара. На студено масло налягането може и над 2 бара да даде на празен ход. Според мен първо мериш налягането, след това смени и маслото и пак мери, и чак накрая с фините ремонти... Най-вероятно причината е в сензора според мен.

Следваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook