Налягане на маслото 3.0D М57

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 23 Фев 2023, 16:04

При смяна на вискозитета към по-плътен смятам, че е напълно логично, но по-скоро опасенията са дали има вариант за такъв резултат и при смяна на масло, но със същия вискозитет. Майстора сподели, че задължително с ново масло ще има други показатели на манометъра и за съжаление е трудно, ако не невъзможно, да се заключи категорично къде е проблемът. Помпата неминуемо ще да има някакво износване, което резултира в пад в налягането, обаче дали е главен виновник и дали е толкова значимо няма как да се замери. Проблемът може да е в гумички на шпиндела на масления филтър, предаващ се датчик или калпаво масло... :kuku:
Поздрави,
Х. Христов

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Z3Ro* » 23 Фев 2023, 17:52

А налягането какво е в крайна сметка? Измерихте ли го или ..?
Стойности от сорта на 3 бара на празен ход за загрял мотор са или неверни, или сочат някаква драма. Нормалното налягане на празен ход за тези ежедневни мотори е 1-1.5 бара на празен ход...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 24 Фев 2023, 14:51

Още не сме го измерили, чака си реда. Понеже още се дълбая на темата с маслото, това 5w40 Castrol не видях да му дават, че покрива BMW стандарт LL04, за разлика от предходното 5w30 с което карах.
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 231
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 24 Фев 2023, 18:04

В друга тема писах ,Castrol са преместили допуск BMW LL04 в Castrol Edge 5W30 M. Все още има Castrol Edge Titanium FST Turbo Diesel 5w40 ,който покрива този допуск.Според мен не се занимавай с тази марка изобщо.

Scrapyard user
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 8.09.2006
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E70 / Yamaha MT-07
Детайли за колата: прасе + прасе

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Spit-Fire » 27 Фев 2023, 15:41

Ибаси, депресирах се докато чета темата понеже наскоро смених мойто масло с някакво на COMMA 5W40 дето дори не покрива LL-04 по книжка :mhihi:
The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 231
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 27 Фев 2023, 16:58

Масло Comma PD Plus 5W-40 ако си сложил това ,то има допуск BMW LL-04 ,тази компания беше част от Exxon Mobil и маслата и са много качествени .Добър избор си направил на бренд :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от ceco_kd » 27 Фев 2023, 17:30

Слагал съм Comma 5в40 на е36. Никаква грижа нямах. Просто после ценово Тотал-а го биеше и тъй като и той се представяше не по- лошо реших, че това е моя избор. Честно не вярвам в т.н. "супер"(или как да ги нарека не знам) масла. Пък и в крайна сметка си мисля, че няма кой знае каква разлика между различните масла. Не знам.

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 231
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 27 Фев 2023, 20:59

Цецо ,донякъде си прав но дявола е в детайлите винаги ......ширпотребата минерални масла хидрокрекинг "синтетика" нямат много разлика помежду си ,общо взето са идентични по състав и присадки само цената им е различна и на някои е необосновано висока .Виж когато се разглеждат синтетични масла на база 4 и 5 та група /полиалфаолефини и естери/ там нещата са много по-различни .Друг е въпроса дали твоята и моята кола с двигатели от старата школа имат нужда от такова масло :yes: или и обикновено върши работа .

Имам приятел с Е36 М40 1.8 1993 целогодишно си го кара с 15W40 на Тотал ,колата стои в гараж на и няма проблем с ниски температури .Двигателя работи доста тихо и няма разход на масло .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 28 Фев 2023, 13:26

Колеги, колата е замерена. На оптимално стоплен мотор, на свободен ход пада на 0.7 бара. Ако правилно разбрах, от всички места на които четох, не трябва да пада под 1 бар. За съжаление си клоним към варианта износване в помпата. Упражнението с ново масло считам за излишно тъй като ако допуснем някакви дребни отклонения +/- 0.1 бара, тъкмо сме на предела.
Поздрави,
Х. Христов

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Jordana » 28 Фев 2023, 14:48

Като сте отваряли за лагери не я ли гледахте маслената помпа за износване ? За 25000 от ремонта едва ли се е променило нещо съществено .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 28 Фев 2023, 15:00

Мисля, че я гледахме, но със сигурност не е мерена. Вярвам, че е напълно възможно да си е било сходно положението, просто вече да е стигнала до момента в който да светне лампа. Хубавото е, че маслото е чисто, филтъра също.

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от ildivvy » 01 Мар 2023, 8:47

Аз, въпреки всичко, бих пробвал със смяна на маслото и мерене на налягането с него... Вземи един Тотал и пробвай! Дори да не стане, няма да се похарчат много пари за тази допълнителна проверка, доказваща или отхвърляща решението за отваряне на мотора отново!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от streetracer1 » 01 Мар 2023, 9:24

Откровено казано, след обстоен разговор и размисъл, опита с ново масло най-много да отложи това упражнение с някой месец и 4-6к километра, когато и на него падне вискозитета, или пък в жегите лятото се сгрее на 110-115гр. Отделно това ще е обвързано с разход за още едно масло, филтри, труд и време.

Изпратено от моят moto g62 5G с помощта на Tapatalk
Поздрави,
Х. Христов

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от ceco_kd » 01 Мар 2023, 10:44

Ти така или иначе маслото ще трябва да го смениш. Обаче след смяната, ако лампата спре да светва след каране, тогава вярата ти в този дето се мъчи да те агитира да ти отваря мотора сигурно ще спадне драстично. И аз като колегата горе мисля, че една смяна на масло няма да промени ситуацията към по-лошо, но пък може да предотврати един ремонт за не малко пари. Едно ново масло, едно замерване на налягането и веднага ще имаш някаква яснота. Обаче .... твоята кола, твоите пари. Успех и със здраве!

П.С.: и вземете сменете и о-пръстените на капака на масления филтъра, там долу на стержена ли какво е точно. Моите се скъсаха все едно са правени от пластмаса.

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Последна промяна ceco_kd на 01 Мар 2023, 11:06, променена общо 1 път
Карам бавно! Стигам Бързо!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 231
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Налягане на маслото 3.0D М57

Мнение от Ивайло Димов » 01 Мар 2023, 10:45

По чужди форуми четох ,че критичния минимум е 0.5 бара ти си на границата с 0.7 ,но според мен теста не е меродавен със старо масло и филтър.Съгласен съм с колегата да се направи тест с прясно масло и нов филтър.....помпата до колкото видях е в диапазона 700-1000 лева. :yes:

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook