Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 27.03.2023
Пол: Мъж
Кара: X3 E83

Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от pumpal » 30 Юли 2023, 18:26

Здравейте,

Колата е 2006 Е83 3.0d,
Тръгнал съм да сменям хидравличното масло и не съм сигурен дали трябва да е ATF или CHF.
Според RealOEM трябва да е CHF, обаче на капачката на казанчето пише ATF, a и самото масло в момента вътре е кафеникаво с винен оттенък. За цвета не мога да съм 100% сигурен, понеже зелената ако е оригинална на тия години ще е по-скоро кафява.
Надписа на капачката също не е меродавен, понеже може да е имало някога зелена лепенка, която да е заминала по някое време (като на снимката)
Някой знае ли някакъв друг признак, по който с голяма вероятност да съм сигурен какво да налея?

Благодаря предварително

-fat-avangard-graniksit-colors-600x600-product_popup.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от ивчо » 31 Юли 2023, 12:29

Ако трябва да вярваш на реал-а, тия с CHF се ползват в по-студено климатични страни (в което има логика за CHF) .
Иначе Да - лепенка е тоя CHF и се слага над тази с гравираното ATF .
Едно време тия с CHF си бяха рядкост и масово бяха с ATF .
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от Ивайло Димов » 31 Юли 2023, 13:18

Не всички АТФ стават за хидравлика,някои са универсални и за скоростни кутии и за хидравлика ,докато CHF се използва единствено за хидравлика на волана.По номер на рама ще разбереш с какво е излязла от завода .Не е вярно ,това за студовете ...всичко зависи от базовите масла ,има АТФ пълна синтетика които се ползват и при -50 .Едно е сигурно Не трябва да се смесват в никскъв случай АТФ и PSF .В по-стари коли е желателно да се налива на минерална основа защото не се знае дали гумените уплътнения са пригодни за синтетика.Ако ще я сменяш е добре да вземеш два литра ,един за промивка защото не знаеш кво има сега в колата ,желателно е колата да се повдигне предницата ,точи се старата и се налива -не се пали колата .Даваш на контакт и отлкючваш волана ,въртиш докато се обезвъздуши ,пак точиш и процедурата отново .Обикновено 1 литър е количеството в системата ,но по номер на рама ше разбереш точно.Ако ти трябва PSF - Febi 46161 ,акл ти излезе АТФ търсиш ATF Dextron 2 или 3 минерално.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от zvetiko » 31 Юли 2023, 13:35

pumpal написа:Здравейте,

Колата е 2006 Е83 3.0d,
Тръгнал съм да сменям хидравличното масло и не съм сигурен дали трябва да е ATF или CHF.
Според RealOEM трябва да е CHF, обаче на капачката на казанчето пише ATF, a и самото масло в момента вътре е кафеникаво с винен оттенък. За цвета не мога да съм 100% сигурен, понеже зелената ако е оригинална на тия години ще е по-скоро кафява.
Надписа на капачката също не е меродавен, понеже може да е имало някога зелена лепенка, която да е заминала по някое време (като на снимката)
Някой знае ли някакъв друг признак, по който с голяма вероятност да съм сигурен какво да налея?

Благодаря предварително

-fat-avangard-graniksit-colors-600x600-product_popup.png


Няма как да разбереш по цвета, става еднакъв. Трябва ти човек с платена програма за части, който може да направи запитване по рамата до BMW или пробвай при някой дилър, който да направи това. В случая е добре е да направиш и промивка- вземи два литра от необходимото.
Правилно си го написал- слага се само ATF DII или CHF-11S и нищо друго.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от b00st » 31 Юли 2023, 15:51

Точиш всичко и наливаш каквото ти хареса.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 27.03.2023
Пол: Мъж
Кара: X3 E83

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от pumpal » 01 Авг 2023, 18:25

Благодаря на всички за отговорите и съветите.

Ще пробвам да определя по миризмата какво има вътре и в крайна сметка вярно вземам двойно количество и точа всичко и промивам.

Все пак, след като ще промивам и ще имам избор, CHF ли да налея или ATF според вас ? ATF-а ли беше по-агресивен към уплътненията ? Главно за рейката се втелявам да не вземе да протече преждевременно - помпата виждам че е консуматив барабар с казанчето ..

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от b00st » 04 Авг 2023, 15:16

pumpal написа:Благодаря на всички за отговорите и съветите.

Ще пробвам да определя по миризмата какво има вътре и в крайна сметка вярно вземам двойно количество и точа всичко и промивам.

Все пак, след като ще промивам и ще имам избор, CHF ли да налея или ATF според вас ? ATF-а ли беше по-агресивен към уплътненията ? Главно за рейката се втелявам да не вземе да протече преждевременно - помпата виждам че е консуматив барабар с казанчето ..

Със сигурност не може да навредиш с CHF 11S, защото това е ХИДРАВЛИЧНО масло, което да работи в такива системи :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от Ивайло Димов » 04 Авг 2023, 15:20

Зависи ,в ония години Pentosin CHF S11 едва ли е бил на база синтетика ,която не се разбира много добре с гумени изделия ако не са пригодни за такава течност .За това има и минерална съвременна хидравлична течност ,която е неутрална към всичко гумено по цялата хидравлика .

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 26.11.2023
Пол: Мъж

Re: Е83 хидравлично масло - ATF или CHF 11S

Мнение от Hans10 » 26 Ное 2023, 0:38

Здравейте, става въпрос за bmw x3, 2004г. 204 к.с. 5- степенна автоматична скоростна кутия. От скоро взе да се появява лампичката за кутията и колата влиза в нещо като авариен режим. След рестартиране на автомобила колата върви нормално. На диагностика ми изписа грешки : p0701, p0734, p0735.
Съжалявам, че не е по темата, просто съм нов във форума.
Благодаря предварително

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook