Добър саунд без каса - е39

Или всичките неща, които можем да натъпчем в един автомобил.

Модератор: Icco

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от gentata » 22 Май 2014, 23:49

rado89 написа:То хубаво, ама аз така и не разбрах по какво различавате различните заводски аудио системи. Знам само, че нямам бас мейкър :) колата е с 16:9 нави с БМ53. Средни и високи във вратите. Слефователно с какво съм оборудван?

Sent from my lumia phone using Tapatalk

Щом няма нищо друго освен БМ53-ката отзад тя го играе и усилвател. CD-Changer от Е53 (X5) от последните години на модела четат и MP3 на външен вид са като на Е39 дори се изписва и ID3-то (изпълнител и име) на песните. Най-ОЕМ варианта си е DSP-то но там е голяма заигравката при кола която няма окабеляване поне за Hi-Fi. Желания резултат с минимални средства в случая може да се постигне с филтър усилвател и бас-каса из багажника. Имаше из Технополис да се продават някакви компактни активни суб-ове Blaupunkt. До колкото знам вършат работа.
Вече друг е въпроса дали ще се чува или ще се осеща повече баса тъй като купето е доста добре обезшумено от към багажника т.е. това което е в багажника не се чува кой знае колко в купето освен ако няма специални отвори за тази работа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 338
Регистриран на: 27.07.2010
Пол: Мъж
Кара: лимузина

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от bat_gosho » 31 Авг 2014, 18:33

И на мен ми липсваше малко бас,затова си сложих :mhihi:


младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 11 Сеп 2014, 22:18

Средите отпред дали стават от кола с ДСП на кола без т.е тези от ДСП са с кутии предполагам,дали има нещо различно в свързването им или със стандартната инсталация мога да си сложа.И другото което искам да попитам кое е по-подходящо да се сложи на задните врати в малките решетки - пищялка или среда което да подчертава музиката?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от gentata » 12 Сеп 2014, 19:21

И тези които са без DSP пак имат кутии на говорителите (mid-bass) в предните врати. Говорителите от DSP са с по-висок импеданс.
За задните врати, меломаните ще попитат: Да подчераят кое на музиката? А иначе там е за средночестотни (mid-range) говорители ама да се намерят с подходящ размер е малко трудничко. И кабели трябва да се прекарат.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 13 Сеп 2014, 10:47

Може би се не изразих много правилно,за което се извинявам.Имах предвид именно за средночестотните (до духалките на вратите) дали стават от кола с ДСП на кола без,че стандартното оборудване няма там говорител.За задните врати на схемата дават пак пищялки,идеята ми е да подчертая високите,но ако със средночестотни звучи по-добре ,дали могат да се сложат средночестотни?За окабеляването ми е ясен филма,но на една е39-ка сложиха пищялки от е38 и много добре се получават високите за шофъора и пасажера.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от gentata » 14 Сеп 2014, 9:10

Да стават от DSP но могат и други говорители да се сложат там само да се докарат на размер че да се съберат. Слагал съм такива взети от Елимекс за по 3-4лв/бр. За филтър само един кондензатор и ефекта е доста осезаем, подчертават се много добре вокалите на песента дори и с IRIS и Buisness RDS.
Изображение

За здните врати наистина биха се събрали само високочестотни без доработка за други няма място. Там средните ще се компенсират (до някъде) от говорителите на задната кора а и също от предните се чува доста добре и на задната седалка.
Последна промяна gentata на 21 Сеп 2014, 16:14, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 21 Сеп 2014, 13:52

Зад огледалата са високочестотни (пищялки).Аз имам идея средночестнотни при тези в духалките където си има на DSP системата,за да се изразят всички тонове.Отзад във вратите искам да сложа пищялки за високите честоти малко,че отпред заводсктие пищялки почти не се усещат,а имам пищялки на DLS и се чудя дали да ги мъча зад огледалата да ги побера и да преместя заводските във задните врати или в тях да сложа DLS ите и да си оставя заводските пищялки отпред? Казваш,че с тези от Елимекс се е получило добре?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от gentata » 21 Сеп 2014, 16:28

Да, за възможностите на Buisness RDS-a доста добре си се чуваше (колата вече не е при мен). За съжаление не мога да намеря снимка или модел на говорителите които монтирах. Наместих ги точно до духалките. Диаметъра беше около 5см.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 10 Юни 2015, 23:37

Някой пробвал ли е предните говорите ли мидбасите в предните врати вместо в оригиналните пластмасови кутии да смени говорителите и да сложи преходник от пдч или друг материал и как звучи по добре - ако е с отворен обем или затворен.Защото може преходника да е само поставка където да се захване говорителя с формата на оригиналната кутия,но да се използва обема на цялата врата?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 11 Юни 2015, 23:25

Наистина в оригиналните кутии при слабо до нормално увеличена от незаводски плеър звучи добре хем с оригиналните Хаес.Обаче като се увеличи си прав колега,че почва да криви и има звук на пластмаса.В случая имам компонента система на Dls R5A с филтър и съм решил да е монтирам,макар че е с заводския размер мидбасите имат нужда от повече литраж по изискуем минимум по заводски характеристики,а заводския обем идва малък и затова търся съвет.В случая точно като твоето търся решение - или полузатворен обем като твоя или отворен ,защото предполагам затворения напълно от MDF или ПДЧ ще трябва и облицоване и от там най-вероятно няма съществено увеличаване на обема.Ще пробвам твоя вариант колега да видя как ще свирне. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Добър саунд без каса - е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 14 Юни 2015, 17:52

Не съм някакъв разбирач от кар саунд и затова не правя замервания,а всичко поетапно правя за да подобря звука да е по плътен,като събирам съвети,целта ми е да не използвам бас каса,плеъра съм сменил с афтърмаркет Pioneer, отзад на мястото където стоят оригиналните буфери съм сложил 2 елипси които имах от предишната кола Pioneer от които идва и баса,в оригиналните кутии отзад съм сложил пак 13 см DLS за да вкарам звука в купето,че елипсите идват под кората на задния прозорец и влиза в купето само баса.Остана да свържа 4 канален усилвател който имам и затова реших да сменя предната линия и именно от нея търся горе долу същия плътен звук ( не думкане). Затова ще слагам компонентната с филтрите и в ръководството и пише,че препоръчителния обем в който да се монтират е между 4 и 12 литра. Дал поръчка да ми изработят като твоята стойка да видим на ухо как ще се получи.Тогава ще предприема и шофъорската,че колата ми цялата отвътре разглобена и съм си оставил мойта врата поне да мога да си отварям :D

Предишна

Назад към Car аудио и видео

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook