Пищялки задни врати е39

Или всичките неща, които можем да натъпчем в един автомобил.

Модератор: Icco

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 6.08.2014
Кара: 523i
Детайли за колата: e39 1996 г.

Пищялки задни врати е39

Мнение от sakata01 » 31 Окт 2014, 23:03

Колеги, здравейте! Не ми работят пищялките на задните врати. Озвучаването би трябвало да е с 10 говорителя, но отзад свирят само тонколоните на кората. Задните кори не са сваляни, също както и задната кора. Хубаво ще е да свирнат. :) Благодаря за информацията.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1658
Регистриран на: 4.11.2009
Местоположение: Край морето
Пол: Мъж
Кара: седнал
Детайли за колата: Правиланта 39-ка

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от gentata » 15 Ное 2014, 15:14

И каква е нужната информация? :dunno:
Попрочети малко из форума има много писано. Може да се почне с търсачката в E39 с ключови думи "озвучаване", "музика", "HiFi" и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 17 Ное 2014, 11:04

Ти сугрен ли си,че си с 10 говорителя? Провери си по Vin дали си с DSP система,че може да нямаш пищялки в задните врати,а дории и окабеляване да нямат дотам..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от ares2 » 09 Мар 2015, 14:35

окабеляване има в повечето врати които съм виждал

а дали на ДСП там е пищялка или са среди?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 16 Мар 2015, 0:41

ares2 написа:окабеляване има в повечето врати които съм виждал

а дали на ДСП там е пищялка или са среди?


BMW E39 w/ Standard

5.25" Front Midbass
2" Front Midrange - Silk Dome
~5/8" Front Tweeter
5.25" Rear Midbass
~5/8 Rear Tweeter

BMW E39 w/ DSP(Premium)

5.25" Front Midbass
2" Front Midrange - Silk Dome
~5/8" Front Tweeter
5.25" Rear Midbass
~5/8 Rear Tweeter
2x ~5" High Efficiency/High Excursion OEM Subwoofers - Hung from Rear Deck
Това дават като официални характеристики,което ще рече,че и отзад са пищялки.А масовите модели без заводско DSP повечето нямат окабеляване в задните врати.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от ares2 » 21 Мар 2015, 14:35

моята кола имаше окабеляване във всичките врати за говорители.. само за пищялки на задните разбира се
аз ползвах тези телефонните кабели от предните и още някви стърчащи с една жълта букса свободна и през тях си прекарах ДСП сигнала.. до буксата на врата ясно вече
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 16 Сеп 2015, 0:39

Прекарах си инсталация през гофрето за пищялки в задните врати,ще използвам оригиналните пищялки от отпред,защото там съм с компонентна система. За оригиналните пищялки ще ми е нужен филтър за високочестотни говорители,защото сигнала е нормален без да минава през филтър ,някой да знае откъде мога да намеря или да използвам тази платка която е отпред на оригиналната инсталация? Ако някой знае данните на оригиналния кондензатор да си потърся кондензатора със нужните характеристики за да изкарва само високочестотен звук?


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от skimu4ka » 16 Сеп 2015, 18:14

Виж дали има висок сигнал на кабелите, да не е да има LPF ако е правено за би или три амп система. Може ад има среда но не и високи. провери и ако има, с 1,5 - 3,3мф ще се получат нещата както каза колегата. Ако ще е за 2-лентова сложи 3,3мф макар, че ако са 4ома ВЧ говорители ще е доста нисък срез.


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от skimu4ka » 16 Сеп 2015, 19:13

2 лентова система - мидбас говорител + високо честотен говорител.
ВЧ говорител, почти винаги се налага да се пуска от по-ниско цел да обхване част от средата, което не е добре!
Най-малкото ВЧ говорител така лесно може да бъде претоварен, но с тези 15-20 вата на канал няма да има проблем. Отделно няма да възпроизвежда правилно СЧ изкарана през него.
Това по-ниско отрязван става с по-голяма стойност кондензатор - 3,3мф е такъв за да пусни достатъчно ниска граница (част среди) във ВЧ говорител. Честотата на през зависи и от импеданса му.
Ето обясних ти, друго ако има не ясно питай.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 16 Сеп 2015, 23:27

Благодарности на колегата Mario Pankov за помоща която споделя със своите познания. Днес си взех въпросния кондензатор на 3.3 uF полипропиленов само че е до 400 v,защото са вече с по-големи показатели в това отношение от ОЕМ-ския ,което предполагам,че е по- добре. На другия колега да разясна - тъй като прекарах кабели през оригиналния път до задните врати ,сигнала го взех от този за задните говорители към които отива нормален сигнал и от там се произвеждат всички честоти до платката. В задните врати нямам пищялки съответно няма и филтри за тях там.Потърсих филтър за високочестотен говорител ,но в интернет почти не открих добри вариянти. Пищялките от предната линия (тези които са зад огледалата) ги свалих защото там ще монтирам други от компонентна система. Целта ми е за момента да пробвам да идва някакъв звук и от задните врати докато са разглобени корите на колата.Заводските пищялки работят по-тихо, затова за мен няма да се натрапва от тях толкова ,че да заличава звука от тези от отпред.Затова се насочих да потърся характеристиките на заводския кондензатор за да мога да "отрежа" и да излиза звук само по предназначение. В задните врати място за СЧ говорител няма ,иначе щях да си ползвам ОЕМ филтъра от отпред да си разделя звука. Не ми пречи от заводския филтър да го инсталирам в задните врати,но идеята ми е да си остане в предната врата ,ако случайно се наложи отпред да включвам през заводските кабели. Интересното на заводските пищялки е ,че са на 8 ома при положение ,че стандартните говорители са 4 ома. Предполагам ,че е нормално?Кондензатора предполагам,че трябва на + кабел преди пищялката да го свържа и запоя?


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от skimu4ka » 17 Сеп 2015, 11:29

Mario Pankov написа:
skimu4ka написа:2 лентова система - мидбас говорител + високо честотен говорител.
ВЧ говорител, почти винаги се налага да се пуска от по-ниско цел да обхване част от средата, което не е добре!
Най-малкото ВЧ говорител така лесно може да бъде претоварен, но с тези 15-20 вата на канал няма да има проблем. Отделно няма да възпроизвежда правилно СЧ изкарана през него.
Това по-ниско отрязван става с по-голяма стойност кондензатор - 3,3мф е такъв за да пусни достатъчно ниска граница (част среди) във ВЧ говорител. Честотата на през зависи и от импеданса му.
Ето обясних ти, друго ако има не ясно питай.


Научи се да пишеш, за този пост, а и не само за него, се налага да полагам неимоверни усилия за да те разбирам.

3.3uF при резистивен товар от 8 ома дава електрическа функция с -3дб на около 6Кхц, т.е. акустичната функция вероятно би била 12дб/окт на около 3.5Кхц, това за нисък срез ли го имаш? Ако е 4 ома стойността на кондензатора би-следвало да се увеличи два пъти за да се запази същата честота на срез, т.е. при 3.3uF това електрически се случва при около 12Кхц и ми стана любопитно от къде я изобрети тая глупост, която цитирах, но исках да видя до къде ще се омотаеш. В спектъра над 5Кхц има много малко енергия в самият звукозапис и трудно може да се повреди подобен високочестотен при този филтър, дори с 50W подавана мощност. А честотата на "през" при високочестотен зависи от импеданса само, ако някой реши да го прави близо до резонансната честота на високоговорителя. Реактивният компонент от бобинката е игнорируем, защото е с малка индуктивност, рядко над 0.02mH и единствената промяна ще настъпи в самата преходна характеристика, като това ще зависи от резонансната честота, наличието или липсата на ферофлуид, и магнитната система. Но на този ти коментар, предходния и няколко други се посмях доста за което ти благодаря. :D

Към автора - пробивното напрежение на кондензатора има значение само от към размери. 400V ще е поне 2.5см дълъг и трябва да съобразиш това. Ако например решиш да използваш платката отпред, там няма да стане. Освен това, повечето ПП са с скъси изводи от твърда мед и приобщаването понякога е предизвикателство в по-тесни пространства. Ако решиш да ползваш оригинален биполярен електролит, мога да ти подаря два, само трябва да ги потърся - от моята кола са.

С теб приключих още в миналата тема.
Съветвам всеки взимащ съвет от този човек, да носи отговорност на своя воля.
Видимо човека не е запознат с доста, неща щом твърди, че 3500хц са високо отрязване, а то това си направо среда!
Отделно че като гледам, май не знае каква е ролята на бобина използвана в филтъра, не е уточнил как е свързана тя, но и по който да е начин от двата възможни при този ред филтър не изпълнява това което пише.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 17 Сеп 2015, 23:20

Към автора - пробивното напрежение на кондензатора има значение само от към размери. 400V ще е поне 2.5см дълъг и трябва да съобразиш това. Ако например решиш да използваш платката отпред, там няма да стане. Освен това, повечето ПП са с скъси изводи от твърда мед и приобщаването понякога е предизвикателство в по-тесни пространства. Ако решиш да ползваш оригинален биполярен електролит, мога да ти подаря два, само трябва да ги потърся - от моята кола са.


Да, наистина като ги закупих кондензаторите не са малки на размер но мисля,че ще им намеря място на задните кори,ще пада запояване на плюса.Няма да ги използвам отпред,нито на платката от предната линия.Платката от предната линия само ще я пробва да видя има ли разлика между този който сега закупих и оригиналния, така и така ще слагам оригиналните пищялки от отпред.Само това ме озадачи зао пищялките са на 8 Ohm при положение ,че останалите компоненти от стандартното озвучаване са на 4Ohm?


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от skimu4ka » 18 Сеп 2015, 9:38

В повечето случаи при ВЧ 8 омовите са по-чувствителни.
Ако е е бил ВЧ 87дб на ват, 4омовия, а 90дб 8омовия, нещата г/д са еднакви. Като цяло не са изобщо с висока чувствителност заводските. Както при по-високо отрязване - не звучат добре. Има ги в ниските и средните високи, във високите високи не.
Ако са 8ома и си сложил 3,3мф, това е много ниско отрязано и към тях си ходи направо и част от средата, но с 20 вата няма да има проблем.
Не разбрах какъв модел точно кондензатори си купил, ако може снимка освен модел, понеже ми се случвало да има много от тях които не стават за ВЧ. Аз когато правя нещо, си ги прислушвам и подбирам по модел.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 507
Регистриран на: 11.10.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е39 M52B20 TU
Мечтае да кара: Е39 M5

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от Zlatiyan_Genchev » 22 Сеп 2015, 17:09

Ето го въпросния кондензатор който закупих.Правих тест на оригиналната пищялка и тази която имам от предната компонентна система Dls T25 и оригиналната е в пъти по-тиха от тази на Dls ,като при теста и 2 те са свързани през заводския филтър от предната линия. Този който съм взел за задните врати ще ми свърши ли за заводските пищялки макар и по-тихи ще им умувам да ги захвана за задната кора колкото да има нещо да изкарва звук и от там?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна Zlatiyan_Genchev на 22 Сеп 2015, 23:15, променена общо 1 път


Аватар
Мнения: 196
Регистриран на: 22.04.2013
Пол: Мъж

Re: Пищялки задни врати е39

Мнение от skimu4ka » 22 Сеп 2015, 21:25

Този вид кондензатори са един от най-добре свирещите във филтри за ВЧ, само където фирмата нещо не ми харесва :D
Мисля, че за целта още повече за тези компонентни ще е повече от добре. Щом става за Хай-Енд дори...
Ето сам си каза, че заводската е пълен кенеф, но по-добре да я има!
Ако е 4ома, може да пробваш и с два такива в паралел, ще си свири доста и от средата, но при 15-20 вата пак няма да има проблем. Така ще е по изразена в гласа, но ако искаш по-изразени високи високи, няма да се промени. Все ще е отрязана на 6дб/окт.

Следваща

Назад към Car аудио и видео

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook