Наложителен ретрофит на огледала с ел. прибиране

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 25.01.2022
Пол: Мъж
Кара: F30 328i xDrive

Наложителен ретрофит на огледала с ел. прибиране

Мнение от Tsarski » 09 Ное 2022, 23:17

Здравейте, колеги! Драмата е следната - имам f30 luxury line внос от Канада, на което страничните огледала са с ръчно прибиране. След лека злополука шофьорското огледало се прекърши от основата си, която се оказа тотално корозирала (ще прикача снимки защото си е гледка). С много усилия намерих огледало от автомобил с ляв волан, което е с ръчно прибиране и закарах колата в Мопарт за монтаж. За моя изненада, обаче, се оказа, че огледалото което съм купил е с букса с 6 пина, а оригиналното от моя автомобил е с 5 пина на буксата. Къде е разликата? - огледалата с 5 пина имат модул вътре който комуникира с fem-a, тези с 6 нямат, или поне аз така го разбрах. Съответно, огледалото, което съм купил не ми върши никаква работа. Още по-интересно става, че масово огледалата с 5 пина са с електрическо прибиране и да намеря огледало с 5 пина и ръчно прибиране от кола с ляв волан е мисия невъзможна. Опцията е само чисто ново, 1000лв бройката. За сметка на това намерих комплект огледала със същите екстри, които имат и оригиналните ми, но с електическо прибиране. И тук започват върпосите. Видях в разни американски и английски офруми, че ретрофит е възможен обикновено с пускане на допълнителни кабели, но на примерите оргиналните огледала на автомобилите са с 6 пина на буксата и се преминава към такива с ел. прибиране, които са с 5 пина и именно заради разликата в буксите се пускат допълнителните кабели. След това попаднах на това видео:
https://www.youtube.com/watch?v=NifjACg ... =BMWDoctor - В него "доктора" казва, че ако колата има памет на седалките и дясното огледало пада при включване на задна, може да се направи въпросният ретрофит само с подмяна на огледалата, съответно контролера на прозорците и кодиране, тоест не е необходимо бърникане по кабелите. От видеото също се вижда, че неговите огледала също са с 5 пина и ръчно прибиране. Та моето f30 ги има точно тези екстри и точно тези огледала. Питането ми е към хора, които имат опит с ретрофит, може би са правили точно тази конверсия, или като цяло имат добри познания по електрониката на тея коли - това което се вижда на видеото реалистично ли е да стане толкова просто? Приемам всякакъв акъл, защото вече купих едно безполезно огледало, не искам да вкарам още една стабилна сума пари за комплект огледала с ел.прибиране, да загубя на Никола времето и накрая пак да опра до ново огледало за 1000лв и като му тегля чертата да съм 2 бона назад с 3 безполезни огледала търкалящи се в багажника.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10439
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Наложителен ретрофит на огледала с ел. прибиране

Мнение от Leon » 10 Ное 2022, 13:35

В немския ибей има, цените са рилични на фона на новите.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Наложителен ретрофит на огледала с ел. прибиране

Мнение от zvetiko » 10 Ное 2022, 17:18

Колега, или оригинално или намери някой, който ще поеме всичко с частите и монтажа. Обикновено съвместните проекти водят до загуба на време и пари.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Наложителен ретрофит на огледала с ел. прибиране

Мнение от MMG » 21 Ное 2022, 20:28

Мога да ти кажа как е на 5-та серия.
Ако си с ръчно прибиращи се огледала по-лесно е да се преправи модулът за управлението на стъклата. Премостват се три пина на платката, защото огледалата без прибиране нямат комуникация по LIN, а тези с прибиране имат.
Купува се и нов модул с бутони за стъклата с копче за прибиране.


Ето файл как се прави за 5-ца.
http://cloud.tapatalk.com/s/637bc311caf4f/BMW%20F10%20S430A%20Retrofit%20Guide.pdf


Sent from my iPhone using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 25.01.2022
Пол: Мъж
Кара: F30 328i xDrive

Re: Наложителен ретрофит на огледала с ел. прибиране

Мнение от Tsarski » 24 Ное 2022, 12:57

Да разкажа как се развиха нещата в случай, че някой изпадне в подобен казус. В крайна сметка се реших да пробвам с ретрофита. Намерих 2 огледала с ел. прибиране, подгрев и затъмняване на шофьорскто както и контролер NA стъклата с бутон за прибиране. Ретрофитът стана САМО С КОДИРАНЕ. Не се наложи бърникане по ел. схемата на колата. Причината да стане толкова лесно, както споменах по-горе е, че оригиналните огледала на колата бяха с 5 пина, което значи, че имат в себе си модул който комуникра с FEM-а. Такъв тип ретрофит би наложил промяна по схемите, ако буксите на оригиналните огледала са с 6 пина, тоест нямат в себе си такъв модул за комуникация и управлението им на практика става директно от контролера без комуникация през FEM.

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook