DIY: Добавяне на заден габарит за мъгла за коли от Америка

5-та серия (2017+)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 285
Регистриран на: 25.04.2013
Местоположение: Трявна/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 540i G30, 120d F20
Мечтае да кара: 540i

DIY: Добавяне на заден габарит за мъгла за коли от Америка

Мнение от AlonsoBest » 09 Дек 2022, 14:35

Здравейте,

Все повече набира популярност в нашата страна да се внасят коли от Северна Америка. Модела вече е на достатъчно години за да се намира по търговете там.
Както всички знаем колите от там нямат заден габарит за мъгла, нещо което според е полезно ако се пътува през мъгливи проходи (като Шипка например).
След търсене в интернет намерих доста разнопосочна информица, основно за кодиранета, а и всичко е на английски, така че реших да направя един пост със обобщение от опита, който имах.

Та нещото което със сигурно трябва да се вземе е ново копче за фаровете. До колкото намерих информация, за разлика от F и E сериите, при G серията вече американското копчето не може да се може да се модифицира. За това и не съм пробвал, а направо взех ново. Ако сте достатъчно упорити може да се намери втора употреба за 50-100 лв, аз не бях и поръчах ново от Мкар. спецификата там е че те не могат да ви извадят номер по шаси, защото това не е част за оригинално вграждане. Трябва да си извадите номер и да им каже искам го това на моя отговорност.

Според зависи с какво разполага колата копчето е различно:
Изображение

1. Само заден габарит за мъгла - 61319472969
2. Предни халогени и заден габарит - 61319472970
3. Нощно виждане и заден габарит - 61319472972
4. Нощно виждане, халогени и заден габарит - 61319472974

Цени за нови части вски може да си провери във сайтовете на Mcar, Daru car и тн.

Следващото нещо което трябва да се установи е дали има окабеляване до стоповете.
По това което четох, първите модели 2017/2018 година и може би началото на 19 имат кабели до стоповете.
След някакъв момент 19-та година вече нямат (може и да бъркам тук годината, не съ сигурен).
Първата проверка която може да се направи е дали американския стоп има диодите за габарите.
Снимки (от bimmerpost):
Изображение
Изображение
Изображение

Ако има диодите във общия случай има и кабели.
Другото нещо е че вероятно така или иначе ще се сменят стоповете. На буксата на стопа на багажника трябва да има кабел на пин5, той е габарита за мъгла:
Тук няма:
Изображение

Тук има:
Изображение

Моята е 09.2017 и имах късмет да имат кабели.
Ако ги няма се взема сигнал от BDC модула, но тук не мога да помогна от кой пин се взема.

Подмяната на бутона няма да обеснявам подробно. FullBoltOn във YouTube има добро и стегнато видео на процедурата. Единственето специфичко е махането на страничния напак на таблото, който е към вратата. Голямо дърпане падна докато откопчеят всички щипки.
https://youtu.be/6TwPElMWqSg

Следва интересната част, кодирането.
Тук както казах идват разликите в информацията в интернет.
Ще цитирам нещата които съм намерил в интернет и на края ще напиша какво аз съм намерил като работещо решение при мен.

bimmerpost написа:Confirmed working as of 3/15/2020. However, you must verify you have the LED modules first. Please read rest of thread.
All changes are in the BDC_Body2 Module, in the 5FA9 Cafd file
NSL_Verbaut: Change this to "Verbaut"
LCE_BEL_LIN_VAR: Change to match your existing switch, plus "NSL". For example, mine was "39_BEL_PL_FLC_NSW_NIVI", so I changed it to "40_BEL_PL_FLC_NSW_NSL_NIVI". This keeps the incorrect light switch variant error from showing up in ISTA.
LIC_LOG_LAMP_2_OUTPUT_CHANNEL_DATA: Change this to "G30_ECE_Code"
LIC_LOG_LAMP_2_OUTPUT_CHANNEL_INDEX: Change this to "G30_ECE_Code"
LIC_NIVEAU_OVERRIDE_DATA_0: Change this to "UNK_PARAM_1"
LIC_NIVEAU_OVERRIDE_INDEX: Change this to "UNK_PARAM_3"
LIC_VERSION_DATA: Change this to "UNK_PARAM_5"


FullBoltOn написа:Search : "NSL_Verbaut": Change this to "Verbaut" Save

Search : LCE_BEL_LIN_VAR: Change this to "34_BEL_PL_FLC_NSW_NSL" Save

Search : LIC_LOG_LAMP_2_OUTPUT_CHANNEL_DATA: Change this to "G32_ECE_Code" Save

Search : LIC_LOG_LAMP_2_OUTPUT_CHANNEL_INDEX: Change this to "G30_ECE_Code" Save

Search : LIC_NIVEAU_OVERRIDE_DATA_0: Change this to "G32_ECE_code2" Save

Search : LIC_NIVEAU_OVERRIDE_INDEX: Change this to "G32_ECE_code2" Save

Search : LIC_VERSION_DATA: Change this to "UNK_PARAM_5" Save


Всички промени се правят в BDC Модула. Аз ползвах BimmerCode със ModBMW WiFi eNet адаптер.
Това което промених аз:
NSL_Verbaut: "Verbaut"
LCE_BEL_LIN_VAR: Тук се избира това което сте имали до сега, но да съдържа и NSL, при мен случея беше - от *_BEL_PL_FLC_NSW (не помна с какви цифри почваше) на 34_BEL_PL_FLC_NSW_NSL.


За тези вече имаше разлика в информацията от bimmerpost и това което е написал FullBoltOn, при мен ги нямаше на повече места стойностите написани и на двете места, за това избрах G30_ECE_Code/G30_ECE_Code2
LIC_LOG_LAMP_2_OUTPUT_CHANNEL_DATA: "G30_ECE_Code"
LIC_LOG_LAMP_2_OUTPUT_CHANNEL_INDEX: "G30_ECE_Code"
LIC_NIVEAU_OVERRIDE_DATA_0: "G30_ECE_Code2"
LIC_NIVEAU_OVERRIDE_INDEX: "G30_ECE_Code2"
LIC_VERSION_DATA: Change this to "G30_ECE_Code2"


При мен така търгнаха и работят, надявам се да съм полезен на някой.

PS: Успях да намеря и ел. схемата, ако някой няма окабеляването. Добавям ПДФ-ите като прикачен файл.
Fog_light_G30.PDF

BDC_G30.PDF
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна AlonsoBest на 03 Авг 2023, 19:21, променена общо 2 пъти
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 19.03.2017

Re: DIY: Добавяне на заден забарит за мъгла за коли от Амери

Мнение от desonator » 18 Юни 2023, 7:35

:clap:
това заслужава да се сложи във Важни.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: DIY: Добавяне на заден забарит за мъгла за коли от Амери

Мнение от Kroki » 02 Авг 2023, 17:08

desonator написа::clap:
това заслужава да се сложи във Важни.

:yes:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 285
Регистриран на: 25.04.2013
Местоположение: Трявна/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 540i G30, 120d F20
Мечтае да кара: 540i

Re: DIY: Добавяне на заден забарит за мъгла за коли от Амери

Мнение от AlonsoBest » 03 Авг 2023, 19:19

Добавих във първия пост и ел. схемата на светлините за мъгла. Ако при някой липсва окабеляването.
Изображение

Назад към G30/G31/G32/G33

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook