Как да избегнем катастрофите?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 150
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: София
Кара: 740 li

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от bg20010 » 25 Ное 2009, 13:21

Ами чера минах по "Хемус" и щях се пребия на една вълнообразна кръпка,внимавайте просто е ужас!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от bmw325tds » 15 Дек 2009, 12:43

Хора карайте по правилата и всичко ще е ОК.

Ако един реши да направи нарушение и другия участник не еагира ще стане ПТП.

Това че можеш да караш с 200 по магистралата в лява лента с включени дълги светлини не ме спира да мина в лява лента пред теб със скоросто 140 и да изпреварвам камион, който се движи с 90. Просто давам ляв мигач и правя маневра.

Включвайте винаги мигачите когато правите маневри!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 50
Регистриран на: 15.11.2009
Кара: 530D 2002 touring

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от Torbalan008 » 15 Дек 2009, 17:39

Хубава тема, в допълнение бих посъветвал и още едно нещо, безсмисленото "лепене" или неспазване на дистанция, особено в зимна обстановка. Преди няколко дни на жълтите павета, едно нахъсано daewoo ми се залепи в задръстване. След като този пред мен наби рязко спирачките и ме принуди да го последвам, онзи отзад ми се вряза и ми спука бронята... на всичкото отгоре ми каза че му писнало от такива като мен ...

Извиках кат и си отнесе глобата, но ми загуби маса време. Ако това се случи на магистрала обаче или на цариградско .... става страшно!
Последна промяна Torbalan008 на 15 Дек 2009, 20:11, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от deank » 15 Дек 2009, 18:38

Нещо, за което ме подсети вчерашното ми пътуване до Ст. Загора по "Тракия" - зимно време винаги внимавайте, когато преминавате мостове и надлези. Вероятно някои от вас вчера рано сутринта (към 6:00-7:00) са минали по Цариградско към магистралата за Пловдив - идеален път и изведнъж мост/надлез, който беше идеален ЛЕД... та така и по пътя по магистралата. Видите ли знак със "СНЕЖИНКА" (знак, който важи при зимни условия) и ограничение - спазвайте го.

Друг интересен момент за тези дето все бързат: Ст. Загора - София = 2 часа. След влизането в София по Цариградско до нас (10-12 км) = 2 часа. Та тези дето фучаха с 200 по магистралата едва ли са 'изкярили' много :) Особено зимата - не бързайте много - и лятото и зимата тръгвам за дълъг път рано сутрин, за да може ако стане нещо поне да е по светло (повече коли, които биха спрели да помогнат).

И както каза колегата в предния пост... като спирам 'внезапно' гледам огледалото за обратно виждане и много пъти (когато е било възможно и на косъм) съм криввал вляво или вдясно, за да не влезе някой в багажника ми.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от ///M Power » 16 Дек 2009, 11:12

deank написа:Нещо, за което ме подсети вчерашното ми пътуване до Ст. Загора по "Тракия" - зимно време винаги внимавайте, когато преминавате мостове и надлези. Вероятно някои от вас вчера рано сутринта (към 6:00-7:00) са минали по Цариградско към магистралата за Пловдив - идеален път и изведнъж мост/надлез, който беше идеален ЛЕД... та така и по пътя по магистралата. Видите ли знак със "СНЕЖИНКА" (знак, който важи при зимни условия) и ограничение - спазвайте го.

Друг интересен момент за тези дето все бързат: Ст. Загора - София = 2 часа. След влизането в София по Цариградско до нас (10-12 км) = 2 часа. Та тези дето фучаха с 200 по магистралата едва ли са 'изкярили' много :) Особено зимата - не бързайте много - и лятото и зимата тръгвам за дълъг път рано сутрин, за да може ако стане нещо поне да е по светло (повече коли, които биха спрели да помогнат).

И както каза колегата в предния пост... като спирам 'внезапно' гледам огледалото за обратно виждане и много пъти (когато е било възможно и на косъм) съм криввал вляво или вдясно, за да не влезе някой в багажника ми.


Понякога имам чувството че 90% от харата нямат представа как замръзват мостовете :help:
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

ТИР камиони и изпреварвания

Мнение от deank » 16 Дек 2009, 22:02

След днешните новини за млади шофьори загинали при опит за изправарване на ТИР-камиони край Русе и Пловдив...

ТИР камионите...

1) са дълги обикновено около 15-20 метра и изпреварването им отнема МНОГО повече време отколкото времето за изпреварване на друг лек автомобил

2) не могат да ускорят толкова бързо за да ви направят място за да се приберете зад тях, нито могат да намалят толкова бързо, за да ви пуснат пред тях (а и обикновено се движат с постоянна скорост и рядко биха ускорили или намалили)

3) най-често се управляват от професионални шофьори, които могат да ви помогнат изключително много преди да предприемете изпреварване. Ако 'надничате' известно време зад ТИР с идеята да го изпреварите, водача на ТИР-а ще ви даде знак с десен мигач (че е безопасно) или с ляв (че е опасно). Не забравяйте, че водачите на товарни и тежко-товарни автомобили седят на 1.50-2.00 метра над вас и имат много по-добра видимост за насрещния трафик.

4) които са с мощни двигатели, спокойно се движат по нагорнище с 90км/ч - преценете добре преди да започнете изпреварване, защото набиране на скорост от 90 до 100км/ч по нагорнище е по-различно, а и 20 метров камион с 5-10км/ч разлика в скоростта се изпреварва поне 10-15 секунди

5) когато се движат в колона винаги оставят достатъчно място помежду си, за да се пъхне лек автомобил - използвайте тези места и не опитвайте да изпреварвате по 2-3-4 ТИР-а наведнъж... Също така винаги опитвайте да оставяте място между вас и предния автомобил/камион, достатъчно за да се 'прибере' друг, който изпреварва или е в критична ситуация.

Деян
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 425
Регистриран на: 6.11.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 90" Е30 316i
Мечтае да кара: Е30 3??

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от p0wEr » 17 Дек 2009, 1:49

Браво!! Доста полезна информация защото повечето хора си мислят че е още лято и могат да се юркат с 100 120+ :dummy:
Пичове, Е30 не е за хора със слаби сърца, лекари или юристи...
Първите могат да умрат от страх, вторите ще си представят кървави гледки, а третите ще броят наум актовете и наказателните постановления, които биха получили... :mhihi:
Не случайно още през 80-те години Е30 е водело класацията за най-много смъртни случаи, като е било изпреварено единствено от Порше 911.
При Е30 е или любов от пръв поглед, или нищо. Първото каране е като секс за първи път - не знаеш какво да мислиш, ама знаеш че ти е харесало и че ще го направиш пак... След това идва зависимостта, по силна от наркотик...

Няма "бивш" Е30-каджия, който поне веднъж е бил наистина такъв, си остава рецидивист до живот...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от deank » 20 Дек 2009, 20:24

Не съм мислил, че ще е нужно да се споменава, но последните дни се нагледах на достатъчно безумия и все пак реших да го напиша:

Пазете се от автомобили, които са целите затрупани със сняг, включително задно стъкло, странични стъкла на вратите и може би с маааалък участък изчистен пред шофьора...

Тези коли ги карат абсолютни малоумници, които не се интересуват от нищо и никого (съответно не виждат нищо и никого) освен автомобила/светофара пред себе си...

И в София и във Варна се разминах с десетки автомобили, чиито шофьори имаха 5-10% видимост през прозорците на колите си (или покрити със сняг или замръзнали от поледицата)... Такива шофьори не биха забелязали нито "Бърза помощ", нито "Пожарна", нито "Полиция" с лампи и сигнализация (но дано да им се падне "Полиция"!)...

Видите ли затрупан автомобил, който да се движи покрай вас - пазете се!

Деян
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 3.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: bmw 316 84г. м10б18
Мечтае да кара: на рали съзтезание :)

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от cargo22 » 27 Дек 2009, 12:49

bmw325tds написа:Хора карайте по правилата и всичко ще е ОК.
Ако един реши да направи нарушение и другия участник не еагира ще стане ПТП.
Това че можеш да караш с 200 по магистралата в лява лента с включени дълги светлини не ме спира да мина в лява лента пред теб със скоросто 140 и да изпреварвам камион, който се движи с 90. Просто давам ляв мигач и правя маневра.
Включвайте винаги мигачите когато правите маневри!

ААААА повервай ми определено може да не те спре ,а да те засили :dummy: .

Не просто даваш ляв мигач, а гледаш в лявото огледало или вътрешното и преценяваш как приближава другия защото в действителност ти правиш нарушението с маневрата-засичайки го, а не че той кара бързо.Всеки може да кара колкото бързо иска, стига да не пречи на останалите. И аз съм от хората които се движат по магистралата в редки случай с над 140 и те разбирам, но тука става въпрос за взаимно съобразяване, той ако е по толерантен първо няма да ти дава голям зор и ще е отпуснал газта още с твойто навлизане в неговата лента, от твоя страна ти пък треа да си ускорил за това изпреварване и да стане макс бързо не да ми ускоряваш при самото изпреварване. Чета ти си с 140, камиона с 90 значи оня с 200 ти треа по преценка в огледалата да си отпуснал да изчакаш да мине и тогава, това затискане и тепане на спирачки от твоя страна се получава в много чести случай когато си закъснял с поглеждането на огледалата или просто не си преценил как те застига.
Логиката в това да се съобразиш ти е, също че той е с 200 примерно, сам треа да предположиш че там зад волана стой същия джигит като тебе, реакция и тн. Тука за кой прав, кой крив не говорим, а затова че треа ти сам себе си, да се пазиш.В гроба няма да ти е добро оправдание, тоа беше виновен, аз си карах по правилник - ОСЪЗНАЙ ТЕ СЕ.

Абсолютно всеки правилник си заслужава да бъде нарушен, но само когато се налага.

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 4.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Е38 740i
Мечтае да кара: само BMW

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от headtrick » 29 Мар 2010, 13:19

Мисля че най-полезно ще е да започнем да караме като хората и да започнем да изпозваме патищата за да се придвижваме и пистите за да се състезаваме. За съжаление при нас няма такива като в нормалните страни но това май не трябва да ни е оправдание за да се състезаваме по пътищата :nono:
lud

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: ТИР камиони и изпреварвания

Мнение от uCnaHeTcA » 14 Апр 2010, 10:29

bmw325tds написа:Хора карайте по правилата и всичко ще е ОК.

Ако един реши да направи нарушение и другия участник не еагира ще стане ПТП.

Това че можеш да караш с 200 по магистралата в лява лента с включени дълги светлини не ме спира да мина в лява лента пред теб със скоросто 140 и да изпреварвам камион, който се движи с 90. Просто давам ляв мигач и правя маневра.

Включвайте винаги мигачите когато правите маневри!

Преди време бях чул за един, който ги цели такива като тебе с батерии по магистралите :mhihi: "ТоА шо кара с 200 уа, дай ша го зъсекъ, от де на де ше кара по-бържи от мене, ааамаха, да нема аз да се цакам с топла бира и да набивам контра, за да мое да изпревари тиро пред мене, яяя лев мигач и у лева лента..." И след минута.... "-Бонд... Джеймс Бонд....... - Петър... Свети Петър...." :mhihi: Та те така, такива хубостници най ги мразя :evil: Тея огледала НЕ са за спортна визия, за аеродинамика, за красота или за квото и да било... ПОЛЗВАЙТЕ ГИ БЕ МА*А МУ СТАРА :!: :!: :dummy: Толкова ли е трудно да сме колегиални на пътя :dunno: Що все трябва да сме на тоя цяр - "Не сакам на мен да ми е добре, сакам на вуте да му е зле" :dummy:


deank написа:5) когато се движат в колона винаги оставят достатъчно място помежду си, за да се пъхне лек автомобил - използвайте тези места и не опитвайте да изпреварвате по 2-3-4 ТИР-а наведнъж... Също така винаги опитвайте да оставяте място между вас и предния автомобил/камион, достатъчно за да се 'прибере' друг, който изпреварва или е в критична ситуация.

Деян

Само дето повечето не го правят :ranting: И се чудиш как да се напъхаш между амнайсе тира, каращи плътно един зад друг :ranting: :dummy:


Аватар
Мнения: 1825
Регистриран на: 23.09.2005
Местоположение: Варна, морето, сините вълни...
Пол: Мъж
Кара: Кенеф от Инголщат

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от ms » 14 Апр 2010, 13:32

Не ми е ясно що сте изровили тема от преди 3 месеца, ама....

Колега, хем си прав, хем не си прав... Викаш да си гледаме в огледалата- на бас, че тоя е погледнал, ама по няк'ви странни причини не е видял идващият самолет... Гледаш от 5:50 началото на ситуацията, после мяташ едно око от 6:30 нататък => http://www.youtube.com/watch?v=5cIYOiFeTOM Та к'во каза за огледалата :?:

Прости сметки малко: Аз карам със 130, тоя с 250-260 => застига ме с около 120км/ч по-висока скорост... Тея 120км обаче са малко над 30м/с => за 6сек. ме изминава около 200м. повече от мен... Аз поглеждам- няма никой, давам мигач и тръгвам, 3сек. по-късно (тъкмо съм почнал маневрата) тоя ми се лепи на гъза... Е с к'во съм виновен аз да ми обясниш искаш ли :?: Аз когато съм започнал маневра не е имало никой в огледалото... Нали не мислиш, че ще видиш и прецениш правилно скоростта на кола 200-300м. зад теб- то е съмнително дали ще я видиш изобщо в трафика...

Спор няма, че тея огледала не са за украса, също и мигача не дава предимство- доста народ не е научил някои прости истини и създават опасности... Но тук не ти е Немция с аутобаните без ограничения- там като карам винаги имам 3 наум, че някой може да ме отвее с 300км/ч... Тук да караш с 200+ по магистралата е луда работа (забрави ограниченията)- нито пътя е път (виж настилката в края на видеото), нито може да разчиташ на другите шАфьори да внимават... Не че аз не карам бързо (дори и пеша ще ходя след 20 дена като ми излезе НП за превишена скорост точно на магистрала), но тогава очите ми са не на 4, а на 18 направо, аз пазя тези пред мен, около мен и себе си- аз съм нарушителя и никой не е длъжен да се съобразява с мен...
Да питам друго- кола да кажем ще я видиш, че идва с 300 и я пускаш, Голяма машина е все пак... Как ще видиш мотор идваш с 300, а :?: Няк'ва въшка на 2 гуми в идеалният случай с пуснат фар (а колко и фара не пускат не е истина просто)- тоя ако го засечеш неволно го убиваш като куче... Та викаш да си гледаме в огледалата, а :roll: Аз, ти и поне 50% от шофьорите гледаме в огледалата, ама нито съм длъжен, нито имам възможност да опазя всички самоубийци на пътя- който нарушава правилника да се пази сам, така ще опази и другите около него...
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от uCnaHeTcA » 14 Апр 2010, 14:04

ms написа:Не ми е ясно що сте изровили тема от преди 3 месеца, ама....

Колега, хем си прав, хем не си прав... Викаш да си гледаме в огледалата- на бас, че тоя е погледнал, ама по няк'ви странни причини не е видял идващият самолет... Гледаш от 5:50 началото на ситуацията, после мяташ едно око от 6:30 нататък => http://www.youtube.com/watch?v=5cIYOiFeTOM Та к'во каза за огледалата :?:

Прости сметки малко: Аз карам със 130, тоя с 250-260 => застига ме с около 120км/ч по-висока скорост... Тея 120км обаче са малко над 30м/с => за 6сек. ме изминава около 200м. повече от мен... Аз поглеждам- няма никой, давам мигач и тръгвам, 3сек. по-късно (тъкмо съм почнал маневрата) тоя ми се лепи на гъза... Е с к'во съм виновен аз да ми обясниш искаш ли :?: Аз когато съм започнал маневра не е имало никой в огледалото... Нали не мислиш, че ще видиш и прецениш правилно скоростта на кола 200-300м. зад теб- то е съмнително дали ще я видиш изобщо в трафика...

Спор няма, че тея огледала не са за украса, също и мигача не дава предимство- доста народ не е научил някои прости истини и създават опасности... Но тук не ти е Немция с аутобаните без ограничения- там като карам винаги имам 3 наум, че някой може да ме отвее с 300км/ч... Тук да караш с 200+ по магистралата е луда работа (забрави ограниченията)- нито пътя е път (виж настилката в края на видеото), нито може да разчиташ на другите шАфьори да внимават... Не че аз не карам бързо (дори и пеша ще ходя след 20 дена като ми излезе НП за превишена скорост точно на магистрала), но тогава очите ми са не на 4, а на 18 направо, аз пазя тези пред мен, около мен и себе си- аз съм нарушителя и никой не е длъжен да се съобразява с мен...
Да питам друго- кола да кажем ще я видиш, че идва с 300 и я пускаш, Голяма машина е все пак... Как ще видиш мотор идваш с 300, а :?: Няк'ва въшка на 2 гуми в идеалният случай с пуснат фар (а колко и фара не пускат не е истина просто)- тоя ако го засечеш неволно го убиваш като куче... Та викаш да си гледаме в огледалата, а :roll: Аз, ти и поне 50% от шофьорите гледаме в огледалата, ама нито съм длъжен, нито имам възможност да опазя всички самоубийци на пътя- който нарушава правилника да се пази сам, така ще опази и другите около него...

Ма не бе бате, грешно си ме разбрал явно... Естествено, че имам впредвид, когато виждаш, че идва засилен изодзадзе, а не когато вече си тръгнал да разминаваш и едва тогава се появява и ти се лепва за гъзО :dunno: А като изпреварвам, където и да било, в града, извън града, по магистралата, гледам да се случва възможно най-бързо (2 надолу и пробивам пода с десния крак :mhihi: ) тъй като нито знам (извън града) кой рацер ще ми изскочи с 200++++ отсреща, нито по магистралата кой мАтор ще ме връхлети , както ти каза с 300... Но не е тва целта на моето изказване... Целта беше, като ВИДИМ някой аджеба засилен отзад, че идва, да го пуснем, па макар и да чукнем леко спирачката, за да го изчакаме, а не да се правим на велики и да връхлитаме пред него, разминаващи едва-едва автомобила пред нас... :yes: Живи и здрави всички и умната :yes:


Аватар
Мнения: 1825
Регистриран на: 23.09.2005
Местоположение: Варна, морето, сините вълни...
Пол: Мъж
Кара: Кенеф от Инголщат

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от ms » 14 Апр 2010, 14:44

Аз те разбрах, ама работата е там, че колкото и да гледам, колкото и бързо да изпреварвам, колкото и да внимавам ВИНАГИ ще се намери някой дето се мисли за безсмъртен и кара с 200+... Темата е уж "Как да избегнем катастрофите"- лесно е... Ама това включва всеки да мисли като кара- е там е трудното... Аз внимавам, ама ония зад мен като не се пази ще ме нацели като едното нищо :banghead:
Казваш "като видя, че идва"- е как да го видя бе да го е*а :?: Аз изпреварвам кола и ТИР-а пред нея със 130-140 (това на извънградско, не магистрала) и по средата на цялата история ме застига един рацер с доооста над 200, скача на спирачките и се почва клаксони, фарове, средни пръсти :shock: Като почнах маневрата нямаше НИКОЙ поне 200м. назад, не карам хич бавно- реално аз моята част да не се пречкам на бързаците съм я свършил... И все пак аз гледам за автомобили, нямам в колата радар за ниско летящи самолети :mhihi:
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 24.02.2010
Местоположение: Хисар
Пол: Мъж
Кара: -ше Е34 525 м50

Re: Как да избегнем катастрофите?

Мнение от gi4o » 14 Апр 2010, 15:46

колеги, винаги ще се случва нещо, което не сме очаквали, колкото и да се пазим. важното е да се пазим колкото е възможно. мн ме доядява на някои малки копеленца, дет си правят кудоши и нарочно ти се лепнат зад гъза.../да ме прощавате/...та чак номера и предния капак не им се вижда на огледалото и тва на извънградско при 90-100 и при чисти платна и отсрещно и друго...и само му виждаш тупата физиономия в огледалото и ти се хилят накви маймуни отвътре...мн откачам :banghead: от такава простотия...но зех и да ги лекувам, бутна 2 надолу, да съм по-пъргав, скоча за секунда на спирачките и подам здраво газ. на огледалото ги виждам как сменят цвета от дрогирано червено на смъртно бледо...аз съм с Е34, 190 коня, голяма, стара, с теглич и съм отпред, ха да ги видя ако стане нещо и дойде кат. предполагам, че вече никога не биха си позволили да го правят...да не говорим, че единият път беха некви лайненца с рено 5...а пътя беше абсолютно празен, само 2те коли...изтърпях ги няколко минути, мойе би са си мислили, че съм няква пенсия /карам с очила и голямата баварка с около 90-100 обикновено/ и искат да си правят кудош...ами ако е наистина някой пенсионер и се ошашка...или скромна женица дет се качва веднъж на 2 месеца в семейния автомобил...айшим е.а майката, аман от такива...екскременти! аж да преключвам, че нещо пак съпреживявам!

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook