Фатални грешки и ситуации при шофиране - как да ги избегнем?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от maxpower » 08 Авг 2011, 12:43

Dpy написа:
acho.rs написа:Така и така съм се разписал , я да поставя един много кофти въпрос :
- МЪРТВА ТОЧКА - как да се справим :kuku:

На моята огледалата са и със сектор "мъртва зона" и е доста добре, но на служебния баничарник нямам и още в началото, след като щяха да ме отнесат лошо 1-2 пъти(дясно стоящи от мен) и от тогава си изградих навик, преди маневра, винаги се навеждам напред за да видя абсолютно всичко, дори и бмв-то като карам, макар почти да няма нужда, винаги го правя автоматично...

Мхм и аз така правя, като се включвам някъде или ще правя маневра и не съм сигурен дали има някой, се навеждам напред, чак волана захапвам, но всичко виждам в огледалото и няма къде да се скрият. Понякога пътниците ми се смеят :mrgreen: . Другото е, че винаги карам с леко отворен ляв прозорец и тези от ляво обикновенно ги чувам :mhihi:
3тия метод е да се обърна и да погледна, но не е удобен при каране "броня в броня" и го практикувам само ако няма кола или друго препятствие пред мене.
Може и комбинация от горните. :angel:
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 593
Регистриран на: 29.01.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 ///M5
Детайли за колата: Eisenmann Exhaust

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от B.Tunchev » 18 Авг 2011, 9:52

Може да съм малко афектиран от това, че последно време ми се случи да се качвам в доста коли и всеки път едно и също ми направи впечатление, но...
Колата се кара СЕДНАЛ, а не ЛЕГНАЛ!!! :ranting:
Имам чувството, че са единици хората, които знаят как трябва да им е настроена седалката... Омръзнало ми е да сядам в коли с настройка на седалката тип чок-газарски селяндур, дето маже волана с една ръка и гледа страшно през рамо, а реално и почти не се вижда кой кара, тъй като е толкова излегнат, че чак се скрива от колонката/вратата... :banghead:

п.п. Малко се паля, ама честно ми е писнало да виждам масово шофьорите така да карат и да чувам отговор "мен т'ка ми е удобно уе чоуееек...". А пък е много важно как са наместени седалката и волана за това какъв контрол имаш над автомобила.

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 18 Авг 2011, 9:58

Даммм... Това си е голям проблем и до голяма степен е причина за невъзможността да се реагира правилно в дадена ситуация на пътя... Ето едно линкче към темата по въпроса и един цитат съдържащ всичко необходимо:

Turturelo написа:С уважение към колегата (таз маскара) DrivingGod загледах се в "ъгломер" твърдението няколко поста по-нагоре и понеже го родихме като изказ на едно обучение по безопасно шофиране, в което имах удоволствието да работя с него - ето нещо, което може би ще е полезно за всички. Независимо от вида на шофиране - безопасно шофиране, динамично или "състезателно" шофиране. Правилната стойка зад волана е една. Въпрос на навик е да свикнете с нея и да сте и благодарен цял живот, запазвайки структурата на тялото си, цялостта на здравето си.

Правилна стойка зад волана


viewtopic.php?f=21&t=249219
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 593
Регистриран на: 29.01.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 ///M5
Детайли за колата: Eisenmann Exhaust

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от B.Tunchev » 18 Авг 2011, 10:01




:yes:

Браво, аз търсих из youtube клип как се настройва правилно седалката, че да го постна, но не намерих адекватен. А това линкче е супер.. :)

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от K_Ilkov » 18 Авг 2011, 14:08

Gh0s7 написа:Може да съм малко афектиран от това, че последно време ми се случи да се качвам в доста коли и всеки път едно и също ми направи впечатление, но...
Колата се кара СЕДНАЛ, а не ЛЕГНАЛ!!! :ranting:
Имам чувството, че са единици хората, които знаят как трябва да им е настроена седалката... Омръзнало ми е да сядам в коли с настройка на седалката тип чок-газарски селяндур, дето маже волана с една ръка и гледа страшно през рамо, а реално и почти не се вижда кой кара, тъй като е толкова излегнат, че чак се скрива от колонката/вратата... :banghead:

п.п. Малко се паля, ама честно ми е писнало да виждам масово шофьорите така да карат и да чувам отговор "мен т'ка ми е удобно уе чоуееек...". А пък е много важно как са наместени седалката и волана за това какъв контрол имаш над автомобила.

Не толкова афектиран :mhihi: ще споделя, че явно наистина народа масово кара полегнал
много пъти са ми казвали - ти що караш толкова изправен, то така не е удобдно и тн :kuku:
не бях чел нещо конкретно по въпроса просто съм карал така както ми е удобно да карам а не да се возя
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от acho.rs » 18 Авг 2011, 17:32

На първо време има различни по размери хора - от 165см до 190см . Аз спадам към малко по-високите от средното (187см) и не мога да си набия седалката във волана и краката ми да са сгънати през цялото време . Освен това има и малки проблеми с кръста , тъй че подобна на горната стойка , ще ми е адски дискомфортна .
При положение , че ъгала на ръцете ми е горе-долу същия , като на картинката и седалката ми е максимално нагоре , не виждам какъв е проблема . Да не мислите че който е повалил облегалката назад , ляга изцяло на нея ? Просто притиска кръста и е по-удобно .
Карането с една ръка - абсолютно всички с ръчни скорости карат с една ръка , по-малко или повече :)

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 18 Авг 2011, 17:42

acho.rs написа:На първо време има различни по размери хора - от 165см до 190см . Аз спадам към малко по-високите от средното (187см) и не мога да си набия седалката във волана и краката ми да са сгънати през цялото време . Освен това има и малки проблеми с кръста , тъй че подобна на горната стойка , ще ми е адски дискомфортна .
При положение , че ъгала на ръцете ми е горе-долу същия , като на картинката и седалката ми е максимално нагоре , не виждам какъв е проблема . Да не мислите че който е повалил облегалката назад , ляга изцяло на нея ? Просто притиска кръста и е по-удобно .
Карането с една ръка - абсолютно всички с ръчни скорости карат с една ръка , по-малко или повече :)


И аз не съм нисък ама при мен всичко това работи... всички BMWта ги карам с максимално изправена седалка (демек колкото може напред), максимално ниско долу и волана максимално близо до мен ;) Опитай и ще видиш, че няма да имаш проблеми с кръста, напротив, така гръбната ти стои изправен, а не си изгърбен...

Това дали караш с една ръка или не няма нищо общо с какви скорости е колата :winky: никой не е казал да не пускаш волана никога... идеята е максимално много време ръцете ти да прекарват на волана и да не "миеш" чиниите здраво, ама не в кухнята ;)
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от uCnaHeTcA » 18 Авг 2011, 19:43

Е със седалка максимално напред, няма ли отрицателен наклон :roll: Или така съм си въобразил... Ще пробвам да видим, въпреки че и аз силно се съмнявам да ми е грам удобно... :roll:
Дори и на линка за правилната стойка, ми се види назад облегалката :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от acho.rs » 18 Авг 2011, 19:49

И аз не съм нисък ама при мен всичко това работи... всички BMWта ги карам с максимално изправена седалка (демек колкото може напред), максимално ниско долу и волана максимално близо до мен ;)

- това ясно - волана ми е издърпан максимално към мен и нагоре , да не ми се бие в краката . Иначе никакв шанс , при толкова изправена седалка , да ми е удобно ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от uCnaHeTcA » 19 Авг 2011, 0:51

Преди малко пробвах (на голфо :mhihi: ) да оправя седалката и точно, както казах, започна отрицателен наклон по едно време, докато я връщам, та я регулирах леко надолу (кажи-речи като на снимката от линка) и тогава вЕрно вече усетих рикардо как ме е прегърнал (нЕкво плитко рекаро :mhihi: ). Ще видим тия дни как ще ми се отрази на гърба, умората и т.н., че се сетих чак като се прибирах. :roll:

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 19 Авг 2011, 7:49

При BMWтата няма такова нещо като отрицателен наклон... облегалката е точно толкова изправена колкото трябва да бъде... айде... нека да не е докрай... няколко зъба назад не е проблем... но идеята е гърба ви да лежи на нея с цялата си площ, а не да се опирате в облегалката само до средата на гръбнака...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 19 Авг 2011, 18:28

DrivinGGoD написа:но идеята е гърба ви да лежи на нея с цялата си площ, а не да се опирате в облегалката само до средата на гръбнака...


Е точно това е номера. Само че при мен не става :mhihi: Направя ли облегалката така главата ми удря тавана. Отдавам това на факта, че седалката ми в предната си част е вдигната почти до горе, в задната смъкната максимално надолу. Ако смъкна повече предната част имам чувството, че ще се изхлузя и не ми е особено комфортно. Но и това ще се реши скоро... с корито :mhihi: В 3 корита съм сядал през живота си, и ни едно не ми е било неудобно, а напротив - пасва идеално на чупката в кръста, като както каза DrivinGGoD - предлага опора на целия гръб. Пък нека ми казват, че коритата не стават за ежедневно каране ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Nickelback » 19 Авг 2011, 22:49

Днес пробвах техниката препоръчана от DrivingGod - страхотно прецизен контрол върху съединителя :yes:
Харесва ми :bowdown:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от err0r » 19 Авг 2011, 23:07

Едно време и мен ме хокаше, че карам полегнал. Не чак толкова, колкото си представяте, но може би имаше някаква доза ленивост в позицията ми.
Един ден просто промених настройките на седалката - максимално долу отпред и отзад, а облегалката на предпоследен зъб напред. Воланът ми няма регулиране, затова тегля седлото по релсите, за достигане на желаното разстояние. От тогава не променям настройките нито при каране до морето, нито за градски цикъл или нощните "дрАфтове", които понякога си спретваме.

П. П. Може би тук е моментът да издам един мой трик за пристягане с нормалния триточков колан. Ето какво правя: сядам в настроената седалка, пускам облегалката доста назад и полягвам с нея. След това закопчавате колана и го дръпвате силно в посоката на прибирането му. По този начин пристягате краката си. Без да отпускате затегнатото, рязко дръпвате в посока разтягане на колана така, че да се заключи. Облягате трупа си върху вече заключения колан, докато с ръце връщате облегалката в позиция за шофиране.
Аз по този начин си спестявам доста разхождане по кожената седалка и не губя време и концентрация да се чудя как точно да седна така, че да съм статичен.
Друг е въпросът, че когато тотализирах комбито си след челен сблъсък се бях завързал по този начин и главата ми изобщо не успя да стигне до въздушната възглавница.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Авг 2011, 16:15

Ще се окажете прави бе, мама му стара :mhihi: Ей сега се прибирах, и на паркинга нагласих седалката както DrivinGGoD обясни. То всъщност само смъкнах предната част до долу, при което се наложи да мръдна облегалката с 1-2 зъба назад. Разликата е огромна, довечера ще карам и не се съмнявам, че ще е много по-удобно. При старата ми конфигурация се получаваше горе долу същия ъгъл между седалка и облегалка, но цялата конструкция беше наклонена назад, а сега е изправена. И се чудя що ме боли кръста...

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook