Полезни съвети за зимата...

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от DrivinGGoD » 29 Ное 2011, 15:09

ifcho написа:Спадането на гумите се ползва когато се кара в дълбок сняг.
Миналата година, гумите на джипката ги бях свалил на 0.4 и буквално се бяха удвоили, но паджерото драпаше. Като слезнах да видя нещо отвън и потънах до кръста в сняг :shock: (зимата по Рила, над 2000м си има сняг :mhihi: )


За това съм напълно съгласен :yes:

Когато става въпрос за много дълбок сняг, пясък и т.н. трябва голяма площ за да не потъвате, а не равна контактна площ, за да имате сцепление...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 13.03.2009
Местоположение: Варна
Кара: 320 M50B20
Детайли за колата: Е36 М50Б20

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от zorobg » 09 Дек 2011, 20:39

Наистина доста полезни неща споделени от колегите :yes:
Искам само да БЕЗКРАЙНО да се съглася със съгражданина си, които спомена, че ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ как се поставят веригите! Минала година ми се наложи за първи път (от 20г. насам) да слагам вериги, които току-що бях купил и нямах никаква представа как се слага това чудо... Мъката беше около 40-50 мин. на около -10, и повярвайте, нямаше в това нито забавление, нито удоволствие, нито романтика, нито нищо ... Само една поука. Научете се как се слагат веригите!!! :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Gqbriel » 12 Дек 2011, 17:05

:clap: за темата ,много хубаво прави колегата излизайки зимата,когато падне по-хубав сняг на полигон или по-широко място ,аз лично правя същото като имам възможност - най-вече да проверя гумите и сам да си разиграя неблагоприятни ситуации в които съм попадал и по мои и не само грешки ( за радост без особени щети но доста уплах от 1)
Моите съвети - дълъг път - задължително резервоар до горе,топли дрехи в повечеко ако трябва и колкото и да е смешно - храна и вода - закъсвал съм и не е притяно макар и на 15км от град в планината.
Само да допълня acho.rs спомена за сцепление на зимните гуми - че не са оосбено върхът в това време - по това ,което съм чел на току що паднал дъжд при запрашен път сцеплението дори може да е по-малко - не пренебрегваите и това..
От дядо ми знам ( стар тираджия :mhihi: ),ако снега лепне по гумата - карай спокойно,но и внимателно...
Да не си мислим,че като караме с зимни гуми ,нови и висок клас 100% всичко ще е наред - вианги едно наум..
А до всичко написано до тук от всички :yes: :bowdown:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от vicho » 21 Дек 2011, 0:11

СНЯГ - 10см.
Кола - е46 330dA
Зимни - 4 х 215/50/17

Искам да кажа, че днес ASC-то на два пъти ми помогна да изкача баирите (веднъж малкия пред нас и втори път големия по път на връщане). Пногократно пробвах да превзема малкия баир без ASC, но с автомат дизел и без шпер - не би! Едни бърнаути, едно чудо. Включих ASC-то, дадох газ до долу и полетяхме :mhihi: Браво на инжинерите. За първи път да видя полза от тази екстра.

Изображение

Та така продължих да си карам с ASC из града и го засичам чат-пат да мига. После на връщане се качих до вкъщи без никакви проблеми. Доволен съм общо взето.
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от uCnaHeTcA » 21 Дек 2011, 1:09

А аз миналта година 20 минути боксувах на място ( :mhihi: ) с включено ASC, докато ми щракне да го изключа и излязох на момента :dunno:
Явно големия въртящ момент и автомата си оказват влияние, знам ли :dunno:
'Щото има тънка граница между сцеплението и забоксуването, а като забоксува веднъж, отидЕ... И така с много малко газ, ако трябва на втора...

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от DrivinGGoD » 21 Дек 2011, 14:03

vicho написа:СНЯГ - 10см.
Кола - е46 330dA
Зимни - 4 х 215/50/17

Искам да кажа, че днес ASC-то на два пъти ми помогна да изкача баирите (веднъж малкия пред нас и втори път големия по път на връщане). Пногократно пробвах да превзема малкия баир без ASC, но с автомат дизел и без шпер - не би! Едни бърнаути, едно чудо. Включих ASC-то, дадох газ до долу и полетяхме :mhihi: Браво на инжинерите. За първи път да видя полза от тази екстра.

Та така продължих да си карам с ASC из града и го засичам чат-пат да мига. После на връщане се качих до вкъщи без никакви проблеми. Доволен съм общо взето.


Аз отдавна съм се убедил в полесността на ASC-то... работи превъзходно и има ситуации, в които без него не става и обратното ;)

Където е много замръзнало и много се пързаля без него нищо не става... много ефективно се бори за намиране на малкото сцепление, а и може да го регулира перфектно между двете гуми...

В дълбок сняг обаче трябва да се изключва, защото там в повечето случаи трябва боксуване...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от boris_m » 22 Дек 2011, 12:35

Темата наистина е много полезна и се радвам, че я 'открих', защото аз, макар и с дълъг стаж никога не съм мислил, че темата за майсторско шофиране е за мен. Бих се радвал, ако някой постне малко повече за карането с автоматик при зимни условия - изкачване, спускане, градско и т.н.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 62
Регистриран на: 18.01.2008
Пол: Мъж
Кара: `97 528i; '01 W220

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от kasa_bira » 23 Дек 2011, 20:32

Видях, че някои колеги са се разписали по тоя въпрос, но като става въпроса за зимно каране, повторението не е лошо :)
Като минавате по мост, особено на магистрала, където скоростта е по - голяма, задължително концентрацията на 6. Там вятъра вее под и над моста и ако настилката е мокра и температурите ниски, почти задължително има лед.
До колегите, които нямат шпер или системи, ако по стечение на обстоятелствата забуксувате на равно и няма кой да ви бутне/дръпне и ви хрумне мъдрата идея да оставите колата на 1-ва или 2-ра да си боксува и вие да слезете да я бутнете - НЕ ГО ПРАВЕТЕ! Филма сам да си гониш колата е голям (не питайте от къде знам :mhihi: )
Преди да тръгнете да пътувате извън населено място, освен нещата, които колегите са изредили, че е хубаво да се вземат, задължително се уверете в изправността на чистачките и фаровете, проверете гумите как са с налягането и тогава хващайте пътя. Хич няма да е и зле, преди да тръгнете, да се поинтересувате за пътната обстановка и да прецените кой маршрут би бил най - безопасен.
Ако пък решите да се възползвате от зимните условия и да се покефите, без да си износвате гумите :mhihi: гледайте да няма никой друг около вас, че снега е забавен и коварен :mhihi:

П.С.
ЕВАЛА за темата :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 13.03.2009
Местоположение: Варна
Кара: 320 M50B20
Детайли за колата: Е36 М50Б20

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от zorobg » 27 Дек 2011, 22:51

kasa_bira написа:До колегите, които нямат шпер или системи, ако по стечение на обстоятелствата забуксувате на равно и няма кой да ви бутне/дръпне и ви хрумне мъдрата идея да оставите колата на 1-ва или 2-ра да си боксува и вие да слезете да я бутнете - НЕ ГО ПРАВЕТЕ! Филма сам да си гониш колата е голям (не питайте от къде знам :mhihi: )
:

:lalala: Колега, направо ме уби от смях :mhihi: За тази брилянтна идея трябва да си бил на повече от "каса бира" :yes:

Относно автоматика: това в което аз съм се убедил е, че доста полезно да се използват доста активно различните опции на ск. кутия, като 1,2,3 и т.н. освен D, особено при спускане. Тук съм забелязал, че при различните производители има разлика точни ри тези позиции на ск. кутия. При някой те си работят почти като ръчна и си държи на дадената предавка при спускане и не ИЗКЛЮЧВА от скорост ако си я оставил "по инерция". Има други, при които автоматично си изключва от скорост (за да не се пре.бе кутията от зор) независимо на каква позиция си ако не "обираш" инерцията със спирачката :) Конкретно в/у автоматите на БМВ (старите) нямам никакви наблюдения и не съм карал, но ... пробваш, разбираш и си ти :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от acho.rs » 27 Дек 2011, 23:48

uCnaHeTcA написа:А аз миналта година 20 минути боксувах на място ( :mhihi: ) с включено ASC, докато ми щракне да го изключа и излязох на момента :dunno:
Явно големия въртящ момент и автомата си оказват влияние, знам ли :dunno:
'Щото има тънка граница между сцеплението и забоксуването, а като забоксува веднъж, отидЕ... И така с много малко газ, ако трябва на втора...

Онзи ден като падна големия сняг забуксувах на най-смешното място - бетоновото "възвишение" пред гаража.
Веднага се сетих за прочетеното във форума и спрях АСЦто - издрапах веднага :yes:

ПС:после пробвах най-стръмните неразчистени улички в Лозенец - много добре се прави колицата :driving:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2149
Регистриран на: 18.09.2008
Пол: Мъж

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от uCnaHeTcA » 28 Дек 2011, 13:47

acho.rs написа:
uCnaHeTcA написа:А аз миналта година 20 минути боксувах на място ( :mhihi: ) с включено ASC, докато ми щракне да го изключа и излязох на момента :dunno:
Явно големия въртящ момент и автомата си оказват влияние, знам ли :dunno:
'Щото има тънка граница между сцеплението и забоксуването, а като забоксува веднъж, отидЕ... И така с много малко газ, ако трябва на втора...

Онзи ден като падна големия сняг забуксувах на най-смешното място - бетоновото "възвишение" пред гаража.
Веднага се сетих за прочетеното във форума и спрях АСЦто - издрапах веднага :yes:

Радвам се, че съм бил полезен значи :ok: :oops:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от (bubsa) » 10 Яну 2012, 9:53

Да вметна и аз нещо което не видях.
Когато има наклкони по пътя винаги правете път на изкачващия се :idea: Когато вие се изкачвате гледайте да не спирате,защото после не се знае дали ще тръгнете!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Gqbriel » 10 Яну 2012, 10:55

uCnaHeTcA написа:
acho.rs написа:
uCnaHeTcA написа:А аз миналта година 20 минути боксувах на място ( :mhihi: ) с включено ASC, докато ми щракне да го изключа и излязох на момента :dunno:
Явно големия въртящ момент и автомата си оказват влияние, знам ли :dunno:
'Щото има тънка граница между сцеплението и забоксуването, а като забоксува веднъж, отидЕ... И така с много малко газ, ако трябва на втора...

Онзи ден като падна големия сняг забуксувах на най-смешното място - бетоновото "възвишение" пред гаража.
Веднага се сетих за прочетеното във форума и спрях АСЦто - издрапах веднага :yes:

Радвам се, че съм бил полезен значи :ok: :oops:


+1 и от мен ,нямаше излизне като видях снега на изхода на подземния гараж - ДСЦ офф и чук :yes: ..както завъртя гуми точно преди да изкача,ако не бях го изключил щах да си търся я броня я задни врати :yes:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

Потребител
Аватар
Мнения: 32
Регистриран на: 10.09.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330xd; 2.7biturbo quattro;

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от Sw!zz3r0 » 13 Яну 2012, 9:38

(bubsa) написа:Да вметна и аз нещо което не видях.
Когато има наклкони по пътя винаги правете път на изкачващия се :idea: Когато вие се изкачвате гледайте да не спирате,защото после не се знае дали ще тръгнете!


Това е вярно и много важно, но за съжаление като карам по Витоша виждам много малко хора да го спазват :( :dunno:
Като се ходи по такива места задължително едно одеало, едно шише ракия и лопата, че нищо не се знае...

А за това сам да си буташ колата, колкото и грубо да е преди една седмица(нямах лопата и пясък) закъсах до едно поле извън града в чист лед, няма тръгване, лашках напред назад, съчки събирах и подлагах :mhihi: Нищо, най-накрая я оставих на първа да си вътри и излязох да я изтласкам малко, толкова и трябваше и потегли. Но това си го обяснявам и по друг начин, че след толкова въртене гумите се загряват и почват да топят леда и има по-голямо сцепление :kuku:
На кола с турбо ако не и даваш газ е все едно да си имаш хубава жена и да не я е.еш!

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Полезни съвети за зимата...

Мнение от DrivinGGoD » 13 Яну 2012, 10:42

Sw!zz3r0 написа:Но това си го обяснявам и по друг начин, че след толкова въртене гумите се загряват и почват да топят леда и има по-голямо сцепление :kuku:


Разтопяването на повърхностния слой лед води до най-ниско сцепление... Сух лед би имал чудесно сцепление с хубава мека зимна гума... Чувал съм дори, че нагоре много студените зимни руски степи поливали пътищата с вода, която на -30-40-50 градуса става много сух лед и има достатъчно сцепление...

Та топли гуми зимата не водят до по-добро сцепление, особено ако разводняват снега/леда...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook