Лагер главина

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Лагер главина

Мнение от adovet » 02 Апр 2011, 20:50

Колеги искам да пусна тази тема за да не се заблудите понякога, а и защото и аз много се озадачих.
преди няколко дни ми сменяха биалетки и тампони на стабилизиращата щанга. Като свалига гумите се видя, че са почти заминали накладките и единия лагер главина. Значи като се завъртеше диска и се чуваше как стърже се едно нямаше вътре ни грес нито нищо. Най интересното е, че в движение изобщо не се чуваше виене. Другият лагер никакъв шум. Реших да го сменявам, защото така не може. Мислех да взема нова, но един познат ми каза, че има такива и ще ми даде. Сменихме главината с неговата, завъртяхме диска никакъв шум като другата. Качвам се щастлив и се почна едно виене, ужас. Върнах се вдигаме колата, всички гуми ги проверихме нищо не се чува. Карах 2-3 дни да видиме дали ще се оправи нещо ама не. Сменихме с друга днес пак от моя приятел и всичко се оправи. Сега нито шум нито виене как трябва да си бъде. Най интересното е, че първата главина дето си беше на колата ми нямаше никакви признаци, а беше много зле. Това не мога да си го обясня.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Лагер главина

Мнение от adovet » 02 Апр 2011, 20:53

Колеги пускам темата с цел да проверявате главините и без да има някакви симптоми при движение

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Лагер главина

Мнение от Zagy » 02 Апр 2011, 21:03

Ще ти кажа какво най-вероятно се е случило - не са стегнали лагера по правилния начин. Гайката на лагера е с шплент - може да е бил разхлабен и гайката да е играела. А стягането на лагер на главина е много особено - стяга се съвсем леко. Може да са го оставили хлабав - така на място не ручи, но под товар в движение бръмчи яко. А ако са го пристегнали в началото въртенето е тегаво, после става леко, а после почва да бръмчи яко. Не ме питай откъде го знам това.... :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Лагер главина

Мнение от adovet » 02 Апр 2011, 21:08

Zagy написа:Ще ти кажа какво най-вероятно се е случило - не са стегнали лагера по правилния начин. Гайката на лагера е с шплент - може да е бил разхлабен и гайката да е играела. А стягането на лагер на главина е много особено - стяга се съвсем леко. Може да са го оставили хлабав - така на място не ручи, но под товар в движение бръмчи яко. А ако са го пристегнали в началото въртенето е тегаво, после става леко, а после почва да бръмчи яко. Не ме питай откъде го знам това.... :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Е точно на място като въртях диска се чуваше как трие яко а в движение нищо. Това ме учуди.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Лагер главина

Мнение от oci » 02 Апр 2011, 21:30

Zagy написа:Ще ти кажа какво най-вероятно се е случило - не са стегнали лагера по правилния начин. Гайката на лагера е с шплент - може да е бил разхлабен и гайката да е играела. А стягането на лагер на главина е много особено - стяга се съвсем леко. Може да са го оставили хлабав - така на място не ручи, но под товар в движение бръмчи яко. А ако са го пристегнали в началото въртенето е тегаво, после става леко, а после почва да бръмчи яко. Не ме питай откъде го знам това.... :mhihi: :mhihi: :mhihi:


Странно аз пък знам, че лагер главина се стяга здраво и докрай поне в сервиза майсторите така ги натягат на всички когато е лагир главина, а когато е с конусни лагери например барабаните на пасат 2,3 или на голфовете задните лагери когато са с барабани тогав се натяга дограй и се връща четвърт оборот за да се остави не натегнат докрай и понеже са такива лагери.
Дори на брат ми бмв-то ги сменяхме заедно и там нятагането беше с една търба дълга 1 метър и вече две години няма проблем.
Там дето е ходил колеката пуснал темата да му сменят лагера момчетата на седмица правят по няколко бмв-та и се занимават със всичко съмнява ме да не могат да сменят един лагер явно този е бил заминал като неговия и затова е станало от втория път.

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Лагер главина

Мнение от Zagy » 02 Апр 2011, 21:34

То вярно, че зависи дали е ролков или съчмен лагера... Но мисля, че и двата не се стягаха докрай - гайките са с шплентове и не могат да се развият.
Si non confectus, non reficiat.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Лагер главина

Мнение от adovet » 02 Апр 2011, 21:42

oci е много прав за майсторите, че знаят много добре как се сменя лагера и не е проблема в тях. Пуснах темата пак казвам за това, че ме озадачи проблема с първия лагер - стържеше а не виеше в движение.

ПС за oci: днес оправихме нещата с Иван и всичко е Ок ама ти не се появи. Ако има проблем ще ти звънкам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Лагер главина

Мнение от adovet » 02 Апр 2011, 21:45

Zagy написа:То вярно, че зависи дали е ролков или съчмен лагера... Но мисля, че и двата не се стягаха докрай - гайките са с шплентове и не могат да се развият.

Шплентовете са точно за това да не се развият гайките, а не да ограничават до къде да се навива гайката. Затяга се яко, че иначе става лошо - луфт на гумата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 633
Регистриран на: 8.02.2007
Местоположение: Silistra

Re: Лагер главина

Мнение от BaHka » 02 Апр 2011, 22:07

Zagy написа:То вярно, че зависи дали е ролков или съчмен лагера... Но мисля, че и двата не се стягаха докрай - гайките са с шплентове и не могат да се развият.

Както ти е казал колегата, конусните лагери не се стягат до край, другите се стягат с тръбата :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 24.03.2008
Местоположение: Mалката Виена
Пол: Мъж
Кара: Е60,530Д
Мечтае да кара: влака

Re: Лагер главина

Мнение от ivo752 » 02 Апр 2011, 22:18

BaHka написа:
Zagy написа:То вярно, че зависи дали е ролков или съчмен лагера... Но мисля, че и двата не се стягаха докрай - гайките са с шплентове и не могат да се развият.

Както ти е казал колегата, конусните лагери не се стягат до край, другите се стягат с тръбата :)

:yes: Много е важно да знаеш какъв лагер натягаш :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 398
Регистриран на: 17.05.2010
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: Е46 /316i

Re: Лагер главина

Мнение от IKN » 03 Апр 2011, 8:57

oci написа:
Странно аз пък знам, че лагер главина се стяга здраво и докрай поне в сервиза майсторите така ги натягат на всички когато е лагир главина, а когато е с конусни лагери например барабаните на пасат 2,3 или на голфовете задните лагери когато са с барабани тогав се натяга дограй и се връща четвърт оборот за да се остави не натегнат докрай и понеже са такива лагери.
Дори на брат ми бмв-то ги сменяхме заедно и там нятагането беше с една търба дълга 1 метър и вече две години няма проблем.
Там дето е ходил колеката пуснал темата да му сменят лагера момчетата на седмица правят по няколко бмв-та и се занимават със всичко съмнява ме да не могат да сменят един лагер явно този е бил заминал като неговия и затова е станало от втория път.

Точно така - имам ауди и съм му сменял всички лагери . Задните са конусни и се оставят по инструкция дори с
минимален луфт ,иначе заминават много бързо дори има опасност да превъртят вътрешните им гривни и да надерат
оста . Тогава се налага смяна и на оста на главината.
При предните лагери е точно обратно - стягат се с 250 Н.м. най малко . Обаче това е широк двуредов сачмен лагер,
който изисква сериозен осов натяг иначе заминава за норматив.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 348
Регистриран на: 3.04.2010
Местоположение: Банкя
Пол: Мъж
Кара: е 46 320д 136кс + чип

Re: Лагер главина

Мнение от tani bojilov » 03 Апр 2011, 9:32

IKN написа:
oci написа:
Странно аз пък знам, че лагер главина се стяга здраво и докрай поне в сервиза майсторите така ги натягат на всички когато е лагир главина, а когато е с конусни лагери например барабаните на пасат 2,3 или на голфовете задните лагери когато са с барабани тогав се натяга дограй и се връща четвърт оборот за да се остави не натегнат докрай и понеже са такива лагери.
Дори на брат ми бмв-то ги сменяхме заедно и там нятагането беше с една търба дълга 1 метър и вече две години няма проблем.
Там дето е ходил колеката пуснал темата да му сменят лагера момчетата на седмица правят по няколко бмв-та и се занимават със всичко съмнява ме да не могат да сменят един лагер явно този е бил заминал като неговия и затова е станало от втория път.

Точно така - имам ауди и съм му сменял всички лагери . Задните са конусни и се оставят по инструкция дори с
минимален луфт ,иначе заминават много бързо дори има опасност да превъртят вътрешните им гривни и да надерат
оста . Тогава се налага смяна и на оста на главината.
При предните лагери е точно обратно - стягат се с 250 Н.м. най малко . Обаче това е широк двуредов сачмен лагер,
който изисква сериозен осов натяг иначе заминава за норматив.
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 381
Регистриран на: 22.04.2010
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: M6

Re: Лагер главина

Мнение от bochogogogo » 23 Мар 2014, 13:39

А колеги имате ли инфо на предните лагер главини на Е46 седан дали могат да се избият старите лагери и да се набият нови или няма начин :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2643
Регистриран на: 22.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Лагер главина

Мнение от Kris » 23 Мар 2014, 13:59

bochogogogo написа:А колеги имате ли инфо на предните лагер главини на Е46 седан дали могат да се избият старите лагери и да се набият нови или няма начин :dunno:

Направо цели главини, взимал съм от Митака и всичко е перфектно. А цената е такава че не си заслужава да правиш щурутии.

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 381
Регистриран на: 22.04.2010
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: M6

Re: Лагер главина

Мнение от bochogogogo » 24 Мар 2014, 12:45

Моите гари вият,но нямат грам луфт и си мисля че греста се е опекла.Дали ако сложа нова грес ще се подобри?

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook