Колата не върви достатъчно

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 2.04.2023
Пол: Мъж

Колата не върви достатъчно

Мнение от MarchoE46 » 02 Апр 2023, 17:17

Здравейте колеги! Историята започва с покупката ми на е46 318d 09.2002г за евридейка. Колата не се чувстваше достатъчно жива и днес отидох да я ремапнем. (Сега много от хората ще кажат мапъра е някой квартален и не разбира, но повечето ми приятели си правиха 20ките при него и разлика имаше до тавана. Момчето знае какво прави и се занимава с това от доста време. ) Та той написа нови данни на ECU-то и разлика в колата няма. Наскоро ми излезе грешка за умна дюза, но всеки който питам казва, че тя не дава отклонения в мощността на колата. Мотора е стария с ГНП. Въпроса ми е някой мапвал ли си е колата с такава грешка и на какво може да се дължи това нещо. Грешки няма освен гореспоменатата, колата е обслужена от-до. Струва ли си да се купува нова умна дюза, ако няма да промени вървежа?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Колата не върви достатъчно

Мнение от zvetiko » 03 Апр 2023, 15:29

Колега, този, който прави мампването трябва да знае, че двигателя трябва да е в перфектно техническо състояние, преди да го извърши. Какво мапване може да се направи на двигател, който е в авариен режим? Не може да очакваш мапването да реши проблемите с дефектирали датчици на двигателя и да неутрализира евентуални други проблеми.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 2.04.2023
Пол: Мъж

Re: Колата не върви достатъчно

Мнение от MarchoE46 » 03 Апр 2023, 21:32

Консултирах се с много хора и ми казаха че стария мотор преди фейса на тия е46ци страда от тези дюзи и 4 от 5 имат такава грешка. Той ме попита да слагаме ли данните преди това, качихме ги и разклика няма. Интересува ме дали някой има такъв проблем, реално може ли да се рециклира тази дюза и ще се промени ли вървежа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 332
Регистриран на: 31.10.2015
Местоположение: Където дойде
Пол: Мъж
Кара: BMW 3 E46 ,E90
Мечтае да кара: 850 CSI E31
Детайли за колата: E46 M43TUB19 2001 sedan
E90 M47D20TU2 2005 sedan

Re: Колата не върви достатъчно

Мнение от Moni_BMW » 04 Апр 2023, 21:32

Моя опит: Карах преди 4 години една 320д 136кс на един приятел и се скапа умната дюза , колата беше много куца и при даване на газ само изпушваше черно отзад, но не вървеше не се изстрелваше. Сменихме умната дюза с такава от кола за части и колата оправи вървежа (както си беше преди това).
///M power

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 2.04.2023
Пол: Мъж

Re: Колата не върви достатъчно

Мнение от MarchoE46 » 04 Апр 2023, 23:16

Това исках да разбера, дали от умната дюза може да се оправи вървежа, защото повечето казват, че умната дюза не оправя мощността и проблема е другаде. А 500лв за нова дюза не са малко пари...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 8.09.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е46 330xi

Re: Колата не върви достатъчно

Мнение от stefan_suny » 05 Апр 2023, 7:49

Ами те нещата са простички, ама явно трудно идват на акъла ..


Умната дюза определя аванса на впръскване на нафтата. Няма умна дюза = няма аванс /авариен режим/. Няма аванс = НЯМА ВЪРВЕЖ!


Все едно да караш със спукана гума па да се чудиш що колата дърпа настрани.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 2.04.2023
Пол: Мъж

Re: Колата не върви достатъчно

Мнение от MarchoE46 » 05 Апр 2023, 16:55

Пиша ъпдейт по темата, ако случайно някой има подобен проблем. Разкачихме колектора, за учудване умната дюза беше на 4ти цилиндър сложена, а трябва да е на трети. Сложихме резистор на конектора и грешката за умна дюза изчезна. Колата се повъзроди. За пример мога да дам това, че при подаване на газ преди не пушеше грам, а сега изпушва леко черно( Признак за по-богата смес). От към вървеж не мога все още да преценя върви ли като за 140-150~ коня ( като се има впредвид ремапа). Следва проверка на всички турбопътища и евентуално по-финно ще я пипнем с мапъра по новите стойности които е дала след наличието на вече уж работеща кола без грешки.

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook