Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от hotride » 20 Апр 2023, 10:49

Здравейте,
след доста мислене в крайна сметка реших да си сложа газов инжекцион. Колата е с м54б22 на реални 290 хил., стоят катализаторите и ламбда сондата. На бензин си работи добре, въпроса ми е преди монтажа на газовия инжекцион, не е ли по-добре да премахна катализаторите и ламбдата? Ще оказват ли някакво влияние, ще набиват ли разни грешки и светвания на чек-а? Има ли някой колега с газов инжекцион на такъв мотор, монтиран наскоро, все пак доста напреднаха газовите системи? Търсих из форума, но или са стари мнения или неточни. Благодаря предварително! :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Ивайло Димов » 20 Апр 2023, 11:07

Споко ,няма никакви проблеми нито със сонди нито с катализатор.Намери сервиз ,който обслужва таксиджии ,те са най -капризните клиенти .Ако не си сменял скоро свещи ги подмени ,въздушния филтър също...газта е капризно гориво от към запалителната система.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от hotride » 20 Апр 2023, 12:20

Благодаря за мнението, а все пак, ако махна сондата и катализаторите няма ли да е по-добре, че чета тука там че без катализатори колата се "отпушва" или това важи за дизеловите двигатели? Филтъра е нов, а за свещите някакви по-специални ли трябва да са за газ или мога да си взема стандартни, които са за този мотор?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Ивайло Димов » 20 Апр 2023, 14:21

Няма нужда да махаш работещи части ,още повече ламбда сонда и катализатор.Хубави свещи,които са стандартни за този двигател ,няма нужда от специални .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от zvetiko » 20 Апр 2023, 15:27

hotride написа:Благодаря за мнението, а все пак, ако махна сондата и катализаторите няма ли да е по-добре, че чета тука там че без катализатори колата се "отпушва" или това важи за дизеловите двигатели? Филтъра е нов, а за свещите някакви по-специални ли трябва да са за газ или мога да си взема стандартни, които са за този мотор?


Ако махнеш ламбда сондата, всеки коректен сервиз за газови уредби трябва да ти откаже монтажа. Без нея картата на горивата на бензин няма да е правилна, от там не може да се направи и правилна регулировка на газовия инжекцион. М54 е сложен двигател, с два ваноса и ДИСА клапа, затова трябва да вземеш газов компютър от висок клас. Ако не искаш после да пишеш теми по 100 страници за проблемите ти на газ. Не са необходими прословутите бързи дюзи, ако някой те накара да ги сложиш, значи не знае какво прави или си търси оправдание за нещо. Не слагай и разни едноелктродни, иридиеви, специално за газ и т.н. свещи. Разбира се, че повече от важно е и цялото изпълнение на свързването на газовия инжекцион- къс път на газта, качествени маркучи за всичко, правилно изграждане на подгрева на изпарителя...
За катализатора е ясно- ако е запушен, ще се отпуши, но дали при теб е запушен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Ивайло Димов » 20 Апр 2023, 16:03

Цветко е прав ,слушай кво ти казва.Компютъра на ГИ е самообучаващ се и взима информация от компа на колата ...за това не пипай нищо освен да сменяш консумативи .При добре подбрани компоненти, кадърно поставен и настроен ГИ няма да усещаш разлика в динамиката .Единствено е добре да преминеш на mid saps C3 масло BMW LL04.Ако имаш проблем с катализатора ще усетиш по миризмата на развалени яйца :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от hotride » 20 Апр 2023, 16:26

Супер сте, благодаря! Газовия инжекцион, който съм избрал е полска система, уж бил модерен 1600лв., аз нямам много представа, никога не съм имал кола на газ. Запомних, че е през ОБДто и е с единични инжектори. :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Jordana » 20 Апр 2023, 19:17

За да работи коректно с корекции през ОБД газовата катализатора и сондите трябва да са в добро състояние и мотора да не трупа грешки от смеси . Ако не са , просто няма да работи с ОБД корекции по ламбда . Самия ГИ не ползва през цялото време тези стойности за смесите , така че тоя режим е малко под въпрос изобщо колко е по различно от четене само на бензиновите времена . Напълно безпредметно е да се махат катализатори и сонди заради газовата . Мен ми се струва малко множко 1600 за полски газов инжекцион при положение че в ОЛХ са по 800лв.
https://bazar.bg/obiava-35945018/nov-ga ... njekcion-6
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Ивайло Димов » 20 Апр 2023, 20:44

Джордан то хубаво ама никой уважаващ себе си сервиз няма да работи с материали на клиента .И мен ми се вижда много висока цената ,аз платих 940 за полска уредба с тороидална бутилка .Колегата да види и друг сервиз ,да събере 2-3 оферти.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от shlosera » 20 Апр 2023, 21:19

Газов инжекцион за 6так под 1300-400лв много трудно вече. Масово гледст да сложат и “бързи дюзи” та не се учудвайте.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от hotride » 20 Апр 2023, 22:20

Здравейте пак, от представителството на БРЦ в София ми предложиха система за 2600лв., Ланди ренцо ми предложиха за 2300лв., още два не толко реномирани сервиза - 1600-1700. В крайна сметка избрах трети за 1600, като реално ми се видя най-надежден и с по-приятелско отношение, а и ми е на 5 минути от вкъщи, както се казва под ръка. Системата ще е с две години гаранция или 100 000км, човека каза че наскоро е правил същия мотор но в 5та серия БМВ. Той каза, че има и по-евтини варианти, но това което предлага за 1600 била най-добрата конфигурация. Бутилката ще е 50литра на място на резервната гума, зарядно до резервоара. За дюзите ще го разпитам точно какви са. Реално имам време да размисля, защото съм се записал чак за средата на месец Май. :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Jordana » 21 Апр 2023, 5:55

Газов инжекцион за 6так под 1300-400лв много трудно вече. Масово гледст да сложат и “бързи дюзи” та не се учудвайте

Всичи ГИ компютри освен най бюджетните съвсем мини варианти имат възможност да работят 4 и 6 цилиндъра . Разликата е 2 транзистора които не са активирани но ги има на платката обикновено , дори и да ги няма в пари е около 10лв за производителя . Плюс 2 инжектора на рейката за газаджиите . Бързите инжектори трябва да се избягват и се слагат само в краен случай ако има особено ниски бензинови времена на празен ход под тези 3-5 мс на нормалните газови инжектори . Бързия инжектор има 2 до 3 пъти по къс живот от нормалния , по големи токове , бързо се разбиват леглата и т.н така че по скъпото не е по добро в случая .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от hotride » 01 Май 2023, 17:36

Здравейте пак, смених свещите със нови ngk bkr6equp, каквито са си стандартни за този мотор. След смяната колата се скапа, започна да работи неравномерно на празен ход, все едно да подпуква и светна и чек енджина. Да не ги бях пипал, явно старите са си били по-добри. Набива грешки, че сместа нещо не е в ред, мисфайъри и незнам какво си още. Някакви идеи от какво може да е проблема, че в петък ще я оставям за газовия инжекцион, но тя като не работи както трябва на бензин на газ хептен няма да е добре? Преди това си работеше спокойно и мазно без излизшни вибрации и т.н. Сега се сетих, дали може да е от скапан бензин проблема, че зареждах на една съмнителна бензиностанция, досега съм зареждал само на Еко и Шел и Лукойл?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от Jordana » 01 Май 2023, 17:45

Това са 4 полюсни свещи и са абсолютен боклук . Не са подходящи за газ и газаджиите ще ги махнат ако сам не ги махнеш . Сложи си нормални свещи с 1 електрод иваче колата ти няма да заработи никога като хората на газ .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

Re: Газов инж., катализатори, ламбда сонда - М54б22?

Мнение от hotride » 01 Май 2023, 18:17

Ми той газаджията ми ги каза тези... явно ще ги махам, но пък защо се скапа и работата на бензин? Да не бях пипал нищо най-добре щеше да е...
edit: или сега като казваш и гледам в нета какви са различните може да ми е казал bkr6ek, а не q... явно ще ги сменявам пак. :bchug:

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook