Подгрев Ламбда сонди

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: 325Ci
Мечтае да кара: М5

Подгрев Ламбда сонди

Мнение от tiho_madjarov » 17 Юни 2023, 14:13

Здравейте колеги. От известно време не ми работи подгрева на ламбда сондите преди катализатора. И се чудя и искам да проверя дали не ми е заминало релето или бушона за подгрева,само че не го знам кой е. Колата е е46- бензин М54-2003 год. Знаете ли кое точно е релето или бушона за подгрева на сондите ?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от The Heartlistener » 17 Юни 2023, 16:20

Няма реле. Бушонът е №4 в кутията на компа, но той обслужва и релето на горивната помпа, така че забрави тази идея. Не допускаш ли варианта нагревателите просто да са изгорели? Което практически означава че сондите не работят.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от Jordana » 18 Юни 2023, 17:03

По принцип може и да не е изгорял подгрева и пак да не работи сондата . Може да се погледнат живи данни от сензора и да се прецени . DME следи тока през реотана на подгрева и ако той не е в норми дори да не е прекъснат реотана пак може да дава грешка . Но би трябвало на студен мотор сондата да не работи докато не загрее , загряването предполагам DME го "усеща " по тока през подгрева който се променя със загряването на сондата .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от Ивайло Димов » 18 Юни 2023, 21:02

Подгрятите сонди за тва имат подгрев .за да работят веднага след запалване на двигателя няма нужда да се се нагряват от газовете .Това е един от начините да се намалят вредните емисии и да се докара Евро 4 в ония години ,сондата подава информация веднага след стартиране на колата .Колегата да си направи една диагностика но сигурно е за смяна .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: 325Ci
Мечтае да кара: М5

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от tiho_madjarov » 20 Юни 2023, 20:04

и в крайна сметка мога да си карам така колата без никакъв проблем,така ли да разбирам. Между другото намерих човек който може да ми ги изолира и премахне софтуерно ,но той самия ми каза,че тази процедура въобще не е желателна за тази кола и че нямало да ми хареса по негови думи как ще стане колата. И сега стоя и се чудя какво да правя. Моля ви давайте съвети. Благодаря !!!
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от The Heartlistener » 20 Юни 2023, 21:02

За съжаление няма да си караш колата без "никакъв проблем" - при това положение и с този софтуер. И с трупане на адаптациите проблемите ще се задълбочават, най-малкото ще усетиш и разхода на гориво как хвърчи нагоре. А ако нямаш и катализатори смяната на тия сонди ще стане сериен филм. Има си фабричен софтуер "безкат-без сонди" - опция 199. Въобще не става дума за бърникане в сегашния софт с програматори - при което резултатът винаги е компромисен. Ако се вкара заводския софт - всичко е ок, та с твоя човек ще си позволя да не се съглася. Аз от 5 лета съм така и не бих върнал Евро 3-4 за нищо на света - просто забравих за всички дразнещи проблеми с работата на мотора, чек-лампи и т.н.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от empar » 22 Юни 2023, 7:50

The Heartlistener написа:За съжаление няма да си караш колата без "никакъв проблем" - при това положение и с този софтуер. И с трупане на адаптациите проблемите ще се задълбочават, най-малкото ще усетиш и разхода на гориво как хвърчи нагоре. А ако нямаш и катализатори смяната на тия сонди ще стане сериен филм. Има си фабричен софтуер "безкат-без сонди" - опция 199. Въобще не става дума за бърникане в сегашния софт с програматори - при което резултатът винаги е компромисен. Ако се вкара заводския софт - всичко е ок, та с твоя човек ще си позволя да не се съглася. Аз от 5 лета съм така и не бих върнал Евро 3-4 за нищо на света - просто забравих за всички дразнещи проблеми с работата на мотора, чек-лампи и т.н.


От чисто любопитство, като мина на 199 как се усеща колата? Разход, вървеж? :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от The Heartlistener » 22 Юни 2023, 11:28

Вървеж и разход - без изменение, една идея по-добре в ниските. Перфектно запалване - зиме и лете. Перфектни ниски обороти.
Единствените условия са читав дебитомер и липса на паразитен въздух след него.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от empar » 23 Юни 2023, 8:06

The Heartlistener написа:Вървеж и разход - без изменение, една идея по-добре в ниските. Перфектно запалване - зиме и лете. Перфектни ниски обороти.
Единствените условия са читав дебитомер и липса на паразитен въздух след него.


Дебитомерът е лесна работа, ама това другото, дето си споменал даже не знам какво е. Нещо за ядене ли е? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от The Heartlistener » 23 Юни 2023, 14:38

empar написа:
The Heartlistener написа:Вървеж и разход - без изменение, една идея по-добре в ниските. Перфектно запалване - зиме и лете. Перфектни ниски обороти.
Единствените условия са читав дебитомер и липса на паразитен въздух след него.


Дебитомерът е лесна работа, ама това другото, дето си споменал даже не знам какво е. Нещо за ядене ли е? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: Напълно херметична всмукателна система, без утечки на въздух отвън, така става ли?... Явно си гладен :) .
За тази цел и вентилацията на резервоара е добре да се извади от всмукателния колектор, а дупката в него да се затапи. При колите с 199 е така.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: 325Ci
Мечтае да кара: М5

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от tiho_madjarov » 23 Юни 2023, 18:54

Другата седмица карам талигата при майстор който ще се опита да открие и да оправи проблема с подгрева на сондите.Ако и там и тогава ударя на камък с това,минавам на 199 и каквото такова :driving: :bchug:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от The Heartlistener » 23 Юни 2023, 19:37

Изключете една от сондите от буксата и, после на женската букса (откъм инсталацията на колата) премерете пина с червено-бял кабел - това е плюса към нагревателя, там трябва да има постоянни 12V. Минусът към нагревателя се подава от компа - кафявия кабел.
П.С. Ако правиш 199, важно - всички сонди се изключват ПРЕДИ процеса на инсталиране. Иначе нищо няма да направите.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Подгрев Ламбда сонди

Мнение от empar » 05 Юли 2023, 18:00

The Heartlistener написа:Напълно херметична всмукателна система, без утечки на въздух отвън, така става ли?


Аз много добре те разбрах, просто имам тикове от споменаването на паразитен въздух при М54. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Тъкмо вчера ми направиха много майсторски smoke test с една американска машинка и една едва видима цепка на долния маншон към дросела(хем го гледах преди месец обстойно докато чистех ICV-то) и тапата отзад на колектора(с B25 съм) се оказаха проблемни.
3лв. за тапата, 40 за маншона, ор'гинални и колата замърка като котенце. :smoke:

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook