M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 116
Регистриран на: 4.04.2014
Кара: e46 320d sedan '04
Мечтае да кара: e46 CSL

M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от hotride » 25 Яну 2024, 9:08

Здравейте,

Не намерих актуална тема по въпроса, има разни стари такива, които не ми вършат работа.
Колата е е46 с м54б22, на 100% реални 290 хил. км. Харчи около 3 литра масло - Кастрол 5в40 на 10 000 км. Не мисля да продавам колата, защото като цяло е много запазена, а и доста неща съм й сменил и оправил, също така ми върши перфектна работа и си ме устройва откъм разход, возия, вървене и т.н..
Моля за съвети и коментари относно харча на масло. Заслужава ли си да се ремонтира двигателя според вас? Какво е препоръчително да се направи като ремонт, приблизително колко пари излиза ремонта, ако някой е правил наскоро и евентуално знаете ли сервиз за района на София, който може да свърши отговорно работата? Търся мнения от хора, които са имали такъв проблем. Дали като цяло си заслужава да се наемам да правя такъв ремонт или да си карам, да си доливам масло и да не се вкарвам излишно във филми, че съм чул, че веднъж отвориш ли мотора после те очакват само проблеми? Благодаря предварително! :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.09.2010
Местоположение: Обзор/Бургас
Пол: Мъж
Кара: e39 530ia
Мечтае да кара: s50 Compact

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от Dimchev » 25 Яну 2024, 9:17

Според мен най-добре смени само клапана за картерните газове, с всички тръбички и маркучета с ОЕМ такива и разхода ще намалее с поне 50%.

Аз съм с М54Б30 и при мен разхода е до 1,5 литра за 10 000 км, а колата е на 300 000 км. както при теб. ( Поне на табло това пише :lol: )

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от empar » 25 Яну 2024, 10:03

Няма такова понятие. Това, че М54 във всичките си варианти пипа масло и е прието за нормално е друга тема. :banghead:
При B25 и B30 проблемът е в безумните маслени сегменти и първоначалните интервали на обслужване от 30к км.
За B22 не съм сигурен, но може и да е някоя дреболия, както спомена колегата над мен. Трябва да се провери кое в какво състояние е първо. Въпросната картерна вентилация беше близо 500лв и то преди 3 години.
Читав ребилд на мотора може да се направи на много места, но цената ще е доста солена. ОЕМ частите за М54 скочиха безумно последните 2 години.
За 1,5л или 3л/10к определено не си заслужава, според мен. Сипвай и карай смело!
Критичната точка за ребилд е литър на хиляда километра! :mrgreen:
Последна промяна empar на 25 Яну 2024, 10:33, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от streetz » 25 Яну 2024, 10:15

hotride написа:Харчи около 3 литра масло - Кастрол 5в40 на 10 000 км

Мога само да си мечтая за такъв разход - при мен е към 7 литра на 10 000 км. Писнало ми е вече да разнасям 5 литрови туби с Кастрол, за щастие на 100 метра от вкъщи е един от най-големите магазини за масла та не ходя дълго :lol: Смених цялата система за картерни газове с нова ОЕМ - никаква разлика нямаше. Остават гумички на клапани или по-вероятното при М54 - сегменти. От 2 години се опитвам да намеря някой да го ремонтира и на никой не му се занимава. Едните се опитваха да ме убедят да търся М52Б28 и да го присаждаме (все едно е пълно с такива по моргите за без пари и в перфектно състояние след 25 години тормоз :lol: ), другите ме баламосваха, че отворят ли го щяло да има надрани цилиндри и не давали гаранция за ремонта, трети пък направо ми казаха да не се занимавам да го правя и да си наливам масло, по-евтино било така. Това при някакви що годе известни сервизи за нашата марка. Знам за "майстори" в селата около София, които са правили М54 с такъв проблем, но някакси нямам доверие на гаражняци, ремонтиращи коли в свободното си време.
Изсипал съм 5 цифрена сума за ремонти последните години и нямам намерение да продавам колата, вероятно след година ще я подаря на някой близък роднина да я кара и се надявам да е в идеално състояние дотогава, което изключва такъв брутален харч на масло. Ама и не виждам светлина в тунела с намирането на читав сервиз. Ясно ми е, че е най-доходоносно и най-лесно да сменяш масла, спирачки, вериги или направо цял двигател, ама отивам с парите си, баси, дори не се пазаря за цената, 3-4-5 000, колкото-толкова, само работата да се свърши. Не искат.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от empar » 25 Яну 2024, 10:37

Това с надраните цилиндри може да стане при разглабянето и си е съвсем реална опасност, за жалост.
Аз също се разнасям с 5 литрова туба, която пасва перфектно в пластмасата зад десния стоп. Дори естетически се връзва! :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от streetz » 25 Яну 2024, 10:49

При мен тубата си я държа под дясната чистачка, където при 4 цилиндровите е акумулатора. Да може при всяко вдигане на капака да ми е подръка :mhihi:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от ceco_kd » 25 Яну 2024, 14:48

empar написа:..... 5 литрова туба, която пасва перфектно в пластмасата зад десния стоп. Дори естетически се връзва! :mrgreen:

То може и за това да е проектирано мястото


Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от The Heartlistener » 25 Яну 2024, 15:44

Не пренебрегвайте гумичките на клапаните. На тези години и километри са приключили с функцията си. Само за сравнение - N42 с несменени гумички спокойно достига харч по литър на хиляда км /абсолютен факт/, като при всеки извършил смяната това задължително спира или пада до минимум. С уговорката все пак че този мотор не страда от проблем със сегментите. Ето снимка на ново и старо уплътнение, забележете отвора. Сами може да си направите извода какво количество масло пада в цилиндрите през 16 клапана, камо ли през 24.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от zvetiko » 25 Яну 2024, 16:44

streetz написа:
hotride написа:Харчи около 3 литра масло - Кастрол 5в40 на 10 000 км

Мога само да си мечтая за такъв разход - при мен е към 7 литра на 10 000 км. Писнало ми е вече да разнасям 5 литрови туби с Кастрол, за щастие на 100 метра от вкъщи е един от най-големите магазини за масла та не ходя дълго :lol: Смених цялата система за картерни газове с нова ОЕМ - никаква разлика нямаше. Остават гумички на клапани или по-вероятното при М54 - сегменти. От 2 години се опитвам да намеря някой да го ремонтира и на никой не му се занимава. Едните се опитваха да ме убедят да търся М52Б28 и да го присаждаме (все едно е пълно с такива по моргите за без пари и в перфектно състояние след 25 години тормоз :lol: ), другите ме баламосваха, че отворят ли го щяло да има надрани цилиндри и не давали гаранция за ремонта, трети пък направо ми казаха да не се занимавам да го правя и да си наливам масло, по-евтино било така. Това при някакви що годе известни сервизи за нашата марка. Знам за "майстори" в селата около София, които са правили М54 с такъв проблем, но някакси нямам доверие на гаражняци, ремонтиращи коли в свободното си време.
Изсипал съм 5 цифрена сума за ремонти последните години и нямам намерение да продавам колата, вероятно след година ще я подаря на някой близък роднина да я кара и се надявам да е в идеално състояние дотогава, което изключва такъв брутален харч на масло. Ама и не виждам светлина в тунела с намирането на читав сервиз. Ясно ми е, че е най-доходоносно и най-лесно да сменяш масла, спирачки, вериги или направо цял двигател, ама отивам с парите си, баси, дори не се пазаря за цената, 3-4-5 000, колкото-толкова, само работата да се свърши. Не искат.


Когато сменяш маслото пробвай с Bardahl XTEC 5W30, поне при мен проработи- отпушва каналите в буталата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от Ивайло Димов » 25 Яну 2024, 18:41

При такъв разход на масло няма как да е от гумичките на клапаните,маслените сегменти 100 % са запекли .Ако са гумички тва всеки мастер го хваща лесно ,на празен ход отзад дими синкав пушек.А дали си струва ремонта тва всеки си го решава.Ако колата е моя и гори толкова масло ,имам една стара ножица за ламарина....нарязвам я на отпадъци.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 825
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от turbonetic » 25 Яну 2024, 18:46

То като гледам какъв разход на масло ви дава се успокоявам .. :mhihi: За мен този разход от 3-4л на 10 000км е много! За мен най оптималния вариант е 1л най-много 200-300 гр.отгоре.Има един доста читав майстор ,ама главно прави само мерцедеси и не знам дали ще се наеми да го прави

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: M54b22 - колко е "нормалния" разход на масло?

Мнение от streetz » 25 Яну 2024, 23:47

Ивайло Димов написа:Ако са гумички тва всеки мастер го хваща лесно ,на празен ход отзад дими синкав пушек.

Не пуши на празен ход, но след спускане без газ и на скорост долу на равното като подам газ отзад става димна завеса от син пушек.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook