управление на климатроника е39 преди фейса

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 2.11.2019
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW 520i E39 1998
Мечтае да кара: Audi A5

управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от nukeproof » 25 Сеп 2022, 14:34

Вече сменям поредно (трето) управление, умират по един и същ начин. Първоначално работят абсолютно коректно, впоследствие престава да вклчва компресора на климатика и перката отпред на радиатора на първа степен (4-пинова с резистори) и когато е в режи AUTO, липсват сигментите, които показват степените на вентилатора, всичко друго работи нормално! Някой да има някаква идея? Когато за първи път смених управлението заради този проблем, всичко тръгна идеално, след един сезон управлението приключи с абсолютно същите симптоми, третото управление, което намерих работеше но не включваше компресора веднага а ориентировъчно след 3 до 4 минути и същот след токова врема го изключваше и онзи ден от раз приключи!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от drifty » 03 Окт 2022, 13:39

Струва ми се, че имаш кофти късмет с резервни части. Странно как ще работи идеално и след няколко месеца ще спре, звучи като проблем в самото управление. Да не би пък някой бушон да ти е изгорял? Моето пък работи, ама никой не духа, та и аз в тая част не съм функциониращ :D
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 16.10.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW E39, 520i

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от NewLine » 09 Май 2023, 6:20

Здравейте.
Надявам се автора на темата няма да има против да се включа с подобен, ако не дори същия казус.
Декември месец при едно от качванията в колата, ми направи впечатление именно това, което и автора е споделил, а по-точно липса на сегменти при настройка на автоматична скорост на вентилатора.
Ако в купето е хладно и съм задал висока температура за парното, вентилатора се засилва, но няма индикация доколко.
Липсата на индикация не ми пречеше до тези дни, когато вече предвид топлите дни, имах и необходимост от охлаждане. Уви, разбрах го след пускане на климатика и прекарване известно време отвън за разговор с колега, за да обърне въздуха в купето, но резултат при влизането ми, никакъв.
От там се започна историята. Гледане на бушони, събиране на фреон от системата, за да се уверя, че количеството е в нормата според описанието, мерене на захранване на жилото към компресора, където учудващо даде 8,7V, което разбира се предполагам не е достатъчно. Съответно компресора не тръгва, но откача ли буксата му и подам директно захранване към него, в колата става рай. Разбирам само, че проблема вероятно не е в него, а предполагах с управление или таралеж, без да съм запознат доколко таралежа може да влияе на това.
Вчера се отдадох на търсене из архивите ми на стария ми таралеж и управление за проба, но не ги открих за момента и ще се ровя още. Управлението, което взех навремето, установих, че не работи адекватно с функциите си, вероятно защото беше от фейс 39-ка, но поне използвах декоративния панел, за да подновя моя, който нямаше един здрав бутон.
Та продължавам да дерзая за това кое от двете може да е причината за нетръгването на компресора, докато не ги намеря и пробвам поотделно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от ildivvy » 09 Май 2023, 19:19

Отваряни ли са тези модули? Може някакви спойки по платката да правят проблеми... Нищо не пречи някой да ги мине с поялника! Ако стане - стане!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 16.10.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW E39, 520i

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от NewLine » 09 Май 2023, 19:27

Не мисля, че са отваряни.
Управлението вярвам е оригиналното и не ми е направило впечатление при смянатана панела да има нещо пипано. Таралежа е сменен преди време, като мисля, а и си изглежда с фабричната заливка/смола върху него.

П.п. Днес намерих стария таралеж, при който симптомите за да го сменя преди години бяха други.
Резултата е същия, липса на работа на компресора, съответно и индикацията при настройка Ауто за вентилатора, също липсва.
Насочвам се вече само към управлението. Ще го разглобя и разгледам за нещо видимо нередно.

П.п 2
Отворих управлението, повторих възможните спойки, резултат нулев.
Явно си трябва друго такова, за което знам, че трябва да е със същия номер, като това от колата, за да работят коректно функциите и да не се губят или бъркат наличните.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от ildivvy » 10 Май 2023, 13:21

Снимай го и от другата страна... Може някой от 'силовите' елементи (транзистор) да е повреден и да иска смяна... СМД-елементите също ли ги мина с поялника? Ако е процесора...няма решение! Може да се пробва от две-три управления да се сглоби едно!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 16.10.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW E39, 520i

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от NewLine » 11 Май 2023, 11:16

От долната страна на платката пипнах възможните спойки.
Дадох платката на нашия "електрончик", за да провери възможните елементи по нея отгоре.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 16.10.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW E39, 520i

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от NewLine » 18 Май 2023, 18:48

Здравейте.
Продължавам с казуса си по неработещия климатик.
След всичко, което опитах, намерих управление, което е с година на производство като на моето, но за съжаление с друг номер.
След свързването му към колата всичко по дисплея изглеждаше наред. Индикацията за скоростта на вентилатора вече беше налична, но се оказа, че вентилатора не сработва, независимо автоматичен или ръчен режим. До момент с констатация дали компресора тръгва така и не стигнах, защото реших да пробвам комбинации от основната моя платка и "новия" панел с бутоните, последва и тест с основна нова платка и моя панел, като вече не съм убеден в кой момент точно се стигна до напълно отказване на двете управления, независимо дали се окомплектоват със съответните си техни платки. Резултата е напълно отказали тъмни управления, само подсветката се активира с фаровете, но абсолютно никаква индикация на дисплей и светодиоди за функциите до бутоните.
В даден момент с едно от управленията чувам, че вентилатора тръгва и постепенно засилва до максимум, независимо, че не съм на контакт и съответно изключен климатик. При изключен контакт и включване на буксата с трите по-дебели жила в дясно на управлението, за момент виждам присветване на индикации по дисплея под скоростомера и оборотомера, както и се чува изключително тихо кликване на мини реле, което мисля чувам от белия модул зад\под жабката.
Не съм от хората, които съсипват нещата с опити, но този път ударих на камък.
И така.
Откачена е букса от управлението, за да не намеря колата сутринта на път за детската градина без акумулатор и съм до тук.
Интересувам се има ли друг модул, който е с връзка към климатичната система или е общо казано бушони, управление, таралеж, вентилатор, компресор?
Приемам всякакви съвети от технически грамотни и запознати с компонентите касаещи климатичната система.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 16.10.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW E39, 520i

Re: управление на климатроника е39 преди фейса

Мнение от NewLine » 23 Сеп 2023, 13:17

И така, за да не оставям казуса недовършен, описвам развръзката отпреди вече месеци, за да се стигне до положителния резултат.
След поредната смяна с точният модел и точно същият номер като на моето управление, климатика "заспа", съответно аз съм изключително доволен.
Част от процеса разбирам съм си го влошил в началото самият аз, защото след намирането на правилното управление, разглобих за информация панела на моят стар модул и разбрах, че е имало изпаднали метални пластини, които седят зад бутоните и служат за пружинирането им след натискане и съответно контакт към платката за съотвената опция, като са окъсявали по платката с допира си до нея къде ли не.
С други думи, ако бях намерил още в началото точното управление, отдавна да съм забравил за неработещия климатик и то точно в летния сезон.

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook