Волана тресе, колата също

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Волана тресе, колата също

Мнение от ICE » 31 Авг 2005, 16:19

Ето един проблем, с който не мога да се справя от доста време:
При скорости около 80-120 км/ч волана леко "играе", а и колата също има една неприятна вибрация.
Симптомите са същите, както при криви джанти и/или небалансирани гуми. Да, ама не!
И започнах да сменям:
1. Гумите+джантите! Това са чисто нови Eagle F1 - 225/55R16, а джантите добри, бих казал даже отлични
(не са карани в БГ!), защото ги проверих преди да им "кача" гуметата!).
2. Носачите! Знаете - тампони, шарнири... И понеже единият (преден ляв - кривия) имаше съвсем леки
забележки, взех че ги смених и четирите (предни).
3. Задни носачи+кугелгеленките (т.нар. шарнирни втулки). Прегледах ги и ги смених за по-сигурно.
Проблемите обаче не свършиха с това. Тази странна вибрация се проявяваше с различна сила при различни настилки
(можеш да караш по магистралата и да не трепери, а после може вибрацията да е доста силна).
Просто не намирам логика и закономерност в това.
Продължавам с:

4. Дискове предни - Brembo Drilled+накладки (Textar), но безрезултатно...
5. Тест на амортисьорите (предни и задни) - в норма!
6. Реглаж на предница (в ДаруКар - 100 лв), пак нищо.
ПП. Дори вече си въобразявам, че съм изкривил дисковете (а те са само на 5-6к км), защото при спиране от 160 до 90,
при минаване през скоростта от 120 тресе яко! Все пак може и да се дължи на вибрацията около 100-120 км/ч.

7. Гледах рейката, няма проблем, но ще я закарам и на специалист!
Следователно трябва да разграничим причините на:
1. Вибрация при каране (дори при движение по инерция) 90-100(най-силно)-120-нагоре утихва.
2. Вибрация при спиране, но тази май е ясна (а може би не?!).
ПП2. Говорих с CheGevara и той ми сподели, че дори и в Германия (по форумите ) имали този проблем.

Някакви идеи? :help:
Последна промяна ICE на 07 Сеп 2005, 18:25, променена общо 8 пъти

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 203
Регистриран на: 22.07.2005

Мнение от madeinbg » 31 Авг 2005, 16:27

Шаш и паника :shock: Всичко което ми идва на ум си го направил :uups:

CS-маниак
Аватар
Мнения: 1773
Регистриран на: 28.05.2002
Местоположение: Столицата
Пол: Мъж

Мнение от lowdriver » 31 Авг 2005, 16:32

Джантите оригинални ли са(за е39)? Диаметъра на централния отвор същият ли е като на е39-ката - 74.0 мм?
Последна промяна lowdriver на 01 Сеп 2005, 11:23, променена общо 1 път
Изображение
Driver's Racing Team

Turbo Pilot
Аватар
Мнения: 1628
Регистриран на: 8.07.2004
Местоположение: www.srautobg.com
Пол: Мъж
Кара: X5 F15 m50d,E30 TURBO
Мечтае да кара: Това което си карам

Мнение от Cobra » 31 Авг 2005, 16:46

Имах подобен проблем със зимните джанти-прави,нови гуми и подобни симптоми като при теб колега,
затова погледни това което lowdriver казва-може да помогне!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 8.06.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Panamera 4S

Мнение от skoti79 » 31 Авг 2005, 17:24

Имах същия проблем на 5-та
Смених гумите и джантите, проблема изчезна .
Но пък твойте са нови :!:
Много странна работа

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Мнение от ICE » 31 Авг 2005, 17:33

lowdriver написа:Джантите оригинални ли са(за е39)?Диаметъра на централния отвор същият ли е като на е39-ката - 74.0 мм?

Да, оригинални са, но от Е38 - центр.отвор 72.5 мм!... и са разстъргани на 74.
За проверка даже, си разменихме джантите с гумите с Lucky, но ефекта беше, по-скоро леко намалял/утихнал,
отколкото да изчезне. А и нямаше много време за тестване при различни скорости (карахме само в Младост,
през деня, в трафик - значи Vmax=60-70км/ч), така че преценката ми е субективна.
Другото, което ми идва наум, е че имам 3 комплекта джанти с гуми (едни 15-ки с летни и още 2 комплекта 15-ки
със зимни) и ще пробвам с тях...

Друг проблем е, че при каране по павета, много рядко (може би при две последователни дупки), когато изпадне
с резонанс вероятно, отляво се чува едно "кухо почукване" (който се е возил с мен, ми казва че се вманиачавам :uups: ).
Последна промяна ICE на 07 Сеп 2005, 18:45, променена общо 4 пъти

Weißwurst-Fresser
Аватар
Мнения: 2687
Регистриран на: 22.11.2003
Местоположение: в рекарото
Кара: F40

Re: Волана тресе, колата също

Мнение от CheGevara » 31 Авг 2005, 17:34

ICE написа:...
Говорих с CheGevara и той ми сподели, че дори и в Германия (по форумите ) имали този проблем ...

не само го има по форумите, ами и аз го имам!!! Между 100-120 км/ч просто все едно седя на вибратор :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Смених и аз 2 комплекта предни дискове - все същото. Като си бях в БГ в един сервиз ми откриха, че единия заден
диск е леко крив, преди 3 дена ги смених с нови - все същото. По форумите съветват даже за Туринг да се намести
задната врата, която правела вибрациите ... разбира се, че съм скептичен към подобни съвети ... ама какво
друго може да се направи ????? Къде е проблема ??? Направо се чудя, как кола от "такъв" клас може да има
такъв нервиращ кусур ... :evil:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 22.07.2005
Местоположение: тук-там

Мнение от МАЧКАТОР » 31 Авг 2005, 21:16

:lol: :lol: :lol: Лелееее, а аз си мислех ,че съм някакъв карък :twisted: Като сложих новите джантета (изправени, изпънати, абе
конец...)гуми-уникални, нали съм маняк :mhihi: И ТОЧНО, ама точно между 80 и 120км.ч. става същото - тресене,
ужасно при това :shock: Да, ама с оригиналните джанти няма никакви проблеми, а с тия от Е46 е някакъв ад,
макар отворите да са същите и фланците да са перфектни(280лева струват) :shock:

И да ви кажа ми се струва, че като спирам ми тресат и дисковете, ама съм сигурен ,че това е някакъв резонанс :roll:
Ще взема да направя няколко експеримента значи, може пък и да открия "що стаа", знам ли :roll:
Мене нещо ми се чини ,че главините и лагерите в тях имат пръст в тоз проблем :roll:




П.С.- супер, не съм еднинствения.....аааааааа, айде няма да изказвам мнение по въпроса с качеството на Е39,
че ще ме мъмрят :lol: То и поставките за чашите са едниии.....

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Мнение от ICE » 31 Авг 2005, 22:19

МАЧКАТОР написа:...Като сложих новите джантета(изправени, изпънати, абе конец...)... нали съм маняк :mhihi:

Ааааа, дойде в моята група значи... :winky:

МАЧКАТОР написа:...И ТОЧНО ,ама точно между 80 и 120км.ч. става същото -тресене, ужасно при това :shock:
Да, ама с оригиналните джанти няма никакви проблеми, а с тия от Е46 е някакъв ад, макар отворите да са същите и фланците да са перфектни(280лева струват) :shock:
И да ви кажа ми се струва, че като спирам ми тресат и дисковете, ама съм сигурен ,че това е някакъв резонанс :roll: Ще взема да направя няколко експеримента значи, може пък и да открия "що стаа", знам ли :roll:
Мене нещо ми се чини ,че главините и лагерите в тях имат пръст в тоз проблем :roll:

Еми аз ще врътна на баланса 15-ките с 205/65R15 и ще направя проба, може после и на теб да ги сложим,
пак за проба... и оттам ще правим изводи по въпроса! :idea:
Последна промяна ICE на 07 Сеп 2005, 19:12, променена общо 1 път

Сватбаря
Аватар
Мнения: 8913
Регистриран на: 25.04.2002
Местоположение: Местожителство: Местожителство: Местожителство:
Кара: Opel Zafira А OPC

Мнение от Penchev » 01 Сеп 2005, 1:18

Хайде вече да му се види краят :D И на нас собствениците на Е34 ни стана доста интересно за какво става въпрос :roll:

Георги Пенчев
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 280
Регистриран на: 30.08.2004
Местоположение: под сливата

Мнение от marti the pi4 » 01 Сеп 2005, 19:04

провери си спирачните дискове
gambling with the devil on the road

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 27.05.2005

здрасти на всички

Мнение от bgbule » 01 Сеп 2005, 19:21

ICE написа:
МАЧКАТОР написа:...Като сложих новите джантета(изправени, изпънати, абе конец...)... нали съм маняк :mhihi:

Ааааа, дойде в моята група значи... :winky:

МАЧКАТОР написа:...И ТОЧНО ,ама точно между 80 и 120км.ч. става същото -тресене, ужасно при това :shock:
Да, ама с оригиналните джанти няма никакви проблеми, а с тия от Е46 е някакъв ад, макар отворите да са същите и фланците да са перфектни(280лева струват) :shock:
И да ви кажа ми се струва, че като спирам ми тресат и дисковете, ама съм сигурен ,че това е някакъв резонанс :roll: Ще взема да направя няколко експеримента значи, може пък и да открия "що стаа", знам ли :roll:
Мене нещо ми се чини ,че главините и лагерите в тях имат пръст в тоз проблем :roll:

Еми аз ще врътна на баланса 15-ките с 205/65R15 и ще направя проба, може после и на теб да ги сложим, пак за проба... и оттам ще правим изводи по въпроса! :idea:




има едни неща TUF и FAHRZEUGBRIEF ... пише разни работи

та онея дето ша на приобщават са казали кво може и кво не може... ама тва е една друга тема...

та ако е за проба и аз мога да се включа с мойте два комплекта един 16" и един 17"

айде, бъдете здрави и щастливи
VEGA

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Мнение от ICE » 01 Сеп 2005, 23:12

marti the pi4 написа:Провери си спирачните дискове

Както писах в началото предните са нови Brembo Drilled, а задните предстои да ги сменя. :roll: Плюс това не мисля, че дисковете са способни да предизвикат вибрация, при положение, че не използваш спирачките. Това е и проблем No.1


Аватар
Мнения: 1054
Регистриран на: 16.04.2005
Местоположение: София,Младост 2
Пол: Мъж
Кара: e34, e36

Мнение от Kristopher » 02 Сеп 2005, 0:16

И аз имам подобен проблем но от няколко дни. Само като спирам от около 100 км ми тресе отпред, но джантите не са, защото не съм ги свалял от както съм ги сменил със зимните, дисковете не съм ги проверявал, а и си мисля да не би да е от рейката а? :shock: :confused:
Изображение
Компютърна диагностика на BMW след 1993 година - безплатна
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 22.07.2005
Местоположение: тук-там

Мнение от МАЧКАТОР » 02 Сеп 2005, 8:12

Kristopher написа:И аз имам подобен проблем но от няколко дни.Само като спирам от около 100 км ми тресе отпред, но джантите не са, защото не съм ги свалял от както съм ги сменил със зимните, дисковете не съм ги проверявал, а и си мисля да не би да е от рейката а? :shock: :confused:
Това дето караш не е ли Е34, защото ако е , значи си със секторна кутия :mhihi: :arrow: Рейка има по-новият(лошият) модел Е39 :mhihi:


П.С.-смени дисковете :D

Следваща

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook