530d гасне под 15л гориво, но левия резервоар е празен

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.03.2019
Пол: Мъж
Кара: E39 530d LCI
Мечтае да кара: F11 535d LCI

530d гасне под 15л гориво, но левия резервоар е празен

Мнение от daredevll » 18 Авг 2021, 13:43

Здраваейте, имам следния често срещан (до колкото знам) проблем - като намалее горивото до към 15л колата гасне. Случваало се е веднъж и я държа пълна, защото е автомат и ме е страх да ми угасне някъде в движение да не стане беля. Тези дни имах възможност да я покарам с малко гориво и реших да видя какво става на живите данни за количеството на гориво през скритото меню и видях, че десния резервоар стои пълен на 15л, докато левия имаше 11л и след 50-тина км извънградско остана с 8л. До колкото знам има джет помпа, която прехвърля гориво от ляво в дясно и помпа, която смуче от дясната половина и вече тя захранва към мотора. Само че не ми се връзва - ако джет помпата е изгоряла не би ли следвало лявата половина (от която смуче) да стои на 15л и когато горивото в дясната свърши (и стрелката на таблото показва 15л колкото са останали в ляво) - колата да изгасне. При мен е обратното, което ми звучи като както трябва да е при здрава джет помпа, но ме беше страх да я карам още и да видя какво ще стане като падне под 15л. Та въпросът ми е мислите ли, че проблемът е по-скоро другаде и ако смъкна седалката и подам ток в ляво мога ли да очаквам да завърти за да проверя така дали работи?

Също на бензиностанцията като я напълних на данните за резервоара пишеше 31л в десния и 34л в левия, общо 65л, а уж трябва да събира 70л. Това нормално ли е?

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 14.11.2009
Пол: Мъж

Re: 530d гасне под 15л гориво, но левия резервоар е празен

Мнение от treti » 15 Сеп 2021, 10:45

Здравей,

Относно показанията на резервоара когато е пълен - точно така трябва да показва 31 в десния и 34 в левия. След известно време като покараш ще започне да намалява първо това в левия. Тази джет помпа която ти прехвърля горивото от левия в десния резервоар работи на принципа на Вентури. Реално използва обратното гориво за да засмуква и да прехвърля (виж в интернет принципа на който работи). Тя нама как да изгори защото е пасивно устройство. Единствената повреда която може да има по нея е някое уплетнтние да се е развалило. Най-вероятната причина за проблема е в горивната помпа (и/или филтъра) - ако не дава достатъчно налягане съответно няма да има достатъчно обратно гориво, което да се използва за прехвърляне в десния резервоар. При изправна система дори за кратко време прехвърля всичко от левия в десния ако общото количество може да се събере там т.е. ако имаш 25 литра трябва всичкото да е там, а не 15 в десния и 10 в левия. На завой естествено пак ще се прелее част в левия и ще започне да го прехвърля.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.03.2019
Пол: Мъж
Кара: E39 530d LCI
Мечтае да кара: F11 535d LCI

Re: 530d гасне под 15л гориво, но левия резервоар е празен

Мнение от daredevll » 21 Сеп 2021, 6:30

Благодаря много за разяснения, нямах престава, че работи на този принцип помпата, но помня че преди време гледах някакво видео на Шонди за една м3-ка и там това уж беше проблема...
Ще прочета значи как мога да направя диагностика на помпата и дано засека какво се случва.

А при прецакана помпа не трябва ли да се усеща и във вървежа на колата? Така е от над 2 години и върви без драма?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 21.03.2019
Пол: Мъж
Кара: E39 530d LCI
Мечтае да кара: F11 535d LCI

Re: 530d гасне под 15л гориво, но левия резервоар е празен

Мнение от daredevll » 15 Дек 2021, 12:01

Да си съживя мъртвата тема - колата се наложи да влезе при майстор, понеже ми угасна в движение и не запали повече (проблемът беше друг, вече е решен) но той също каза, че тази помпа за преливането не е в час и е хубаво да се смени, за да мога да си ползвам целия резервоар. Също така каза, че наляганията по горивопроводната система са ок, това не значи ли, че помпата в лявата половина на резервоара, която подава напред горивото е наред?

Също ако някой може ме насочи от къде мога да намеря тази прехвърляща помпа ще е суепр. Из нета не я намирам никъде, освен в Дару, където е 380лв и не е налична... :(

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6141
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: 530d гасне под 15л гориво, но левия резервоар е празен

Мнение от ares2 » 10 Фев 2022, 10:37

daredevll написа:Да си съживя мъртвата тема - колата се наложи да влезе при майстор, понеже ми угасна в движение и не запали повече (проблемът беше друг, вече е решен) но той също каза, че тази помпа за преливането не е в час и е хубаво да се смени, за да мога да си ползвам целия резервоар. Също така каза, че наляганията по горивопроводната система са ок, това не значи ли, че помпата в лявата половина на резервоара, която подава напред горивото е наред?

Също ако някой може ме насочи от къде мога да намеря тази прехвърляща помпа ще е суепр. Из нета не я намирам никъде, освен в Дару, където е 380лв и не е налична... :(

имащ ли и снимка или номер
ще ти я намеря
Изображение

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook