M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

5-та серия ('95-'03)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 19.05.2015
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: BMW E36 318TDS, BMW E39 530i
Мечтае да кара: BMW M3 E46 GTR,BMW M3 E30,BMW M5 E34,BMW M5 E39,BMW M6 E63,BMW M4 F82,
Детайли за колата: E39 Sedan M Sport Package M54B30 TOPASBLAU METALLIC (364)
E36 Sedan M41D17 MONTREALBLAU METALLIC
E70 M57D30TU2 carbon-schwarz M Sports Package

M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от Leo_STREET KING » 22 Яну 2023, 16:18

Здравейте колеги имам питане относно Е39 със мотора М54B30, понеже колата ми е проект и оригинално е излязла със автоматична скоростна кутия, реших да премина към ръчни скорости, донякъде съм запознат какво ще ми е нужно като части: самата кутия, кардана, дифа, конзолата със трите педала, шифтъра, eвентуално кодиране, за да може да се залъже компютъра на колата, понеже ще си търси автомата и няма да може да запали, другото, което ме интересува също е преди време бях видял Е39 528i със поставена шестстепенна ръчна кутия и това възможно ли е и евентуално ще мога ли да използвам кутията от Е46, която със 6 скорости, ще се радвам да споделите вашия опит и да ми дадете някой друг съвет.
oo=[][]=oo BMW is life :mrgreen: 8) :bowdown:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1965
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от barty » 29 Яну 2023, 21:18

Имаше такава тема преди години от колегата Sherman, потърсете я.

Ето я: viewtopic.php?f=35&t=237619&hilit=%D0%BE%D1%82+%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82+%D0%BA%D1%8A%D0%BC+%D1%80%D1%8A%D1%87%D0%BA%D0%B0
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от stony1 » 16 Фев 2023, 15:46

Leo_STREET KING написа:Здравейте колеги имам питане относно Е39 със мотора М54B30, понеже колата ми е проект и оригинално е излязла със автоматична скоростна кутия, реших да премина към ръчни скорости, донякъде съм запознат какво ще ми е нужно като части: самата кутия, кардана, дифа, конзолата със трите педала, шифтъра, eвентуално кодиране, за да може да се залъже компютъра на колата, понеже ще си търси автомата и няма да може да запали, другото, което ме интересува също е преди време бях видял Е39 528i със поставена шестстепенна ръчна кутия и това възможно ли е и евентуално ще мога ли да използвам кутията от Е46, която със 6 скорости, ще се радвам да споделите вашия опит и да ми дадете някой друг съвет.


Това дето ще си търси автомата и няма да запали е един от големите митове, който витаят в този форум.
Шестстепенна кутия може да се постави без проблм, но трабва да е от бензинов двигател. Ако ползваш такава от дизелов, трябва да намериш някой, който може професионално да прехвърли камбаната от автоматината на ръната скоросна кутия.
Последна промяна stony1 на 22 Фев 2023, 14:37, променена общо 1 път
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 19.05.2015
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: BMW E36 318TDS, BMW E39 530i
Мечтае да кара: BMW M3 E46 GTR,BMW M3 E30,BMW M5 E34,BMW M5 E39,BMW M6 E63,BMW M4 F82,
Детайли за колата: E39 Sedan M Sport Package M54B30 TOPASBLAU METALLIC (364)
E36 Sedan M41D17 MONTREALBLAU METALLIC
E70 M57D30TU2 carbon-schwarz M Sports Package

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от Leo_STREET KING » 20 Фев 2023, 22:48

stony1 написа:
Leo_STREET KING написа:Здравейте колеги имам питане относно Е39 със мотора М54B30, понеже колата ми е проект и оригинално е излязла със автоматична скоростна кутия, реших да премина към ръчни скорости, донякъде съм запознат какво ще ми е нужно като части: самата кутия, кардана, дифа, конзолата със трите педала, шифтъра, eвентуално кодиране, за да може да се залъже компютъра на колата, понеже ще си търси автомата и няма да може да запали, другото, което ме интересува също е преди време бях видял Е39 528i със поставена шестстепенна ръчна кутия и това възможно ли е и евентуално ще мога ли да използвам кутията от Е46, която със 6 скорости, ще се радвам да споделите вашия опит и да ми дадете някой друг съвет.


Това дето ще си търси автомата и няма да запали е един от големите митове, който витаят в този форум.
Шестстепенна кутия може да се постави без проблм, но трабва да е от бензинов двигатела. Ако ползваш такава от дизелов, трябва да намериш някой, който може професионално да прехвърли камбаната от автоматината на ръната скоросна кутия.


Eвентуално ще мога ли да взема от фейсово бензиново Е46 330и кутята, понеже те са със 6 скорости и ако е възможно какви части ще ми трябват и колко по-сложно става преправянето? :D :D
oo=[][]=oo BMW is life :mrgreen: 8) :bowdown:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: София/Г.О.

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от spirco » 22 Фев 2023, 18:21

На мен ми предстои подобно нещо скоро време и ситуацията е следната. Ако вече нямаш кутия ще видиш голям зор с намирането в България. Преди две години взех моята от англия понеже тук нямаше нито една за продаване. Дано имаш по - голям късмет в търсенето. Вариантите са два - с 10 шлици на първичният вал и с 20/22 (не помня колко точно бяха). Моята е от z8 и е с 20. Двата вида се различават по това, че на тази с 10 първичният вал лагерува в коляновият вал а на другара лагерува в маховика (съответно първичният вал е по - къс). Може би ще има проблем с гредата на кутията. Няма е 39 с 6ст кутия и от там готова греда не можеш да купи. Намерих някаква от е60 но не съм гледал ще стане ли. Сигурно греда ще трябва да се изработи някак (ако от е60 не става). Щангата на скоростният лост теоретично ще е по - къса, но това не е проблем да се коригира. Съветът ми е да си купиш нещо подобно на това от снимката . Уляснява нещата по монтажа на лоста значително. Ако не изполваш такъв тип шифтър ще трябва да се преправи и елемента в който "лагерува" ябълката на скоростният лост. Купих въпросният боклук за 30 лв от алиекспреса, така че има скъпи и евтини варианти - има избор.

Така и така щях да пускам и аз тема ще използвам тази за въпроси. Колеги, има ли някой свалена 5ст кутия от е39? В София живея и ще е удобно ако е + 20-30 км околовръст. Искам да измеря колко точно е дълга кутията за да знам колко да скъся щангата на лостовият механизъм и ще стане ли гредата. Разглобя ли един път колата няма да имам възможност да стои разглобена и за това трябва да имам всичко готово.

Нищо не съм монтирал още и ако някой иска снимки или нещо да измеря да казва. Колегата с темата ако има въпроси може да ми се обади 088шест7триосемседем26 Даниел.

e39shortShifter.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 698
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от DoesNot » 23 Фев 2023, 14:52

stony1 написа:Това дето ще си търси автомата и няма да запали е един от големите митове, който витаят в този форум.
Шестстепенна кутия може да се постави без проблм, но трабва да е от бензинов двигател. Ако ползваш такава от дизелов, трябва да намериш някой, който може професионално да прехвърли камбаната от автоматината на ръната скоросна кутия.

Със сигурност ще го търси и няма да запали без прекодиране :idea:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от stony1 » 24 Фев 2023, 12:56

DoesNot написа:
stony1 написа:Това дето ще си търси автомата и няма да запали е един от големите митове, който витаят в този форум.
Шестстепенна кутия може да се постави без проблм, но трабва да е от бензинов двигател. Ако ползваш такава от дизелов, трябва да намериш някой, който може професионално да прехвърли камбаната от автоматината на ръната скоросна кутия.

Със сигурност ще го търси и няма да запали без прекодиране :idea:


Ела да ти покажа как не го търси и пали без проблем без никакво кодиране.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 698
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: M54B30 преминаване от автомат към ръчна скоростна кутия

Мнение от DoesNot » 25 Фев 2023, 14:18

stony1 написа:
DoesNot написа:
stony1 написа:Това дето ще си търси автомата и няма да запали е един от големите митове, който витаят в този форум.
Шестстепенна кутия може да се постави без проблм, но трабва да е от бензинов двигател. Ако ползваш такава от дизелов, трябва да намериш някой, който може професионално да прехвърли камбаната от автоматината на ръната скоросна кутия.

Със сигурност ще го търси и няма да запали без прекодиране :idea:


Ела да ти покажа как не го търси и пали без проблем без никакво кодиране.

Правихме едно Е46 което не запали след смяна с ръчна кутия и се наложи прекодиране. На Е39 не вярвам да е по-различно, разбира се без побългаряване на инсталацията.

Назад към E39

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook