Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от BMW_POWER » 19 Ное 2020, 0:41

Понеже темата потъна, децата са хоум скулинг, ето един цитат от филм, 1979г

— Писала си на всички шестици за срока. Мога ли да зная защо?
— Защото вие наредихте да пиша на Маляков шест! Нямах основание да не пиша и на останалите.
— Кому са нужни тези демонстрации, Добрева. Мислех, че се разбрахме като хора. Едно е да повишиш на някого успеха по обективни причини, друго е на цяло училище.
— Аз, другарю директор, мечтаех да стана лекарка. Знаете ли защо не станах? Защото не ми стигнаха пет стотни. Може би вместо мене е влязъл някой, на когото по този начин са повишили успеха. Разбирате ли ме сега?
Из Войната на таралежите (1979 г.)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Средното образование в България

Мнение от vicho » 19 Ное 2020, 12:51

:mhihi: :mhihi: :mhihi:

23:40

- Пламена, ти какво учеше, извинявай?!
- Счетоводство (студент)... да, беее, ама не си мисли, че съм много добра :dunno: :clap: :wave:

https://youtu.be/Va4TOXG8j0o?t=1263

-----------------------------

https://youtu.be/2MNlwv0koPs?t=724 :ok: :ok: :ok:

и т.н. и т.н.

"средно образование в България" ... Майкооооооооо, майкоооооооооооооооооооооооооо :banghead: :ranting:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 29 Ное 2021, 13:19

Колеги, покрай другите теми някак пренебрегваме бомбата със закъснител, наречена "онлайн" или "неприсъствено" обучение. За последните две "учебни" години малките тиквеници успяха да забравят и малкото, което уж бяха научили досега. Казвам ви - отглеждаме си поколение неграмотници, което само след няколко години ще излезе на пазара на труда. Проблемът е, че няма да има какво да предложи, няма какво да продаде на този пазар.

Знам, сега някой ще ме апострофира, че има ученолюбиви деца, които дори в тази обстановка напредват с образованието и придобиват знания. Не отричам, сигурно има И такива. Въпросът е за масовката... Родителите са на работа, а хлапетата "учат" усилено във ФБ. През това "учебно" време малките тиквеници са сами и без всякакъв контрол. Някои от тях може и наистина да учат... Но повечето се шлаят по улиците, играят си, гледат телевизия, събират се и купонясват, дори се напиват... Не си измислям, повярвайте.

Покрай работата на смени се случи да съм в работно време у дома и реших да проверя как точно протича "учебният" процес. С голям зор вдигнах нашия от леглото и го насадих пред компа - значи смятайте как "учи" като е сам. После се оказа, че нямал нужните "кодове" за да се включи в някакъв "класрум". След половин час въртене на телефони - успя да се включи... Оказа се, че ЦЕЛИЯТ им е клас е представен от 5 (пет) ученика (включително нашия) и учителката по материалознание. 5 ученика - говоря ви за понеделник около 10 часа сутринта. Къде са и какво прявят останалите от класа в това време - никой не знае и дори като въпрос не се поставя. И как точно се учи материалознание - учителката снима с телефона си някаква страница от учебник, праща я на нашите ученици и те трябва да я препишат - това е всичко. Няма въпроси по материала, няма дори контрол дали наистина са преписали текста или не. След първоначалния напън за образование (разбирай - първите 15 - 20 минути), петимата ученици започнаха един по един да изчезват, после се скри и учителката и ние с моя тиквеник си останахме сами "в клас". Разбира се, никой нищо не беше научил... Още по-интересно беше, че учителката беше снимала страница от някакъв учебник или ръководство, което съм сигурен, че беше поне за ВУЗ, ако не и по-нагоре. Аз лично сериозно се затрудних да разбера за какво става въпрос и съм сигурен, че никой от петимата ученици не беше и опитал. Разбира се, това не беше типичен учебен ден, защото аз бях там и се опитвах да разбера как се "учи". Представям си как протича процесът, докато съм на работа на 50 километра от дома.

Пак ви казвам, това е бедствие. Отглеждаме си поколение от малоумни неграмотници. Само след няколко години тези същите ще започнат да "работят" - ще ни консултират, обслужват, лекуват, обучават, а вероятно - и управляват.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Средното образование в България

Мнение от carmanf1 » 29 Ное 2021, 15:26

И аз съм на мнението, че онлайн обучението не е най-добрия вариант.

Във вашия случай явно е по-различно.

Работя предимно от вкъщи и през последните 3 седмици следих какво точно се случва.

Всички за задължени да са с включена камера. За да ги виждат какви ги вършат.
Който закъснее с повече от 5 мин за часа, директно се пише неизвинено в електронния дневник, което незабавно отива при родителите.

Урока винаги е интерактивен, учителите преподават в началото, след това ги изпитват наред (например, един решава задача пред целия клас, другите пишат/решават през това време, след това друг и.т.н).
На 2-3 дни им пишат оценки, на база представянето по време на часовете.
А понякога и директно след часа. (прецакани са в това отношение, щото нищо не могат да скрият :mhihi: )
Правят им и контролни (изненадващи)

В края на всеки час се раздават домашни - които веднага се качват като "assignments" в teams.
Домашните са винаги с краен срок 18 - 19:00 на същия ден.

Който не си е качил домашните в тиймс до крайния срок - забележка в електронния дневник, която отново идва при родителите веднага.
Няколко забележки - кофти оценка после.

Не е по-добрата форма на обучение, но все пак е някакъв вариант.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Средното образование в България

Мнение от drifty » 29 Ное 2021, 15:56

Съгласен съм с написането, но въпреки, че няма да има какво да предложат, съм убеден, че една огромна част от тях ще си намерят работа или ще създадат бизнеси и то дори за сметка на малкото ученолюбиви. Поне съдейки по себе си и моето поколение. Най-несериозните ми познати, доста добре си живеят с по няколко хиляди заплати и до преди короната не излизаха от дискотеки и заведения. Освен това, родителите им ги бяха и осигурили - я апартаментче, я кола им купиха, я на бригада в САЩ ги пратиха, та не им се налага да мислят за бъдещето и не го и правят, съответно в училище се вясваха за присъствие, а университета уж редовно, ама го изкараха задочно в кръчми и дискотеки. Обаче самочувствие до небето и нещата им се получават, намират си работа, изискват си сериозни заплати, залъгват шефовете, че са незаменими и си карат работата.

Аз в гимназията бях от отличниците, делих първото място с един съученик от стотина души випуск. И наистина с ръка на сърцето мога да кажа, че си скъсах задника да уча. Особено 11-ти и 12-ти клас е имало дни, в които съм почвал да уча след училище и съм оставал до 3-4 сутринта да уча и в 7 потеглям за училище пак. Ходех по състезания, печелил съм награди за училището, дори няколко пъти ходих в чужбина по разни програми. Обаче така останах аутсайдер за останалите ученици, така и не ме приеха, защото бях различен. Лятото между гимназията и университета работех на 2 места, така си купих първото бмв, та влязох в университета и нещата изглеждаха различни, вече не се чувствах като аутсайдер, обаче още от втори курс останахме шепа хора, които се вясвахме по лекции и изкарвахме високи оценки по изпити. С тях работехме заедно по съвместни проекти и останалата част от курса хич не ни обичаше. Честно казано, чудех са на много от тях какво точно правят там, обаче най-слабите студенти лека полека почнаха да си намират работа в банки, счетоводни къщи и т.н. От нашата група мина доста време преди някой да си намери сносна работа. Аз междувременно в университета осъзнах, че това, което уча, не е моето нещо, въпреки, че се справях чудесно, но си го завърших и то пак в челото на випуска. Сега пак уча и понякога се питам за какво хвърлих и продължавам да хвърлям толкова труд, като доста години вече не мога да прехвърля праг от едни 1000лв заплата. За сметка на това, получих доста здравословни проблеми, защото като видят, че съм отговорен като почна работа и ме затрупват със задължения.

Та, не ги мисли, може да са прости тиквеници, но вероятно ще са щастливо прости тиквеници.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 29 Ное 2021, 16:43

carmanf1 написа: ...

Всичко това звучи чудесно, наистина. Сега остава да разбера защо не се случва на практика, поне в класа на нашия тиквеник.

Аз имам техническо образование и с него си вадя хляба вече почти 30 години. Ужасявам се от факта, че нашият не може да реши задача от типа: нещо струва 80 лева и има 15% намаление - каква е цената му в момента? Не само, че не може да го сметне, а изобщо няма идея как да подходи, какво да направи... Дрифти, не мога да си представя човек с толкова ограничени възможности да живее нормално и да бъде шастлив. Просто... в съвременното общество няма място за неграмотни хора. Лошото е, не не е само той, напротив - масово са така. Слушам ги как говорят, виждал съм и как пишат - девети клас учениците са неграмотни, буквално. Викам му на нашия - утре ще кандидатстваш за работа в кварталната гумаджийница - ти не можеш молбата да си напишеш, не говорим за CV... Tи и шофьор не можеш да станеш, щото не можеш да прочетеш Правилника, и за пазач няма да те вземат...

За мен това са програмирани аутсайдери. Радвам се, че няма да доживея "реализацията" на това поколение.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 29 Ное 2021, 17:12

Според мен "офлайн" обучението не е много по-различно от това, което описваш. Просто не си стоял 1 ден в училище с него, за да видиш. И аз съм с впечатление, че прекалено масово до 20 годишните не могат да смятат проценти. Не знаят къде са областни градове в страната, къде на картата са водещи европейски държави. Нямат си и на идея в кое десетилетие дори са Първата и Втората световна война. Същевременно има и супер интелигентни и способни, но съотношението способни/дебили не е добро. И да ти кажа на предишната ми работа имах контакт с доста хора на възраст 45-65 години и хич не останах с впечатление да са много грамотни, в крак с днешният ден. Искам да кажа, че монетата има две страни.
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Средното образование в България

Мнение от c04 » 29 Ное 2021, 17:59

carmanf1 написа:И аз съм на мнението, че онлайн обучението не е най-добрия вариант.

Във вашия случай явно е по-различно.

Работя предимно от вкъщи и през последните 3 седмици следих какво точно се случва.

Всички за задължени да са с включена камера. За да ги виждат какви ги вършат.
Който закъснее с повече от 5 мин за часа, директно се пише неизвинено в електронния дневник, което незабавно отива при родителите.

Урока винаги е интерактивен, учителите преподават в началото, след това ги изпитват наред (например, един решава задача пред целия клас, другите пишат/решават през това време, след това друг и.т.н).
На 2-3 дни им пишат оценки, на база представянето по време на часовете.
А понякога и директно след часа. (прецакани са в това отношение, щото нищо не могат да скрият :mhihi: )
Правят им и контролни (изненадващи)

В края на всеки час се раздават домашни - които веднага се качват като "assignments" в teams.
Домашните са винаги с краен срок 18 - 19:00 на същия ден.

Който не си е качил домашните в тиймс до крайния срок - забележка в електронния дневник, която отново идва при родителите веднага.
Няколко забележки - кофти оценка после.

Не е по-добрата форма на обучение, но все пак е някакъв вариант.

Миналата година имах възможността да наблюдавам чат пат как се учи онлайн и нищо от това не видях :mhihi: Ако закъснеят за час, всеки казва проблем с нета и това е :mhihi: Ако го изпитат също или си чете учебника :dunno: Камера някой да пусне е събитие :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Средното образование в България

Мнение от drifty » 29 Ное 2021, 18:02

Borymeckata написа:Дрифти, не мога да си представя човек с толкова ограничени възможности да живее нормално и да бъде шастлив.


Не можеш, защото си интелигентен човек. Имаше един лаф - "Когато умреш, не знаеш, че си умрял и не ти е тежко на теб, а на другите около теб...същото е и като си тъп". Аз си признавам, случва се да попадна в някаква ситуация, в която да се почувствам изключително тъп - имам лоша памет и ми се случва да забравям елементарни неща и общо взето да се излагам, ама памет, не го правя нарочно. Обаче познавам хора, дето им е все тая и не се чувстват тъпо когато се излагат. Та си мисля, че горния лаф си е достоверен.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Средното образование в България

Мнение от Don_Diego » 29 Ное 2021, 18:06

Със сигурност и на самите учители (особено тези в провинцията и по-малките населени места) хич не им се и занимава с тия нови технологии. Те едвам усмиряват децата на живо, какво остава през един екран, а отгоре на това и да му преподаваш нещо. Като направи забележка на детето после идва родителя да дудне, вместо да си стегне наследника...
Открай време тукашната образователна система няма за цел да те научи да мислиш, а да наизустиш определен текст от определен учебник и да го изрецитираш когато е необходимо и да си получиш оценката :kuku:
На братовчедка ми малкия (малък, малък вече е 10ти клас мисля) от години ги реди 2ки, 3ки и 4ки.... и като му се скараш вика то 12ти клас е важен, след него се кандидатства :kuku: :banghead:
Учи в някакъв текстилен техникум, че само там го приеха с оценките от изпитите след 7ми клас :banghead:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 29 Ное 2021, 18:59

А самите учители... последните години съм имал контакт с три броя. С едната бяхме колеги на работа в предишна работа. Еми... и трите са яко кухи лейки :mhihi: На въпрос колко е 3,5% от 100лв, се извади калкулатор и се даде грешен отговор. Точно същата стана учителка по математика в математическа гимназия! Другите... едната само ще кажа, че е от хората с маска и ръкавици сами в колата :mhihi: Както писах и по-горе, монетата има две страни.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 29 Ное 2021, 19:14

TNT написа:Според мен "офлайн" обучението не е много по-различно от това, което описваш… И да ти кажа на предишната ми работа имах контакт с доста хора на възраст 45-65 години и хич не останах с впечатление да са много грамотни, в крак с днешният ден. Искам да кажа, че монетата има две страни.


Изобщо не е. Като тръгнаха всички присъствено ние оставихме нашето дете за 3-4 дни още вкъщи, че имаше рожден ден и да не вземе да и изкарат някой вирус с това плюене. Та имах възможността да “присъствам” в клас. И на следващата родителска с госпожата ще имаме сериозен разговор, ако не за друго, то за това, че вече знам от къде детето в научило обръщението “бе”. Отделно материята се претупва на две на три и трайни знания не остават. Днес може и разбира нещо, а след седмица няма никой. Проверих тетрадките с домашни, които седят по принцип в училище. На 6 думи има 4 грешки и това е оценено с “отличен”.

А относно грамотността, то тя е съвсем различно нещо от интелекта. Може да си учил много, но пак да си останеш тъп. Познавам доктор на науките, на който главата му е квадратна от знания, но интелекта му е на 10 годишен. Просто всичко е назубрено и извън тази материя е кух като хралупа.

Borymeckata написа:..не мога да си представя човек с толкова ограничени възможности да живее нормално и да бъде шастлив..


Тук грешиш. Тия с по-ограниченото мислене са по-щастливи. Когато си тъп много нередни неща в обкръжението не ти правят особено впечатление.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Средното образование в България

Мнение от Borymeckata » 29 Ное 2021, 20:18

TNT написа:А самите учители... На въпрос колко е 3,5% от 100лв, се извади калкулатор и се даде грешен отговор. Точно същата стана учителка по математика в математическа гимназия!

Стига бе, това е безумно! Да смяташ проценти от 100!?! Не, просто... Не може да бъде!

Вижте, аз съм много далеч от тия амбициозни родители, дето децата им са все непризнати гении и ако веднга след средното не запишат вишу - край, трагедия! Виждам го нашия колко е тъп, горкият. Може би не точно тъп, но безотговорен и неорганизиран, не може да възприема и запомня нова информация... Абе тъп си е. :dunno: :dunno:

Ясно ми е, че нито е възможно, нито необходимо всички да бъдат професори. Трябва да има и бачкатори, чистачи, пазачи, спортисти... Плаша се, щото нашият е под минимума за оцеляеане, според мен. Каза, че са му интетесни автомобилите - записахме го в СПТУ в такава специализирана паралелка. Имаше доста желаещи, ама жената нали е директорка и някакъв фактор в образователната система - уредихме го. Сигурно някое по-умно и мотивирано дете ще стане стругар или заварчик заради нашия тиквеник... Втора година учи за автомобили. Вчера го питам какви ДВГ знае според горивото - нищо! Добре де, не може ли за година и половина да стигнеш до дълбокото прозрение, че има бензин и дизел? Ние имаме две коли - Сузи е бензинов, Баварчо е дизелов. Не е да кажеш да не съм му показвал кое какво по колите... Може ли и ТОВА да не знае?!? В същото време ми приказва за Роналдо, Меси и някакъв Левандовски. Ама и за тия си идоли нищо не знае, ритнитопковец празноглав... :banghead: :banghead:
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Средното образование в България

Мнение от Spunky » 29 Ное 2021, 23:36

Суровата истина е, че всичко тръгва и свършва в семейството, а по средата е… средата. Децата не са виновни. Учителите не са виновни.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Средното образование в България

Мнение от drifty » 29 Ное 2021, 23:51

А твоето отношение към него какво е? От това, което казваш, изглежда ще ти е доста трудно с малчугана, но не го отписвай напълно, макар и трудно, има шанс да се промени нещо и да дръпне нагоре.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook