Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от 3186 » 22 Май 2022, 9:37

Чакам пак някой да отвори уста за хубавата бира на парцали :mhihi:
Иначе аз като един колега по-горе съм израстнал 90-те и това са ми най-хубавите години в живота, даже и кренвиршите бяха по-истински :mhihi:
Само че не хленча да се връща Виденов.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Petrolhead » 22 Май 2022, 10:04

bum_bum написа:
Petrolhead написа:
bum_bum написа:
Petrolhead написа:Явно не си имал честта да посещаваш консервни и месарски предприятия по време на комунизма.


Явно в наше време нямаш идея как се произвеждат любимите ти храни. Ако имаше, 99% от тях и с пръчка нямаше да ги пипнеш. Щото аз с това се занимавам и каквото съм виждал няма да ти се вярва.

И не само в България. Добре ли е цял завод на Фереро да не може да предостави документи за произход на суровините? Дали ние сме измислили преопаковането на стоки с изтекъл срок?

След като знаеш сега какво е, наистина ли вярваш че някога е било различно?
Да, вярвам, че саламът беше от месо. Сиренето не излизаше преди да е изтекъл и последния ден от зреенето му и в него нямаше абсолютно нищо друго, освен мляко. В хляба нямаше 20 различни добавки. В шунката изкуствен пушек, в прясното мляко карагенан, в киселото, сухо мляко и т.н..


b_u_b_o написа:Ама пак има напредък спрямо 44та, не трепете всички които не вярват в червената идея, просто крякате глупости докато на отсрещния му писне да спори със стената и си тръгне.


Никой или поне аз не пропагандира комунизма.

Единственото, което се казва и повтаря за хиляден път е, че по онова време е постигнато много, наистина много. И е грозно и глупаво това да се отрича. Че преносно и буквално, изграденото за 45 години после се оказа, че демократите не могат дори да го боядисат. Че не може да си фалирал 3 пъти, когато стола на който седиш, млякото, което пиеш, салама който ядеш, покривката на която си ги сложил, крушката, която ти свети, телевизорът, който гледаш и всичко изобщо до което се докосваш е произведено в България.

И най-важното, че ако не се бяхме продали за шарени бонбонки, лъскави опаковки, банани и ресторанти на всеки метър, а запазили поне едни 80% от това, което ни оставиха “каскетите и ватенките” (нашите баби и дядовци всъщност, грехота на тези, които ги наричат така, щото аз по-работлив и честен човек от дядо ми не помня, а предполагам болшинството са били такива) сега щяхме да живеем в едно много, много по-добро място.

Представи си сега дядо ти вместо във вмирисаната на руски бутуши България се беше родил в Холандия, Швеция или недай си боже Щатите.
Дали личните му качества и труда му биха довели до по-добър живот за него и децата му.

45 години са много време, може да се построи много и ако не бяха червените петолъчки, днес нямаше да сме най-бедната страна в Европа

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Jordana » 22 Май 2022, 10:23

Никой или поне аз не пропагандира комунизма.
Единственото, което се казва и повтаря за хиляден път е, че по онова време е постигнато много, наистина много. И е грозно и глупаво това да се отрича. Че преносно и буквално, изграденото за 45 години после се оказа, че демократите не могат дори да го боядисат. Че не може да си фалирал 3 пъти, когато стола на който седиш, млякото, което пиеш, салама който ядеш, покривката на която си ги сложил, крушката, която ти свети, телевизорът, който гледаш и всичко изобщо до което се докосваш е произведено в България.

Няма как да те възприемат с това сравнение , щото ако го признаят това няма на какво да стъпят в пропагандата плашилките и оправдаването на сегашното голямо нищо . :bchug:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от bum_bum » 22 Май 2022, 10:28

Petrolhead написа:45 години са много време, може да се построи много и ако не бяха червените петолъчки, днес нямаше да сме най-бедната страна в Европа


Съдейки от това, което е било и имало в България 20-те и 30-те години ми е трудно да си го представя.

Дядо ми беше човек, който не можеше да проумее защо са му на човек два апартамента или кола, след като има автобус два пъти дневно до града. Та той по неговия си стандарт беше постигнал абсолютно всичко в живота за да бъде напълно щастлив. Не мисля, че щеше да бъде по-щастлив другаде.

bioz написа:И сега можеш да намериш такива продукти, само, че не са в кауфланд.


Може, но не съм виждал.. и да има като бройка са много по-малко от това, което е имало преди 30-40 години. Нямаш никакава идея и понятие колко трудно е да опиташ да продаваш нещо истинско в България. Приеми го като мнение на човек, който се опитва. Просто не става. Никой не го иска. Щото в Кауфланд "има същото за 2лв".
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Petrolhead » 22 Май 2022, 10:37

Какво е имало 20те и 30те, което не ти допада?
Угнетени маси? Буржоазия? Хищнически капитализъм?
Относно дедо ти, не говоря за материални неща, говоря че дедо ти в една нормална държава би имал много повече възможности да бъде полезен на себе си и на обществото. Тоталитарните режими никога не способстват растежа на личността.

Точно поради подобни убеждения смятам че всички носталгици трябва да бъдат инвалидизирани. Повредени са и нямат шанс някога да се оправят. Не искам да те обидя, но гледайки назад вредиш най-вече на себе си

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от bum_bum » 22 Май 2022, 10:56

Aз пак казвам, че не съм носталгик, нито искам да се връща комунизма. Просто не мога да погледна назад и да кажа "тогава бяхме фалирали и нищо не беше постигнато". Най-малкото, че където и да отидеш, накъдето и да се обърнеш виждаш остатък от минало, който сега се руши или разграбва.

Какво е имало до 40-те години? Колко фабрики, колко пътища, колко км железопътни линии, колко поливни площи, колко глави едър и дребен добитък, колко обработваеми площи, колко язовира? Или те таман да го направят и ватенките взеха властта?

Положението е било кажи-речи като сега с тази разлика, че политическите лидери са решавали проблемите помежду си по малко по-различен начин.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от r19 » 22 Май 2022, 11:19

b_u_b_o написа:И тая тема се насра от същите като в тая за ковида и войната. Много е тъжно как хората пишещи стойностни мнения един по един се изнасят, скоро спокойно ще можете да развеете червеното знаме и да преименувате форума на москвич клуб. Ама пак има напредък спрямо 44та, не трепете всички които не вярват в червената идея, просто крякате глупости докато на отсрещния му писне да спори със стената и си тръгне.

Sent from my 2109119DG using Tapatalk
Колега без да се заяждам, но "Клуб Москвич България" същестува и си правим съборите от едно 15-тина години и горница и не веем червените знамена. Та не е хубаво да се ползва като нещо нарицателно и лошо. Заповядай на събор в с.Минерални бани (Хасково) на 10-12 юни
По темата искам да покажа две снимки от един и същи магазин от голяма верига за сравнение на цените и инфлацията. Едната снимка от брошурата е от 5.11.2021г а другата е снимана в магазина на 18.05.2022г. тоест 6 месеца по късно.

Изпратено от моят SM-A505FN с помощта на Tapatalk
20220518_193142.jpg
Screenshot_20220519-165813_Gallery.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна r19 на 22 Май 2022, 11:22, променена общо 2 пъти
Изображение

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от alekangg » 22 Май 2022, 11:22

bum_bum написа:
Petrolhead написа:45 години са много време, може да се построи много и ако не бяха червените петолъчки, днес нямаше да сме най-бедната страна в Европа


Съдейки от това, което е било и имало в България 20-те и 30-те години ми е трудно да си го представя.

Дядо ми беше човек, който не можеше да проумее защо са му на човек два апартамента или кола, след като има автобус два пъти дневно до града. Та той по неговия си стандарт беше постигнал абсолютно всичко в живота за да бъде напълно щастлив. Не мисля, че щеше да бъде по-щастлив другаде.

bioz написа:И сега можеш да намериш такива продукти, само, че не са в кауфланд.


Може, но не съм виждал.. и да има като бройка са много по-малко от това, което е имало преди 30-40 години. Нямаш никакава идея и понятие колко трудно е да опиташ да продаваш нещо истинско в България. Приеми го като мнение на човек, който се опитва. Просто не става. Никой не го иска. Щото в Кауфланд "има същото за 2лв".


Дойдохме си на думата.
Дядото ти не искал повече, защото не е можел да си представи повече, толкова е просто. После 70 години, всеки бленуваше за радио, телевизор и кола-един път в живота и които ги имаха бяха на върха.

Сега защо всички искате кръчми, коли, телефони и много имоти?
На места в света ядат по един път на ден, сигурно се чудят как на други места ядат 2-3-4 пъти, същото е.
На други места има само кален път и ще се чудят ти защо искаш асфалт.

Примери много

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от ildivvy » 22 Май 2022, 11:35

А не е ли по-добре, като едни разумни и интелигентни хора да признаем, че по всяко време ( и тогава и сега) е имало по нещо хубаво? След това да направим един хубав анализ на добрите неща и да ги съчетаем сега, за да сме все по-добре? Какво значение има останалото? Това, което лично аз не харесвам на 'капитализма' е именно огромния превес на търговията и услугите! Особено частта с прекупвачите! Това му е най-хубавото на 'алито', за това и цените там са такива! Просто липсва огромната пасмина прекупвачи! И е добре в крайна сметка да вземем решение: сега или тогава хората са били 'по-богати' (в смисъл - живеели са по-добре)! Т.е. намираме величината, която го определя и сравняваме спрямо нея!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от b_u_b_o » 22 Май 2022, 11:40

bum_bum написа:
Какво е имало до 40-те години? Колко фабрики, колко пътища, колко км железопътни линии, колко поливни площи, колко глави едър и дребен добитък, колко обработваеми площи, колко язовира? Или те таман да го направят и ватенките взеха властта?


Имало е колкото и в другите страни от нашия калибър по това време. И всичко изградено по соца тук е изградено и в страните без соц, даже там повечко са изградили. Сериозно ли си мислите, че ако не бяхме под руския ботуш още щяхме да орем с волове и да жънем със сърпове..



Sent from my 2109119DG using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Икономическата криза 2020-2022

Мнение от 3186 » 22 Май 2022, 12:33

След войната в целия свят има бум на развитието и индустриализацията. Да се приписват заслуги на комунистите за това, е като да се твърди, че значителното вдигане на стандарта на живот откак сме в ЕС, е заради Тиквоний.

bum_bum написа:Нямаш никакава идея и понятие колко трудно е да опиташ да продаваш нещо истинско в България. Приеми го като мнение на човек, който се опитва. Просто не става. Никой не го иска. Щото в Кауфланд "има същото за 2лв".
Опитвам, доколкото е практично, да си набавям възможно най-истинска храна за вкъщи. Ако не е тайна сподели какво внасяш(може и на ЛС), ако мога да го намирам лесно на дребно, аз лично бих стимулирал такива практики :)

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Petrolhead » 22 Май 2022, 12:50

Цените растат и ще растат още. Няма кой знае какво да бъде направено по въпроса.
Единственият шанс нещата да се нормализират малко е Путин бързо да бъде свален от власт и наследниците му да се отрекат от великоруските брътвежи на предшествениците си. Възстановяването на Украйна ще дръпне световната икономика бързо напред, а ако Европа е умна и прибере малко производства от Китай обратно на нейна територия, нещата има шанс да се получат. Американците ще трябва да решат дали ще продължават да вярват на демагози или най-после ще се осмелят да изберат някой, който да им разбута малко корпоративната седянка дето са си спретнали, ама се съмнявам.

Аз съм имам позитивно усещане, скоро нещата в Европа ще са по-добре отколкото преди короната и войната.
Една добре развита икономически Украйна ще дръпне и нас напред

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Jordana » 22 Май 2022, 12:53

С клоуна начело ли ще дръпне Украйна че и нас ще ни издърпа .. :mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=cAfXNbnXwxg
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от nikola59 » 22 Май 2022, 18:05

:mhihi: :mhihi: :mhihi: Какво ли ще кажат норвежците пък на този наглец: https://t.me/readovkanews/34624
И тези вече са в паралелната реалност :mhihi:
Petrolhead написа:. Една добре развита икономически Украйна ще дръпне и нас напред

:mhihi: Ще дръпне, вервай си. Бегай да се записваш че започнаха вече:
photo_2022-05-22_14-44-44.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономическата криза 2020-2022

Мнение от Jordana » 22 Май 2022, 20:28

Засега дърпа назад само пък не знам как ще стане това напред :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook