Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 17 Авг 2022, 6:18

Няма да ръмжат. Няма да пушат. Вибрации няма да има, а и тревогите по поддръжката се очертава да бъдат сведени до стерилен минимум. Много послушни биле и откликват на всякакви заявки, само да си плащаш.

С никой не се заяждам. Дори не споря за бъдещето им. СТЕРИЛНОСТТА ИМ е моят проблем. Липсата на емоция, на тръпка, готовността на Човечеството да се подложи лесно дори на кастрация в името на прагматизъм и интереси.
Да се таковам в таковата. В някои отношения си оставам левак, не моа стана съвременен и това е. Спомням си с умиление дори за на дядо ми каручката, натоварена с 2-3 метра сено как возеше по супер грубия калдаръм.... Ние пък, децата там горе. Какъв ми ти гигантски амортисьор бяха тези 3 метра сено и какво бе усещането да се возиш там горе..
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от KUM4o » 17 Авг 2022, 7:05

ivoaudi написа:Няма да ръмжат. Няма да пушат. Вибрации няма да има, а и тревогите по поддръжката се очертава да бъдат сведени до стерилен минимум. Много послушни биле и откликват на всякакви заявки, само да си плащаш.

С никой не се заяждам. Дори не споря за бъдещето им. СТЕРИЛНОСТТА ИМ е моят проблем. Липсата на емоция, на тръпка, готовността на Човечеството да се подложи лесно дори на кастрация в името на прагматизъм и интереси.
Да се таковам в таковата. В някои отношения си оставам левак, не моа стана съвременен и това е. Спомням си с умиление дори за на дядо ми каручката, натоварена с 2-3 метра сено как возеше по супер грубия калдаръм.... Ние пък, децата там горе. Какъв ми ти гигантски амортисьор бяха тези 3 метра сено и какво бе усещането да се возиш там горе..

Не знам каква тръпка трябва да търси човек от автомобил за ежедневно ползване с 100к.с. например? При една и съща мощност като к.с. ел.двигателя е много по-еластичен, по-добро доускоряване и прочие. За мен фън е когато си возя децата за 2лв на 100км, а не за 20лв. Уважавам труда си и времето си, за да си харча парите, за да се кефя на моя 1.9ТДИ. Говорим за фън и шум все едно всички караме като ежедневки В10 двг, а в действителност я сме на газ, я с някой дизел. Не обичам да хваля как е на запад, защото не е много цветно, но едно ми харесва у западните хора, а то е мисленето на тема транспорт. В Дания където работя 80% от годината между всяко населено място има вело алеи, по които виждаш я майка я баща да си вози детето с велосипед с кош за дете, масово междуградското си го правят на велосипеди и то не само млади ами и 70+. Мисленето, че на 500м трябва да сме с кола дето ръмжи и всичко друго е бул шит е малко сбъркано у нас. Като всички толкоз мразят и плюват електричките реално осъзнават ли каква е разликата между ел. и двг.? Всичко това е мое мнение и аз подкрепям всеки алтернативен транспорт. Возя детето ми на велосипед със специална седалка, караме тротинетки и колкото и за тротинетките да се плюва мен 100км градско с тротинетката ми струват 7 стотинки, а не 21лв както с колата, а и багаж съм превозвал с нея. :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 17 Авг 2022, 7:22

KUM4o написа:. Уважавам труда си и времето си, за да си харча парите, за да се кефя на моя 1.9ТДИ


Тоест? :D
Или пак аз не разбрах? Пък и не става ясно как ДВГ е неуважение към труд или време на когото и да е.
Както казах, просто гледна точка, нищо повече. За мен електриките са скучни лагерни колички, за други са манна небесна. Всеки според багажа и светогледа си. Кой колкото може :smoke:
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 17 Авг 2022, 7:38

ivoaudi написа:
KUM4o написа:. Уважавам труда си и времето си, за да си харча парите, за да се кефя на моя 1.9ТДИ


Тоест? :D
Или пак аз не разбрах? Пък и не става ясно как ДВГ е неуважение към труд или време на когото и да е.
Както казах, просто гледна точка, нищо повече. За мен електриките са скучни лагерни колички, за други са манна небесна. Всеки според багажа и светогледа си. Кой колкото може :smoke:

Човека се опита културно да ти обясни, че говориш за епична емоция от шофирането и това как мразиш Ел коли, защото са стерилни а в същото време караш умрл кнф с емоция 0 . Меко казано си противоречиш. Аз вече си казах мнението за кефа и върховната емоция от дизел в ежедневото шофиране ...особено от 4 цилиндров такъв ...а най-големия смях е масов двг 1.6-2.0 NA . Поне такъв е моят опит

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 17 Авг 2022, 7:47

KUM4o написа:С никой не се заяждам. Дори не споря за бъдещето им. СТЕРИЛНОСТТА ИМ е моят проблем. Липсата на емоция, на тръпка, готовността на Човечеството да се подложи лесно дори на кастрация в името на прагматизъм и интереси.


Какво значи тръпка? Каква тръпка изпитваш докато караш сутринта в задръстването към работа, взимаш детето от градина следобеда или като караш по АМ Тракия към морето? Хората за това си ползват колите в 99% от времето. Тва че 2 пъти в годината даваш газ не някой готин планински път не е причина да ти е фактор да си избираш колата. Ся ако си ентусиаст и ходиш всеки месец на писта да се кефиш, тогава тва е хоби и си купуваш отделна кола за него, не основната.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от KUM4o » 17 Авг 2022, 7:56

ivoaudi написа:
KUM4o написа:. Уважавам труда си и времето си, за да си харча парите, за да се кефя на моя 1.9ТДИ


Тоест? :D
Или пак аз не разбрах? Пък и не става ясно как ДВГ е неуважение към труд или време на когото и да е.
Както казах, просто гледна точка, нищо повече. За мен електриките са скучни лагерни колички, за други са манна небесна. Всеки според багажа и светогледа си. Кой колкото може :smoke:

Добре сега ще ти дам пример. Кола няма да споменавам марка, 370 коня електричка, 4х4, разпределение на двигателите точно на задвижващите оси, батерия на нивото на полуоските, поведение в завои уникално, 4х4 реагиращи 20 пъти по-бързо от стандартно 4х4 на дгв. Ще ти обясня защо реагира 20 пъти по-бързо. Реакцията на 4х4 при двг е следната, ESP и АБС дават на компа на колата инфо има ли нужда всичките там умни и чупливи диференциали да сработят, само че до сработването на диференциалите чакаш реакцията на десетките сензори по двг да му кажат баце дай ни мощност, двг почва като асматик да смуче въздух и хайде стегна си мускулите сега имаме милисекунди за реакция на кутията, след кутията диференециала играе. При въпросната електричка имаш едно огромно предимство регенерацията на моторите. Масово колите се правят умишлено да недозавиват, защото недозавиването е по-безопасно за масовия шофер. Обаче на хлъзгав път докато чакаш 4х4 и всички системи да ти помогнат, че изпускаш някой завой в повечето случаи си в мантинелата, а при електричката с 4х4 какво се случва. Влизаш в хлъзгав завой почваш да недозавиваш от 4х4 системата обаче отпускайки газта се включва шитнята на ел. мотора именно регенерацията, която от своя страна е много яка моторна спирачка и кара задната ос да накара колата да започне да презавива и влиза леко като на дрифт, тогава 4х4 системата, есп и абс решават проблема. От всичко до тук да уточня, че реакцията на 4х4 при електричката е мигновенно, защото абс и есп дават инфо на компа, а компа веднага решава с ел. двигателите как ще реши проблема, само че на ел. двигателя реакцията е мигновенна и нямаш всички стъпки както на двг 4х4. Друго имаш 370 коня, които харчат 30кв/100км, което при 20 стинки на дневна тарифа са ти 6лв, я ми кажи двг 370 коня може ли да харчи 2/100? Като 30кв са магистрално с 150-160. Тая 370 коня скучна бричка има пробег 300км магистрално, и сега ще ми кажеш ма зареждането. Всеки ден ли правиш 300км? Аз бачкайки в Дания квартирите са ни винаги на 60-70км от обектите и повече от 180км на ден не правим и това е за работен автомобил, дето ходи и до магазин след бачкане, а в БГ със семейството 95% от пробега ни е до 20-25км в посока. Дай ми едно предимство при една и съща мощност да предпочета двг само заради някакъв шум? За зареждането решението е много просто, една молба до общината за платено парко място, инсталирам си външна зарядна станция на тротоара и всяка сутрин имам зареден автомобил, който не ми бърка в джоба. На това, което написах, че си уважавам труда е, защото не искам да ходя на работа, за да си давам парите на бензиностанцията щото съм гъзе. :) хубав ден

https://www.youtube.com/watch?v=bDMnNOIf8qs

Погледай за 4х4 от 1-во лице :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от ivoaudi » 17 Авг 2022, 8:17

[шитнята на ел. мотора именно регенерацията, която от своя страна е много яка моторна спирачка и кара задната ос да накара колата да започне да презавива и влиза леко....

https://www.youtube.com/watch?v=bDMnNOIf8qs

Погледай за 4х4 от 1-во лице :)[/quote]

Само това със задната ос и презавиването ми е достатъчно за да те обявя за категорично неразбиращ принципите на поведенията на бутата, независимо те ел ли са, нитро, бенз или паро. Няма да ми се сърдиш, аз наистина с никой не се заяждам, гледна точка. Само толкова. Няма да допълвам, че основното в писаниците ми бе шума, пушека, вибрациите и тн. Същото като гладката, млада кожа, стегнатото, реално дупе, емоциите И, поведението И, ако щеш как и колко ще ти се дърпа :ok:
Повтарям, с никой не се заяждам при все, че съм мъртво пиян рано сутрин! Говорим си. Правописни грешки няма, да. Нормално е! Няма дори да проверявам :bchug:
За 4х4 ще изгледам, да. Само да изтрезнея! Отлично знам как ел се справя доста по-бързо и по-важното, адекватно там. Плюсове имат кучите ел, аз никога няма да си изкривя душата. Въпросът поне за мен е, че ИЧ НЕ СТАВАТ по отношение на най-основния показател. За мен. И за много други, истински! :ok:
Ай. Няма се сърдите. Говорим си.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Е.Димитров » 17 Авг 2022, 8:39

Иво е прав за някой неща.
Той говори за причината да имаш Е30 в гаража, въпреки, че няма такива асистенти, каквото имат модерните автомобили.

Иначе, аз също мисля, че електричката е готина.
Аз съм на друго мнение. Най-мразя шумна кола, да се чуват мотори и ауспуха и всички такива шумове.
Остарявам, факт, но и преди са ми харесвали изключително тихи автомобили.
Електричките са точно такива и това много ми харесва.
В момента проблема е само с пробега и липса на изфраструктура за зареждане.
Ае като се оправят тези неща специално в България, веднагически се метам на такова устройство.
И ако ползваме аналогията на Иво
Същото като гладката, млада кожа, стегнатото, реално дупе, емоциите И, поведението И, ако щеш как и колко ще ти се дърпа

Бих сравнил електричката , която е
Стерилна
с точно това, млада кожа, стегнато дупе, чисто и без космалаци, срещу старата технология и аналогия на това , космата шумна жена с космалаци на всякъде и пие като смог.
Да, "натюрлих" ама мерси :mhihi:

За сега обаче ще карам ДВГ.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от b_u_b_o » 17 Авг 2022, 9:50

Тва с пробега не го ли уточнихме вече, че е много индивидуално къс ли е дълъг ли е. Обаче инфраструктура за зареждане изобщо не е като да няма. Има над 800 зарядни станции в страната, за 4-5000 електромобила колко зарядни да има, 10 0000 ли? :lol: Единствените места където се чака са безплатните такива по кауфландите. :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 17 Авг 2022, 9:59

Да бе, то и аз се кефя на 400 коня 4х4, да ми ускорява 0-100 за 3 секунди и тн, само дето съм реалист и знам че ако ги ползвам по предназначение и половината от тия коне или ускорение, няма да мога и до Пловдив да стигна. Купил си Тесла, хвали се че е 500 коня, ама на магистралата спрял климатика и кара със 120, че да може да стигне до зарядното :mhihi: Не мерси.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от DigitalExile » 17 Авг 2022, 10:03

Jorixa написа:Да бе, то и аз се кефя на 400 коня 4х4, да ми ускорява 0-100 за 3 секунди и тн, само дето съм реалист и знам че ако ги ползвам по предназначение и половината от тия коне или ускорение, няма да мога и до Пловдив да стигна. Купил си Тесла, хвали се че е 500 коня, ама на магистралата спрял климатика и кара със 120, че да може да стигне до зарядното :mhihi: Не мерси.


Точно така, зимата ако не прецениш правилно дори може да се наложи да се лишиш от топлината в купето за да стигнеш станцията. Тоест ще мръзнеш като скот.
И ми е много смешно като гледам ревюта на електрички как по магистрала ги карат 100-120 щото требва да се стигне станцията :dunno: и постоянно го мислиш, постоянно гледаш разхода на ток и тн. Това е натоварващо.
Или пък тия ненормалници къде с i3-ки и тн. ходят до Гърция и пътуват по 68 часа, това е ненормална работа, единия на клипа беше изтръпнал щото в гърция едната станция едвам я подкара а нямаше никъв заряд и за момент се виждаше как се е наакал в гащите от притеснение какво ще прави ако не тръгне :mhihi:

Има много станции в България между другото които не работят и това се вижда само от клипове който съм гледал в нета. Демек не може напълно да разчиташ дори. Абе може яко да гризнеш дървото с една дума :ok:

И все пак бих си купил електричка за градско (втора кола), имам условията и бих я зареждал само вкъщи, но не е дошъл момента още. За извънградско няма шанс да си го причиня.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 17 Авг 2022, 10:27

:OT: Чудех се защо има толкова безобразно много спам и глупости в темата а то явно идва от заглавието, което предполага тълкувания, размисли и страсти. Преди 9 години когато започнахме да пишем, наистина всичко беше абстрактно и на теория , предсказания и пророчества . Дете което се е родило от началото на темата , сега вече ще е 2ри или 3ти клас. Ясно е че електромобилите имат бъдеще . Струва ми се че е напълно логично да се заключи темата и да се отвори нова тема - :idea: Електормобили :idea: в която полезната информация да не се губи измежду безкрайния спам на ....да кажем един определени хора. :OT:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Don_Diego » 17 Авг 2022, 10:28

Кумчо, интересувал ли си се кал стои въпроса с взимането на персонално място на улицата и най-вече с цената за тояа на месец особено в Синя и Зелена зона (ако говорим за София)?
След това идва момента с изграждането на станцията...?
Все едни лесни и евтини неща по нашитв ширини :banghead:

Електричка само при наличие на гараж и опция за зареждане докато съм на работа :bchug:
Щото ако трябва да седя на станция за час-два на ден докато се зареди...голямо уважение към личното време няма що :mhihi:

Идния месец като приключа с почивката активно започвам да търся Х1 25е за милото за да се движи изцяло на ток в града и при нужда да пътува извън града да не го мисли къде и колко да зарежда
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Mollov » 17 Авг 2022, 10:58

Това 25е може и да не ти хареса особено.... че.... пробега е доста уклончив, особено за хора, които не могат да "управляват ефективно EV"... :) Виж новото поколение Х1, с новите мотори и батерии.... дори хибридите 25e и 30e са доста интересни.... а пък iX1 ми се струва, че ще е уникална тупалка...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 17 Авг 2022, 13:32

acho.rs написа::OT: Чудех се защо има толкова безобразно много спам и глупости в темата а то явно идва от заглавието, което предполага тълкувания, размисли и страсти. Преди 9 години когато започнахме да пишем, наистина всичко беше абстрактно и на теория , предсказания и пророчества ... Ясно е че електромобилите имат бъдеще .


Ти усещаш ли колко си противоречиш. Реално както преди 9 години сте обсъждали тая тема, така очевидно и до ден днес е актуална и очевидно това "бъдеще" не е дошло. Поне не и по нашите земи. Тук все още настоящето си е ДВГ-то и електричките са евентуалното бъдеще.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook