Аудио уредба

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 28
Регистриран на: 19.08.2020
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж
Кара: E60 LCI 525d xDrive

Re: Аудио уредба

Мнение от D.Hill » 30 Дек 2021, 19:28

Щом колегата слуша АЧХ , а не музика си губим времето за обяснения. В Техномаркет каквото и да му пуснат ще му хареса. Не е заяждане.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Аудио уредба

Мнение от немо » 30 Дек 2021, 19:46

SpeedyMan написа:Ами то ако е така - добре. Ти мониторно право АЧХ ли харвсваш?


По цял свят конструкторите на ОТ и усилватели си сцепват з@дниците за равна АЧХ .Има и доста други неща, освен равната АЧХ. Казах си мнението, не го натрапвам, успех.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Потребител
Аватар
Мнения: 41
Регистриран на: 19.04.2011
Местоположение: София

Re: Аудио уредба

Мнение от rosen vanev » 30 Дек 2021, 21:07

Колега, вземи си един DAC, свържи го към настоящата система и ще бъдеш доволен.
На практика получаваш дигитални входове, bluetooth (в зависимост от модела) и тн.

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Аудио уредба

Мнение от SpeedyMan » 30 Дек 2021, 22:05

немо написа:
SpeedyMan написа:Ами то ако е така - добре. Ти мониторно право АЧХ ли харвсваш?


По цял свят конструкторите на ОТ и усилватели си сцепват з@дниците за равна АЧХ .Има и доста други неща, освен равната АЧХ. Казах си мнението, не го натрапвам, успех.

Така е, не ме мисли за лаик. Но човешкият слух има друга характеристика, която не е лястовица а тип планина (обратното на лястовицата). За това е добре да се използва "лястовица" и това е задачата на тон-коректорите. То няма лошо да слушаш равна характеристика, стига да ти е по вкуса. Знам, че сега е модерно да се хвалят някакви батки, как равната характеристика им харесва.. ноо... няма как да пренебрегнеш човешката природа и АЧХ-то на човешкия слух.. така да се каже. :mhihi: Но тогава колоните трябва да правят малко лястовица, да не звучи като "Веф"...

Nickelback написа:
SpeedyMan написа:Взамам един телефон SONY с добър микрофон, слагам му спектър-анализатор... записвам бял шум и честотите от 20 Hz до 20 kHz и може да се разходя да пробвам някои от системите.
По-добре си ги слушай със собствения слух ами не се занимавай с глупости... С бял шум и незнаен микрофон и софтуер на телефон точно нищо ще хванеш. Едно време затваряхме колоната в специално направена камера и тествахме с Behringer измервателен микрофон за 500 евра, като колоната я клатехме с чисто клас-А стъпало с 1 ампер начален ток и пак - уж я настройваш мериш със sweep 20Hz-20kHz (не бял шум) и накрая дойде клиента и вика - "това не ми 'аресва" :mhihi:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


Естествено ще взема разни музики и sweep ако ходя. Едната е Sultans of Swing и примерно Ring my Bells. Просто в магазина е хале, ще звучи различно, за това е добре да се поизмери. Няма как да я кача в тиха стая, имам и измервателен микрофон, но знам, че и SONY-то ще ми даде ясна картина.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2702
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: Аудио уредба

Мнение от Lenco » 30 Дек 2021, 22:40

SpeedyMan написа:Естествено трябва да прави кристален звук и да има добър, нисък бас, да става за стари рок парчета и за модерна музика.

Колко бас очакваш да извадиш от 13 см високоговорител и 40 Вт консумация?
С едно такова се напиваме, като седнем на маса, вдига шум
https://www.technopolis.bg/bg/Audio-sis ... 3/p/153162
но да седнеш с пура в ръка да слушаш музика :puke:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Аудио уредба

Мнение от SpeedyMan » 30 Дек 2021, 23:02

Май клоня към това: https://www.technopolis.bg/bg/Audio-sis ... K/p/151617
Когато имам време ще го прослушам дали става за нещо. Но трябва да се отбележи, че даже е с трилентови тонколони... :kuku:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Аудио уредба

Мнение от Spunky » 30 Дек 2021, 23:14

rosen vanev написа:Колега, вземи си един DAC, свържи го към настоящата система и ще бъдеш доволен.
На практика получаваш дигитални входове, bluetooth (в зависимост от модела) и тн.

Sent from my SM-A202F using Tapatalk


Това.

И ако настоящата система не е технически впечатляваща(щом се предполага, че бивша ширпотреба ще е ъпгрейд), то едни активни монитори/2.1 с приличен dac ще е разумното бюджетно решение.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Аудио уредба

Мнение от don_gori » 30 Дек 2021, 23:16

Я да изпозлвам темата на колегата понеже и аз съм на такава вълна. Обаче вече си поръчах нещата останаха само кабели, та какви кабели да избера.
Разстоянието от ресивъра до говорителите е 1.5м макс , говорителите са тези.
https://www.qacoustics.com/products/303 ... eaker-pair

А това е усилвателя
https://www.denon.com/bg-bg/shop/amplifier/pma600ne

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Аудио уредба

Мнение от Exclusive89 » 30 Дек 2021, 23:17

SpeedyMan написа:Май клоня към това: https://www.technopolis.bg/bg/Audio-sis ... K/p/151617
Когато имам време ще го прослушам дали става за нещо. Но трябва да се отбележи, че даже е с трилентови тонколони... :kuku:

Не зная как ще свири, но това изглежда много грозно (поне на снимки)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Аудио уредба

Мнение от Cyberloner » 30 Дек 2021, 23:52

Понятието "кристален звук" е доста разтегливо да ти кажа, много зависи на какво си свикнал и какво приемаш като "кристален".
По правило, ако ще се отнасяш сериозно към темата е хубаво, от време навреме, да си "сверяваш ушите" с истинска музика - концерти, опери и т.н. представления на професионални музиканти с добре настроени инструменти, в зали с добра акустика.
От горното атоматично може да изключиш всякакви електронни изпъления, тежък метъл, всякакъв поп/турбо фолк, рап и т.н. - отиваме на джаз, класическа музика, балади, блусове.
За тези неща дори скромна мощност с порядъчно чувствтелни колони и приличен източник ще станат нещата, особено с нещо русо в стаята съвсем ще се нареди :lol:

Идва, обаче момента, в който правиш купон и искате да "отвъртите копчето", поредното здраво метъл парче да вкара колоните в "правилния режим" (разбирай клипинг през 30% от времето) и за там си трябват корави колони и стабилен усилвател, източника губи значение.

Системите, способни да се представят добре при всеки от гореописаните сценарии са 2 вида:
1. Професионално озвучение, което обаче си иска настройка от човек, който знае какво прави, както и допълнителни компоненти еквалайзери, DSP и т.н., като дори само един от тези ще е над бюджета ти.
2. High-end система - отново бюджета ти е праклено малък и пак ще прекараш поне 2 седмици да гласиш точно къде да са колоните и как да са завъртени, къде по стята да има акустични панели (и какъв тип) и пак отиваме на едни доста хиляди евра.

Съвета ми към теб е:
1. Направи си една компилация с песни, които познаваш, ама наистина познаваш всеки тон, всяко трепване на вокалите и т.н. и в рамките на седмица слушай тези песни поне по 2-3 пъти на ден
2. Тази компилация си я запиши на CD или в някакъв lossless формат и с нея отиваш в магазина да слушаш системи в бюджета ти.
3. Като слушаш, в магазина, попитай въпросната система от колко време е там, дали свири по цял ден, или сега я пускат за пръв път. Това е важно най-вече за баса, който да очакваш, защото при чисто нови колони, окачването на говорителите все още не е разработено и оказва по-голямо съпротивление на движението на мембраната. Необходими са едни прилични 20-30 часа работа с музика, за да може окачването да се разработи и колоните да покажат истинските си параметри. Ако басът е слабичък, има голяма вероятност да не са разработени, но ако ти кажат, че са там от година и ги ползват за фонова музика в магазина и въпреки това звука е кофти - смело пропускай.
Откъм среди и високи осезаема разлика трудно се намира между нови и разработени говорители.

Принципно за приличен звук в домашни условия бих се насочил към двулетови озвучителни тела с 6" или 8" бас и отделно един събуфер 10" или 12". Или всичко активно, или само събуфера, а колоните с външен усилвател.
За източник - има наистина много добри предложения на техника от 80те и 90те в нета, която и доста хора допълнително модифицират и постигат отлични резултати.
Обикновено има някой и друг кондензтора за смяна и/или аналогов филтър в изхода за доработка - известни са нещата, информация има много по български и чужди форуми и почти всеки с поялник и елементарни познания може да се справи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Аудио уредба

Мнение от SpeedyMan » 31 Дек 2021, 0:35

Така е, имам няколко добри конфигурации от 90-те, но ми се иска и нещо по-компактно. Съжалявам, че не си взех SONY RX на времето, харесваха ми и микро системите на JVC, особено с черешовите говорители, но златната ера на малките системи като чели приключи. Е, имам едно миди Sony LBT-XB8AV с четирилентови колони, леко моднато, но е доста голяма и няма къде да я слагам..

don_gori написа:Я да изпозлвам темата на колегата понеже и аз съм на такава вълна. Обаче вече си поръчах нещата останаха само кабели, та какви кабели да избера.
Разстоянието от ресивъра до говорителите е 1.5м макс , говорителите са тези.
https://www.qacoustics.com/products/303 ... eaker-pair

А това е усилвателя
https://www.denon.com/bg-bg/shop/amplifier/pma600ne


Мисля, че ще ти трябва и събуфер ако вземеш тези колонки.

Между другото ми попадна този сайт за озвучителни тела: https://www.exproject-bg.com/index.php?id=1309
Последна промяна SpeedyMan на 31 Дек 2021, 10:42, променена общо 2 пъти
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Аудио уредба

Мнение от don_gori » 31 Дек 2021, 0:38

Поръчал съм и суб Jamo S810 :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Аудио уредба

Мнение от Cyberloner » 31 Дек 2021, 9:19

Прегледах по-внимателно системи, които си си харесал и честно казано само последния Panasonic изглейда като нещо различно, макар че трилентово тяло с тези размери е рядкост и това не е случайно :)
По този повод нещо не мога да разбера защо му искат и тези пари, при положение че това е по-скоро система, която да слушаш тихичко за фонов звук, доакто си работиш нещо друго.

Аз така на последния черен петък се обзаведох с един Philips базов с тези рамери - върши работа да ми "дрънка" докато работя, можеш да познаеш кое е парчето, но дотам.
И общо взето това е което можеш да постигнеш с тези микросистеми. Ако стаята е повече от 9-10 кв.м. съвсем приключват нещата. При мен кабинета е 9 кв.м. и не винаги успява да я "напълни със звук"

Между другото, ако си имаш източник разгледай тези:
https://www.musicworld.bg/bg/m_1330000/KRK.html

За купони надали ще стават, но за спокойно слушане ще са класи над всички системи в този ценови клас от технополис/техномаркет/емаг и т.н.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Аудио уредба

Мнение от cod-cdbp » 31 Дек 2021, 14:35

Психоакустиката е велик измамник :mhihi:


И още нещо - хубав, нисък ама наистина нисък бас се прави от големи мембрани в големи обеми. Не че и това не е компромис, но в сферата на аудиото ВСИЧКО е компромис.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 516
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: БМВ М44Б19
Мечтае да кара: Imperial Tie Fighter
Детайли за колата: Стара баба с тояжка

Re: Аудио уредба

Мнение от stormrider » 31 Дек 2021, 15:57

SpeedyMan написа:Май клоня към това: https://www.technopolis.bg/bg/Audio-sis ... K/p/151617
Когато имам време ще го прослушам дали става за нещо. Но трябва да се отбележи, че даже е с трилентови тонколони... :kuku:

Тези "неща", няма да ти харесат. Не си давай парите напразно. Сони rx има секънд хенд,но трябва да се купи от правилния продавач. Ако трябва да е малка и компактна имам за продажба едно jvc und 77 . Касетата не му работи ,но е нещо дребно. При интерес пиши л.с.
С много любов към децата!

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook