Имотният пазар

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имотният пазар

Мнение от bum_bum » 19 Юни 2023, 17:00

steeN написа:Не виждам връзка с пазара и предположения как политици биха реагирали на някакви неща, които се случват в страната.
Освен това, 50%-те свободни жилища не са на пазара. Те не се предлагат.


И аз не виждам и никъде не съм казал подобно нещо. Това е предположението ми защо няма данък върху втори имот на физическо лице.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от STEVAL » 19 Юни 2023, 17:35

Нали има облекчение за първи имот - не е ли същото?

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Имотният пазар

Мнение от Petrolhead » 19 Юни 2023, 17:58

z
Последна промяна Petrolhead на 20 Ное 2023, 17:57, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 19 Юни 2023, 18:15

bum_bum написа:
steeN написа:Не виждам връзка с пазара и предположения как политици биха реагирали на някакви неща, които се случват в страната.
Освен това, 50%-те свободни жилища не са на пазара. Те не се предлагат.


И аз не виждам и никъде не съм казал подобно нещо. Това е предположението ми защо няма данък върху втори имот на физическо лице.



bum_bum написа:50% свободни жилища на пазара, а 85-90% от домакинствата живеят в собствено жилище. И надценките от строителя са в рамките на 5 до 10 пъти върху себестойността. Единственото, което се сещам е "как" и "защо"?

Същото и на всеки останал пазар.
...


Твоето предположение го видях и не съм съгласен и нямам какво повече да кажа за него.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Имотният пазар

Мнение от ildivvy » 19 Юни 2023, 18:45

Едва ли 'големия' данък е правилно да дойде с втория имот... По-реалистично е от 3-ти, 4-ти нататък!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 19 Юни 2023, 18:58

Не трябва да забравяме, че какво искаме, какво трябва и какво е вероятно да стане са 3 различни неща :)

От моята гледна точка това за първи път има такава публичност и затова очаквам реакция. Това е проблем, който го нямаше от преди 10-15 години, така че не мисля, че някога е бил на дневен ред за да се разсъждава защо нищо не е било направено.

Не знам дали сте обърнали внимание, но имаше скорошни предложения за промени в закона за етажната собственост, в които тези които не живеят там, вече нямат право да бъдат освободени от такси, така че се върви в такава посока.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Имотният пазар

Мнение от msi200 » 19 Юни 2023, 19:00

Тази статистика за празните имоти, особено за София, по каква ли методология се прави и дали има нещо общо с реалността. Доста от договорите за наем не са обявени официално и имотът се води празен, въпреки, че в него живеят наематели.
По-достоверно е да се извади, колко от електромерите имат консумация или нещо подобно.
Последна промяна msi200 на 19 Юни 2023, 19:02, променена общо 1 път
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Имотният пазар

Мнение от ildivvy » 19 Юни 2023, 19:01

@Steen - Това последното мисля, че отдавна е реалност (като закон)! Поне при нас, тези, които не живеят постоянно не плащат само ток за асансьор и осветление. Всичко друго си го плащат, като всички останали...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Имотният пазар

Мнение от carmanf1 » 19 Юни 2023, 19:46

То и сега данъка за 2-ро жилище е доста по-висок.

Имам два апартамента, единия е около 120-130 кв. Другия е около 55 кв.

Ми на малкия данъка ми е горе-долу 1.5 - 2 пъти по висок, макар че е 2.5 пъти по-малък от големия.

Малкия ми се води 2-ро жилище и тва е така от години.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имотният пазар

Мнение от bum_bum » 19 Юни 2023, 19:54

steeN написа:Не знам дали сте обърнали внимание, но имаше скорошни предложения за промени в закона за етажната собственост, в които тези които не живеят там, вече нямат право да бъдат освободени от такси, така че се върви в такава посока.


А я пък си представи, че една голяма част от това касае таксите за хилядите затворени комплекси, които се настроиха напоследък.

Там ако неживеещите не си плащат таксите става тегаво за този, който ги събира. А той винаги или почти винаги е и строителя, макар и под друго име.

А тия строители не е като да нямат връзки при коня или самите те да не работят там.

Това ако се замислиш от гледна точка кой печели от този закон.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 20 Юни 2023, 7:45

А я пък си представи, че може да гледаш нещата от много ограничена гледна точка, защото ти живееш в такъв и търсиш под вола теле.
Аз за нищо не лобирам както го изкарваш, само виждам на къде духа вятъра... да става по-трудно да имаш имоти, които не ползваш за нищо.
Тези, които си живеят в имота(ите) или ги дават под наем, няма да бъдат засегнати (независимо дали са в затворен комплекс или не).

carmanf1 написа:...


Това е ясно. Има отстъпка за постоянното жилище... но не виждам как променя нещо.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Имотният пазар

Мнение от bum_bum » 20 Юни 2023, 8:10

А ти си представи, че живееш в България, където зад всеки закон, наредба или правилник стои нечий интерес, а не грижата за обществото ;)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имотният пазар

Мнение от steeN » 20 Юни 2023, 8:44

Къде видя да казвам, че това с празните жилища е "грижа за обществото" ;) Той и месаря в магазина не ти продава месо от грижа за теб също... но не го и прави заради някаква зла конспирация.
Цинизма до някаква степен е полезен, но като се закара до крайности просто не отразява как работи реалния свят.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Имотният пазар

Мнение от kiko » 20 Юни 2023, 9:52

bum_bum написа: защо няма данък върху втори имот на физическо лице.

Нали плащаш данък за самото жилище?Държавата си взима своето.А така се получава данък на данъка което не е ок!
Ти като имаш 2 коли трябва ли да плащаш 2 данъка за втората?

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имотният пазар

Мнение от TNT » 20 Юни 2023, 9:58

Корена на проблема е, че много мръсни пари се вкарват в имоти. Ако нямаше такова абсурдно ниво на корупция, нямаше да го има и тоя балон според мен.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook