Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
90
19%
 
Общо гласове : 469
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 728
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Don_Diego » 16 Мар 2023, 15:55

E това обясняваме тия дето нямаме електрички (все още) - прекалено много условности има за да замени напълно кола с нормален двигател. Вие ни обяснявате, че въпреки това били яки и по-евтини за експлоатация.
Никой не го оспорва, просто разни неща ги правят неудобни за експлоатация.

адовет обяснява, че не пътува по-бавно с електричката защото имал по-висока средна скорост. Всяко спиране за 15-20-30 минути за зареждане я праща тая средна скорост в кофата.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 16 Мар 2023, 15:59

Don_Diego написа:E това обясняваме тия дето нямаме електрички (все още) - прекалено много условности има за да замени напълно кола с нормален двигател. Вие ни обяснявате, че въпреки това били яки и по-евтини за експлоатация.
Никой не го оспорва, просто разни неща ги правят неудобни за експлоатация.

адовет обяснява, че не пътува по-бавно с електричката защото имал по-висока средна скорост. Всяко спиране за 15-20-30 минути за зареждане я праща тая средна скорост в кофата.


.. щото с двг не спираш всеки 300-400км (да не кажа по- често) да източиш бойлера и да хапнеш (освен ако не си некъв скот)- нали? :angel:
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 728
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Don_Diego » 16 Мар 2023, 16:01

С коя електричка ще минеш 3-400км със скорост 140км/ч и всички глезотии включени :mhihi:

Аз каквото съм карал, уж от хубавите над 120 рязко им пада пробега :dunno:
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 16 Мар 2023, 16:05

Don_Diego написа:С коя електричка ще минеш 3-400км със скорост 140км/ч и всички глезотии включени :mhihi:

Аз каквото съм карал, уж от хубавите над 120 рязко им пада пробега :dunno:


плад-а има абсолютно еднакъв разход със 100 или 140км и всичко включено.. с повече не съм карал константно защото хем не е разрешено, хем както знаеш аз понеже не мога да карам знам, че всяка плебейска кола над 120 горе долу е всъщност неуправляема. ако ти караш над 140 - явно твойте разбирания за законите на физиката са други и/или си по-мъж от мен. друга тема ;)
Последна промяна alx на 16 Мар 2023, 16:05, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nxn » 16 Мар 2023, 16:05

alx написа:и пак ще те попитам- карал ли си смислена електричка? имаш ли къде сложиш зареждало някъде наблизо където живееш? ако отговора ти е "да" и на двата въпроса и пак мислиш, че електричката не е оферта- тогава вече имаме материал за дискусия. до тогава- успех.

Аз съм карал, имам трифазен ток в гаража и пак не е смислена. Значително по-скъпа е от ДВГто ми, създава ми неудобство със зареждането и не ми дава нито един бонус.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 16 Мар 2023, 16:08

nxn написа:
alx написа:и пак ще те попитам- карал ли си смислена електричка? имаш ли къде сложиш зареждало някъде наблизо където живееш? ако отговора ти е "да" и на двата въпроса и пак мислиш, че електричката не е оферта- тогава вече имаме материал за дискусия. до тогава- успех.

Аз съм карал, имам трифазен ток в гаража и пак не е смислена. Значително по-скъпа е от ДВГто ми, създава ми неудобство със зареждането и не ми дава нито един бонус.


какво си карал смислено което е значителлно по-скъпо от двг в същия клас?
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Tenata » 16 Мар 2023, 16:09

alx написа:колега, никой не те кара да купуваш каквото и да е било. аз съм доста филантропно настроен щото такава си ми е породата, ама често се улавям, че за електричките съм малко "колкото по-късно се усети тълпата- толкова по-добре" (същото е и за панелите на покрива)... та последната ми мисъл е да ти давам на тебе или на когото и да е било от когото не завися наклон на оная раОта.

хората с електрички тука споделяме личен опит, но бъди сигурен, че никой от нас не го взема лично като му кажат, че електричките не стават защото сме убедени от личния ни опит, че всеки които ни го каже или живее в панелка и/или просто не е карал от по-смислените електрички. всеки си скача по свой начин както казваше фатмака в десантното.

просто споделям факти като автомобилен фен които от доста време има досег и притежава електрички. сега знам, че в щатите е по- лесно да имаш електричка от колкото в европата, но като тегля чертата накрая все си мисля, че електричките са готина оферта за всеки които има къде да ги зарежда редовно. ако живееш в блок и нямаш гараж където да зареждаш (често) - не е за тебе. факт. ама ако си на тоя хал и си след 30 примерно много по-важни раздавания в живота си пропуснал и електричките определено не са ти основната дилема така или иначе.

да- малко по- скъпи са. да, трябва да мислиш къде ще зареждаш като си на дълъг път. да, евтините електрички са боклуци. да- избора не е много голям (но се подобрява всеки ден)... никой не ги отрича тия неща. но накрая плюсовете са повече. казвам ти го като човек дето разбира от коли и бил облъчван от най- доброто което всеки един сериозен производител е можел да предложи за последните 25 години примерно.

и пак ще те попитам- карал ли си смислена електричка? имаш ли къде сложиш зареждало някъде наблизо където живееш? ако отговора ти е "да" и на двата въпроса и пак мислиш, че електричката не е оферта- тогава вече имаме материал за дискусия. до тогава- успех.

и като казах че съм филантроп - забелязвам напоследък, че където има тесла зареждала в райони където паркирането е трудно някои притежатели просто си паркирват теслите на зареждалата за да паркират безплатно. аз понеже съм добър но все пак съм си ганьо като го видя такъв и ... му слагам зареждалото да се зарежда. ако си е пуснал ап-а на телефона получава нотификация, че се зарежда и дотичва бързо. ако не си го гледа... се зарежда до лимита зададен в колата и... от там е $1 на минута престой. алеко е горд с мене :angel:


Кисело това грозде, ама чак вкиснато! филантропи, панлекаджии, семканджии, токаджии.

Добре, че не си истински "филантроп" в смисала на думата, ама ти си го и каза.

По-скоро сочиш с пръст.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3726
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 16 Мар 2023, 16:13

Don_Diego написа:С коя електричка ще минеш 3-400км със скорост 140км/ч и всички глезотии включени :mhihi:

Аз каквото съм карал, уж от хубавите над 120 рязко им пада пробега :dunno:

с теслата с 130 минавам над 400км. В повечето случаи карам с 160-180 спирам зареждам и продължавам - това в БГ щото вярвам на лейза. В чужбина карам 10км над ограниченията.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nxn » 16 Мар 2023, 16:15

alx написа:
nxn написа:
alx написа:и пак ще те попитам- карал ли си смислена електричка? имаш ли къде сложиш зареждало някъде наблизо където живееш? ако отговора ти е "да" и на двата въпроса и пак мислиш, че електричката не е оферта- тогава вече имаме материал за дискусия. до тогава- успех.

Аз съм карал, имам трифазен ток в гаража и пак не е смислена. Значително по-скъпа е от ДВГто ми, създава ми неудобство със зареждането и не ми дава нито един бонус.


какво си карал смислено което е значителлно по-скъпо от двг в същия клас?


Модел S, там и двг еквивалентът е скъп, но определено по добре от към интериор. Модел 3 по ми е по нужди, но значит по скъп от 3та серия, а по-тесен и отново с по-лол интериор.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12347
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Mollov » 16 Мар 2023, 16:20

Това с карането с по-висока скорост при EV, вместо да се влачиш със 110кмч, и да изравняваш времето на Ел. станцията, докато зареждаш... не знам що много хора просто не го разбират.. Да, ще платиш повече за повечето ток, ама то е съпоставимо с по-високият разход на гориво при двг.

Аз лично предпочитам да карам със 140-150 и да стигам по-бързо до зарядната станция и там да изкарвам времето, през което каращ със 110кмч ще дойде и ще закачи да зарежда тепърва.. Все още не съм правил смислени тестове, но предвид по-високата ефективност на зареждане на батерията при по-ниски нива на заряд да не излезне, че ще е и по-ефективно от към време...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 16 Мар 2023, 16:22

nxn написа:
alx написа:
nxn написа:
alx написа:и пак ще те попитам- карал ли си смислена електричка? имаш ли къде сложиш зареждало някъде наблизо където живееш? ако отговора ти е "да" и на двата въпроса и пак мислиш, че електричката не е оферта- тогава вече имаме материал за дискусия. до тогава- успех.

Аз съм карал, имам трифазен ток в гаража и пак не е смислена. Значително по-скъпа е от ДВГто ми, създава ми неудобство със зареждането и не ми дава нито един бонус.


какво си карал смислено което е значителлно по-скъпо от двг в същия клас?


Модел S, там и двг еквивалентът е скъп, но определено по добре от към интериор. Модел 3 по ми е по нужди, но значит по скъп от 3та серия, а по-тесен и отново с по-лол интериор.


на модел с (от последните години) като динамика, екстри и интериор какъв му е двг еквивалента? (внимавай сега)

модел 3 - същото като предишния ми въпрос? кой му е еквивалента като динамика и екстри? (внимавай още повече)

ще ти дам жокер- като сравниш базисния модел на двг със електричката и може да е по- евтин. но като сравниш динамика и екстри и се оказва, че електричката ще трябва да я сравняваш с топ версията на двг и там нещата изобщо не са в полза на двг. ще ти дам един краен пример с педагогическа цел - един eqs 53 базната му цена е $149к но колата почти няма екстри. с63 амг които е с подобна динамика започва от $169к и има доста екстри които често го мятат над $200к.... при порше при тайкана и панамерата които са много подобни нещата са същите... даже панамерата в турбо с вариант със доволни екстри е доста по- скъпа от най- скъпия тайкан (които си идва със почти всички екстри)
Последна промяна alx на 16 Мар 2023, 16:29, променена общо 2 пъти
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3726
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 16 Мар 2023, 16:26

Mollov написа:Това с карането с по-висока скорост при EV, вместо да се влачиш със 110кмч, и да изравняваш времето на Ел. станцията, докато зареждаш... не знам що много хора просто не го разбират.. Да, ще платиш повече за повечето ток, ама то е съпоставимо с по-високият разход на гориво при двг.

Аз лично предпочитам да карам със 140-150 и да стигам по-бързо до зарядната станция и там да изкарвам времето, през което каращ със 110кмч ще дойде и ще закачи да зарежда тепърва.. Все още не съм правил смислени тестове, но предвид по-високата ефективност на зареждане на батерията при по-ниски нива на заряд да не излезне, че ще е и по-ефективно от към време...

тея сметки се правят много лесно. Сметни с 140 и с 110 каква ще ти е разликата при 500км. Правих си сметки да се мъкна и да стигна до Белград без зареждане, няма смисъл - ако си заредя на Алексинац стигам за около 25мин. по бързо

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 641
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 16 Мар 2023, 17:05

Еми аз па до Белград (поне на последък често ходя) си стигам с под половин резервоар без вобще никви сметки да му правя :mhihi: Са верно не вдигам 0-100 за 3 секунди ама кво да праиш, няма пълно щастие.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3726
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 16 Мар 2023, 17:12

Jorixa написа:Еми аз па до Белград (поне на последък често ходя) си стигам с под половин резервоар без вобще никви сметки да му правя :mhihi: Са верно не вдигам 0-100 за 3 секунди ама кво да праиш, няма пълно щастие.

Tова като постижение ли трябва да го имаме, то и аз сметки не правя пускам навито на колата и тя казва дали да спирам да зареждам или не според карането ми :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от nxn » 16 Мар 2023, 17:21

alx написа:
nxn написа:
alx написа:
nxn написа:
alx написа:и пак ще те попитам- карал ли си смислена електричка? имаш ли къде сложиш зареждало някъде наблизо където живееш? ако отговора ти е "да" и на двата въпроса и пак мислиш, че електричката не е оферта- тогава вече имаме материал за дискусия. до тогава- успех.

Аз съм карал, имам трифазен ток в гаража и пак не е смислена. Значително по-скъпа е от ДВГто ми, създава ми неудобство със зареждането и не ми дава нито един бонус.


какво си карал смислено което е значителлно по-скъпо от двг в същия клас?


Модел S, там и двг еквивалентът е скъп, но определено по добре от към интериор. Модел 3 по ми е по нужди, но значит по скъп от 3та серия, а по-тесен и отново с по-лол интериор.


на модел с (от последните години) като динамика, екстри и интериор какъв му е двг еквивалента? (внимавай сега)

модел 3 - същото като предишния ми въпрос? кой му е еквивалента като динамика и екстри? (внимавай още повече)

ще ти дам жокер- като сравниш базисния модел на двг със електричката и може да е по- евтин. но като сравниш динамика и екстри и се оказва, че електричката ще трябва да я сравняваш с топ версията на двг и там нещата изобщо не са в полза на двг. ще ти дам един краен пример с педагогическа цел - един eqs 53 базната му цена е $149к но колата почти няма екстри. с63 амг които е с подобна динамика започва от $169к и има доста екстри които често го мятат над $200к.... при порше при тайкана и панамерата които са много подобни нещата са същите... даже панамерата в турбо с вариант със доволни екстри е доста по- скъпа от най- скъпия тайкан (които си идва със почти всички екстри)


Динамика е добър начин да кажеш 0 до 100, статистика, която въобще не ме вълнува. Така че като сложим два литра двигател и разходът не ми е толкова висок и вървенето ми е достатъчно и интериорът със сигурност в по-добър. Сравнявал съм модел 3 с г20ката ми, по близко е до голфа.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook