Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 17 Сеп 2022, 18:42

Пил съм, що изобщо предположи, че може да не съм пил не знам. Все едно е нещо невиждано и супер рядко.

Скъпо и безсмислено е 90лв за кафе от супермаркет. До 40-50лв е абсолютен максимум за такъв тип кафе. Сега, ако ти не виждаш разлика с кафе от пекарна е друг въпрос или ако не си пробвал, което е по-вероятно.

Относно пекарните, отваряш гугъла и пишеш specialty coffee roasters, четеш и избираш, има стотици.
По-стандартните кафета са на тия пари и нямат нищо общо с тях, говорим за single orgen, сортове и т.н. не бленд-микс от какво най-евтино са взели и изпекли.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 17 Сеп 2022, 18:48

Сигурно има 5 човека в България които си поръчват кафета от европейски пекарни това изобщо не се съмнявам . Просто ми е странно що това трябва да е еталон за хубаво кафе ..? Някой ако може да обясни с какво е по добро кафето на Дъбов от "ширпотребата " ..??!!! Има по хубави машини ? Знае тайна рецепта от баба си ? Ползва материал който никой друг няма ? Или щото така ! На някои хора баба им само от европейски пекарни е пила кафе и не по малко от 200лв :yes:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 17 Сеп 2022, 18:53

У нас както всичко и кафето е скъпо. Само за 1 мин намерих това, а има и по-евтино
От немския сайт съм купувал преди, често има намаления.

У нас 83лв
https://www.richard.bg/kafe/kafe-na-zur ... rna-Florio

В Германия 60лв

https://www.espresso-international.com/ ... -espresso/


И просто след като у нас има нормално кафе за 90лв, е нормално да предложа за същите пари кафе от пекарна, което е в пъти по-добро.
Сега разбра ли защо ги предлагам, както виждаш за същите пари, може да се пие нещо много по-добро, а избора е 1000 пъти по-голям.

Вероятно за теб и кафето от гаражите за около 18-20лв/кг е хубаво, какви Ришари и Лаваци гледат разни заблудени.
Всичко над 20лв е за тъпаци и гъзари, може и така да каже някой и ще е прав за себе си.
Пиши и в темата за уиски, че всичко на 18лв е тъпотия, как не си се сетил още?

Няма как да ти се обясни защо нещо е по-хубаво от друго, като става дума за ядене и пиене.
Все едно да обяснявам на някой пил цял живот домашна ракия и винце разредено с лимонада, че има по-хубави алкохоли и вина, ами ще съм смешен в неговите очи.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Grozdanoff » 17 Сеп 2022, 19:39

alekangg написа:Пил съм, що изобщо предположи, че може да не съм пил не знам. Все едно е нещо невиждано и супер рядко.

Скъпо и безсмислено е 90лв за кафе от супермаркет. До 40-50лв е абсолютен максимум за такъв тип кафе. Сега, ако ти не виждаш разлика с кафе от пекарна е друг въпрос или ако не си пробвал, което е по-вероятно.

Относно пекарните, отваряш гугъла и пишеш specialty coffee roasters, четеш и избираш, има стотици.
По-стандартните кафета са на тия пари и нямат нищо общо с тях, говорим за single orgen, сортове и т.н. не бленд-микс от какво най-евтино са взели и изпекли.


Сега как да не кажа, че ми говориш глупости... пил си друг път, защото Ruchard го няма в супермаркети и онлайн магазини, освен сайта на Richard. Това е класно френско кафе, което няма общо с Kimbo и Lavazza(които впрочем са най-евтините италиански кафета). Коментираш ми нещо, което не си го пробвал! Като ти е "безсмисленно" пии Лаваца.
Коментираш някакви пекарни, от които очевидно не си пил, защото не казваш имена, с Ришар който също не си пил... Хайде ще ти пропусна препоръката и ще си пия скапания Ришар :mhihi:

пс: сега видях, че си се поворил за да провериш какво е Ришар, виждам че не си го намерил в супермаркет... Като си купиш да пробваш Флорио или Черна Перла, тогава обяснявай как е.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 17 Сеп 2022, 19:44

щом казваш така е, карай както знаеш и се успокой, бре и тук нерви пак.

Казах, че е добре да се пробват и други, пък после който иска пак да си пие ришар или каквото и да е. Колкото повече се пробва, по-добре, така е с всичко.

Ако може превод на класно кафе. Няма какво да ти обяснявам, видно е.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Grozdanoff » 17 Сеп 2022, 19:50

alekangg написа:щом казваш така е, карай както знаеш и се успокой, бре и тук нерви пак.

Казах, че е добре да се пробват и други, пък после който иска пак да си пие ришар или каквото и да е. Колкото повече се пробва, по-добре, така е с всичко.

Ако може превод на класно кафе.


Разбира се, че е добре да се опитват и нови кафета, по-голям шанс да откриеш най-хубавото за теб кафе, нали затова коментираме! Аз коментирам, препоръчвам и сравнявам обаче, само кафета, които съм! :bchug:
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Spunky » 17 Сеп 2022, 19:57

Хубавите кафета, без изключение, са прясно печени. Да е под две седмици при купуването. Ако няма дата на печене, не е хубаво кафе ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 17 Сеп 2022, 20:28

Spunky написа:Хубавите кафета, без изключение, са прясно печени. Да е под две седмици при купуването. Ако няма дата на печене, не е хубаво кафе ;)

под 2 седмици не е, а поне на 2 седмици от печенето, това за еспресо. За други методи може и 1 седмица.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от mr_petroff » 17 Сеп 2022, 22:06

Аз пък знам един вендинг автомат ,страшно кафе прави , почти всяка сутрин като бачкам от там си пия .Няма да кажа къде е , да не излезе , че правя реклама . Обаче кафето е от зелени пакети . Ама като чета тука май хабер си нямам от кафе ,направо не знам какво пия . Един път май пих от тия супер дупер чок гюзел кафета , ама не можах да го оценя . Сега като почетох малко темата , изкарах кафе машинката за капсули на двора и почвам да я целя с въздушната пушка . Баасси и балъка съм бил ,че не съм давал по 200 кинта за кило кафе .Вие сериозно ли бе колеги ,нормално еспресо в кафене не си ли поръчвате ? Комплекси получавам от тази тема , и от онази с уискито ,добре че не пуша и пури ...
Сега пък някой да не се впрегне , че то кафето е сериозна работа ... :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 18 Сеп 2022, 7:47

Всъщност аналогията с уискито е много уместна. Евтиното кафе и уиски вършат същата работа като скъпото. А малко над евтиното има златна среда в която получаваш не лош резултат на нормална цена - Джони Уокър и Лаваца тип продукти. Но за тези които са любители разликата е в детайлите. Това е глезотия, хоби, увлечение, както и да се нарича, но таван няма. Лошото е че колкото повече се задълбочаваш, толкова повече се научаваш да различаваш и оценяваш тези детайли.
Аз се вдъхнових малко от темата, извадих от шкафа везната, едностенните цедки и взех един пакет от Дъбов на връщане от работа. Поиграх си с настройките… е няма общо. Кафето е тотално различно от супермаркетното.
Настройките ми за двоен шот са 20гр с резултат 40гр и около 60мл.

64C08143-27B0-482B-A35C-92F6FC83D771.jpeg

118F9542-9126-4E2E-ADA5-59568E308800.jpeg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 18 Сеп 2022, 8:15

Супер, 1 към 2 е идеално и за мен в повечето случаи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 18 Сеп 2022, 8:33

Но за тези които са любители разликата е в детайлите.
Тука в това е есенцията на много от нещата около кафето . Има една златна среда от която нагоре просто кафето е различно , не е по гадно или по хубаво просто е различно . Затова има различни миксове кафета , различно печене на една и съща селекция и разни други особености за различни вкусове и предпочитания . Много ясно е че кафета за 10лв килото са с ниско качество на суровината и обработката . Тази суровина с ниско качество отива за производство на инстантно кафе така че има кой да я потребява . Но трябва да се има предвид че от една цена нагоре стотиците видове кафе на пазара без значение пекарните идват от почти еднакви суровини . В света има 2-3 вида масови сорта кафета със особености само от региона където се събират и още толкова специални сортове в незначителни количества на световния пазар които са характерни само за даден регион . Печенето е основната разлика при скъпите и евтините кафета и тази разлика не е гадно / хубаво както се представя от гурутата . Разликата е че малките пекарни които претендират за уникалност залагат и докарват продукт с различен вкус от масовите брандове и това го представят като по добро . Това са тънкости на маркетинга които масовия потребител трудно преглъща и се поддава на приказки от 1001 нощ . Просто бранша си култивира и съответните потребители във всяка ценова категория със съответните гурута атрибути продукти и т.н
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 18 Сеп 2022, 9:23

Много приказки пак, ама,..
Пределно ясно е, че не си пробвал никога кафе от някоя известна ферма и печено от добра пекарна, обаче си компетентен както винаги по всички въпроси и си последна инстанция.

Има ферми, които правят само състезателни кафета или такива с много високи оценки винаги. Има и много добри пекари, шампиони и като се съберат двете неща става най-добре.
Ако дам на най-добрия пекар кафе от 5евро/кг дали ще стане добре, както и да го пече?

А тези масовите са на цена много под 5евро/кг за зелено и се продават по 50лв/кг, печалбата е брутална, да речем 8-10 пъти

Това не, че е от значение, нито казвам, че трябва да се търсят такива неща, просто за инфо, както гледате показателите на разни много бързи и скъпи коли, това не значи, че ще купувате, нали?

За пореден път пиша, че за същите пари, за които има нормално кафе у нас 60-80лв/кг, може да се пие от пекарна, демек защо да не се пие много по-добро за еднакви пари? Никъде не пиша, че трябва да се купува нещо по-скъпо, ама явно така се разбира от някои хора.
А тея по-така пекарни не купуват масови кафета, в повечето случаи сами си търсят и набавят кафета от цял свят, затова и цените от едно ниво нагоре са други. Но пак да натъртя, не говоря за тях, а за най-стандартните и евтини кафета от пекарни, които са много по-добри от всеки бленд на голяма марка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от TNT » 23 Сеп 2022, 13:32

Кафе маниаци, един въпрос за реновация имам :mhihi: Зарибих се да си взема малка кафеварка, чат-пат ми се пие мока, а става и за почивки да взимам. Като видях какви са цените на стоманените обаче и съм в шок :shock: Имам една стара за 6 кафета, но ми се иска да я реновирам. Някой пробвал ли е с паста за метал ? Повечето като гледам са за алуминий, не знам дали ще става за старата кубинка :dunno: 10-30лв за паста ми е по-разумно от 250-400лв за кафеварка :lol:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: 320d

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от vixx » 23 Сеп 2022, 15:21

Аз май си намерих кафето. Или поне това, което най ми допада с автомата на Филипс:
Изображение

Дотук тези съм пробвал, като само червената Лаваца е ОК без да изпъква по никакъв начин, а останалите бяха направо неприятни за пиене:

Изображение
Изображение
Изображение

Предполагам, че е добре да продължавам да опитвам, ама честно казано малко ми писва да купувам по половин кило и нагоре разфасовки и после да трябва да ги пия като не ме кефят. Не съм пробвал да ходя в пекарни, нямам идея ако отида какво да гледам и да търся.

ПП. Всъщност Ведра-та не беше неприятна, но изобщо нямаше никакво ухание като мине през машината и освен това беше адски лека.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook