Аудио уредба

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Аудио уредба

Мнение от cod-cdbp » 02 Яну 2022, 20:46

don_gori написа:
don_gori написа:Я да изпозлвам темата на колегата понеже и аз съм на такава вълна. Обаче вече си поръчах нещата останаха само кабели, та какви кабели да избера.
Разстоянието от ресивъра до говорителите е 1.5м макс , говорителите са тези.
https://www.qacoustics.com/products/303 ... eaker-pair

А това е усилвателя
https://www.denon.com/bg-bg/shop/amplifier/pma600ne

Да се повторя :dunno:



Mислиш ли, че ще чуеш колосална разлика с еди какви си кабели и такава техника, която да оправдае парите за кабелите?
Не че няма да има такава, но дали ще има смисъл за теб ?
Иначе бих опитал с Корд. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Аудио уредба

Мнение от Jordana » 02 Яну 2022, 20:52

Готино , имам същия денон . Кабелите тряба да са поне 2.5 мм , многожилен проводник , чиста без фосфорна електролитна мед . Ако ти се дават пари може да закупиш малко по скъпи кабели специално за аудио вероятно най евтините са около 5 евро метъра и минават 100 ...тия с посоката :mhihi: Моите са ето такива QED
https://www.whybuynew.co.uk/accessories ... x-3-8m.htm
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Аудио уредба

Мнение от SpeedyMan » 02 Яну 2022, 21:55

немо написа:
немо написа:Отиваш, гледаш, слушаш, решаваш какви са ти приоритетите и така....Тези неща, които си посочил не съм сигурен дали изобщо стават за "тунинг" . Бих предположил, че АЧХ-то ще е тип "лястовичка" ,което се харесва на масовия вкус.

SpeedyMan написа:ЧНГ!

Вчера минах през един технополис, като от AKX серията беше останала налична само Panasonic SC-AKX320, която е една от най-евтините от серията.
Занулих всички корекции и пуснах sweep 20 Hz - 22 kHz.

Бас започва да се чува около 40 Hz, след това прави пик на около 60 до 100 Hz с около 5 dB (предполагам че е заради тонколоните и проектирането на бас-рефлекса), след това спада рязко и става равно АЧХ, до около 8 kHz, когато започва да нараства плавно до 12 kHz с около 5 dB, след това става отново равна, т.е. колоните си имат лека чайка.


Ако измерването ти е сравнително коректно май познах ? Това, което описваш е типична loudness корекция, която се изразява в повдигане на честотите около 100Hz и 10кХз с около 5dB. Както написах масовката харесва "дум-дум" и "цъс-цъс" . Не съм противник на корекциите, ама написа, че си занулил корекциите и пак имаш "лястовичка", нали така ? :lol:

А Nickelback ще го помоля ако се познава лично с Дани Доцов да му обясни, че от равна АЧХ няма смисъл, ами да си конструира ОТ-тата с АЧХ тип "лястовичка" :lol: заради особеностите на човешкия слух :lol:

Да, сравнително вярно е, единствено би било по-добро ако се направи в тиха стая. Самия телефон ми даде резултати сходни с резултати от измервателния ми микрофон в къщи, за това и реших да го използвам, без да закачам измервателния микрофон в магазина :mhihi:
Уредбата на Panasonic е настроена като за LOUDNESS, когато всичко е на FLAT. Мисля, че няма LOUDNESS, не открих такова нещо в настройките, няма и в ръководството за употреба.

Иначе идеята да си конструираш колони с АЧХ тип лястовица е да слушаш без тон-коректор и съответно без изкривявания, стига това да е целта. Това кой как ще подходи за да задоволи собствените си аудио капризи си е негова работа.

Едно време в университета участвах в няколко проекта за озвучителни тела, дори имам едни прототипи, които изглеждат като черни перални. Отдавна не съм ги слушал, защото си трябва по-голямо помещение за тях.. звукът е невероятен и верен, за мощност - предостатъчна... бях се поолял веднъж като ги усилих в хола падна една етажерка от стената.. вече не мисля да си причинявам същото. :mhihi:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Аудио уредба

Мнение от don_gori » 03 Яну 2022, 11:19

Jordana написа:Готино , имам същия денон . Кабелите тряба да са поне 2.5 мм , многожилен проводник , чиста без фосфорна електролитна мед . Ако ти се дават пари може да закупиш малко по скъпи кабели специално за аудио вероятно най евтините са около 5 евро метъра и минават 100 ...тия с посоката :mhihi: Моите са ето такива QED
https://www.whybuynew.co.uk/accessories ... x-3-8m.htm

Благодаря, сечението ме интересуваше :yes:
Дали си заслужават двойната цена :dunno:
https://www.muziker.bg/sommer-cable-tribun-425-0310
https://www.technomarket.bg/audio-akses ... l-09007848

И имам още едно питане, понеже говорителите ще са плътно до стената, а гледам имат някакви букси които незнам трябва ли им конектор или може директно кабела да вкараш. Ето я буксата на говорителя
Изображение

Та трябва ли да търся някакъв ъглов конектор за кабела или мога директно проводника да го вкарам и да си го огъна на 90гр :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Аудио уредба

Мнение от Jordana » 03 Яну 2022, 11:34

За тези плоските кабели нищо не мога да кажа , по принцип се гледа ниско съпротивление и нисък паразитен капацитет между проводниците . Другите са стандартни аудио кабели , нищо особено би трябвало да няма никаква разлика между двата тези кръглите се ползват масово .
За буксите повечето имат дупка отстрани и този кабел се пъха напречно в буксата след което винта се затяга . Със плоския кабел ще е грозна работа да го мачкаш да влезе там . Има някои са на щипка без винт , този плоския кабел е подходящ за такъв конектор . При твоите колони не се вижда дали е така или иска някаква специална букса , защо не погледнеш инструкцията какво дават за там . Отзад колоната не е добре да бъде толкова близо до стената - колкото кабела да се прегъне , защото басрефлекса ти е отзад . Трябва да има свободен достъп до въздуха в помещението .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Аудио уредба

Мнение от don_gori » 03 Яну 2022, 12:04

Сега разгледах схемата им на свързване и няма да има проблем с буксите, дават го директен кабел да влиза и с тези пластмасовите се затяга. Относно разположението ще ги слагам на 35см рафт на стената , самия говорител му дават 325мм дължина, пък и има тапи в комплекта точно за такива случай когато говорителя няма нужното свободно пространство отзад.
За кабелите ще взема някакъв обикновен аудио кабел просто да е 2.5кв :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Аудио уредба

Мнение от SpeedyMan » 03 Яну 2022, 15:37

За да се усети разлика във звука поради кабелите, ще трябва да са дълги доста.. доста.. метри.
Иначе кабели за тонколони има и по-евтини, висок клас.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Аудио уредба

Мнение от alx » 03 Яну 2022, 16:06

аз ако съм на мястото на колегата (а и на всеки колега)- няма да се вживявам в кабелите... аз лично съм пробвал най- различни и измерима (камо ли реална) разлика не съм измерил и усетил освен ако не става въпрос за големи мощности но тогава ако са ти дълги кабелите- грешен ти е сетъп-а така или иначе за домашна уредба...

... ама всеки си пръска парите за каквото му е важно та аз кво ли знам...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Аудио уредба

Мнение от Cyberloner » 03 Яну 2022, 16:44

Ако някой ви обяснява за разлика в звука от кабели и не си е избръснал глават преди да седне да слуша - не му вярвайте :mhihi:

Преди години участвах едно изложение за high-end аудио и за интерконект ползвахме някакъв чинчов кабел, който просто се мотаеше в кашон в работилнижюцата. Кабел от тези, които вървят в комплект с двд плеър и т.н. от магазина, съвсем обикновен. Де що се изреди народ да слуша се възхищаваше на звука и се опулваше като види какви са кабелите. Та кабела, както казаха по-горе би имал значение за аудиото, ако дължината отиде на едни стотици метри или повече.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Аудио уредба

Мнение от Jordana » 03 Яну 2022, 17:19

Това че сте глухи не значи че трябва да прехвърляте собствените си недъзи на други хора . Който няма слух и не намира разлика нека си слуша със жичка за бушон ако иска . Тука не става въпрос дали е по качествено или некачествено а че има разлика - разлика ..осмисляте ли значението на думата ??!! А това че нямало разлика особено пък със тия кабели на входа на ресивера било то аналоговите или PCM ...просто това не го споделяйте в професионални среди или на друго място че ще има смях яко :mhihi:
Няма смисъл да чета тука лекция по физиология и акустика как се получава възприятието за звук в човешкия мозък и дали е индивидуално . Просто запомнете че всеки човек има униикални възприятия . Има глухари /масата от хората / които не различават фалшиво от вярно има и такива които не чуват огромна част от звуците особено с нисък интезитет и висока честота . Оставете хората да слушат музика на спокойствие така както им харесва ..моля . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Аудио уредба

Мнение от alx » 03 Яну 2022, 17:30

Jordana написа:Това че сте глухи не значи че трябва да прехвърляте собствените си недъзи на други хора . Който няма слух и не намира разлика нека си слуша със жичка за бушон ако иска . Тука не става въпрос дали е по качествено или некачествено а че има разлика - разлика ..осмисляте ли значението на думата ??!! А това че нямало разлика особено пък със тия кабели на входа на ресивера било то аналоговите или PCM ...просто това не го споделяйте в професионални среди или на друго място че ще има смях яко :mhihi:
Няма смисъл да чета тука лекция по физиология и акустика как се получава възприятието за звук в човешкия мозък и дали е индивидуално . Просто запомнете че всеки човек има униикални възприятия . Има глухари /масата от хората / които не различават фалшиво от вярно има и такива които не чуват огромна част от звуците особено с нисък интезитет и висока честота . Оставете хората да слушат музика на спокойствие така както им харесва ..моля . :mhihi:


знам, че имаш слух като на прилеп, ама чакай да ти го напиша директно- всеки разбира се е свободен да си мисли каквото си иска и да възприема нещата както си иска... но като на сляп тест "критични" хифи слухари не могат да различат едни 20$ кабели от едни $2000 кабели сложени на един сетъп дето струва колкото една с-класа амг - никой не може да ме убеди, че разлика има. разлика (положителна или отрицателна) - няма освен ако не играеме с някакви големи дължини. но пък има една цяла индустрия (за кабели) дето процъфтява от глупоста и плацебото на наивниците- факт.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Аудио уредба

Мнение от Jordana » 03 Яну 2022, 17:35

Аз съм минал през тия моменти преди 20 години . Правил съм си експерименти с най различни кабели , не такива на баснослови цени но за мен има разлика . Незначителна и трудно уловима но има , отделен е въпроса дали си струва човек да се вманиачава до такава степен . За мен лично от едно ниво нагоре на хардуера няма особен смисъл . Ако се задълбава в тази посока повече от нармалното става маниакално и лично на мен не ми е нужно . Но всеки е свободен да си нагласи музика каквато му допада и може да си позволи . Така че не съм против .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Аудио уредба

Мнение от Cyberloner » 03 Яну 2022, 17:50

Все се каня да кача едно олицетворение на маркетинговия гений, продаващ ка еляк в uk. Издал книжле, в което описва как да си избереш кабели и има и точка горе-долу колко трянва да ти струват кабешите, спрямо общата цена на системата. Забележи - само за цена говорим, без каквито и да е технически параметри ;)

За мен най-хубавите кабели са плоските на nordost, не защото звука е различен, а защото може да го пуснеш под килима и да си ходиш отгоре без да ги усещаш, останалото са фантасмагории, но ако искаш да ме убедиш в обратното, готов съм да направим един сляп тест :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Аудио уредба

Мнение от SpeedyMan » 04 Яну 2022, 0:26

Jordana написа:Това че сте глухи не значи че трябва да прехвърляте собствените си недъзи на други хора . Който няма слух и не намира разлика нека си слуша със жичка за бушон ако иска . Тука не става въпрос дали е по качествено или некачествено а че има разлика - разлика ..осмисляте ли значението на думата ??!! А това че нямало разлика особено пък със тия кабели на входа на ресивера било то аналоговите или PCM ...просто това не го споделяйте в професионални среди или на друго място че ще има смях яко :mhihi:
Няма смисъл да чета тука лекция по физиология и акустика как се получава възприятието за звук в човешкия мозък и дали е индивидуално . Просто запомнете че всеки човек има униикални възприятия . Има глухари /масата от хората / които не различават фалшиво от вярно има и такива които не чуват огромна част от звуците особено с нисък интезитет и висока честота . Оставете хората да слушат музика на спокойствие така както им харесва ..моля . :mhihi:

Да сме глухи - колко да сме глухи? Аз след 13 kHz чувам слабо, до към 16 kHz.... след 17 kHz нищо не чувам.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Аудио уредба

Мнение от BMW_POWER » 04 Яну 2022, 3:58

SpeedyMan написа:Да сме глухи - колко да сме глухи? Аз след 13 kHz чувам слабо, до към 16 kHz.... след 17 kHz нищо не чувам.


То от 40-така нагоре е важно да чуваш звука на будилника и алармата за пожар в сградата. Другото не е от значение.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: slavi7575

Последни теми
Facebook