С какво се отоплявате зимата?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

С какво се отоплявате зимата?

Централно парно
70
19%
Газ
36
10%
Дърва
68
18%
Въглища
21
6%
Ток
183
48%
 
Общо гласове : 378
Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Spunky » 22 Авг 2022, 17:13

Изглежда, че са му инверторни, според тоя каталог - https://www.fujitsugeneral.com/shared/u ... 022-01.pdf

Аз имам в две сгради такива дайкини там, има ги, но за домшано ползване само(или главно) мини-сплит са инверторни.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от alx » 22 Авг 2022, 17:14

Jordana написа:
Напоследък в Щатите навлязоха модулуращите термопомпи-

Тука ги има от поне 10 години инверторните климатици масово , не знам що така сте изостанали там . Това че е "модулар" не значи че работи така както го описваш 10% 20% ...100% . Това са ВРВ системи които могат да се закачат на една тръбна линия по няколко външни тела и се пускат според нуждите . Ако са 2 броя второто се включва когато нарастне потреблението . Иначе всички модерни инверторни климатици работят с плавно регулиране оборотите на компресора , само че това няма пряка връзка с отделената топлина вътре в помещението . Може да работи на макс 100% товар докато си постигне параметрите на изпарение и кондензация на фреона , след това само да подържа с 20% товар . Продължавай да гуглиш :mhihi:
В тая област изоставате катастрофално от БеГе-то :D
:yes:


Кой ти говори за модулар? Пак си спал в часовете по английски…. говоря за модулиращи- променливи обороти на компресора. Това в Америка е относително ново. Само допреди няколко години модерни бяха термопомпи с 2 скорости на променлив ток. Назад сме- да. Защото горивата ни бяха евтини и нямаше смисъл от термопомпи. Сега горивата са скъпи и навлизат хубавите термопомпи с бързи темпове. Не ни мисли.
Последна промяна alx на 22 Авг 2022, 17:20, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от peshehodetz » 22 Авг 2022, 17:17

Не знам как точно е при Алекс обаче при мен отоплението си е на газ. От вън на къщата имам един централен модул за климатика от който тръбите отиват към вътрешен модул намиращ се на тавана. В този модул освен климатик има и камера с горелка който се захранва от тръба с газ. Та когато е необходимо да се охлажда през по голямата част на годината си работи климатика на студено. Когато се включи на топло се гори газта в тази горивна камера или не знам как точно е наименованието на български и вентилатора на климатика издухва топлия въздух по въздухоотводи към цялата къща.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от steeN » 22 Авг 2022, 17:27

Това си е класическата американска система от 80те години нататък (forced air). Вероятно и къщата ти е строена някъде там. Ако е по-стара, просто е ретрофитната.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от alx » 22 Авг 2022, 17:37

steeN написа:Това си е класическата американска система от 80те години нататък. Вероятно и къщата ти е строена някъде там. Ако е по-стара, просто е ретрофитната.


Мда… класическия gas furnace със “ac evap coil” отгоре. Я на тавана (обикновено хоризонтално), я в някой килер ама най- често в мазето… беше гот преди газта да стане на практика х2 от миналата година и х3 отпреди 2 години.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от peshehodetz » 22 Авг 2022, 17:50

Ми то при нас на юг нямаме мазета в къщите, свързано е с вида почви които съществуват, та затова ги поставят предимно на тавана или в специално изградено малко помещение за целта. Иначе къщата ми е строена 2001г, но като гледам все още го ползват този вид като цената на газта поне при нас не е от кой знае какво значение предвид факта, че е много кратък отоплителния сезон. Имаме случаи декември-януари сутрин и вечер да се пуска на топло а около обяд поне аз съм включвал да ми се охлади че си става задушно.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Jordana » 22 Авг 2022, 17:52

steeN написа:Това си е класическата американска система от 80те години нататък (forced air). Вероятно и къщата ти е строена някъде там. Ако е по-стара, просто е ретрофитната.

Те са 90% всичките такива климатиците в америка. Имат едни кубчета дето духат нагоре , конвенцианални дървета с вътрешен дъкт . Допотопна история обаче щото са американски на кериър си ги ръгат навсякъде масово. Тука в БГ съм монтирал няколко такива , по безподобно вайно рядко може да се види .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 374
Регистриран на: 26.01.2008
Местоположение: СA
Пол: Мъж

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Superexstatic » 22 Авг 2022, 18:28

Ехее, Джордана се е завърнАл.. отключвайте темата за войната :ok:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 30.04.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: СамУет

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Пинтев » 22 Авг 2022, 19:29

Добре дошъл Данчо.

По темата,на дърва и тази година ..но ако продължи покачването на цената и стигнат 200 лв за кубик,ще мисля алтернативи,вероятно ток.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 23 Авг 2022, 10:02

Имам няколко въпроса за термопомпите които може да прозвучат глупаво....

1. Може ли да се замени котел на твърдо гориво/пелети с термопомпа и да се ползва съществуващата система от радиатори? Или за ефективна работа трябват въпросните конвектори?
2. Слагането на термопомпа в мазе с въздуховоди изведени навън, вариант ли е или шумът и вибрациите ще са прекалено силни? Мазето е под жилищен етаж.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от hell's angel » 23 Авг 2022, 10:36

То бая нюанси има, та трябва да споделиш още доста детайли за да получиш смислен отговор.
Каква площ/кубатура искаш да отопляваш? Топлоизолирано ли е и колко? Дограмата каква е? Какви са радиаторите? Каква тръба си пуснал да ги захранва? Отворена или затворена е наличната система? Каква термопомпа искаш - само за отопление или отопление и БГВ? Имаш ли кладенец или къде да закопаеш из двора тръби? И т.н.
Последна промяна hell's angel на 23 Авг 2022, 10:52, променена общо 1 път
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от TheDriver » 23 Авг 2022, 10:50

Двуетажна, неизолирана къща със средно качество ПВЦ дограма(по днешните стандарти). Панелни радиатори на три кръга с "магистрална тръба" на 1 цол(мисля) и маркучи 1/2 към и по етажите. Бойлерът е комбиниран на ток и серпентина на топла вода - 250 литра. В момента с пелетен котел в мазето. Площ около 200кв.м, макар че активно се отопляват не повече от 100, все пак обаче искам системата да може да топли всичко.

Като минимум ми се иска да използвам тръбната инсталация, за да не се разбива всичко пак. Идеалният вариант е да сменя котела с термопомпа и да изведа въздуховодите навън.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Моджо » 23 Авг 2022, 10:52

1. Краткият отговор е-ползваш си съществуващото. На теория. На практика може да се наложи по-големи радиатори. Тп грее до 40 градуса макс доколкото знам и ако искаш повече става на две нива.. Се едно 2 тп последователно.
2. Външното тяло затова е външно щото се слага отвън. В закрито помещение, даже и с въздуховоди, мисля, че не е ок. Данчо да каже. Ама ако вън е - 5 в закритото мое да стане - 20 поради начина на работа на тп. И вече има проблем в този случай.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 911
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от DigitalExile » 23 Авг 2022, 11:40

Термопомпа въздух-вода има смисъл да се ползва за нискотемпературно отопление(подово) за да подгрява вода до 30-35c. За 60c (радиатори) КПД-то и пада зверски и няма смисъл от нея.

Дори за подово да се полза с подгряване до 35c, ако външната температура падне под -10c, КПД-то и пада пак много. Затова се правят хибридни системи за да подпомагат на термопомпите :yes:

Не винаги най доброто отопление е самостоятелна термопомпа, даже в много редки случай Е.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: С какво се отоплявате зимата?

Мнение от Jordana » 23 Авг 2022, 14:07

Това с агрегата в мазето го забрави изобщо като вариант ако не искаш таралеж в гащите . Или ще изгори или няма да работи като хората никога . Вентилаторите във такива агрегати са само за циркулация около питата , нямат сила да притикват/смучат въздуха през въздуховоди . Изменя се цялата работа на машината щото са изчислени за определен дебит и скорост на въздуха . Съмнявам се някой да се хване да направи такова нещо но дори и да намериш някой гаранцията на агрегата пада автоматично от такова преправяне . Иначе колегата по горе е обяснил за температурата .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: b_u_b_o

Последни теми
Facebook