За или против приемане на еврото ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

За или против приемане на еврото ?

За
65
46%
Против
70
50%
Нямам мнение
6
4%
 
Общо гласове : 141
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от TheDriver » 08 Дек 2022, 11:30

И двамата знаем, че ще отидат за "площаден социализъм' както го нарече. Или най-много в инфраструктура със съмнително качество и от там в бентлита и яхти.

И това не е типично наш проблем, правителствата навсякъде по света дърпат към популистко харчене, но при нас и съседите в комбинация с липсата на кадри и традиции е почти гарантирано къде ще отидат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от steeN » 08 Дек 2022, 11:55

TNT написа:...


Ако това се случи, Сарийски ще е като Пулев в мача му с Кличко. Според мен Сарийски няма да приеме, но дано не съм прав тука :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от v_p_m » 08 Дек 2022, 12:04

Ивайло Димов написа:То и Коце Копейкин е евро лаладжия ама се оказа ,че къта мангизи в евраци по банковите си сметки :mrgreen: .Аз като консервативен човек и избирател съм крайно против да се теглят кредити с цел площаден социализъм и посткомунистически либерализъм ,пари ни трябва да се харчат според дневния ред на обществото .Реформи в администрацията,образование и здравеопазване ,магистрали ,нова АЕЦ .Но не и да се дотира социалната система ,това е доказано не работещо и води до свръх задлъжнялост ,не носи никаква добавена стойност и вдига инфлацията .Така ,че достъпа до кредити е едно ,а как и за какво ще се харчат зависи от нас .


Koлега ти сам вярваш ли си на нещата който пишеш ?? "а как и за какво ще се харчат зависи от нас" От кой нас зависи .. ние ли си избрахме да дадем 2-3-4 милиарда за рисунки на Ф16 ?

Та ние нямаме никаква икономика , не прозвеждаме почти нищо , няма инвестиции във високотехнологични отрасли . 90% от производството ни е просто асемблаж .
България в момента живее от подаянията който и подхвърлят под формата на еврофондове. Искат да ни вкарат в еврозоната за можем да влезнем в спиралата на кредити , да сме още по зависими и послушни това е цялата истина. От няколко години кредити се теглят за да се повишава размера на пенсии мин. заплата и тн.
Забележете кои се напъват да влезнем , хората от властта и приближените до тях. Има ли човек който не се сеща защо ???
А това че е по добре да сме в еврозоната отколкото в борд при яка криза абсолютно не е вярно.

Отделно ние въпреки всички кредити имаме сравнително малък дълг спрямо БВП , сещате се какво ще стане ако обединят всички дългове/а общо взето Европа върви към федерализация/ в тази еврозона какво правим ние , ето ви малко данни:

"Седем държави в ЕС имат дълг, който надхвърля 100% от размера на националния им БВП, сочат данните към края на първото тримесечие на тази година.Това са Гърция (189.3% от БВП), Италия (152.6%), Португалия (127%), Испания (117.7%), Франция (114.4%), Белгия (107.95) и Кипър (104.9%). Всички те са членки на еврозоната.
Най-близко до границата от 100% са Австрия (84.1%), Унгария (77.4%), Хърватия (77.3%), Словения (75.1%). О тези държави само Унгария и Хърватия не са част от еврозоната, като при Хърватия това скоро ще се промени, след като страната ще приеме еврото от 1 януари догодина. Германия, която е най-голямата европейска икономика, има държавен дълг в размер на 68.2% от БВП на страната. На дъното по най-нисък дълг спрямо БВП се намират Естония (17.6%), Люксембург (22.3%) и България (22.9%)."
Долара потъва , ако някой още не го е забелязал :dunno: след него е еврото а ние най-големите баламурници се бутаме да се качим на титаник точно преди да потъне. Отделно защо Румънците решиха да не влизат скоро и още и още ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 253
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Ивайло Димов » 08 Дек 2022, 12:05

TheDriver

И това може да се случи ,но пак зависи от нас здравомислещите да контролираме политиците .Те би следвало вече да са наясно със ситуацията ,4 поредни избори за 2 години ....дори техните лакоми гъзове знаят ,че така не може да продължава .Ако трябва ще ходим на избори през 6 месеца докато не започнат да слугуват на държавата и народа си.

v_p_m

За самолетите си прав ,но ако продължаваме да мислим по този начин ще си останем андрешковци .Хубави примери даваш но тази инфлация и тегленето на кредити се случват в последствие на Ковид пандемията и затварянето на цели икономики през последните 2 години .Напечатаха се много пари ,в последствие започна и войната в Украйна .Аз говоря за съвсем различни неща ,за инвестиции в реалната икономика .Замисли се защо тук нямаме нито един стратегически инвеститор освен парите влизащи от работещите българи в чужбина.....Трябва да започнем от някъде ,реформи на всички нива ,умно и прозрачно харчене на публичните финанси.
Последна промяна Ивайло Димов на 08 Дек 2022, 12:14, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от TNT » 08 Дек 2022, 12:10

steeN написа:
TNT написа:...


Ако това се случи, Сарийски ще е като Пулев в мача му с Кличко. Според мен Сарийски няма да приеме, но дано не съм прав тука :lol:
Сарийски го изкарваш аматьорче, за мен не е. Но и аз мисля, че Кузман е на много по-високо ниво. Няма да е като този по-горе в клипа и ще има какво да каже. От Сарийски просто много соц лъха на моменти :lol:
v_p_m написа:Долара потъва , ако някой още не го е забелязал :dunno: след него е еврото

Обърна им местата обаче - долара последен ще потъне. Само не знам в темата защо някои хора си мислят, че долара и еврото ще потънат, а лева ще е на върха :ok:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 253
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Ивайло Димов » 08 Дек 2022, 12:22

Сарийски е интелигентен мъж ,и говори това което искат да чуят определени слоеве от обществото :mrgreen: .Изкусен демагог е и добре борави с думите ,добър оратор е подобно на Копейкин .Докато Кузман Илиев казва истината такава каквато е ,грозна но не парфюмирана и облечена в целофан с червена панделка .Еврозоната сама по себе си не е панацея за нашите си тежки проблеми ,еврото е още една стъпка напред към икономическото ни развитие .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от steeN » 08 Дек 2022, 12:29

Лъха на соц, щото е от школата на разбирачите, които бяха изметени след фалита на държавата през '96. Всеки няколко години се опитват да съживяват такива мумии, нищо ново :mrgreen:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8332
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от vicho » 08 Дек 2022, 13:10

ЗА!

аргумент: Защото искам да гледам кисели копейски физиономии :ok: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от BMW_POWER » 08 Дек 2022, 14:19

Докато се мяткаме ЗА или ПРОТИВ, един въпрос:

Кога някъде нещо се е променило към добро след смяна на парите?

Дайте пример, независимо къде и кога :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

За или против приемане на еврото ?

Мнение от steeN » 08 Дек 2022, 14:26

България, '97, след смяна от BGL към BGN, както беше посочено по-рано в темата. Разбира се примери могат да се дадат и в двете посоки. Сама по себе си смяната на парите не означава нищо, въпроса е какво съдържа тази смяна.

п.с. N - доколкото знам е за new lev, т.e. нов лев


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от BMW_POWER » 08 Дек 2022, 15:48

steeN написа:България, '97, след смяна от BGL към BGN, както беше посочено по-рано в темата. Разбира се примери могат да се дадат и в двете посоки. Сама по себе си смяната на парите не означава нищо, въпроса е какво съдържа тази смяна.


97-ме беше нещо ненормално. Важно е да се обясни другото. Ще може ли утре ван дер Лайнен да ни нареди да дадем 1-3-5 милиарда на Украйна? Без да ни пита, можем ли и искаме ли? Независимо дали за оръжие или за възстановяване. А и не само това. На мен ми е ясно, че парични потоци към нас няма да потекат.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 253
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Ивайло Димов » 08 Дек 2022, 16:00

Еврото няма общо с бюджета на ЕС ,никоя сила не може да ни накара да даваме каквото и да било на който и да било .Дори член 5 на НАТО не ни задължава да пращаме военна сила ако друга държава членка е нападната .Всичко се решава на база национално ниво ,член 5 не е императивен дори са описани и други видове помощ.Икономическа ,финансова ,логистична и прочие ....при втората война на НАТО в Ирак Германия и Франция категорично отказаха да пратят контингенти .Дори Буш Малдши ги нарече "Стара Европа "

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от v_p_m » 08 Дек 2022, 16:22

BMW_POWER написа:
steeN написа:България, '97, след смяна от BGL към BGN, както беше посочено по-рано в темата. Разбира се примери могат да се дадат и в двете посоки. Сама по себе си смяната на парите не означава нищо, въпроса е какво съдържа тази смяна.


97-ме беше нещо ненормално. Важно е да се обясни другото. Ще може ли утре ван дер Лайнен да ни нареди да дадем 1-3-5 милиарда на Украйна? Без да ни пита, можем ли и искаме ли? Независимо дали за оръжие или за възстановяване. А и не само това. На мен ми е ясно, че парични потоци към нас няма да потекат.


Общо взето точно това ще стане , само че примерно думка някоя голяма банка в Германия - 100 милиарда дефицит. Тоя дефицит го покриват членовете на еврозоната , тука въпроса е ние от къде ще вземем пари за нашия дял ??Тогава тея дето им е зор че треа да преобразуват лев-евро нема да имат никакви проблеми , те ще им ги вземат директно в евра :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от TNT » 08 Дек 2022, 16:40

Напечатват се тея пари от ЕЦБ, еврото се обезценява, нашия лев и той покрай него. Щото сме вързани.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против приемане на еврото ?

Мнение от Jordana » 08 Дек 2022, 16:56

Тя ЕЦБ може да ги напечата но ако трябва да ги даде примерно на маляките които дължат 340 милиарда евро , няма да е ей така без нищо особено на пробити икономики като българската . Този който взема назаем си плаща като поп с нови заеми , а ние вървим по пътя на маляките бодро и устремено . След 10 години и нашия дълг ще е към 300 милиарда ако тая държава се управлява от серсеми като тия окупирали парламента в момента .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook