Айде на ски-зима е....!?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Какво караме?

Ски
214
62%
Борд
132
38%
 
Общо гласове : 346
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от drago_pavlov » 10 Апр 2021, 9:22

Mladenoff написа:Ако искаш да се научиш възможно най-бързо за най-малко пари - Пампорово е оптималният вариант. И, моля те, игнорирай това за ученето на необработени писти.. :ok:

Като казах "разорана нива" имах предвид писта, по която е карано вече, а не напълно необработена.
Че има хора дето карат от 9 до 11, че после не ставало... С 2 часа на ден няма скоро да се научи.
Иначе миналата неделя имах "щастието" да карам по необработена писта на Боровец с 10 см нов сняг... Първите няколко спускания докато се адаптирам имаше доста падания :mhihi: Повече отколкото за целия сезон :mhihi:

И понеже приключих сезона, а съм новобранец и си купувам ски за пръв път да попитам - кога се сервизират? В края на сезона, в началото? Или не е всеки сезон? Засега имат само няколко драскотини и една на един от кантовете :dunno:
Има ли значение как се съхраняват - легнали, прави?
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от mr_petroff » 10 Апр 2021, 15:59

Сезона продължава . Перфектни условия за ски на Банско вчера и днес . И в другите работещи също . Драго , сервезирай само при нужда ,не прекалявай ,че аз от сервиз съм хвърлял ски от нови на три сезона ... Кантовете се точат с минимално отнемане /това си го правя сам / , базата само ако има зверски деруги се пълнят и пак минимално шкурене, и си купи 2-3 вида вакса да си ваксаш сам . Може и 2-3 пъти на сезон при майстор , обаче при такъв дето наистина знае какво прави.

Потребител
Аватар
Мнения: 35
Регистриран на: 8.06.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 318ci

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от Mladenoff » 11 Апр 2021, 23:05

drago_pavlov написа:Като казах "разорана нива" имах предвид писта, по която е карано вече, а не напълно необработена.
Че има хора дето карат от 9 до 11, че после не ставало... С 2 часа на ден няма скоро да се научи.
:mhihi:


Ооо, да, абсолютно вярно. Аз също все още се уча - едва 4-ти сезон ми е, но отивам възможно най-рано и карам до възможно най-късно, за да овладея всякакъв терен. Би било странно някой сутринта да кара с много добра техника и после да "увисне", но в интерес на истината не съм виждал скиори в такива екстремуми. :mhihi:

Иначе за съхранението - аз много се интересувах миналата пролет, когато си купих първите си чисто нови ски. Общо взето стигнах да извода, че ако не си адския маниак, би трябвало по common sense сам да прецениш как и в повечето случаи ще е правилно. Имам един приятел от ски компанията - бивш състезател, гледа си FIS ските, както някои от нас си гледат колите. След всеки 10 ски дни, задължително на сервиз, има си дясна и лява ска и ги редува всеки ски ден, за да износва кантовете равномерно, накрая на сезона задължително сервиз и дебел слой вакса без да се заравнява и стои така цяло лято. После преди следващия ски сезон, отново ваксиране с 2 вакси. Ските стоят в гараж в шкаф и висят, хванати от върховете. Абе, луда работа. :mhihi: Същевременно имам друг познат, който си ги сервизира като стане време да ги продава (разбирай поне 7-8 години без сервиз) :mhihi: , стоят в сак някъде хвърлени из гаража, където има място. Да ти кажа, ако някога стигна и на 1/10 от неговото ниво, бих бил горд със себе си.

Аз каменарките ги държа хоризонтално на една стойка за колело в гаража, пък състезателните ски си ги държа в сак под леглото - също хоризонтално. Момчето в магазина на Head, откъде ги взех, ми каза, че и той така ги държи и не вижда проблем. :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от TNT » 12 Апр 2021, 8:27

Добре де, какво толкова им има на тези, които са под наем ? От моята гледна точка 25лв/ден за оборудване на стойност 1000-1500лв си е оферта :roll: С моите 2 карания, като видях какви марки ми дадоха и им разгледах цените... от финансова гледна точка е нерентабилно за мен покупката на лични :dunno: Второто каране даже имаше промоция за края на сезона по 12,50лв/ден :lol: Т.е. причината не е финансова. Захабени и неподдържани ли са ? Или "друг е слагал тези обувки" ?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 338
Регистриран на: 13.09.2004
Местоположение: София
Кара: '97 520i - продадена
Мечтае да кара: M5

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от M5 » 12 Апр 2021, 10:40

Относно съхранението на ските не се престаравайте много. Единственото, което правя в края на сезона е да развия автоматите на минимум кг. Моите ги нося на сервиз 1-2 пъти на сезон, когато усетя, че кантовете не държат достатъчно. Няма какво да им стане на ските за едно лято ако стоят в гаража/мазето/тавана. Ако ги оставите на слънце може би ще избелее малко пластмасата. Съмнявам се, че ще усетите разлика в конструкцията или поведението на ските. Повечето от нас караме за удоволствие и не гоним стотни на всяко спускане.

TNT написа:Добре де, какво толкова им има на тези, които са под наем ? От моята гледна точка 25лв/ден за оборудване на стойност 1000-1500лв си е оферта :roll: С моите 2 карания, като видях какви марки ми дадоха и им разгледах цените... от финансова гледна точка е нерентабилно за мен покупката на лични :dunno: Второто каране даже имаше промоция за края на сезона по 12,50лв/ден :lol: Т.е. причината не е финансова. Захабени и неподдържани ли са ? Или "друг е слагал тези обувки" ?

Ако караш 2 пъти на сезон може и да не си струва да си купуваш собствени. До сега не съм видял добър скиор да разчита на ски под наем. То е малко като да имаш собствена кола или да си взимаш под наем всеки път. Един път ти се падне БМВ, друг път Мерцедес, трети Опел и т.н. Малко или много си трябва време за свикване с новото. Отделно ако всеки път трябва да се редиш първо за ски, след това за карта и накрая за лифта ще се замислиш дали да не си спестиш едната опашка поне.
То и с шофирането е така, ако караш 2 пъти в годината, по-добре си вземи кола под наем. Нищо не поддържаш и всеки път взимаш нещо ново.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от drago_pavlov » 12 Апр 2021, 11:53

TNT написа:Добре де, какво толкова им има на тези, които са под наем ? От моята гледна точка 25лв/ден за оборудване на стойност 1000-1500лв си е оферта :roll: С моите 2 карания, като видях какви марки ми дадоха и им разгледах цените... от финансова гледна точка е нерентабилно за мен покупката на лични :dunno: Второто каране даже имаше промоция за края на сезона по 12,50лв/ден :lol: Т.е. причината не е финансова. Захабени и неподдържани ли са ? Или "друг е слагал тези обувки" ?

За два пъти на сезон не си заслужава.
Но аз тая година, като за първи сезон, стартирах в средата на януари и досега съм направил над 10 уикенда, повечето двудневни.
Другото е удобството. Не се редиш на опашка и всеки път си едни и същи обувки/ски. Мен никога не са ме питали за ширина или твърдост на обувките. Дават ти размер по дължина. На Витоша ми се е случвало и да нямат моя размер и да ми дадат с половин номер по-голяма обувка...
А като не ти е точна обувката карането е мъка...
Последна промяна drago_pavlov на 12 Апр 2021, 11:55, променена общо 1 път
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от acho.rs » 12 Апр 2021, 11:54

TNT написа:Добре де, какво толкова им има на тези, които са под наем ? От моята гледна точка 25лв/ден за оборудване на стойност 1000-1500лв си е оферта :roll: С моите 2 карания, като видях какви марки ми дадоха и им разгледах цените... от финансова гледна точка е нерентабилно за мен покупката на лични :dunno: Второто каране даже имаше промоция за края на сезона по 12,50лв/ден :lol: Т.е. причината не е финансова. Захабени и неподдържани ли са ? Или "друг е слагал тези обувки" ?

25лв на ден са ски на 15 сезона, дето 2ра употреба са 150-200лв. Ако искаш нормални ски под наем отиваш на доста по-висока цена. По-важното е че ските са коренно различни, по-различни са дори от колите. Има ски за слалом с радиус 10метра, има такива с радиус 16м и това ако изключим състезателни ски за спускане с радиус над 40м. След това имаш различна твърдост, различна ширина и ъгъл и тн и тн. Хубаво е да си свикнеш с едни и да си караш с тях. В края на всеки сезон има чисто нови ски на - 50%. 2ра ръка има ски на по 1 сезон и тип клас е 400-500лв. Да, трябва много да се внимава но от 2000лв на 400лв за един сезон е нормално да има износване.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от mr_petroff » 23 Апр 2021, 6:42

Някой ще кара ли на Боровец тези 3 дни /23,24,25 /. Мальовица и те ще работят на 24 и 25 . Аз лично се чудя ,вече уж закрих сезона , и оборудването съм прибрал . Нямам настройка като че ли , пък и условията по пистите като състояние и народ ме замислят... :roll:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 9.07.2006

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от mangini » 23 Апр 2021, 9:14

От доста време се каня и тази година за първи сезон почнах да карам сноуборд :lalala: Един доста изчерпателен двучасов урок с много добър треньор и от там вече директно по пистите, лека полека. Вече спокойно пускам сини писти на Банско и Боровец, червените също ги пробвах, но още ги свличам, та по тях - догодина :D Като цяло супер много се зарибих, много голям кеф е и чакам с нетърпение следващия сезон, живи и здрави! :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от mr_petroff » 15 Дек 2021, 8:34

Да изтупаме темата от нафталина.Курортите отварят -сговорно и задружно ,с нови цени след коледа :D Сезона започва . Кой ,къде и кога ще открива сезона ? Тази година започвам с Пампорово ,тръгвам утре и първо каране в петък . Малко съм с едно наум , че при цена от 10 лв. на дневна карта за откриването , ще е някаква лудница ,но се надявам ,че после 4 дена ще покарам както си трябва.
Пожелавам на всички зарибени по ''белото'' :D ,успешен сезон и много положитекни емоции по пистите и извън тях :lalala:


.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от b_u_b_o » 15 Дек 2021, 10:37

Снего ме изненада и подрани тая година, утре имам лазерна корекция на очите и доктора каза писти чак на коледа. :( Иначе от тоя сезон съм и скиорче вече официално след 15 години на една дъска, лятото си напазарих ски и обувки. Мисля тоя сезон на писта да карам основно ските, пък да си пантя със сплита и да изкарвам другия борд само като има голяма пудра в близост до пистите. Също ще си практикувам миналогодишната схема, а тя е писта само делнични дни, уикенда беккънтри. На 15ти януари заминавам за вал торенс за една седмица и мисля да взема и ските и борда, щото искам хем да направя няколко последователни дни със ските щото така се учи най-добре хем да си се и изкефя малко повече с борда. До тогава обаче смятам само ските да карам и се надявам да направя поне 4 карания :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от mr_petroff » 15 Дек 2021, 10:45

Ски и борд , евала :bowdown: На мен ми се вижда невъзможно , иначе тази зима и аз съм запланувал няколко дни за беккънтри ,само да не ме домързи :D .Схемата ти с уикенди извън пистата е много умна , веднага копирам :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от drago_pavlov » 15 Дек 2021, 12:31

mr_petroff написа:Да изтупаме темата от нафталина.Курортите отварят -сговорно и задружно ,с нови цени след коледа :D

Ние с малкия ще откриваме този уикенд на Боровец.
Още като падна първия сняг в София и започна "Няма ли да ходим на ски?".
Цените обаче са... :paranoid:
Миналата година ни струваше 80 лв/ден за двете карти и ски за малкия. Сега същото удоволствие ще струва 141 лв/ден...
И още нещо ново - достъп до ски гардероба само с ваксина или тест :mhihi:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от sub_eleven » 16 Дек 2021, 7:06

drago_pavlov написа:Миналата година ни струваше 80 лв/ден за двете карти и ски за малкия. Сега същото удоволствие ще струва 141 лв/ден...:

Добре, че не съм вече особено активен скиор.

Но ще преживея някак откъм цени едно каране на Боровец за половин ден, едно на Банско за цял и може би едно на Мальовица(да видя какво пък толкова са подобрили).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Айде на ски-зима е....!?

Мнение от TNT » 16 Дек 2021, 13:15

Колеги за по-евтино ще ходят във френските Алпи. Наистина се насират с цените. Аз ще търся оферти за края на януари. Искаше ми се дълга почивка, ама с тея цени ще ми съкратят 1-2 дена. Май за Пампорово ще гледам, че трябват лесни писти.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook