Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 22.02.2008
Местоположение: Самоков/Боровец
Пол: Мъж
Кара: ше E30 сега:E90 N52B25

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от raddy » 08 Авг 2019, 23:32

devent написа:Малко да изтупаме темата от прахта :)

обмислям да се качим с приятелката до Кончето като последно съм ходил преди 2-3 години и реших да ви пиша за няколко уточнения.
Мисля да спим в Банско(или наоколо) и от там сутринта да се качим с колата нагоре като маршрутът, които си мисля е: х. Бъндерица -> Казана -> Премката -> Кончето -> Кутело и наобратно същият път.
Аз имам доволно опит по планините, но приятелката ми е по-неопитна, та струва ли ви се много за неопитно момиче(като аз ще мъкна багажа). Евентуално можем да пропуснем Кутело, макар че ми се иска да го качим :)
Другият вариант е да се тръгне от х. Вихрен и натам същото, но то даже май беше по-дълъг пътят.

Доколкото помня затваряха асфалтовия път нагоре сутринта, ама в колко го затваряха? Също, в кой сайт гледате времето по планините и смятате за най-надежден. Ясно е, че за 2 минути се променя времето горе, но все пак искам да го следя ден-два по-рано за да знам дали въобще да тръгваме от София.

Общо взето ако се сещате още някаква специфична информация, която ще ми е полезна ще съм ви благодарен ако споделите. Мерси предварително :yes:


Забраната важи цял Август от 8:00 до 16:00, ако решиш да се качваш през х. Бъндерица, това не те засяга, защото точно под нея на къмпинга се паркира, ако искаш до х. Вихрен, по добре се качи и по рано. От Вихрен, за мен лично пътеката за Казана е по лека, отколкото цялото качване през гората от Бъндерица. Ако държиш на Кутело, на качване си през Премката, на връщане не слизаш на подсичащата посока вр. Вихрен, а продължаваш целият ръб на Кончето и от там горе на едната кота на Кутело, после по пътека по ръба и на втората кота, от там леко надолу по малко ребро и пирамидки до заслона на Казана. За самият ръб - индивидуално си е, и ако има страх от височини и въздушни гледки, може да е по трудно минаването. Времето можеш да си гледаш тук: https://www.windy.com/41.767/23.399?39.491,23.399,6
Аз бих те посъветвал да се качиш Септември, или ако е сега, задължително делничен ден, че нагоре е мазиляк. Поздрави и успех!
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от devent » 09 Авг 2019, 16:13

raddy написа:Забраната важи цял Август от 8:00 до 16:00, ако решиш да се качваш през х. Бъндерица, това не те засяга, защото точно под нея на къмпинга се паркира, ако искаш до х. Вихрен, по добре се качи и по рано. От Вихрен, за мен лично пътеката за Казана е по лека, отколкото цялото качване през гората от Бъндерица. Ако държиш на Кутело, на качване си през Премката, на връщане не слизаш на подсичащата посока вр. Вихрен, а продължаваш целият ръб на Кончето и от там горе на едната кота на Кутело, после по пътека по ръба и на втората кота, от там леко надолу по малко ребро и пирамидки до заслона на Казана. За самият ръб - индивидуално си е, и ако има страх от височини и въздушни гледки, може да е по трудно минаването. Времето можеш да си гледаш тук: https://www.windy.com/41.767/23.399?39.491,23.399,6
Аз бих те посъветвал да се качиш Септември, или ако е сега, задължително делничен ден, че нагоре е мазиляк. Поздрави и успех!


:bowdown:

благодаря за подробната информация, колега! Започвам да обмислям ходене през седмицата, че на няколко места вече чета, че е голяма навалица през уикенда. За септември се притеснявам да не се развали вече времето, че в началото на месеца имам друга ваканция и остава средата, та ще видим.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 22.02.2008
Местоположение: Самоков/Боровец
Пол: Мъж
Кара: ше E30 сега:E90 N52B25

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от raddy » 09 Авг 2019, 16:46

Септември дори е възможно да сполучиш на по добро време от Август, стига да следиш и да ти съвпадне с почивката, минус е само светлата част на деня, която намалява, а за прехода си трябва време. За сега Август, ако е топъл деня, предвиди и повече вода, че ако не се бъркам от Казана нагоре и на обратно няма да има къде да си налееш. Бих казал 2л минимум на човек, че в жегата и тия мрамори като се напекат.... Аз и Октомври съм случвал на страхотно време точно като за там!
Ето един Октомврийски изгрев от там :yes:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от kiko » 25 Авг 2019, 22:55

Не затваряха ли пътя от 9?
Другата седмица с приятели мислиме да спиме на заслона под кончето

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 400
Регистриран на: 7.11.2009
Местоположение: CA
Пол: Мъж
Кара: F82 M4

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от devent » 26 Авг 2019, 15:00

Здравейте,

качихме се до Кончето вчера, като спахме в Банско и сутринта малко преди 8 се качихме до хижа Вихрен, откъдето започна нашето катерене към Казана -> Премката -> Кончето, а навръщане минахме пак през Казана през и слезнахме през гората до х. Бъндерица. От там се качих до колата на х. Вихрен да я взема. Горе на премката имаше страшен вятър, наложи се чак да се обличам, но през останалото време си беше супер - нито топло, нито студено. Навръщане ни запука дъжд и гръмотевици, та се наложи да забързаме крачката надолу.

Полиция не видях долу, не знам в колко са затворили, но определено не беше въобще населено нагоре предвид, че беше неделя, даже се изненадах и очаквах голяма навалица, но беше спокойно.
Временно се забранява движението и паркирането на автомобили по пътя Банско - хижа „Вихрен“

Изображение Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8316
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от vicho » 30 Мар 2021, 14:40

повдигам темата... понеже започва сезона на преходите...

не се бях качвал никъде (изключвам Черни Връх) от 2015-ста и тази година на 3-ти Март тръгнахме 5-ма човека към връх Свищи плаз - 1888м - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B0%D0%B7

Отправна точка - Златица... преминахме по по-тежкия маршрут, въпреки, че и от другата страна (където се върнахме) - над 18 км и обща денивелация - 2800м (изкачване и спускане)... прехода отне 9 часа и малко... хич не е шега работа, особено на мен ми беше адски трудно, другите в групата бяха далеч по-подготвени :D Сутринта излязох 97.3 кг , вечерта като се прибрах бях 93.8кг ... сериозен зор си беше... потеглихме в 10:00 и около 14:45 бях на върха... другите пристигнаха около 15-20 минути преди мен та малко помръзнаха горе да ме чакат :) След това на моменти подтичвахме надолу, защото слънцето се скриваше зад склона...

Изображение

Изображение
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от streetz » 31 Мар 2021, 16:54

В началото на март си е постижение, браво. :yes: Денивелацията не е ли разликата между началната и крайната точка? Поне аз така знам :dunno: И един съвет, не толкова към теб, а към хората, с които си бил - човек не се оставя да изостане от групата. Темпото се определя от най-бавния.
Чак сега виждам, че имаме планинарска тема .. жалко, че приключих с походите.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8316
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от vicho » 01 Апр 2021, 10:22

streetz написа:В началото на март си е постижение, браво. :yes: Денивелацията не е ли разликата между началната и крайната точка? Поне аз така знам :dunno: И един съвет, не толкова към теб, а към хората, с които си бил - човек не се оставя да изостане от групата. Темпото се определя от най-бавния.
Чак сега виждам, че имаме планинарска тема .. жалко, че приключих с походите.


1400 метра изкачване и 1400 спускане +- дребни, ама на мен и на слизане ми е гадно, та съм го включил в общия зор :mhihi: , но да... прав си...

по начална информация прехода трябваше да е 3 часа в посока, но човек като ходи на ново място и не знае какво се случва :D

иначе чат-пат ме изчакваха, ама със сигурност 30% от времето си ходех сам :D като цяло планинарството ми се струва самотно преживяване, което не е лошо :idea:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от streetz » 02 Апр 2021, 13:27

vicho написа: ама на мен и на слизане ми е гадно, та съм го включил в общия зор :mhihi:

Това ми напомни като качвахме от Паниците до Ботев и обратно за един ден - с триста зора се качих и горе като осъзнах, че това същото трябва да го минавам наобратно буквално ми се дорева :lol:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.12.2010
Местоположение: в кучешката колибка
Кара: таралясник

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Pisobella » 02 Апр 2021, 20:11

Като цяло се следите поне да се виждате - на визуална дистанция. И/Или винаги да има един с последния, по двойки :) Но много зависи от групата, от терена, от прехода, от много неща.

streetz написа:
vicho написа: ама на мен и на слизане ми е гадно, та съм го включил в общия зор :mhihi:

Това ми напомни като качвахме от Паниците до Ботев и обратно за един ден - с триста зора се качих и горе като осъзнах, че това същото трябва да го минавам наобратно буквално ми се дорева :lol:


Последното ми слизане, на което направо тихичко си ревах мъжки и геройски, защото се и контузих, беше хем на свечеряване и по тъмно, хем слизаш по едни камънаци гадни долни, хем си е зор, и хем от "3 часа", заради контузията, слязохме с може би час и половина отгоре забавяне... По едно време обмислях съвсем сериозно просто да останем на някой камък, да си изкарам чувала и шалтето, да се увием с едно фолио и да приключим въпроса за вечерта.... :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
Аз умирам и светло се раждам ... за всяка спам тема!!! xD
click me !!! ---> http://z0r.de/63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от kiko » 04 Апр 2021, 17:28

При мен на слизане определено ми е повече зор.Имам стара травма в лявото коляно от падане с колело.При качване нямам никви ядове,не усещам нищо.Но тръгна ли да слизам особено първия път когато по сериозно го натоварих от Кончето към Бъндерица направо и на мен ми се ревеше.Проблема го реших с една наколенка с едни пластмасови шини отстрани да ми държат фиксирана капачката.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8316
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от vicho » 12 Апр 2021, 10:28

вчера направихме "лек" преход като жената за пръв път дойде с мен... каза, че повече няма да повтори, но пък за сметка на това не е мрънкала нито киселеела, а й беше доста зор... накрая дори и аз се изморих, но то не е лесно да си дебеу :mhihi: :mhihi: :mhihi:

тръгнахме в 7:15 сутринта с трамвайчето... после рейсче (че има ремонт на релсите по Борис)... после трамвайче до Централна Гара и влака за Враца в 8:30... 9 и 30 пристигнахме на гара Бов където тръгнахме НАГОРЕ към стадиона (до стадиона може спокойно да се иде с кола и има къде да се паркира, ако не Ви се ходи с влак)

гара Бов, водопада Под Камико, хижа Тръстеная, с. Лакатник - 18км +- дребни... където вече ни свърши power-а и си намерихме транспорт до гара Лакатник (още 6км са до там)... другите от групата като по-свежарки продължиха пеша надолу и хванаха влака в 18:45, ние успяхме да хванем този в 17:45 :idea: , стигнахме в София в 19:00

маршрут -

https://www.google.com/maps/dir/Gara+Bo ... 531538!3e2

снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:smoke:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ivoaudi » 12 Апр 2021, 11:37

Преди година правих почти същия преход и бях спрял колата точно на стадиона. Под Камико е направо уникален ако се щракне отсреща с къщичката кацнала на ръба, или поне така изглежда отстрани. В селото пък с когото и да се заговориш е интересно. Лошото е, че по пътя можеш да срещнеш овчари и кучетата им са бая люти, но си заслужава!
То сега е идеалния момент за де-що водопади
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от Bogat-Beden » 12 Апр 2021, 13:01

И аз съм правил Бов-Заселе неколкократно, много приятно местенце... :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Планинарска: Рила, Витоша, Стара планина........

Мнение от ivoaudi » 12 Апр 2021, 21:53

Някой ако обича екстремно да се качи на Аневско кале:) Официално слабо екстремно, даже хич, но в момента две от стоманените въжета, дето държат най-горната стълба са скъсани:) Третото пък е бая хлабаво и ако нарушиш баланса назад след като се обере ще е с удар, същия, който се получава като теглиш със стоманено въже друга кола:) Съответно риска да не издържи и третото е повече от голям:) Точно под стълбите пък е урва и зъбери :D
Аз го научих чак като се качих горе. Съответно слизането си е на тръни, а още по-лошото е, че някои от заварките на стъпалата са скъсани и при слизане не ги виждаш, тоест щеш не щеш, тук таме нарушаваш баланса и потта си се лее бързо :D В моя случай освен всичките екстри имаше и силен вятър на пориви дето и той да даде своя дан, та те клатушка насам-натам.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook