Велосипеди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Велосипеди

Мнение от bum_bum » 26 Май 2023, 15:54

Мойто е с флип-флоп, обръща се и става или сингъл или фикси. Но сингъл го карах само няколко месеца. фиксито е много по-яко, а и можеш да спираш по-сигурно с него и понеже го ползвах предимно за тренировки си тренираш и нагоре и надолу :mhihi: Чел съм някъде, че негативното движение когато се спускаш по баир и се стремиш да контролираш скоростта е действа много добре на ставите на коленете. Ако си от София, може да дойдеш да пробваш.


На мен ми заплащат около 45-50 цента на километър .


А тук сме още в каменната ера :mhihi: Преди време имаше един тип, който беше писал във форума, че като види колело между колите спира близо до съседната кола, че да не може да мине, щото не му било там мястото
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Велосипеди

Мнение от nickstorm » 26 Май 2023, 16:25

Една снимка от Германия, отдясно се вижда велопътеката, която дублира главния път. Иначе в случая снимах трактора отляво, с който събират краставиците :mhihi:

Изображение

Просто са създадени идеални условия за придвижване с колело там и постоянно се работи да се подобрява вело инфраструктурата.
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от BMW_POWER » 26 Май 2023, 18:53

M17cH написа:
nickstorm написа:Интересно, как ще ги изчисляват километрите-по фиксиран маршрут до работата и обратно?
В Белгия хората, които ходят ба работа с велосипед, ще получават допълнителни пари от държавата, предават световните информационни агенции.

Велосипедистите, които ходят на работа с колелата си, ще получават субсидия от 0,27 евро на километър, която е освободена от данъци и ще подлежи на годишни корекции в зависимост от инфлацията.


Това го има отодавна. На мен ми заплащат около 45-50 цента на километър (може би преди таксите). Изчислението е спрямо адреса ти на временно пребиваване по лична карта. На месец ми се връзва към 70-80 евро.


Баси, направих бърза математика. За първите три години на село само

3 години по180 работни дни по 25км дневно по 45 сента ми идват $6075. Дори да обложат с данъци са +$4К....

Ама няма да стане :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 84
Регистриран на: 8.09.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '17 G31 530dx, '08 R56 Mini Cooper
Мечтае да кара: V8

Re: Велосипеди

Мнение от damian2112 » 26 Май 2023, 23:01

nickstorm написа:Една снимка от Германия, отдясно се вижда велопътеката, която дублира главния път. Иначе в случая снимах трактора отляво, с който събират краставиците :mhihi:

Изображение

Просто са създадени идеални условия за придвижване с колело там и постоянно се работи да се подобрява вело инфраструктурата.


Аз като пресен велосипедист, съм втрещен от условията по така наречените велоалеи в София... Караш си, изведнъж алеята изчезва в някакъв цветарски магазин в Горубляне, стигаш кръстовище и нямаш никаква идея накъде продължава велоалеятам защото няма нито знаци, нито маркировка... любимото ми беше на кръстовището на ул. Обиколна и бул. Копенхаген в Дружба 2 - като идваш от Обиколна откъм Дружба 1, имаш вело-светофар, който ти пуска зелен сигнал заедно с напречното движение по Копенхаген... ако идваш откъм Джъмбо, изобщо нямаш велосветофар.... в един момент просто започнах да си карам като автомобил, стори ми се по-сигурно.

Като споменах Копенхаген, бил съм там по командировки, е няма нищо общо с това, което е тук - велоалеите са физически отделени от автомобилния и пешеходния трафик, имат собствена маркировка, светофари и знаци, и единствените конфликтни точки с другия вид трафик е по кръстовищата, където вело-трафика е с предимство. Е, има и недостатъци - например видях задръствания от колела по светофарите, докато задръствания от автомобили почти нямаше. Имах и колеги, които пътуваха от други градове до Копенхаген с влак (в специални вагони за велосипедисти), или директно с колелото, ако са на под 50км разстояние. Всичко това, разбира се, е национална политика - данъците за коли са ужасяващи, шефа ми по това време имаше Фолксваген Поло, за което беше платил 180% данък от цената при покупката (човека е висок 2м, само да отбележа). Малко след това го смени с Тесла модел С, понеже електромобилите бяха освободени от данъци до към 2022 мисля, като крайна цена му излезе горе-долу колкото полото :kuku:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Велосипеди

Мнение от bum_bum » 27 Май 2023, 10:52

Изображение

Такива са условията тук. Тука има, тука нема велоалеи. Тая в Щутгард преди 2-3 години повече си личеше, сега се е поизтрила и никой не я ебава като паркира. На хартия София има Х км велоалеи, на практика има един гол хой. Литри похабена боя и нищо повече. Отделно, понеже улиците не се мият вдясно платното е пълно с кал, пясък, стъкла, порони, видии, тел и кво ли не.

Днес врътнах набързо едни 20км из града и нещата си идват малко на мястото. Средната скорост е 20км при 190 метра денивелация без зор. Колелото си върви с 30км по равно без да се напъвам. Не съм свикнал да вдигам педал в завой и да не въртя, че закача в земята. При фиксито в завоя лягаш колкото искаш, въртиш като луд и няма проблеми.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Велосипеди

Мнение от ildivvy » 27 Май 2023, 20:34

Днес бях до магазина на Драг. Исках да погледна и да се кача на Драг Глайд... Нормален градски велосипед. Момчето обаче ми препоръча Драг Гранд Каньон! По-добри компоненти имал: главините не били от ламарина, дерайльорите били 'палцови' и по-добри, задната главина не била на резба, а на шлиц (това как се разбира външно), предна вилка с амортисьор и т.н. Каза към 830лв и можел да се оборудва с калници и багажник... Гледам в сайта им, че има готова версия на модела: https://dragbicycles.com/bg/bike/grand-canyon-comfort/ , но не виждам цена. То и сайта им нещо не работи читаво май в момента (няма българска версия). Някой може ли да каже къде да погледна за този модел другаде?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Велосипеди

Мнение от Jordana » 27 Май 2023, 21:06

дерайльорите били 'палцови' и по-добри,
Палцови са командите , дерайлйорите са си косуматив на практика и са ламарина . Иначе така е , палцовите команди са за предпочитане и са по добри от евтините безконечни ревошифт . Но пък се регулират по трудно ..
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Велосипеди

Мнение от dhtj » 27 Май 2023, 23:41

ildivvy написа:... Нормален градски велосипед.


Леко е встрани от темата, не знам какво се предлага в България, но съм карал "нормален градски велосипед" в Холандия и концепцията му е леко различна от този Драг.
Спирачките са барабанни, скоростите са скрити в главината и веригата е напълно скрита в собствен корпус и изолирана от външната среда.
Нищо не иска поддръжка почти, нищо не може да бъде счупено при падане, не можеш да си изцапаш крачолите с масло или да ги скъсаш, спирането не зависи от това дали каплата е мокра и т.н... Търси нещо такова според мен, предимствата са много.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от BMW_POWER » 28 Май 2023, 4:37

Kачеството, концепцията и материалите на холандските велосипеди са малко по-различни от Драг-овете. При мен най-евтините холански марки започват от +$2К

https://dutchbikes.ca/collections/bike/ ... 9942334536

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Велосипеди

Мнение от ildivvy » 28 Май 2023, 10:49

За съжаление нямам 3600лв за такова колело... Отделно, че май трудно ще го намеря тук... От останалите, 'български' производители, Драг май се водят от хубавите... Нищо, де! Ще си намеря нещо... Както се казва - за всеки влак си има пътници!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Велосипеди

Мнение от ildivvy » 28 Май 2023, 10:53

Jordana написа:
дерайльорите били 'палцови' и по-добри,
Палцови са командите , дерайлйорите са си косуматив на практика и са ламарина . Иначе така е , палцовите команди са за предпочитане и са по добри от евтините безконечни ревошифт . Но пък се регулират по трудно ..


Моя грешка! При колелетата има ли някакъв 'стандарт', коя ръчка за коя спирачка е? Прави ми впечатление, че от ляво е за предната спирачка, а от дясно е за задната... Точно обратно на мотоциклетите :mhihi: !
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 338
Регистриран на: 13.09.2004
Местоположение: София
Кара: '97 520i - продадена
Мечтае да кара: M5

Re: Велосипеди

Мнение от M5 » 28 Май 2023, 11:12

В Англия и още няколко държави спирачките ги слагат като на моторите (предната е отдясно). В останалия свят предната е отляво.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Велосипеди

Мнение от ildivvy » 28 Май 2023, 11:44

Още едно бързо питане: На дисковите спирачки защо им казват хидравлични? Има ли някаква хидравлика в тях, защото аз не виждам нещо подобно...?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Велосипеди

Мнение от bum_bum » 28 Май 2023, 11:48

Има дискови хидравлични и дискови с жило. Ниските класове с жило или хидравлика не са някакъв сериозен ъпгрейд на челюстните. Особено, пък ако са по-висок клас. По-хубавите хидравлични почват от около 80лв и стигат докъдето ти стигне представата, по-скъпи от на кола.

Тоя Драг като го гледам, не е ли по-удачно човек сам да си сглоби колело? Уж българска марка, бюджетна ама вилка за 100лв, дерайльори за 60, спирачка за 20, касета за 20 и айде дай 800лв. Че то най-скъпия компонент в това колело са сигурно гумите. :dunno:

Ще върши работа, но винаги ще скърца, ще щрака, ще тропа..
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 6.02.2011
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от Ant0n » 28 Май 2023, 12:15

Аз тази година по стечение на обстоятелствата трябваше да си взема велосипед за ходене до работа, та след дълго гледане и чудене освен един трек нищо друго не ми хареса, докато на попаднах на canyon roadlite. Търсех си максимално леко и просто колело, тази година пуснаха нова по-бюджетна версия за 700Е, тукашните са по 2К лв. със същите компоненти. Нямам база за сравнение, но съм доволен, като изключим, че не съм свикнал да карам на 4-5 бара гуми и през неравностите е олелемейко.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook