Пътуване в Турция

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

М3 Пристрастен
Аватар
Мнения: 1272
Регистриран на: 11.04.2007
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: E38 735i

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Веселин|Василев » 21 Авг 2012, 9:58

Димитров, аз лично в Одрин нищо интересно не видях! Някакви цигани (турци) с колички с баки от латекс те заобикалят и ти продават маслини с големината на вишня :mhihi: магазините са много малко, че да си купиш нещо интересно! Единствено локумите и баклавите им са на прилични цени в Одрин, че в Истанбул за 4 парченца баклава плащаш 10 лири (около 8 лв)! А за валутата, да по-добре да имаш турски лири, еврото не се кутира много много, а бг левчето можеш да го пласираш малко след границата, после не го искат! Имайте предвид, че в Истанбул е голяма лудница за каране и е силно препоръчително да имате навигация и да си гледате знаците, също така си оставете колата на хотела и ползвайте градски транспорт, че няма къде да паркирате! Ади и ако мислиш да си купуваш някакви неща от Капалъ Чарши (без баклавата и локума) всичко е един огромен пазарлък :mhihi: където видиш 3-4 етажни остъклени сгради знай, че там всичко се продава от 5 бройки нагоре и няма смисъл да влизаш освен ако не си решил да си купиш 5 еднакви ризи :mhihi: после ще ти разкажа като се видим!
Живота е прекалено кратък за лоша музика, грозни жени, бавни коли и проблемни връзки!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Пътуване в Турция

Мнение от adovet » 21 Авг 2012, 10:10

Веселин|Василев написа:Димитров, аз лично в Одрин нищо интересно не видях! Някакви цигани (турци) с колички с баки от латекс те заобикалят и ти продават маслини с големината на вишня :mhihi: магазините са много малко, че да си купиш нещо интересно! Единствено локумите и баклавите им са на прилични цени в Одрин, че в Истанбул за 4 парченца баклава плащаш 10 лири (около 8 лв)! А за валутата, да по-добре да имаш турски лири, еврото не се кутира много много, а бг левчето можеш да го пласираш малко след границата, после не го искат! Имайте предвид, че в Истанбул е голяма лудница за каране и е силно препоръчително да имате навигация и да си гледате знаците, също така си оставете колата на хотела и ползвайте градски транспорт, че няма къде да паркирате! Ади и ако мислиш да си купуваш някакви неща от Капалъ Чарши (без баклавата и локума) всичко е един огромен пазарлък :mhihi: където видиш 3-4 етажни остъклени сгради знай, че там всичко се продава от 5 бройки нагоре и няма смисъл да влизаш освен ако не си решил да си купиш 5 еднакви ризи :mhihi: после ще ти разкажа като се видим!

дОвечера ще ми разясниш по подробно на по бира :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 649
Регистриран на: 29.11.2004
Местоположение: Европа
Кара: Е91 325i N53

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Georgieff » 21 Авг 2012, 10:48

Някой май се опитва да те изплаши.
Месото и бензинът са скъпи - вярно е. Бензинът заради акциза, месото понеже свинско не се продава и не се яде.
По ресторантите е нормално скъпо - по-скъпо е от БГ, и е малко по-мизерно, но персонала са много дружелюбни и любезни. Храната като правило е много вкусна, но често не изглежда така. Аз съм фен на по-евтините ресторантчета, където ядат и обикновените турци - приличат на закусвални и вътре има витрини с готовата храна - посочваш и получаваш. Цените са също народни - добре е да имаш лири.
Ако си с дизел, напълни на последните бензиностанции преди границата - на Капитана има Лукойл и Шел.
Радар детекторите са забранени. Не съм чувал досега някой да е имал проблем, но по-добре не пробвай.
Можеш да караш до макс 10 км/ч над ограниченията. Не се полъгвай по местните - пълно е с джигити.
Ако видиш бяла кола вдясно от пътя, която обаче е паркирана с предницата към движението 98% е радар. Мини бавно. Вътре почти сигурно ще им видиш и униформите. Това е по пътищата, не по магистралите. Спират те след половин км и ти показват снимка. Плащане кеш често приемат, но много внимавай как точно плащаш - не се прави на отворен в никакъв случай.
Ако те спрат Жандарми (на колите пише Jandarma) вроятно е понеже правят някаква акция и спират всички. Освен ако не си направил някакво мнооого лошо нарушение. С Жандармите не спори и в никакъв случай не им говори за пари.
До Одрин магистралата не се плаща. В Одрин има чейндж бюра много, но не мога да ти препоръчам. Еврото върви навсякъде, но се информирай за курса. Левове може би ще приемат в Одрин, но от там на юг вече не. Повечето турци са много отворени и дружелюбни и често когато разберат че си от БГ започват да ти казват "комшу". Когато купуваш нещо от малко магазинче (не супермаркет) или пазар (особено ако не виждаш цени) задължително е да се пазариш. Обикновено ти казват двойната или пък леко завишена цена (много зависи от стоката) - важното е да не приемаш веднага. Много помага ако си с жена (си) и тя започне нещо да се дърпа - нещо по на висок глас примерно може да си говорите. Тогава обикновено "омекват" или пък ти "влизат в положението" - един вид жена ти не е доволна и няма да купите нищо. Спокойно им предложи половината или пък цена, която те устройва. Ще се срещнете някъде по средата в крайна сметка.
Това е, което се сещам засега. Много повече информация има в Уиндсърф форума, но не вярвам да ти е нужна ако ходиш само до Одрин (според мен има много по-приятни места). Приятно прекарване.
Touring & windsurf club

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Пътуване в Турция

Мнение от adovet » 21 Авг 2012, 11:08

До Анталия ще ходя. Иначе високите цени не ме притесняват( почиваме из цяла Европа така че Турция ще ми се види евтино). Иначе доста ми е полезна информацията за радардетекторите и за камерите. Благодаря на всички за отзивчивите отговори. Мисля още тук в БГ да си взема 1000 турски лири за джоб пара.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Leon » 21 Авг 2012, 11:50

До Анталия имаш доста път и разходите за гориво няма да са пренебрежими. Като сложиш и таксата за ферибот на Дарданелите (не вярвам да обикаляш през Истанбул), цифрата набъбва. Иначе в самата Анталия (и района) е доста скъпо заради руснаците. Те отказват да купуват евтини неща (разказвали са ми фрапиращи случки) и всичко е с много завишени цени. Няма смисъл да ходиш на шопинг там, просто няма какво да купиш на смислена цена, скъпо е дори в аутлетите. Ако искаш пазар - около Одрин има доста аутлети край пътя. Забавления има, но са скъпи, входа за посредствен аквапарк е 35 евро, за хубавите 50. Това на човек. По заведенията цените са като в центъра на Сл. Бряг, горе-долу. По дискотеки не съм ходил, нямам впечатления. Хубавото на Анталия са плажовете и морето, ако наблегнеш на това ще останеш доволен. Обслужването също е вежливо и приятелско. Като разберат, че си българин ти се радват много, дори нищо да не купуваш.
Never mistake motion for action...

М3 Пристрастен
Аватар
Мнения: 1272
Регистриран на: 11.04.2007
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: E38 735i

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Веселин|Василев » 21 Авг 2012, 12:30

Leon написа:Иначе в самата Анталия (и района) е доста скъпо заради руснаците. Те отказват да купуват евтини неща (разказвали са ми фрапиращи случки) и всичко е с много завишени цени.


Да определено не купуват евтини неща! Като си купувах злато от Истанбул една рускиня си купи колие за 12 000$ и след като си тръгна продавача каза, че следващата година ще се върне ще остави колието и ще си купи друго, нов модел и пак скъпо! Друга пък рускиня си купи 2 кутии баклава (около 20-30 бройки) за 150 евро :conf: :wtf:
Живота е прекалено кратък за лоша музика, грозни жени, бавни коли и проблемни връзки!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 649
Регистриран на: 29.11.2004
Местоположение: Европа
Кара: Е91 325i N53

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Georgieff » 21 Авг 2012, 14:04

Фериботите са почти без пари на фона на гръцките, а дори и на нашите дунавски - 25 турски лири (25 лева) за една кола с хората вътре на посока.
Цените тук
За теб е колоната Eceabat - Canakkale и ред Otomobil.
Моят съвет ако минаваш през Чанаккале е да отидеш да видиш остров Гьокчеада - струва +два ферибота (по 25 лири) без спането.
Спане там се намира. Повече информация вече обясних къде.
Пусни после информация като се върнеш как е било - и ние да опресним малко :-).
До Анталия е доста път и има много какво да се види по пътя.
1000 лири са добро начало. По бенизностанциите големите навсякъде приемат кредитни карти - ползвай ако имаш.

А, и още нещо понеже виждам че ти предстои доста път. Ние сме свикнали като шофираме да пием по бензиностанциите кафе.
В Турция по бензиностанциите кафето е голяма рядкост, ако има е с доста странен вкус. Навсякъде обаче има едни като самовари с гореща вода (мисля че са безплатни, поне досега не съм плащал). Нескафе 3в1 или 2в1 в колата (според вкуса) решават проблема. Местното нескафе няма нищо общо с европейското. На големите бензиностанции Шел и Петрол Офиси често предлагат безплатно измиване на колата ако заредиш над еди колко си - има големи надписи. Имай го предвид.
Touring & windsurf club

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3880
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Kroki » 21 Авг 2012, 14:27

Имаше и безплатни такива наливни сокчета по бензиностанциите тогава.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: F31

Re: Пътуване в Турция

Мнение от бабъл » 17 Апр 2013, 19:09

Да вдигна темата на колегата,другата седмица ще пътувам до Истанбул и всякаква информация ще ми е от полза.Ще отида с кола до летище Гьокчен и от там със самолет до Анталия.Ако някой е правил това упражнение,ще съм благодарен за инфо.

Д-р Хаос
Аватар
Мнения: 1244
Регистриран на: 26.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само шестцилиндрови БМВ-та :)

Re: Пътуване в Турция

Мнение от cww » 17 Апр 2013, 19:13

Аз съм го правил този номер и през Сабиха Гьокчен, и през Ататюрк.
Не знам дали мога да ти бъда полезен, но ако нещо конкретно те интересува - питай.


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
NOTHING IS GAINED WITHOUT SACRIFICES AND FREEDOM WITHOUT BLOOD

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: F31

Re: Пътуване в Турция

Мнение от бабъл » 17 Апр 2013, 19:31

Как стоят нещата с паркинга на летището,колко време горе долу отнема цялото пътуване,защото полета е в 11часа сутринта и се чудя кога да тръгна.Колата се води на фирма,на която съм мол,трябват ли ми някакви други документи?

Д-р Хаос
Аватар
Мнения: 1244
Регистриран на: 26.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само шестцилиндрови БМВ-та :)

Re: Пътуване в Турция

Мнение от cww » 17 Апр 2013, 20:51

По спомен (понеже последния ми гастрол беше преди няколко години, с времетраене точно седмица) платих сто и няколко лева паркинг. Но за абсолютно точна информация използвай този сайт:
http://www.sabihagokcen.aero/carpark_fee

Зависи откъде пътуваш. Полета ми беше в 7 без нещо сутринта. В 2 бях на Капитан Андреево (случи се точно периода, в който се прибираха гастарбайтерите и беше мазало, но минахме сравнително бързо, тъй като на фона на тях бяхме почти без багаж и не предизвикахме ничий интерес :mhihi: ), малко мотане и кафе на границата (да се чуди човек ние ли сме в ЕС или турците - падна ми долната челюст - турския пункт прилича на летище, нов, чист, спретнат, турските митничари строени, избръснати, почти еднакви на ръст и стискат автоматите в ръцете...абе класа; нашите плюскаха диня с мастика на един вестник, като ги видях ми стана лошо), 140 на магистралата (нямаше много коли, полицаи пък изобщо, но въпреки това си имах едно наум и не посмях да карам по-бързо) и около 5 бях в Истанбул. Магистралата беше платена, но вече съм забравил колко струваше. Кабинките са точно на влизане в града.
Въпреки ранния час имаше зверски трафик, всеки караше как може и с колко може, но поне нямаше задръствания, та придвижването ставаше бързо и за съвсем кратко време бяхме на летището.
Ние пътувахме с джипка, която беше на фирма, МОЛ-а не беше с нас, а имахме само пълномощно (ще те излъжа дали беше преведено на турски, мисля че не, но за да не те подведа нека по-запознатите колеги да се изкажат дали ти трябват други документи, тъй като аз седнах да карам точно след като минахме границата и реално с митничарите не съм се разправял).
Съветвам те да тръгнеш по-рано, тъй като е път и всичко става. Отделно Истанбул не е най-малкия град на света :mhihi: и трафика е майката си трака, така че по-добре да пристигнеш по-рано и да цъкнеш кафенце, отколкото заради безумното движение да изпуснеш самолета.
NOTHING IS GAINED WITHOUT SACRIFICES AND FREEDOM WITHOUT BLOOD

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: F31

Re: Пътуване в Турция

Мнение от бабъл » 18 Апр 2013, 10:42

Мерси много за инфото,тръгвам от София и мисля да е към 23 ч. тъкмо и малкия да спи по време на пътя.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1673
Регистриран на: 17.04.2008
Местоположение: Сливен
Пол: Мъж
Кара: E61 530d ; E46 330ci convertible
Мечтае да кара: Всичко що е BMW
Детайли за колата: E61 3.0d ++
E46 3.0i ++

Re: Пътуване в Турция

Мнение от Biogame » 18 Апр 2013, 10:46

cww написа:..... (да се чуди човек ние ли сме в ЕС или турците - падна ми долната челюст - турския пункт прилича на летище, нов, чист, спретнат, турските митничари строени, избръснати, почти еднакви на ръст и стискат автоматите в ръцете...абе класа; нашите .

Това е така защото за една вечер арестуваха всички турски митничари за подкуп,цялата смяна влезе на куп в ареста.
Сега вече само се пробвай да им дадеш пари и могат да те арестуват.
Иначе за границата да повече от перфектна е,наще направо се излагат.
:driving: :dunno: :driving:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Пътуване в Турция

Мнение от adovet » 18 Апр 2013, 11:27

Aз пък след две седмици пак заминавам за Турция, до Анталия ама директно с колата :D

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook