Една музикантска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1531
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Една музикантска тема

Мнение от ildivvy » 01 Апр 2024, 19:05

Off topic е, но не издържам - Човече, ти случи на жена и това си е :bowdown: ! Има разни ютуб-курсове, както и по разни сайтове. Ще питам колегите на работата за повече подробности.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Една музикантска тема

Мнение от Моджо » 01 Апр 2024, 19:05

Почва се с кухарка. Основните гами, тонове, акорди,как искаш им викай, се учат първо. До, ре, ми.. и т. н.
Иска се много упоритост и време в началото. Нямам против да ти дам некой и друг урок, ма и аз съм самоук де.
Грифа на китарата... Има значение. Аз предпочитам по-широки грифове, ма то си е и до ръка. С клипчета се съмнявам да се получи, поне в началото. После да се кълчиш на септакорди като ти е свикнала ръката по става.
Да знаеш, че пръстите много болят))) Особено с метални струни.,
И си иска редовна практика. Като свирех активно всеки ден по 3-4 часа си отиваха в дрънкане и упражнения. Ся съм толко зле, че китарата не я настройвам по слух ми с уред, да се Ева в китариста.
А 12 струнната китара какво прави... Мале, Мале.. Мед.

Ел китарата иска усилвател, колони, "дисторжер". и т.н. иначе е по-лесна за свирене, но основите са си с кухарка, тва е положението.
Пробвай се - изпъни лявата ръка напред и си пипни над дланта /отгоре/ показалеца и кутрето /ако си десничар, иначе наобратно/. Ако не стане след неколко месеца ще го правиш без усилия..а и не само това :))) Пръстите треа са ти каучукови :)) Но за акомпанимент /демек дрънкане/ се учи сравнително бързо.
EDIT Преди 2 години май си купих синтезатор...и на него се пробвам .... хвашам ги мелодиите, но само с едната ръка :))) И акордеон имам, голем, 90 баси. Не че го знам къде е , ама имам :))) И тарамбука...абе изобщо....лошото е че вече свиря много рядко. Па едно време пишех песни, композирах....баси как съм одъртел.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Една музикантска тема

Мнение от 3186 » 02 Апр 2024, 6:29

И аз преди година си взех един бюджетен акустичен Фендер и гледам да отделям по 30-60 минути на ден, основно късно вечер. Взел съм си един курс в Udemy, но също кълва уроци за отделни песни, които ме кефят, в тубата. Действително има 10-на акорда с които можеш да дрънкаш пред огъня доста песни, но повече ме влекат по-сложни, например с fingerpicking.

Голям кеф и много разтоварващо, макар и отстрани да звуча като идиот. Нямам крайна цел - изцяло за удоволствие е и наистина си заслужавя.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Една музикантска тема

Мнение от Моджо » 02 Апр 2024, 6:36

Така е. То трябва и да попяваш докато дрънкаш и, поне в моя случай, е добре да няма никой наоколо :)))
Хм,хм...

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39
Мечтае да кара: Батмобил

Re: Една музикантска тема

Мнение от alozavar » 03 Апр 2024, 8:32

Nickelback написа:Изравям дълбоко от прахта тая тема с приятен за мен повод :)

След някоя и друга седмица, да съм жив и здрав, ще имам рожден ден, и жена ми, ми е направила един от най-яките подаръци евър - купила ми е китара :ok:
Подари ми я малко по-рано, понеже трябваше да си я огледам внимателно за дефекти, та така - намазах израно аз поддаръка :mhihi:

За китара съм мераклия от мнооого време, винаги съм си мечтал да се науча да изсвиря нещо поне елементарно, но все съм отлагал с това, че ще трябва да отделя немалко време да се понауча :roll:
Но вече, така поставен пред свършен факт, нямам оправдание и трябва да почвам да се уча малко по малко :mrgreen: А мерак хич не ми липсва!

Китарата е Harley Benton, vintage серия:

https://www.thomann.de/gb/harley_benton ... series.htm

Изображение

Идея нямам, лоша ли е, добра ли е (бъкел не разбирам от китари още), подходяща ли е за абсолютно начинаещ, но само знам, че още като я хванах и дръннах по струните, ми взе акъла и ме обзе някакво чувство на еуфория :mhihi: Много яко е чувството! :bowdown:

Та в тая връзка ще съм благодарен да ме насочите към някакъв crash course, дето да не ми коства много време, и да се запозная с някаква съвсем основна теоретична база :bchug:
Съответно и някое по-лесно парче, над което да се упражнявам :) Засега изкопах това (любимо ми е) - на пръв поглед не изглежда сложно за изпъление, но вероятно друга песен ще запея като хвана да го "свиря" :mhihi:

Само искам да натъртя, че абсолютно нищо не отбирам от ноти, тонове, гами, бемоли и тем подобни музикални термини :ok:
Засега гледам да си сведа китарата до проста физика, че това ми най-лесно за възприемане :mhihi: И гледам като пипна тук и там, какво звучене ще докарам :mhihi:


Честит инструмент! :bchug: Китарата ти е абсолютно начален клас, тъй че за начинаещ е супер. Както са отбелязали по-горе, за електрическа китара са нужни допълнително минимум усилвател и кабел. Когато "дрънчиш" на нея и не е включена това е чисто акустичния звук, но инструментът трябва да се включи, за да извадиш звука от адаптерите и да чуеш наистина как звучи. Китарните ефекти, като дисторшън, дилей, ривърб и т.н. са за по-напреднал етап от развитието ти, макар да е примамливо. Ако усилвателят ти има чист и мръсен канал, това за начало е напълно достатъчно. (Ако имаш нужда от помощ при избор на апаратура, може да питаш тук или на ЛС)

Факт е, че повечето хора (включително и аз) започват на акустична китара, която е по-достъпна и не изисква допълнителна техника. Грифът на този тип китари винаги е по-дебел, струните също, като цяло - по-трудно е от на електрическа и след това преходът става много лесно. Особено от Кремона на 30г към електрическа, както направих аз преди 15тина години :mhihi: Не че не можеш да започнеш директна на такава, няма правила. Съветът ми е да минеш през учител, минимум за първите 3-4 месеца по следните причини:
- постановката и на двете ръце е най-лесното нещо да се заучи грешно. Стане ли това в началото, после още по-трудно се изкоренява. В даден момент това ще доведе до невъзможността да се изсвирят дадени неща плюс немалкия риск от физически дискомфорт в ръцете и проблеми
- може много по-бързо да напредваш и да се оформи програма според собствените ти нужди и възможности
- става бавно и първите 5-6 месеца се учат много лесни мелодии, акордите, основна теория. Шансът да се хвърлиш на някоя песен, която ти се струва "лесна", а всъщност ще е невъзможна и да зарежеш инструмента е приличен. Това клипче на Whitesnake спада към тази категория. :lol:

Когато натрупаш базовите знания, вече натам може сам да прецениш накъде и колко искаш да надградиш. Има МНОГО хора, които са самоуки, включително и известни музиканти. За всеки е индивидуално, но трябва да си много упорит и да имаш търпение, защото инструмент се учи трудно.

Успех и ако имаш въпроси ще помагаме :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Една музикантска тема

Мнение от Моджо » 03 Апр 2024, 13:43

+1 Това за постановката на ръцете съвсем го бях забравил. Моята е грешна изначално /щото на учител не съм ходил/, но доколкото на мен ми е ок да си дрънкам и така - не пречи. Това класическото палеца отзад на грифа и пръстите изкривени кат на орел отпред... съм го пропуснал още в началото :)) Което идва да рече , че някакви "солота" забрави да правя ако не са по-лесни или некой изчекнат акорд с амнайсе пръста :) Трудно е и самото "дрънкане"...едната ръка треа да дрънка в някакъв ритъм, а другата да прави нещо съвсем друго. Само това ми е отнело сигурно месец / ама всеки ден тренировки/ да почна да го правя автомат. После постановката на пръстите за всеки акорд....и то от лесните - ла, ми, ре /хем ре е по изчекнато/.. айде и там месец поне докато престана да си гледам в пръстите. Но бях голям инат за това. Не се отказах, хванах си някакви две песни само с ми, ла и ре... иииии...дрънкам та пушек се дига. Ама пръстите боляяяяят..почивка и айде пак. Правилно те посъветва колегата - иди си на учител/курс в началото. Действително е голям кеф да си хванеш..."инструмента" да си посвириш. Колкото можеш..то си е за теб. Нема нужда да сме Кърк Хамет или Слаш сичките. За мен китарата /кремона разбира се, то други немаше/ в тийн годините беше същото като за Вуйчо -Корвета. Ма бех много захлупен, та от сичкото девойка наоколо един пикъп не съм направил :)))
Между другото , писах и в темата с покупките май, струните ми от Технополис се оказаха правени в САЩ, а не в Китай и съм много доволен от тях. 3-та не е с оплетка /който е свирил с такава знае за какво става дума/ и вадят много хубав звук. Метални са , разбира се.
EDIT - Понеже имам и цигулка ако има някой да свири имам въпроси. Че не моа изкарам един звук с тоя лък. Истинска цигулка е, не е играчка.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Една музикантска тема

Мнение от Nickelback » 09 Апр 2024, 7:22

Благодаря ви, колеги, за напътствията! :bowdown: :bchug:

Предвид факта, че чак сега ми остана време дори само да ви благодаря, какво остава за нещо повече да свърша по същество и да понауча нещо за инструмента :ok:
За съжаление няма да мога да изпълня голяма част от нещата дето препоръчвате :roll:
Нито имам място и за кухарка (не мога нищо да опазя от детето :mhihi: ), а и не ми се занимава тепърва да търся назаем отнякъде :roll: За учител със сигурност също няма да имам време да посещавам на тоя етап от бащинския ми живот :mhihi:
Вярвам, че ще се понауча що-годе да си дрънкам нещо по-лесно и сам. Правилна лоша техника - доколкото го добутам - толкова, то си е за мен :ok:

Моджо написа:...Трудно е и самото "дрънкане"...едната ръка треа да дрънка в някакъв ритъм, а другата да прави нещо съвсем друго. Само това ми е отнело сигурно месец / ама всеки ден тренировки/ да почна да го правя автомат. После постановката на пръстите за всеки акорд....и то от лесните - ла, ми, ре /хем ре е по изчекнато/.. айде и там месец поне докато престана да си гледам в пръстите. Но бях голям инат за това. Не се отказах, хванах си някакви две песни само с ми, ла и ре... иииии...дрънкам та пушек се дига.

Ей това и мен ми още неясно как ще го правя, ама тренировки и ще свикна нещо криво-ляво :yes:

Кое е най-лесното рок-парче(/та), според вас, което мога да почна да се опитвам да изимитирам? С Whitesnake не ми се получи "преценката", та вече не знам кое мога да кажа, че е сравнително лесно за начинаещ :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Една музикантска тема

Мнение от pampo » 09 Апр 2024, 10:12

Музиката на Нирвана е добро начало.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Една музикантска тема

Мнение от Моджо » 09 Апр 2024, 10:21

White Dove на Scorpions
Хм,хм...

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook