Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Мар 2023, 15:26

немо написа:В режим на спиране и рекуперация всъщност ел. моторите не го ли играят ретардери ? Тоест електромагнитни спирачки, онова , дето тираджиите му казват "телма" ?


да. както писах два пъти по-горе - от седмици сигурно не съм пипал педала на спирачката ... спирачното съпротивление при ел. моторите в режим генерация е достатъчно при нормално каране в града и извън града да не пипаш спирачките. особено като си в задръстване и си на спри-тръгни електричките не хабят почти нищо защото каквото изхабиш като пълзиш напред после 3/4 от него си го връщаш като трябва да спреш 5-6 метра по- нататъка.... дори като се кача в двг и като трябва да спирам ме хваща яд, че трябва да си местя крака върху спирачката а не просто да си го вдигна от педала за газта... човек лесно стаа мързелив :mhihi:

при електричките нормалните спирачки при нормално каране се ползват само ако трябва да спреш внезапно...

theraven_nz написа:хубу де, аз пак си питам питането долу без грам заяждане... какво може да ми замени сетъпа преди законът да ни задължи да караме електрички. щото се колебая преди да ни дръпнат шалтера дали да си взема някой осмак 5000+ кубика колкото да го отметна в живота или има нещо, което изпускам? ежедневец драйвър съм, ускорения не ме бъркат, искам място за боклуци в купето и рейндж, който да не мисля. 5 години я карам х5цата ф15, търся и не намирам алтернатива с какво да я сменя. от 20к на година преди ковида, сега зорлем въртя 10к, основно за море, спа и тук там да закарам на бабите внучката да си я гледат по родната дълбока провинция. пълен аматьор. хелп! :help:


аз лично на твоето място бих се пуснал за в8 мотора. до 10 години ще са рядкост предполагам а всеки фен трябва да опита такова животно. това е нещо като да трябва да видиш джудас, медън, металика и деф лепард на живо преди да измрат... като му се наситя на в8-цата после бих си взел една 3-4 годишна тесла модел у като станат по- достъпни. модел х което е по- близо до х5-цата не препоръчвам щото като гледам как са направени само задните врати- ще си редовен клиент на сервиза им а по нашите ширини това ще е тегаво... но модел у/ 3 са кучета и сериозни проблеми които с малко лепило и 2-3 нитчета тук там да не могат да се оправят нямат.
Последна промяна alx на 20 Мар 2023, 15:42, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1757
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от BMW_POWER » 20 Мар 2023, 15:39

Как една електричка, независимо от модел, цена и опции миже да замести ето този звук :conf:



То е като да хвалите секс-кукла. "Може всичко, прави всичко, никога не сменя маслото и глава не я боли" ...

Ми не е същото :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от TNT » 20 Мар 2023, 15:43

"Ма ти знаеш ли колко може да е тясна тая секс-кукла и къв вакум може да прави" :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от In_Memoriam » 20 Мар 2023, 15:49

alx написа:да. както писах два пъти по-горе - от седмици сигурно не съм пипал педала на спирачката ... спирачното съпротивление при ел. моторите в режим генерация е достатъчно при нормално каране в града и извън града да не пипаш спирачките. дори като се кача в двг и като трябва да спирам ме хваща яд, че трябва да си местя крака върху спирачката а не просто да си го вдигна от педала за газта... човек лесно стаа мързелив :mhihi:

при електричките нормалните спирачки при нормално каране се ползват само ако трябва да спреш внезапно...

Това май не го разбрах. Имаш предвид, че непрекъснато мислиш и се съобразяваш дали ел. спирачката ще може да те спре до идващия светофар, на базата на моментната ти скорост и по този начин не си пипнал спирачката със седмици?
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Мар 2023, 15:58

BMW_POWER написа:Как една електричка, независимо от модел, цена и опции миже да замести ето този звук :conf:



То е като да хвалите секс-кукла. "Може всичко, прави всичко, никога не сменя маслото и глава не я боли" ...

Ми не е същото :dunno:


тоя звук (и всичко което идва с него) е като чуждата жена - късия досег е прекрасен. ама ако трябва да живееш с него всеки ден- не е оферта. тоя филм (с колите де :ok: ) съм го играл много много пъти. не забравяй, че говориме за ежедневки. такъв кашон като на видеото (ред нек дрийм) бих толерирал точно 20 минути...
алекс
трабант 601с
разни други возила

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Мар 2023, 16:05

In_Memoriam написа:
alx написа:да. както писах два пъти по-горе - от седмици сигурно не съм пипал педала на спирачката ... спирачното съпротивление при ел. моторите в режим генерация е достатъчно при нормално каране в града и извън града да не пипаш спирачките. дори като се кача в двг и като трябва да спирам ме хваща яд, че трябва да си местя крака върху спирачката а не просто да си го вдигна от педала за газта... човек лесно стаа мързелив :mhihi:

при електричките нормалните спирачки при нормално каране се ползват само ако трябва да спреш внезапно...

Това май не го разбрах. Имаш предвид, че непрекъснато мислиш и се съобразяваш дали ел. спирачката ще може да те спре до идващия светофар, на базата на моментната ти скорост и по този начин не си пипнал спирачката със седмици?


да. но написано звучи много по- сложно от колкото е в действителност. като вдигнеш крака от газта на електричката и в зависимост колко регенерация си конфигурирал (на повечето електрички имаш поне две степени- "слаба" и "силна") стоп светлините отзад се запалват и колата започва да спира плавно само с ел. мотора(те). при повечето електрички "силната" регенерация ще те спре примерно от 60км/че до пълен стоп все едно си натиснал нормално спирачките- един вид въобще не е слаба... допълнително може да модулираш спирачния път с педала за газта така че точно да спреш на стоп линията на светофара примерно. а има и хитри коли като кия/ хюндай които имат автоматично спиране - като са спрели пред тебе вдигаш крака от газта и компютъра модулира ел. моторите да те спре точно на примерно 1-2 метра от колата пред теб- без да пипа нормалните спирачки.

трудно е да се опише, но ти трябват 15 минути да го усетиш как работи и след това ден- два да му свикнеш и ... да не ти се иска да отвикваш... викат му "one pedal driving" и супер интуитивно.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jordana » 20 Мар 2023, 16:10

Просто като пуснеш газта и тя почва превантивно да спира сама , толко ли е сложно за обяснение ?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от In_Memoriam » 20 Мар 2023, 16:24

Jordana написа:Просто като пуснеш газта и тя почва превантивно да спира сама , толко ли е сложно за обяснение ?

Това точно ме интересуваше, как преценява колко да спира, че да не пипам нормалната спирачка със седмици. И по-добре, че не преценява, защото ще е супер когато работи, докато изведнъж не спре да работи. Та няма нужда от "преценячи" и сред колите поне за мен :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 20 Мар 2023, 16:58

регенерацията не почва като си пуснал до край газта а доста преди това. Според това как искаш да спираш толкова отпускаш газта

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 20 Мар 2023, 16:58

Ела в София да видиме как няма да пипаш спирачката 1 седмица :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от adovet » 20 Мар 2023, 17:00

Jorixa написа:Ела в София да видиме как няма да пипаш спирачката 1 седмица :lol:

сега идвам от софия и спирачка не съм пипнал :conf:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jorixa » 20 Мар 2023, 17:05

Кефи ме тука пича как си е купил Тесла и си мисли че ние тука всичките сме някви баламурници дето сме виждали електричка на картинка само :lol:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Мар 2023, 17:08

Jorixa написа:Ела в София да видиме как няма да пипаш спирачката 1 седмица :lol:


ти мислиш, че във и около мегаполисите в америка се кара по-леко от колкото в софия? :lol:
алекс
трабант 601с
разни други возила

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Mollov » 20 Мар 2023, 17:13

На това хората му казват "One Pedal Drive"... и като му свикнеш е супер удобно... дозираш си според ситуацията и наистина има нужда от "контрите" само ако трябва нещо внезапно да "набиеш спирачки"... Първоначално си иска свикване, щото е странно, но в последствие... се чудиш как цял живот не си могъл да караш така... :D

In_Memoriam написа:Това точно ме интересуваше, как преценява колко да спира, че да не пипам нормалната спирачка със седмици. И по-добре, че не преценява, защото ще е супер когато работи, докато изведнъж не спре да работи. Та няма нужда от "преценячи" и сред колите поне за мен :mhihi:


То не е до преценка... при One Pedal Drive имаш горе-долу реципрочно усилие, в двете посоки... като натиснеш педала на "газта" с 50% получаваш 50% ускорение... като го отпуснеш изцяло ще получиш (да речем) 50% наобратно (то е по-скоро 100% т.е. пълната рекуперация, която при OPD си е усещане като да натиснеш силно спирачка). Изисква се малко свикване, но принципно автомобила реагира винаги по съответният (за ниво на натискане на педала на газта) начин според степента на натискане/отпускане на педала на газта...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от alx » 20 Мар 2023, 17:14

Mollov написа:На това хората му казват "One Pedal Drive"... и като му свикнеш е супер удобно... дозираш си според ситуацията и наистина има нужда от "контрите" само ако трябва нещо внезапно да "набиеш спирачки"... Първоначално си иска свикване, щото е странно, но в последствие... се чудиш как цял живот не си могъл да караш така... :D


alx написа:трудно е да се опише, но ти трябват 15 минути да го усетиш как работи и след това ден- два да му свикнеш и ... да не ти се иска да отвикваш... викат му "one pedal driving" и супер интуитивно.
Последна промяна alx на 20 Мар 2023, 17:16, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook