Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6597
Регистриран на: 2.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: или поне се учи ежедневно
Мечтае да кара: М3 CSL, Z4М

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Sharo » 14 Фев 2013, 19:52

Ми аз бих си купил ... ама като гледам още ни миришат краката ...
къде ше го зареждам това чудо като тука ток-а още ни е като в лаборатория на мадши електротехник

Ежедневния ми маршрут е 80-90км та би ми вършило работа нещо на Ток за евридейка ама идеалните условия дето ги дават по каталог са толко далеч от наща дейтвителност, че бих почакал да видя тестове с наща ел. мрежа
ти ли клатиш или клати бас-а.. егати номера паднаа двата таса http://youtube.com/watch?v=NYchvWbcvf0&feature=related
Хайде да покараме малко кола

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 14 Фев 2013, 19:58

Какво по-точно те притеснява за хладната част от годината?

Притесняваме че като падне до -7 градуса , живата на батерията пада с 40-60% и това ако НЕ ползваш отопление ;)
Ти коли засега (а и за в бъдеще) ще останат само за богати гриин пиис маниаци ... не че са особено зелени , предвид как се добиват минералите за 500 килграмовия акумулатор ... и тва че в германия и китай 80% от тока идва от кюмюр :winky:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jordana » 14 Фев 2013, 23:15

Тука има лека неточност ." живота " или капацитета пада при ниски температури ?
Аз мисля че големия проблем ще е отоплението на купето и то много преди -7
Отделно намаления ток и съответно капацитет на батерията от ниската температура комбиниран с 3-4 квт реотан за отопление вътре ....
Ясно защо северните народи последни ще се возат на електрички.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 14 Фев 2013, 23:59

Jordana написа:Тука има лека неточност ." живота " или капацитета пада при ниски температури ?
Аз мисля че големия проблем ще е отоплението на купето и то много преди -7
Отделно намаления ток и съответно капацитет на батерията от ниската температура комбиниран с 3-4 квт реотан за отопление вътре ....
Ясно защо северните народи последни ще се возат на електрички.

Нищо не разбирам от ток , но имаше някакъв момент със ампеража и AC/DC , поради което един авто климатик няма нормалната консумация за такъв обем от 200 W а лапа между 5000 и 8000 W .
Имаше много подробен тест за Лииф-а при ниски температури , ще го издиря и ще пиша .

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от K_Ilkov » 15 Фев 2013, 9:39

Sharo написа:Ми аз бих си купил ... ама като гледам още ни миришат краката ...
къде ше го зареждам това чудо като тука ток-а още ни е като в лаборатория на мадши електротехник

Ежедневния ми маршрут е 80-90км та би ми вършило работа нещо на Ток за евридейка ама идеалните условия дето ги дават по каталог са толко далеч от наща дейтвителност, че бих почакал да видя тестове с наща ел. мрежа

За Теслата верно ни миришат краката еле пък за ежедневка :mhihi:
Ако говорим за Тесла не е много ясно макар, че не смятам, че ще е проблем тукашната мрежа
Пежо Ион и ситроен C-zero има вече в София
Тия 80-90 км ако имаш къде да дозареждаш междинно се променя доста възможноста да ги правиш

acho.rs написа:
Какво по-точно те притеснява за хладната част от годината?

Притесняваме че като падне до -7 градуса , живата на батерията пада с 40-60% и това ако НЕ ползваш отопление ;)
Ти коли засега (а и за в бъдеще) ще останат само за богати гриин пиис маниаци ... не че са особено зелени , предвид как се добиват минералите за 500 килграмовия акумулатор ... и тва че в германия и китай 80% от тока идва от кюмюр :winky:

тия 60% незнам от къде ги изсмука, но да пада 70-80 км на ден не са ли ти достатъчни в града?
Ако се дозаредиш през деня картинката се променя доста

За екологията кво да ти кажа - предпочитам в града да е по-чисто за сметка на там където се произвежда тока, което обикновенно е далеч от населени места. Би било хубаво навсякъде да е чисто, но ако трябва да избирам ...

Jordana написа:Тука има лека неточност ." живота " или капацитета пада при ниски температури ?
Аз мисля че големия проблем ще е отоплението на купето и то много преди -7
Отделно намаления ток и съответно капацитет на батерията от ниската температура комбиниран с 3-4 квт реотан за отопление вътре ....
Ясно защо северните народи последни ще се возат на електрички.

Ми има решение, една нафтова или бензинова печка При Саксо Електрик е решено така и отоплението става независимо от тока и пробега …
Вече писах Норвегия е един от най-големите пазари на електромобили!


Ето нещо писано от българин живеещ в Норвегия:

„Здравейте,от 4 години живея в Норвегия последната година се наложи да се пътува доста до работа.Аз 40 а жена ми около 50 км. Решихме че ще е най евтино да се пътува с хибрид или ел кола.Тя работи в центъра на Осло и там разбира се се плаща за паркиране.Но не и за ел колите.Речено сторено и след няколко седмици пред къщи имаше пежо Ион .Интересна малка кола за четери пътника.14,5 КW батерия.65 конски сили и максимална скорост 130 км в час.Обсег между 80 и 130 км,в зависимост как се ползва отоплението.При жена ми е на максимално топло .В Осло станциите за зареждане са около 500.“
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10445
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Leon » 15 Фев 2013, 17:01

Процентно електромобилите няма как да скочат рязко и бързо, все пак конвенционалните коли продължават да се продават, при това с растящ темп... Идеята е, че бройката им в тоя свят, към който искаме да се присъединим ще расте стабилно и ще направи тренд, който полека ще се разпространи. Съществен процент електрички в световен мащаб може ид а доживеят пра-внуците ни, ама дотогава "я шейха, я водорода" :winky:
Never mistake motion for action...

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от K_Ilkov » 15 Фев 2013, 18:31

:yes:
Революция няма как да стане, просто батерийте и зарядните станции са ограничителя на развитието.
И малко става като яйцето и кокошката :mhihi:

Рано или късно това или друго еко средство за придвижване ще доминира в големите градове според мен.
Шейхове не шейхове вижда се, че насила и с финансови санкции започва да се случва.
В Лондон има такса за влизане, в Германия също има разни стикери, В Норвегия заради преференциите е по-изгодно да се кара електромобил и тн

Между другото Рендетата като, че ли имат най-смислените предложения към момента ... като изключим Туизи :mhihi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Fluence_Z.E.

http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Zoe
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от steeN » 15 Фев 2013, 18:34

Нали се досещате, че в момента, в която тази технология стане изгодна шейховете ще са първите, които ще почнат да инвестират в такива компании ;)

За да работи бързото зареждане трява 400в "контакт". Не знам дали такава услуга се предлага е България. Ограничението идва от максималния ток, който могат да "поемат" батериите. Там нали помните... P = U x I

Sent using Tapatalk 2
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 16 Фев 2013, 16:39

Нали се досещате, че в момента, в която тази технология стане изгодна шейховете ще са първите, които ще почнат да инвестират в такива компании

Много хора все още вярват, че шейховете са идиоти , щото са забогатели експресно - не, не са ;) Когато усетят, че пазара се трансформира, те трансформират милиардите си . Когато усетят че петрола в Дубай привършва , правят от Дубай , Лас Вегас от 23ти век ;)
Та по темата . Бях обещал че ще изровя тест на най-завършения чисто електрически автомобил - Nissan Leaf
Започвам от цената - 37 000 евро или около 72 335лв :lol: За тези пари получаваме прилично оборудвана кола в класа на Голф/Астра .
Пробег по каталог :
- максимален 175км
- пробег при 23 градуса - 126км (данни от TUV Sud , каквото и да означава това)
- пробег при -7 градуса - 91км
- пробег в теста при -14 градуса - 84км БЕЗ ОТОПЛЕНИЕ с 90км/ч . С отопление - 44км :mhihi: ((( С отопление и 130 км/ч предполагам около 30 км )))
Пълното време за зареждане при 220волата е 8 часа . Американците и японците не ги мисля, но сигурно е някъде около 11-13 часа . През трифазен ток незнам . В немция обаче по А1 между Кьолн и Хамбург имало изградени някакви изрудски ток станции които можели да осигурят 80% заряд за 30 минути ! Само че при 23 градуса . При отрицателни температури трябва около два пъти повече време или поне 60 минути.

От тия цифри се вижда повече от ясно, че тази кола зимата , извънграда е неизползваема :idea: Дори да има някакво допълнително отопление (нафтова печка) пробега зимата отново няма да е над 90км и в разходите ще трябва да се добави и цената на нафтата . Не знам - предполагам поне 0,5литра за час.

За по-топлите страни обаче се вижда добра оферта . 120км са си отлично постижение . Само че тока не е безплатен . Тези 120км ще струват 3,6 евро /100 км или 7лв/100 км и това при оптимални температурни условия :idea: А ако искаме да не умрем от жега лятото - климатик ? По добре да не смятаме ...

Сега алтернативи . Тойота Приус - пълно размерен автомобил , абсолютно сигурен че няма да закъсаш някъде. Отскоро ще има плъг-ин версия която ще дава допълнителни 40км пробег (ако евентуално го ползваш само за градско ) . Ама и тоя еко автомобил е скъп. Обикновената версия е малко по-евтина и гори 4-5/100км градско . Това са груби 11лв/100 км . Аммм са и пари отгоре . 1.8 мотора е атмосферен без директно впръскване - какво пречи да работи на пропан-бутан ? А на метан ? 3кг метан на 100км градско са около :idea: 5лв/100км И дори няма да се чудиш къде ще закъсаш или да умираш от жега и студ .
В София има бая таксита Приуси . Все още таксиджиите са на твърда заплата , но в момента в който минат на частна издръжка ще видим и побългарени хибриди в което няма нищо лошо.

Но и тва е скъп вариант . Най-близкия който се сещам и при който ще имаш 100 000км гаранция идва от Китай - Волекс Ц10 със серийна газ с течна фаза - цена около 17 000лв . Разход 7/100 газ или около 10лв/100км . Газта отделя и много по-малко отровни газове, поради което в някои д-ви колите оборудвани с авто газ се ползват с известни преференции. А въпроса са батериите - къде се добиват металите за тях, складиране и отработване ? А тока за ел. автомобилите - колкото и да е прав Илков , че е по-добре боклука да стои извънграда ( някъде се бяхме разписвали за това) - кюмюра си е кюмюр . Еко тека е мега скъп и следващите 20 години няма да надвишава 15-20% от енергпроизводството. Та въпроса с еко-то е малко по-сложен от колкото изглежда.
А икономичния ефект - късмет да избиете 50-55 000 лв отгоре за Лииф с 3лв/100 км по-евтино :yes:
Надявам подробно обясних, що електрическите автомобили нямат бъдеще и защо хората не ги искат. Целия ферман беше безсмислен и предвид данните за пазарния дял на тия коли които изложих . Благодаря за вниманието, Илков ми дължи бири и кръгове с трийската :paranoid:

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от K_Ilkov » 16 Фев 2013, 17:38

acho.rs написа:Благодаря за вниманието, Илков ми дължи бири и кръгове с трийската :paranoid:

Бира може, че си я изпроси за другото нямаш шанс :mhihi:

http://www.emotorwerks.com/cgi-bin/index.pl

ето ти да си помислиш, ако отидем двамата може да ни направят цена ...
а на тебе може и да ти обърнат волана направо :mhihi:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Jordana » 16 Фев 2013, 17:49

Доста изчерпателно колега.Има още един аспект на електричките.При наличие чисто хипотетично на 30% и повече от транспорта в голям град като NY или LA прогнозите са че ел системата на града няма да издържи товара когато вечер се включат на заряд стотиците хиляди електрички.Просто няма такава мощност която да поеме едновременен заряд на всичкото електричка.Затова още сега са разбрали че няма да стане по лесния начин и разработват технологии за натрупване на енергия през часовете с ниска консумация и отдаване през пика.Това са например локални помпени ВЕЦ централи.Имаше даже нещо от сорта да се включат всички електрички постоянно към мрежата и при нужда да отдават обратно енергия ако не се ползват.Това са теории от сферата на фантастиката според мен но щом някъде по света си напрягат мозъците над това има резон.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 16 Фев 2013, 17:59

K_Ilkov написа:
acho.rs написа:Благодаря за вниманието, Илков ми дължи бири и кръгове с трийската :paranoid:

Бира може, че си я изпроси за другото нямаш шанс :mhihi:

http://www.emotorwerks.com/cgi-bin/index.pl

ето ти да си помислиш, ако отидем двамата може да ни направят цена ...
а на тебе може и да ти обърнат волана направо :mhihi:

На тебе колко ти взеха да ти обърнат трииската :mhihi:
Jordana написа:Доста изчерпателно колега.Има още един аспект на електричките.При наличие чисто хипотетично на 30% и повече от транспорта в голям град като NY или LA прогнозите са че ел системата на града няма да издържи товара когато вечер се включат на заряд стотиците хиляди електрички.Просто няма такава мощност която да поеме едновременен заряд на всичкото електричка.Затова още сега са разбрали че няма да стане по лесния начин и разработват технологии за натрупване на енергия през часовете с ниска консумация и отдаване през пика.Това са например локални помпени ВЕЦ централи.Имаше даже нещо от сорта да се включат всички електрички постоянно към мрежата и при нужда да отдават обратно енергия ако не се ползват.Това са теории от сферата на фантастиката според мен но щом някъде по света си напрягат мозъците над това има резон.

Пълни глупости . Бъдещето е хибриди . След 2030та година някъде идва водорода и горивните клетки.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 214
Регистриран на: 11.06.2010
Пол: Мъж

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от Витанов » 16 Фев 2013, 20:24

Ех тоя водород, ех тоя водород.... това няма как да стане по простата причина, че отново цилиндри и то в повече ( харесва ми като идея ама...) пак огромни загуби някъде си по силовото предаване и най вече в самия двигател... водорода ще намери други приложения :) бъдещето е малък дву/три цилиндров бензинов двигател който ще задвижва трансмисията и естествено ще бъде подпомаган от последно поколение електромотор куплиран с електроника и малък пакет батерия вероятно никел/кадмиева която ще се зарежда до 60% дод и разрежда до 30% дод за да изкара 5/6 хиляди цикли или повече от 10 години както направиха инженерите от тойота например :) обаче батерийте не спират да се развиват с огромна бързина и скоро очакваме нано клетките, които ще ни обърнат представите за батерии. Нормално е автомобилните компании да вадят пионерски модели, да опипват почвата и т.н. щото като гледам бензина чукна две евро, а след 10 години може и 5 да е :banghead: целия проблем се крие в батерията, ако успеят да поместят 50/60киловат часа батерия в 200кг. и бързото и зареждане да трае 30на минути това вече обръща нещата сериозно в полза на електриката.

Много са ми скъпи все още, на мен лично 100км. пробег за ден ми е перфектно до работа и обратно са 80км. и с удоволствие бих се возил/карал едно мъниче до работа и обратно, а бензиновата да си я търкалям за кеф :)
I am beton!

Вчера ме изпревари една седмица е23 и само като му видях намръщената физиономия в огледалото и послушно се дръпнах вдясно да му направя място да мине :mhihi: А то едно такова лъскаво четкано, лелеййй Акула!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 16 Фев 2013, 21:24

Аз казах водород и горивни клетки, не ДВГ с водород . И говорех за след поне 15-20 години .Близкото Бъдеще си е за обикновен ДВГ без никакви ел.мотори и тн . Дяла на хибридите ще нарасне значително , но казват че едва ли ще мине 20% . Ние просто се подвеждаме по големия шум който се вдига . Реално всички хибриди освен приус са на много яка загуба и французите ще понесат огромни загуби заради маркетинговите си грешки.
Проблема на хибридите е че извънграда се губи ефекта от ел. моторите . Ако имаме предвид НЕФЗ и другите цикли, според които автомобила навърта 75% от километрите извън града , ще се сетите защо БМВ залагат на комбинация от ламерски мотори и малки моторчета за подпомагане в градски цикъл .
Отделно хората си правят точни сметки и виждат че реалния ефект от скъп хибрид е предимно имидж . Който е толкова еко ориентиран ще ползва метрото или обществения транспорт за в града . В някои мегаполиси , от известно време дори е по-бързо с транспорта отколкото със собствена кола (вървят и мащабни рекламни акции за това да си оставиш колата и да тръгнеш с обществения).
Та занапред - оптимизиране на добрия стар ДВГ . Някои го правят по каруцарския начин - изключват половината цилиндри , други (БМВ например) си оставят автомобила да работи нормално и с други умни технологии , постигат същия , че дори по-добър ефект :driving:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Мнение от acho.rs » 16 Фев 2013, 21:28

Имам и материали за развитието на батериите и с няколко думи - нищо съществено не се очаква за в бъдещите 15 години . Та повечето хибриди, дори все още не ползват литиево йонни батерии :kuku:
И не вярвам това да е някаква конспирация . Вижте къде стоят батериите на най-масовия им пазар - мобилните устройства . Един телефон (пръчка) не може да изкара и два дни :kuku: Дали ако имаше как нямаше да го оправят това .

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: bat kir4o

Последни теми
Facebook