Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от TNT » 10 Апр 2024, 14:06

Значи режем 33% от цената и чакаме бюджет за развитие в по-добри батерии :bchug:
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от alx » 10 Апр 2024, 14:10

TNT написа:Значи режем 33% от цената и чакаме бюджет за развитие в по-добри батерии :bchug:


за батериите е сигурно.. за цената- просто казах, че има мегдан накъде да я свалят ако има нужда. но си мисля, че сега като пламне пак близкия изток и нефта тръгне нагоре електричките изведнъж пак ще ги заобичат ...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от TNT » 10 Апр 2024, 14:33

Нефта като тръгне нагоре и повече удря в магазина. А както казах по-горе, дотук съм видял 0 ТИР-ове на ток.

Както се вижда доста притеснения има какво става с електричките на вторичния пазар, а това е основен разход от притежанието на автомобил. После кой ги купува ? Досега Източна Европа изкупуваше яко дрънгелите на западна. Кво правим обаче с внос на 15+ годишни електрички :dunno: На хората в този край на света ще им се наложи да слезнат от автомобили въобще. Дори да не броим средната възраст на автомобилите в страната (щото все пак сме и най-зле де), средното за ЕС е ~12 годишно. 10-15-20 годишните електрички как се представят, за да може средно да направим 12 годишни :dunno: В момента един автомобил се използва 20-30 години в общия случай без смяна на двигател. Или електричките ще са толкова евтини, че средната възраст ще стане 5 годишни :dunno:
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от alx » 10 Апр 2024, 14:40

TNT написа:Както се вижда доста притеснения има какво става с електричките на вторичния пазар, а това е основен разход от притежанието на автомобил. После кой ги купува ? Досега Източна Европа изкупуваше яко дрънгелите на западна. Кво правим обаче с внос на 15+ годишни електрички :dunno: На хората в този край на света ще им се наложи да слезнат от автомобили въобще. Дори да не броим средната възраст на автомобилите в страната (щото все пак сме и най-зле де), средното за ЕС е ~12 годишно. 10-15-20 годишните електрички как се представят, за да може средно да направим 12 годишни :dunno: В момента един автомобил се използва 20-30 години в общия случай без смяна на двигател. Или електричките ще са толкова евтини, че средната възраст ще стане 5 годишни :dunno:


хубав въпрос. колко е полезния живот на една кола? 300к? 500к? ... тесла казват, че батерията им е проектирана за такъв пробег та това няма да е "тясното" на схемата. предполагам проблемите ще идват от моторите и управлението им... ама като почнат да влизат по гробниците предполагам ще има доста резервни части на старо.. а смяната им в повечето случаи е елементарна а диагностиката е добре развита и точна... да не говориме, че състоянието на една електричка е много по-лесно да бъде определено от това на един двг та схемите с далаверите ще спаднат... си мисля.. ще видиме.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 17.04.2013
Пол: Мъж

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от goshevv » 10 Апр 2024, 14:54

Някой да е тествал, или да има преки впечатления от ID4-ката, без значение в коя от версиите си ?

Не съм имал допир до такава, мисля да запазя един тест драйв.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от steeN » 10 Апр 2024, 14:59

Изображение

Това, че нищожният ни пазар изкупува боклуците на ЕС, няма никакво отношение към това, което в същност се случва. Къде е това завръщане на дизела? Просто шум в данните.
"Бедните" няма да слязат никъде, колко пъти се повтори, че просто ще карат трикраки хамстери с батерия на гърба :dunno: (което няма изобщо да е по-лошо от сегашните опции, които имат)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от TNT » 10 Апр 2024, 15:18

Много ми е интересно като си купи Ханс или Хосе за 100к евро кола и после няма кой да му я купи, щото е на ток и батерията струва мама и тате... как няма да има отношение :dunno: Както се вижда на графиката, на повечето още не им е изтекъл лизинга даже. Има бая разлика дали от 100к ще падне на 65к или на 35к.

alx написа:хубав въпрос. колко е полезния живот на една кола? 300к? 500к?

Отвори мобиле.бг :dunno: Поне 800к :mhihi:

https://www.facebook.com/groups/938184509942736

В тази група редовно има нещо европейско на 800к, където има поне 10 в мобиле, които са на повече :ok: Американските и японските 5-6-7 литра са ясни.

Изображение
Тази 2021-ва година дали няма да я видим на 140к км при нас :ok:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от steeN » 10 Апр 2024, 15:37

Колко от "бедните" карат кола, която е била "100К" нова в момента? Това 550 от снимката само гумите като му купиш са повече от средната заплата дори в София.
Същите, които ги купуват тия 550ци ще купят и колата за "100К" на Ханс...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от Anthony_J » 15 Апр 2024, 16:20

https://auto.dir.bg/novini/tesla-shte-sakrati-okolo-15-000-svoi-sluzhiteli

Производителят на електромобили Tesla ще съкрати над 10 на сто от своите служители. Това съобщи днес технологичното издание "Електрик", което се позовава на вътрешно съобщение, разпространено в американската технологична компания, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от alx » 15 Апр 2024, 17:03

Китайците им изядоха хляба. Ама то се знаеше- Мъск като отвори завода в Китай на практика им подари всичките си технологии… и сега китайците ги внедриха в техните електрички и подбиха Илон лошо с цените- едно че китайците са дотирани сериозно с правителствени програми, две, че понеже спестиха от развойна дейност могат да си позволят много по- ниски цени и пак да са на печалба.

Просто Илон е лаком капиталист и сега е го яде здраво.

В събота видях сайбъртрък-а … ебаси грозното, недомислено возило. Привлича погледите, но не по- хубав начин … Не мисля, че ще си го купя някога. Мисля, че предстоят много трудни години за Тесла…
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10445
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от Leon » 15 Апр 2024, 17:29

Почти всички беди в историята на света са от алчност, няма как да си сменим природата... Неслучайно Мъск сваля няколко пъти цените за последната година. Та в тази връзка - ел.колите са ми далечна тема, но гледам, че китайците рязко са навлезли в Европа с доста модели, за което аз лично ги бях отписал поне още 5-6 години. Продължавам да вярвам, че техните продукти са добри само на хартия, а в реалния живот са просто по-евтини и лошо работещи копия, но то и европейците не са много напред в електрификацията. А Сайбъртръка никога не съм го приемал насериозно, за мен винаги е бил като част от декора за някаква сайфай антиутопия...
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от немо » 15 Апр 2024, 23:56

Leon написа:но гледам, че китайците рязко са навлезли в Европа с доста модели, за което аз лично ги бях отписал поне още 5-6 години.

Малко е :OT: , но китайците нямат цветове :lol: в смисъл китайски коли има , база данни за цветове няма. Има ли щета става сложно, ама много сложно. :lol:
За доставка на части не знам как е и май предпочитам да не знам.
Така е ,поне още 5-6 години, докато се канализират нещата , прав си....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от alx » 16 Апр 2024, 0:55

немо написа:
Leon написа:но гледам, че китайците рязко са навлезли в Европа с доста модели, за което аз лично ги бях отписал поне още 5-6 години.

Малко е :OT: , но китайците нямат цветове :lol: в смисъл китайски коли има , база данни за цветове няма. Има ли щета става сложно, ама много сложно. :lol:
За доставка на части не знам как е и май предпочитам да не знам.
Така е ,поне още 5-6 години, докато се канализират нещата , прав си....


База данни за цветове? Вие спектрални анализатори към миксерите за боя нямате ли? Тука никои не работи със данни на производителя щото след първата година тия числа така или и иначе не са верни…
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от dhtj » 16 Апр 2024, 3:31

alx написа:В събота видях сайбъртрък-а … ебаси грозното, недомислено возило. Привлича погледите, но не по- хубав начин … Не мисля, че ще си го купя някога. Мисля, че предстоят много трудни години за Тесла…


Че е грозен-грозен е.
Но много ми харесва едно качество, което липсва в повечето съвременни коли и паркетници - устойчив е на външни влияния и леки щети. Щото ми е писнало след всеки блъснат заек да лепя брони, да боядисвам, да китосвам, чупил съм халогени, кулери и т.н... Оня ден се спънах в една лопата подпряна на стената на гаража, падна и дръжката ми надраска вратата... С тоя cybetruck ми изглежда, че се спестяват доста от тези главоболия с външния вид.

Който е паркирал уазка, нива или москвич знае - даваш назад докато опре, не те интересуват огледала, камери или парктроници. Много приятно безгрижно чувство. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от enigma » 16 Апр 2024, 4:58

dhtj написа:
alx написа:В събота видях сайбъртрък-а … ебаси грозното, недомислено возило. Привлича погледите, но не по- хубав начин … Не мисля, че ще си го купя някога. Мисля, че предстоят много трудни години за Тесла…


Че е грозен-грозен е.
Но много ми харесва едно качество, което липсва в повечето съвременни коли и паркетници - устойчив е на външни влияния и леки щети.


Дали? :lol:

Who knew untreated stainless steel might not be such a good idea for the exterior of a motor vehicle, especially considering that cars typically get left sitting outside in all weather for 95 percent of their lives? The whole automotive industry, that's who.


https://www.wired.com/story/this-is-why ... e-rusting/
enigma
ያለ እኩል

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook