Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 457
Регистриран на: 26.07.2003
Местоположение: София
Кара: ...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от 520i » 17 Фев 2021, 21:32

Exclusive89 написа:Иначе скоро разнообразих и с малко ETF... ARKK и ARKF. :)

Как ги купуваш тея ETF-и?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от peshehodetz » 18 Фев 2021, 0:32

Exclusive89 написа:Та какво мислите за LMND, OPEN и nCino? Мисля да вакарам по 500еу в тях, дали имат някакво бъдеще? Иначе скоро разнообразих и с малко ETF... ARKK и ARKF. :)


OPEN почнах да ги купувам още през Октомври миналата година и засега съм доволен, още тогава Chamath каза че в близките 5 години може стигнат няколко стотин $, а и той държи голям процент от тях в портфолиото си. С другите две въобще не се занимавам. На ARK които и да взeмеш няма да сбъркаш, аз лично предпочитам ARKG. Такива обаче като горните плюс Нио и Палантир гледам да ги държа от порядъка на 3-5% от портфолиото ми.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от steeN » 18 Фев 2021, 10:14

Концентрацията в тези фодове на Cathie Wood е много интересна, точно такaва беше причината за фоерверките с онези акции от редит.
Иначе в Европа просто купува CFD-та въху акциите, няма друг начин в момента ако не минаваш теста за професионален инвеститор.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от 3186 » 18 Фев 2021, 10:26

Би ли обяснил по-подробно това:
steeN написа:Концентрацията в тези фодове на Cathie Wood е много интересна, точно такaва беше причината за фоерверките с онези акции от редит.

Вчера и онзи ден накупих PLTR, а същото, само че в огромни размери направи един от фондовете на Cathie Wood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Exclusive89 » 18 Фев 2021, 10:38

peshehodetz написа:OPEN почнах да ги купувам още през Октомври миналата година и засега съм доволен, още тогава Chamath каза че в близките 5 години може стигнат няколко стотин $, а и той държи голям процент от тях в портфолиото си. С другите две въобще не се занимавам. На ARK които и да взeмеш няма да сбъркаш, аз лично предпочитам ARKG. Такива обаче като горните плюс Нио и Палантир гледам да ги държа от порядъка на 3-5% от портфолиото ми.

Благодаря!
От къде идва тази разлика, колеги??
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 995
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от msi200 » 18 Фев 2021, 14:23

Не знам. А няма ли настройки, да му зададеш, дали да позволява търговия с CFDта?
I love the sound of V8 in the morning...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от steeN » 18 Фев 2021, 14:34

Разликата идва от това, че в ЕС не можеш да купуваш американски ETF, ако не минаваш теста за професионален инвеститор както вече е обсъждано.
Затова за да се купи американски ETF се заобикаля регулацията от брокерите и ти дават CFD на този ETF, което само ги храни тях (което може и да и цялата идея) и носи допълнителен излишен counterparty risk.

3186 написа:Би ли обяснил по-подробно това:
steeN написа:Концентрацията в тези фодове на Cathie Wood е много интересна, точно такaва беше причината за фоерверките с онези акции от редит.

Вчера и онзи ден накупих PLTR, а същото, само че в огромни размери направи един от фондовете на Cathie Wood.


Тази стана известна преди 1-2 години с абсурдни (тогава) прогнози за цената на Тесла и я показваха за шоуто, но прогнозите взеха, че почнаха да изглеждат не толкова абсурдни вече и това я превърна в нещо като рок звезда на managed ETFs (т.е. активно управлявани, а не такива които пасивно следват някакъв индекс). Като цяло повечето и неща са натъпкани с momentum stocks. Основния фонд ARKK е просто 50-тия начин да притежаваш Тесла примерно. Това се вижда лесно от тежестите на това какво има в него (Тесла е почти 10%). Притеснителното е, че hype-а около нея направи тези фондове едни от най-големите на пазара, заради наплива на всички да ги имат в портфолиотата си. А когато "всички" са на "един и същи" трейд имаме концентрация на риск, защото при една разпродажба ефекта не е изолиран, а ще засегне "всички"... а такива неща, които засягат "всички", водят до големи движения на пазара. Малко скучно, ама не знам кой беше казал, че големите пари са в скучните неща :dunno:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от Exclusive89 » 19 Фев 2021, 9:25

steeN написа:Разликата идва от това, че в ЕС...

Благодаря, благодаря!
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от bioz » 24 Фев 2021, 23:22

GameStop пак полудя. А редит падна :mhihi:

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3925
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от zAcK » 24 Фев 2021, 23:45

Мдам :mhihi: Пак ще има стотици проценти печалби и загуби :mhihi: :mhihi: :mhihi:

В момента вече е $163 :mhihi:
https://www.marketwatch.com/investing/stock/gme?mod=mw_quote_recentlyviewed
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от bioz » 25 Фев 2021, 0:11

нека аз имам да избивам

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от peshehodetz » 26 Фев 2021, 17:56

Малко update понеже в съседната тема за крипто някои коментираха акции, а си има такава тема. Та повече от седмица имах някакво лошо предчуствие и бях решил да разпродавам но се услушах няколко дена и не го направих до миналия петък и те продължиха да падат. Та понеделник разкарах почти всичко, понеже много се коментира тесла да отбележа че тъкмо я разкарах на $702 и в следващата минута се покачи на $714, но естествено после падна повече. Та освен тесла разкарах всичко друго и си оставих само VOO които държа в IRA и така или иначе скоро не мога да тегля, и също VRIVX и VINIX които са мючуал фондове и не ги харесвам много но са в пенсионниа ми фонд 401к и там индивидуални акции и ЕТФ-и няма възможност да се взимат. Та от последните 10-11 месеца съм изключително доволен, лошото е че и догодина ще трябва да се плащат яки данъси след разпродажбите. А дали ще взимам отново - естествено да, като се поуспокоят нещата на първо време apple, google i Nvidia, за Тесла не знам дали съм сигурен че ще искам отново да взема, макар че ми е донесла доста $ може би една малка сума, а за други по вероятно не засега.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от steeN » 26 Фев 2021, 18:51

Да се take profits (не се сещам как е еквивалента на бг) e "добро" нещо. Трябва да се прави особено с momentum акции, защото иначе печалбите могат да си останат само на хартия, а дори и да се превърнат в загуби :yes:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 3.05.2012
Кара: 730 печка

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от KostovG » 02 Мар 2021, 12:52

Я кажете с кой брокер играете в България?
Гледам някои нямат такси ама бият през buy/sell, други с такси на брой сделки и т.н...
WEBULL звучи добре ама трябва да се преместя в някоя по-развита държава, което не е лошо ама не ми е цел на този етап :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 457
Регистриран на: 26.07.2003
Местоположение: София
Кара: ...

Re: Какво мислите за търговията с акции/петрол/валута?

Мнение от 520i » 02 Мар 2021, 13:11

KostovG написа:Я кажете с кой брокер играете в България?
Гледам някои нямат такси ама бият през buy/sell, други с такси на брой сделки и т.н...
WEBULL звучи добре ама трябва да се преместя в някоя по-развита държава, което не е лошо ама не ми е цел на този етап :mrgreen:


IB
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: xterminator

Последни теми
Facebook