27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от peshehodetz » 29 Апр 2023, 0:28

BMW_POWER написа:Едно време нямаше информация. Вината не е на нас, обикновенните хора.


Според зависи, аз бях от първите дето чух че нещо е станало, ма слушах най-редовно радио "Свободна Европа". Даже първоначално си помислих че нещо се бъзикат.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Top Gun Maverick » 29 Апр 2023, 3:21

А като си чул, можеш ли да си спомниш какво точно си разбрал и най-вече осъзнал? Понеже аз като малък бая неща съм чувал за всякакви истории(не говоря за Чернобил, за него бях чувал само, че мацките с големи цици ги имат от там :mhihi: )но какво съм осъзнавал като малък е много различно.

BMW_POWER написа:Едно време нямаше информация. Вината не е на нас, обикновенните хора. Преди да критикувате едно време, вижте се сега :ok:

10 000 българи пият белина срещу COVID-19


https://www.24chasa.bg/zdrave/article/10711789

Не вярвам да са толкова, но и да са, няма да са по-различни от тия, които пият чист спирт вместо алкохол и които дишат бронз. Та драма не виждам. Просто хора винаги ще има, а медиите винаги го надуват. Справка филма "Кит", много хубав български филм ако не си го гледал, но не вярвам да си пропуснал. Няма да се учудя и 10 да са пили белина, имайки предвид, че цяла една година може би над половината от хората не вярваха, че има Ковид, а после се смяташе, че е силно преувеличен.
https://youtu.be/H2B5Z8J3s0k
Много истини за държавата може да научиш от това малко клипче, някои важат и до ден днешен. Чак ми се догледа накрая как ги посрещаха като герои накрая всичките моряци и чакаха кита. А и тая хубавица, която се появи в последните минути...и тогава е имало хубави жени ей, даже преди Чернобила. :mhihi: Като казах хубави жени, снощи гледам по тв някакви англичани направили песен за София, много им харесвало тук, много хубави жени имало даже казаха, ама си е вярно, а и на фона на конете в Англия...

Учуден съм, че точно ти не знаеш особено много за Чернобил или поне не пишеш. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от steeN » 29 Апр 2023, 7:30

BMW_POWER написа:...


Така е за обикновените хора. Аз не търся вина в тях... Само казвам, че са глупости, че не се е знаело за радиацията от научна гледна точка и то точно в Бг (страна с атомна централа). Който е трябвало е знаел и е знаел на много високо ниво, който е искал да знае също е нямал никакви пречки да знае.

Точните науки никога не са били цензурирани в соц блока и затова и бяха на толкова високо ниво... точно защото са били практически единствената област свободна от идеология. Аз много добре помня кво имаше в библиотеките като бях в гимназията (90те нямаше пари и всичко беше замръзнало в тхя както си е останало от 80те)... внимателно селектирана художествена литература и колкото си искаш научно-популярна.

Тва с облака е някаква спасителна сламка дето идва от някакви компютърни симулации, никой реално не знае кога какво е било щото никой не знае кво е било мерено и кога и дали изобщо е мерено нещо. Разгласено е само защото шведите или който там беше разбират за изтичане на радиация и СССР не може да отрича вече.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Е.Димитров » 29 Апр 2023, 8:24

Значи да разбирам, че по това време запада, като са разбрали за аварията, а те са разбрали почти веднага с разлика от няколко часа, са предприели гореописаните мерки в техните държави.
Вероятно важните клечки там също са се скрили и са яли разни други неща и вероятно целокупното население са се хранили със същите неща, като управляващите им.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от bum_bum » 29 Апр 2023, 8:28

steeN написа:
BMW_POWER написа:...


Само казвам, че са глупости, че не се е знаело за радиацията от научна гледна точка и то точно в Бг (страна с атомна централа).


Чакай сега, кой е казал, че в България не е имало специалисти, които да знаят що е то радиация? Разбира се, че е имало и то повече и вероятно доста по-добри от днешните, предвид качеството на образованието тогава и сега.

Това, което казах е, че обикновените хора дори и да са ги предупредили пак масово нямаше да обърнат особено внимание. Както излиза, че е и станало според няколкото човека тук, които помнят. Аз помня само за бутилираната вода. Все пак явно някой е казал на майка ми, дали по телевизията, дали са били слухове не знам.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от steeN » 29 Апр 2023, 8:35

bum_bum написа:Основния проблем вероятно е бил, че хората не са имали идея що е то това радиация.


Не бе не бил казал. И ако имаха идея какво е щяха да усетят радиацията от рано, вместо да им кажат една седмица по-късно. Някви по-тъпи ли са били хората 80те според теб?

Айде отиди сега примерно зачети на страничка 20та и ми обясни пак как хората не са знаели. Уникално е да ви гледам сеира как си вярвате на глупостите. Учебник от 60те.

https://www.marxists.org/bulgarsky/book ... tbrana.pdf


п.с.
И да, никой не ви вярва на украсените спомени вече... има достатъчно архиви отворени.

https://desebg.com/razsledvanee/4000-20 ... 3-18-49-10

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от bum_bum » 29 Апр 2023, 9:10

Добре бе, защо го правиш?!?!?!?!

Пусни целия цитат! Къде се разбира от това, което съм написал, че не е имало ядрени специалисти? Това, което съм написал дали означава, че в България по това време нямало ядрени специалисти?

bum_bum написа:Основния проблем вероятно е бил, че хората не са имали идея що е то това радиация. Излизаш навън и гледаш всичко си е както преди. И вероятно дори да е имало предупреждения една голяма част не са ги спазвали. Малко като днешната ситуация "щом го продават в магазина, значи не може да бъде вредно".
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Nickelback » 29 Апр 2023, 9:26

Ей тази книжка бях чел като бях 6-ти клас май. Много интересна ми беше!
Издадена е след инцидента.

Просто ме подсетихте, та я изрових, че ми беше под ръка, не вземам страна в спора :bchug:

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от dankata » 29 Апр 2023, 10:44

bum_bum написа:Добре бе, защо го правиш?!?!?!?!



Би трябвало да ти е ясно, все пак следиш форума последните две десетилетки.
Човекът си е роден всезнаещ заяждач, бавно градирал във времето като напълно оформен трол и буквояд. Човекът превъртял интернета, човекът графика-цитат, човекът, чиито сентенции излизат вместо син екран, човекът който плюе в реката и мисли че плюнката плува горката, човекът Стомана. Солта и пипера на форума, дет се вика :lol:
Нужното зло, което се гаси само от Данчо :mhihi:

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Top Gun Maverick » 29 Апр 2023, 11:20

С това последното го закова леко. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от steeN » 29 Апр 2023, 11:23

Или просто си показа ниската култура :)

За бум бум... аз пиша, че информацията и мерките са отлагани до последно и дори тогава са били супер въздухарски, той ти пише че хората са така или иначе прости и нямало значение и после е изненадан от реакцията.

Имало е достатъчно хора, които са знаели какво е радиация, учили са гражданска отбрана, имало е достатъчно специалисти, които е трябвало да направят разяснителна кампания. Безочливост колкото си искаш.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Последна промяна steeN на 29 Апр 2023, 11:49, променена общо 1 път
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от bum_bum » 29 Апр 2023, 11:48

Добре ве, колко хора са чували, че край Калифорния е открита радиоактивна риба с цезий 10 пъти над стойностите. Тук-там някаква откъслечна информация и твърдения, че не е опасна.

Зарган уловен в риболовната зона около аварията се продава в Метро като български. Къде е разяснителната кампания и превенцията?

В Хасково всички институции са знаели, че хората пият радиоактивна вода цяла една година, преди някой да повдигне въпроса.

После аз съм бил демагог. Да, комунистите са направили цяла една камара нередни неща. Но е такива като теб сега отричат всичко, дори и добрите постижения, колкото да са били малки. Но сега видиш ли сме на път да станем Швейцария на Балканите, въпреки, че не можем да боядисаме само построеното тогава. Кой е демагога?

Да, вероятно не са направили достатъчно. Вероятно е можело да разяснят и предпазят хората по-добре. Но от каква позиция ги плюем днес, когато се случва точно същото?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от steeN » 29 Апр 2023, 11:51

От позицията, че го затвърждаваме като нещо нормално. А аргументите "защо биете негрите са ясни". Ако според теб в момента се случва същото, значи нищо не е научено и в един момент наистина ще почне да се случва същото. Никога не съм отричал всичко, дори в тази тема съм написал за науката (че и за образованието) и че не цензурирана и че е била на високо ниво (пак демагогия от твоя страна).

Швейцария на балканите няма да станем, защото българите не го искат. В момента Бг е точно това, което иска да бъде и никой не я е спирал да е нещо друго доста време...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: 27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от Top Gun Maverick » 29 Апр 2023, 13:29

Стийн, аз има предвид последното изречение за Данчо и охлаждането. :mhihi:


С това последното, че никой не я спирал доста дълго време си донякъде прав. Казвам донякъде защото реално вътрешно ни спират много повече, отколкото външно. И това е повод за размисъл тъкмо да се спре спира ви кой и какво е знаел защото според мен и чутото от хората в осъзната възраст тогава нищо не се е знаело до един момент, а после откъсни неща, на много късен етап вече се е знаело повече. Както и да е, сега външно не ни спират особено много, но пък хората само това говорят. Имам предвид по-обикновените хора, че политиците само крадяли, а за народа нямало нищо и нормално да се запита към соца, понеже тогава държавата ти е давала бая неща. Според мен някак трябва да се спре с мисленето, че някой трябва да ти дава защото това е пагубно. Поради тая причина хората се завират да работят е някой завод, понеже им е лесно да им дават. Привидно лесно, понеже реално живота им не е лесен така, но те някак са го приели и чакат по-добри времена, тоест някой да им дава повече. :dunno: Още масло в огъня се налива от хората бачкащи навънка. Миналият ден един седнал да обяснява на другите колко е очарован от Холандия и как нямало нещо неуредени там. Ехо, къде е била България 16-17 век, къде е била България? :kuku: Някак трябва според мен хората да спрат, да помислят, че никой и нищо няма да им даде, най-малко политиците и да почнат само да правят нещо извън това да работят за някой друг. Дотогава все ще си тъпчем на едно място. Разбира се на един пенсионер няма как да го обясниш защото е бачкал куп години и си заслужава пенсията, но някой трябва да плати цената на всичко и обикновено я плащаме всички.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

27 години от най-чудовищната авария 26.4.1986г. Чернобил

Мнение от bum_bum » 29 Апр 2023, 14:16

steeN написа:От позицията, че го затвърждаваме като нещо нормално. А аргументите "защо биете негрите са ясни". Ако според теб в момента се случва същото, значи нищо не е научено и в един момент наистина ще почне да се случва същото. Никога не съм отричал всичко, дори в тази тема съм написал за науката (че и за образованието) и че не цензурирана и че е била на високо ниво (пак демагогия от твоя страна).

Швейцария на балканите няма да станем, защото българите не го искат. В момента Бг е точно това, което иска да бъде и никой не я е спирал да е нещо друго доста време...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Чакай бе, какви негри бе! Комунистите не са предупредили да не ядем марули. Капиталистите ни внасят и продават риба уловена в района на разлив на радиоактивни материали.

За мен и двете неща са лоши. За теб комунистите винаги са лоши, капиталистите са винаги прекрасни.

Нито съм демагог, нито късоглед. Затова мога да призная, че очевидно си по-интелигентен и начетен от мен. Но си абсолютно облъчен кон с капаци. Щом е комунизъм, значи всичко е лошо. В другата тема всичките ни космически постижения са “защото са ни позволили от СССР, но че сега няма кой един квадрат жълти павета да нареди правилно- всичко е точно.
Ако някой ти каже какво се е случвало в свободния Запад по това време единственият ти отговор е "що биете негрите". Това си го правил поне 10 пъти вече.

По някаква причина вероятно много хора смятат, че аз съм някакъв заклет комунист. Е тук казвам- ако можех да избера къде и кога да живея щеше да бъде в Щатите или Западна европа в периода 75-95-та година. Ако можех да избирам къде ще живея сега, щях да живея в Щатите (имам черен печат, щото напсувах интервюиращия преди да почнеш да философстваш и по тази тема). Ако можех да избирам дали сега в България или преди 90-та, щях да избера преди 90-та. Но това не ме прави комунист. Просто виждам повече добро преди, отколкото сега.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nivo

Последни теми
Facebook